Zdravím všechny fyzikální nadšence, je zde pátek a s ním další #fyzivlakno, jubilejní! 🥳
Zítra to totiž bude přesně rok od prvního vlákna! Nemůžu tomu uvěřit. ❤️ Dáme si tedy něco oslavnýho, populárního, co oběhlo přední stránky novin, abychom to oslavili: Muon g-2 experiment.
Ať už rozklikáváte tohle vlákno s tím, že máte povědomí o částicové fyzice, nebo naopak vůbec netušíte, o co se ksakru jedná, ale zajímá vás to, pak jsem tu pro vás. Na začátek vysvětlím kontext experimentu, co říká teorie a pak si povíme, co tedy bylo objeveno.
Začnu tím, že vám představím hlavního protagonistu dnešní story: mion. Je to těžší příbuzný elektronu, patří s ním do stejné rodiny částic, kterým se říká leptony. Je stejně jako elektron záporně nabitý a podobá se mu i v ostatních ohledech, jen je pořádně namakaný.
Váží totiž 200x víc, než elektron a proto, bohužel, dlouho nežije — má tendenci se po vzniku rychle rozpadnout. Naštěstí jeho doba života stačí k tomu, abychom jej zvládli v laboratoři studovat a zkoumat jeho vlastnosti. Pozn: v angličtině se mion píše muon, kdyby vás to mátlo.
To, jak se mion chová, jaké má vlastnosti a tak popisuje Standardní model částicové fyziky. Je to teorie, která popisuje veškerou hmotu ve vesmíru a všechny síly, kterými spolu hmota “komunikuje”. Až na jednu. Pokud čtete moje vlákna, pak víte, kam mířím.
Gravitace, jako jediná, není ve Standardním modelu zahrnutá. Má to svoje hluboké důvody, které by vystačily na 10 dílů vláken, co je však důležité je pouze a jen to, že z tohoto důvodu víme, že naše teorie nejsou kompletní, protože nepopisují všechno, co okolo nás vidíme.
Fyzici se proto snaží najít nějakou skulinku, nějaký nedostatek dnešních teorií, skrz který by hledaná teorie vykoukla na světlo světa. A nejlepší je, když se taková skulinka najde experimentálně, protože to jasně ukazuje, kde přesně máme mezeru v poznání.
Co tedy přesně Muon g-2 experiment ukázal? Ukázal na něco, co by možná mohla být ta dlouho hledaná skulinka a to totiž neshoda v hodnotě magnetického momentu mionu. Co to je magnetický moment?
Každá elektricky nabitá elementární částice má kvantový spin. O tom už jsem se párkrát rozepisovala — ve zkratce, spin se špatně popisuje, protože neexistuje podobný jev v našem makrosvětě. Každopádně platí, že nabité částice se spinem generují magnetické pole.
Zároveň má taková částice také tendenci srovnat svoji rotaci podél siločar magnetického pole, které se vyskytuje okolo něj. Síla toho, jak rychle se částice “nastaví” podél siločar vnějšího magnetického pole, je pak v kvantové fyzice dána něčím, co se jmenuje g faktor.
Je to jedna z věcí, kde kvantovka (konkrétně kvantová elektrodynamika) úspěšně předčila klasickou fyziku, protože v klasické teorii elektřiny a magnetismu se g faktor nevyskytuje. Nejen to, kvantovka i neskutečně přesně dovede tenhle g faktor vypočítat bez měření.
