Vítám fyzikální nadšence u dalšího dílu vláken na téma interpretací kvantový mechaniky! Chci se nejprv omluvit za delší prodlevu — nějak se toho nahromadilo víc a trochu jsem nestíhala, ale už jsem zpátky s dalším dílem. Děkuju všem za strpení, jste vážně super. ❤️
Koho minul úvod, kde jsme uvedli pár základních rozdílů v přístupu klasický a kvantový fyziky ke světu a co vlastně je ten kámen úrazu v kvantový mechanice, ten může mrknout tu:
Záludnost kvantovýho popisu jsme si ukazovali na příkladu s vlnovou funkcí. Vybrala jsem vlnovou funkci proto, jelikož právě koncept kolapsu vlnový funkce představuje nejslabší místo celý teorie z hlediska její interpretace.
Pár z vás pak psalo, že je to celý matoucí a jak si to mají představit. Říkala jsem si proto, že bude možná dobrý, když věnujeme celý jedno vlákno různým rozdílům v přístupu klasický a kvantový fyziky a trochu si to celý dovysvětlíme.
Čili začnu tím, čim se klasická a kvantová fyzika od sebe liší.

Když se nad tim zamyslíme, tak je vlastně hrozně podivný, že máme dva popisy vesmíru, který jsou oba správně, přestože jsou úplně fundamentálně odlišný. Klasická i kvantová fyzika popisují jeden svět.
Jak je možný, že máme různý matematický objekty a teorie pro jeden vesmír, kterej má být vždycky stejnej?

To je skvělá otázka. Problém je, že na to nikdo nemá úplně jasnou odpověď.
Teorie, který nazýváme "klasickými" teoriemi, splňují určitý vlastnosti. Například platí, že vy jako pozorovatel nemáte jak ovlivnit experiment, který měříte. V teorii je prostě jedno, jestli se na to, co se okolo vás děje, koukáte nebo nekoukáte.
To, jestli výška vašeho stolu je 1 metr, nezávisí na tom, jestli ten stůl právě měříte. To, jestli Měsíc obíhá Zemi, neni závislý na tom, jestli na ten Měsíc někdo kouká.

V klasický fyzice jsou pozorovatel a experiment nezávislý objekty.
Taky platí, že v klasických teoriích můžete cokoliv měřit libovolně přesně. Jakýkoliv nepřesnosti jsou daný tim, že máte k dispozici nedokonalý přístroje, teoreticky ale existuje koncept "dokonalýho měření" bez chyby.
Klasická fyzika je taky těžce deterministická. Pokud máte dvě stejná měření, tj. stejnej objekt, stejnej experiment a stejný podmínky, dostanete vždycky stejnej výsledek. A tenhle výsledek bude předpovězenej teorií.
A teď je na řadě kvantovka.

Pokud měříte systém, automaticky ho ovlivňujete.
V kvantovce existují dvojice vlastností, které nelze společně naměřit libovolně přesně.
Navíc stejnej experiment dává výsledky, který nelze předpovědět.
Srovnejte si to s tou klasickou fyzikou.
Představte si, že byste měřili dýlku stolu a ta se na základě toho, že ji měříte, měnila. Představte si, že byste nemohli zároveň naměřit dýlku stolu a jeho hmotnost.
Čímž se dostáváme zpátky k tý vlnový funkci.