Pokud vás zajímá historie za výpočtem g faktoru a tyhle věci, doporučuju následující článek: symmetrymagazine.org/article/the-my…
Jak přesně tenhle výpočet probíhá? Probíhá tak, že si v teorii dáte dohromady všechny možnosti, jak spolu nabitá částice a částice v jejím okolí interagují. Zahrnutí všemožných interakcí vám pak dá tu skvělou přesnost a výjimečnou shodu s experimentem.
Hodnota g faktoru elektronu je dnes spočítána na přesnosti 15 desetinných čísel, což se podařilo mimojiné díky obrovským úspěchům ve výpočetní technice — dnes se těmito výpočty totiž zabývají superpočítače, protože člověk by to nedal.
Elektrony jsou tedy v pohodě, co se ale děje s miony? No, to právě nevíme, což je ten důvod, proč je okolo toho takové haló. Teoretici mají hodnotu g faktoru spočítanou, experimentátoři teď ale naměřili hodnotu, která se od té teoretické liší.
Možná jste taky postřehli číslo 4,2 sigma, což udává rozdíl naměřené hodnoty od teorie. Co to číslo znamená? Sigma je směrodatná odchylka. V nějakém souboru dat uvádí, jak moc se od sebe jednotlivé datové hodnoty liší.
V experimentu je vždy hodně prostoru pro různé chyby. Může vám selhat technika, může být sluneční bouře, může někdo zakašlat, když zrovna měříte a to vám do měření zanese nějakou chybu. Nejhorší jsou ale chyby, které vznikají náhodnými jevy.
Takové jevy nemůžete předvídat, ani je eliminovat a je úkolem fyzika, aby takové jevy zahrnul do svých výpočtů. Směrodatná odchylka nám pak říká, s jakou pravděpodobností je výsledek je souhra náhod, resp. souhra nějakých errorů.
Pro Muon g-2 je to nyní 4,2 sigma, což, přeloženo do lidského jazyka, odpovídá pravděpodobnosti 1/100 000, že je jejich výsledek jen souhra náhod. Abychom si byli jisti, potřebovali bychom rozdíl 5 sigma, což se pak považuje za legitimní.
Ne tedy, že by dosavadní výsledek legitimní nebyl, ale pořád je tu možnost, že je to celé jen falešný poplach. Experimentátoři momentálně pracují na tom, aby přesnost vylepšili.
Je však nutno podotknout, že celý hype je přestřelený a novinové titulky o tom, že fyzici objevili “známky páté interakce”... 😭
Neznamená to, že je to fake, jen prostě zatím neexistují dostatečné důkazy a je nutné, aby byly výsledky upřesněny, než dojdeme k takovým závěrům.
Pokud by vás tahle problematika zajímala víc, doporučím následující čtení: forbes.com/sites/startswi….
A než se s vámi dnes rozloučím, tak vám jen chci říct, jak hrozně vám všem děkuju za přízeň a nadšení, který mi projevujete a to dokonce už rok!
Když jsem loni z legrace začala něco psát na Twitter, nemyslela jsem si, že to bude někoho zajímat.
Jsem proto neskutečně překvapená, že vás to po tom roce pořád baví. Děkuju hrozně moc, jste nejlepší. Doufám, že se uvidíme u spousty dalších vláken. Napište mi, o čem byste rádi četli, co vás zajímá a pokud máte chuť, dejte mi RT. Těším se za týden! ❤️