Jak jsem říkala minule, vlnová funkce představuje řešení nějaký rovnice a udává nám směr, kudy se bude námi zkoumanej systém vyvíjet.
Jenže tenhle vývoj probíhá jen tehdy, pokud systém nic neruší a kdy neprobíhá žádná interakce nebo žádný měření.
V momentě, kdy s našim systémem něco zainteraguje, dojde k něčemu, co nazýváme kolaps vlnové funkce. Volnej vývoj systému je narušen a systém "zkolabuje".
V momentě kolapsu pak na sebe systém vezme některou z podob, který předpovídá kvantová mechanika. Problém je ten, že my nevíme, která podoba to bude. Tohle je přesně ten nedeterminismus kvantový teorie, to, že my nemůžeme z principu vědět, co přesně naměříme.
Jediný, co víme, je to, z jaký množiny výsledků můžeme vybírat. Můžu to ukázat na příkladu spinu.
Spin je vlastnost, která nabývá dvou hodnot: nahoru a dolu. Částice se spinem se vyvíjí podle toho, jak to udává časovej vývoj vlnový funkce.
V momentě, kdy částice s něčím zainteraguje (například s magnetickým polem, který aplikujeme), se její chování fundamentálně změní a vybere si, jakou hodnotu bude její spin mít, jestli nahoru, nebo dolů. Dál už se systém nevyvíjí a zůstává v hodnotě, kterou jsme naměřili.
To je například problém kvantových počítačů. Vy chcete, aby se výpočet, který na těhle počítačích probíhá, řídil zákony kvantový mechaniky, protože pak probíhá to zrychlení, který hledáte. Problém je ten, že kvantový systémy jsou strašně moc citlivý na okolí.
V momentě, kdy něco dostatečně neodizolujete, vám celej výpočet spadne, zkolabuje, a všechny kvantový vlastnosti zmizí. O tom ale jindy.
To, co znamená kolaps vlnový funkce a jakej je jeho vztah k realitě, je problematický určit. Názory vědců se liší na úplně základní úrovni. Vlnová funkce je objekt, kterej má primárně abstraktní matematickou funkci a část fyzikální komunity je přesvědčená, že reálně neexistuje.
Většina interpretací KM by se tak dala rozdělit na dvě skupiny, realistickou a instrumentalistickou. Skupina realistů zastává názor, že matematický objekty v kvantový teorii mají nějakej vztah k realitě.
Zkusím tenhle pohled ukázat na příkladu, kterej s kvantovou fyzikou sice nesouvisí, ale myslím, že to pak bude jasnější. Vemte si třeba teorii relativity. Einstein přišel s nějakým konceptem časoprostoru a považoval ho za reálný, i když to byl původně "jen" matematický koncept.
Dnes nikdo nepochybuje o tom, že časoprostor reálně existuje a že se nejedná jen o berličku pro výpočty. Bereme to proto tak, že matematická představa časoprostoru má v realitě analog "skutečnýho" časoprostoru, i když ho vlastně “nevidíme”.
No a stejně tak se realisté dívají na objekty v kvantový mechanice, že reprezentují objekty, který skutečně existují okolo nás.
Skupina instrumentalistů je však toho názoru, že kvantově mechanickej popis vztah k realitě nemá. Že se jedná jen o nástroj, jak získat o světě nějakou informaci, ale že o reálný existenci matematických objektů v týhle teorii, třeba tý vlnový funkce, je nutný pochybovat.
Kolaps vlnový funkce neni jedinej nepochopitelnej jev, kterej v mikrosvětě vidíme, jak jsme si ukázali. Slouží ale jako výbornej příklad toho, jak zmateně se nám, makrobytostem, kvantovej svět jeví.
Nemáme prostě k dispozici žádnou "kvantovou intuici" (lol to zní hrozně ezo), jako máme v klasický fyzice, a to je právě zdroj všech problémů.
Proto se z jediný fyzikální teorie rojí o mnoho víc interpretací, než v jinejch teoriích. Porovnejte to s jakoukoliv jinou fyzikální teorií, kvantová mechanika je jednoznačně nejmíň user friendly z hlediska toho, jak si celej aparát vyložit a jak ho chápat.
Tak jo, tady to dneska ukončíme. Příště se mrkneme už konečně na nějakou konkrétní interpretaci kvantový mechaniky a myslím si, že začnu od těch nejpřímočařejších a postupně se budu dostávat k těm nejpodivnějším.
Děkuju moc všem, kteří jste to dočetli až sem. Pokud se vám vlákno líbilo, dejte mi prosím RTW nebo mi napište komentář! Budu ráda. Přeju všem krásný víkend a těším se za týden.❤️