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Prague physicist

Prague physicist Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Mitokochan

19 Mar
Vítám všechny u pátečního vlákna! Minule jsme zabrousili do entropie černých děr a ukázali jsme si další prapodivné věci, které se okolo horizontu událostí dějí. Dnes v tom budeme pokračovat a mrkneme se proto na další zvláštní jev černých děr — na Hawkingovo záření. #fyzivlakno
Černé díry jsou divné, to už je asi jasné úplně všem. Jedna z nejdivnějších věcí je ale fakt, že ačkoliv do černé díry může spadnou úplně cokoliv, ven by se z principu nemělo dostat vůbec nic.
Zdá se tedy, že černá díra je opravdu vysloveně díra v časoprostoru nebo díra ve vesmíru, která jen roste a roste a z hlediska obecné relativity by měla existovat věčně, protože tato teorie nepopisuje žádný proces, který by uměl černou díru “zmenšit”.
Read 29 tweets
12 Mar
Vítám vás všechny u dalšího pátečního vlákna! Dnes samozřejmě budeme pokračovat v tom, co jsme minule nakousli, což je entropie černých děr #fyzivlakno.



Pokud vám utekl minulý díl, na který dnes budeme navazovat, tak mrkněte zde:
Povídali jsme si tam o konceptu informace a také o paradoxu, na který upozornil Hawking, totiž že podle dosavadních poznatků fyziky se zdá, že informace padající do černých děr mizí. To však porušuje zákon zachování kvantové informace.
Černé díry se zdají být velice jednoduché. Nehledě na to, co do nich spadne, se zdá, že mají jen tři vlastnosti. Mají hmotnost, nějakou rotaci a náboj, ale to je tak vše.
Read 27 tweets
5 Mar
Situace v ČR zase stojí komplet za hovno. A jelikož všichni opět musíte při pátku sedět doma a jste hodní a poslušní, přistane vám za odměnu do tajmlajny #fyzivlákno.

Dnes to bude na téma informace a entropie černých děr a připravte se, protože to bude veliký brainfuck.
Pro ty, co nestihli minulé vlákno, zde přikládám (najdete tam odkazy i na všechny předchozí vlákna týhle série):
Začnu tak trochu zeširoka. Když se ve fyzice bavíme o informaci, co tím myslíme? Nejčastější věc, kterou si lidé spojují s informací, je význam. To ale úplně na mysli nemám, když mluvím o fyzikální informaci.
Read 25 tweets
27 Feb
Vítám všechny fyzikální nadšence u pátečního vlákna v sobotu 😂 #fyzivlakno

Minule jsme rozebírali koncept horizontu událostí, jak vlastně taková oblast ve vesmíru vypadá a co bystě viděli, kdybyste tam spadli. Pokud jste to prošvihli, mrkněte zde:
Dnes se podíváme na to, co by mělo ležet v centru černé díry a co se ve fyzice nazývá gravitační singularita.



Singularita není pojem, který byl zaveden až s černými děrami, neboť obecný význam slova singularita je “výjimečný bod”. Image
V takovém bodě pak většinou naše teorie nějak nefungují, nebo se objekty, kterými se zabýváme (třeba funkce v matematice, nebo časoprostor), chovají zvláštně.



Mnoho fyzikálních teorií obsahuje singularity nějakého typu.
Read 19 tweets
12 Feb
Opět všechny zdravím, páteční #fyzivlakno je tu a pokračujeme v černých dírách! Dneska budou všechny ty bamboozly a brainfucky, na který se těšíte, dokonce vyšleme dobrovolníka na jednosměrnou cestu do černé díry. Jdeme na to. Image
Posledních několik vláken jsme budovali historický podklad a vytyčovali důležitá fakta, která nyní zužitkujeme při studiu vlastností a chování černých děr. Pokud se na to chcete před čtením dnešního vlákna mrknout, klikněte zde:
Co bych však vypíchla jako zatím nejdůležitější, je fakt, že černé díry, které ve vesmíru pozorujeme, vznikají gravitačním zhroucením extrémně hustého jádra masivních hvězd. Podmínky, za nichž se jádro hvězdy zhroutí do černé díry, udává Schwarzschildův poloměr.
Read 33 tweets
5 Feb
Další pátek je tu a s ním i další díl o černých dírách! #fyzivlakno

Dneska si budeme povídat o době, kdy vědecká komunita přijala, že černé díry existují. Co tomu jednoznačně pomohlo, byl objev pulzarů. O tom bude dnešní vlákno. Image
Co je to pulzar? Výborná otázka.

Začnu tím, že se odkážu na minulé vlákno, kde jsme si povídali o tom, jak různé kvantové a gravitační mechanismy vedou ke tvorbě různých zajímavých vesmírných objektů.

Pokud vám to uteklo, mrkněte sem:
O čem tam povídám, ve zkratce: povídám o Chandrasekharovi a o jeho práci, v níž se zabýval bílými trpaslíky. Následně ještě zmiňuji Tolman–Oppenheimer–Volkoffův výsledek, který byl analogický tomu, s čím přišel Chandrasekhar, jen se to týkalo neutronových hvězd.
Read 22 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!