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Prague physicist

Prague physicist Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Mitokochan

21 May
Vítám všechny u nový série vláken! Jelikož jsme teď pořád řešili černý díry a gravitaci, tak neuškodí se podívat na druhou stranu pomyslný barikády — na kvantovou mechaniku (KM).
Takže je to tu, první #fyzivlakno ze série na téma filosofický interpretace KM. Jdeme na to.
Možná se zarazíte, co má filosofie co dělat s fyzikou. Nebudu se v žádnym případě tvářit, že jsem odbornice na filosofii, ale řekla bych, že každej student vědeckejch oborů dřív nebo později narazí na určitý filozofický problémy při studiu.
Pokusim se tenhle myšlenkový proces demonstrovat. U mě konkrétně studium probíhalo tak, že jsem začala klasickou mechanikou, elektřinou a magnetismem a základy termodynamiky. To jsou všechno teorie filosoficky celkem přímočarý, alespoň v porovnáním s kvantovou mechanikou.
Read 32 tweets
30 Apr
Ahoj všem, je tu další pátek a s ním další #fyzivlakno. Minule jsme rozebírali první fotografii černé díry, která byla pořízená experimentem Event Horizon Telescope, viz zde:. Objevil se tam pojem akrečního disku a na ten si dneska posvítíme. 👀
Akreční disky jsou zajímavé struktury. Vznikají ze všelijakého materiálu, který je gravitačně přitahován masivním tělesem, jako je hvězda nebo právě černá díra. Takový materiál se často bere z objektů, které se ocitnou v blízkosti černé díry. Ta si pak z tělesa trochu "ukousne".
Pozorujeme je ale i u jiných objektů, třeba u neutronových hvězd, u bílých trpaslíků i u jiných, méně masivních hvězd. Dál se ale už budeme věnovat jen akrečním diskům u černých děr, jelikož jsou (podle mého názoru) jedny z nejzajímavějších.
Read 14 tweets
16 Apr
Vítám všechny u dalšího pátečního vlákna! Dnes se podíváme na update fotografie černé díry, který můžete vidět na obrázku, a povíme si, co vlastně tahle fotografie znázorňuje a jestli to potvrzuje naše teorie o gravitaci. #fyzivlakno Image
Pokud vás zajímá teorie za černými děrami a prošvihli jste moje vlákna, tak tady je najdete tematicky seřazené:
Před 55 miliony let vyletěly fotony z centra galaxie s názvem M87, aby následně po překonání obrovských vesmírných vzdáleností přistály do našich detektorů. Samotný experiment a způsob, jakým získával data, je nesmírně zajímavý.
Read 29 tweets
9 Apr
Zdravím všechny fyzikální nadšence, je zde pátek a s ním další #fyzivlakno, jubilejní! 🥳
Zítra to totiž bude přesně rok od prvního vlákna! Nemůžu tomu uvěřit. ❤️ Dáme si tedy něco oslavnýho, populárního, co oběhlo přední stránky novin, abychom to oslavili: Muon g-2 experiment.
Ať už rozklikáváte tohle vlákno s tím, že máte povědomí o částicové fyzice, nebo naopak vůbec netušíte, o co se ksakru jedná, ale zajímá vás to, pak jsem tu pro vás. Na začátek vysvětlím kontext experimentu, co říká teorie a pak si povíme, co tedy bylo objeveno.
Začnu tím, že vám představím hlavního protagonistu dnešní story: mion. Je to těžší příbuzný elektronu, patří s ním do stejné rodiny částic, kterým se říká leptony. Je stejně jako elektron záporně nabitý a podobá se mu i v ostatních ohledech, jen je pořádně namakaný.
Read 24 tweets
19 Mar
Vítám všechny u pátečního vlákna! Minule jsme zabrousili do entropie černých děr a ukázali jsme si další prapodivné věci, které se okolo horizontu událostí dějí. Dnes v tom budeme pokračovat a mrkneme se proto na další zvláštní jev černých děr — na Hawkingovo záření. #fyzivlakno
Černé díry jsou divné, to už je asi jasné úplně všem. Jedna z nejdivnějších věcí je ale fakt, že ačkoliv do černé díry může spadnou úplně cokoliv, ven by se z principu nemělo dostat vůbec nic.
Zdá se tedy, že černá díra je opravdu vysloveně díra v časoprostoru nebo díra ve vesmíru, která jen roste a roste a z hlediska obecné relativity by měla existovat věčně, protože tato teorie nepopisuje žádný proces, který by uměl černou díru “zmenšit”.
Read 29 tweets
12 Mar
Vítám vás všechny u dalšího pátečního vlákna! Dnes samozřejmě budeme pokračovat v tom, co jsme minule nakousli, což je entropie černých děr #fyzivlakno.



Pokud vám utekl minulý díl, na který dnes budeme navazovat, tak mrkněte zde:
Povídali jsme si tam o konceptu informace a také o paradoxu, na který upozornil Hawking, totiž že podle dosavadních poznatků fyziky se zdá, že informace padající do černých děr mizí. To však porušuje zákon zachování kvantové informace.
Černé díry se zdají být velice jednoduché. Nehledě na to, co do nich spadne, se zdá, že mají jen tři vlastnosti. Mají hmotnost, nějakou rotaci a náboj, ale to je tak vše.
Read 27 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(