Vítám vás všechny u dalšího pátečního vlákna! Dnes samozřejmě budeme pokračovat v tom, co jsme minule nakousli, což je entropie černých děr #fyzivlakno.



Pokud vám utekl minulý díl, na který dnes budeme navazovat, tak mrkněte zde:
Povídali jsme si tam o konceptu informace a také o paradoxu, na který upozornil Hawking, totiž že podle dosavadních poznatků fyziky se zdá, že informace padající do černých děr mizí. To však porušuje zákon zachování kvantové informace.
Černé díry se zdají být velice jednoduché. Nehledě na to, co do nich spadne, se zdá, že mají jen tři vlastnosti. Mají hmotnost, nějakou rotaci a náboj, ale to je tak vše.
Proto se na první pohled zdá, že černé díry nemají entropii. Pokud vám uteklo, co přesně tento výrok znamená, mrkněte do předchozího vlákna sem:
Situace se ještě dál komplikuje tím, že černé díry se vypařují skrz Hawkingovo záření a efektivně tím “gumují” veškerou informaci, která by mohla do té doby nějak přežívat za horizontem událostí.
Fyzici, mezi nimi i známý Gerard ’t Hooft, proto uvažovali o tom, jestli se informace “neusazuje” na horizontu událostí a snažili se popsat nějaký mechanismus, pomocí kterého by se tato informace nějak obtiskla do Hawkingova záření.
Byl to Jacob Bekenstein, který si všiml zajímavé souvislosti mezi termodynamickými zákony a vlastnostmi černých děr, když zkoumal jejich entropii zajímavým myšlenkovým experimentem.
Jeho experiment probíhal následovně. Nejdříve vyrobil černou díru tím, že zkolaboval hvězdné jádro. Takové jádro je neskutečně komplexní z hlediska informace, je tam spousta energie, pohybu a tak. Tato informace je pro nás prakticky nezískatelná, každopádně tam určitě je.
Když zkolabujete jádro do černé díry, přejdete ze systému s velikánskou entropií do systému s nulovou entropií, tedy do černé díry, o níž víme všechno, co o ní lze zjistit. Tedy hmotnost, rotaci a náboj.
To je však jasné porušení druhého termodynamického zákona, podle nějž entropie buď roste, nebo zůstává konstantní.

Bekenstein si uvědomil, že je to podobné tomu, jak u černé díry zůstává konstantní, nebo roste její horizont událostí.
Přemýšlel nad tím, jak by to vypadalo, kdyby se pokusil pomocí idealizovaných elementárních částic sestavil černou díru. Idealizované částice bereme proto, abychom mohli zanedbat procesy, které nás momentálně nezajímají.
Každá taková částice v jeho myšlenkovém experimentu obsahovala právě jeden bit informace.

My začneme s jednodušší variantou, s vanou a vodou.
Budu se zamýšlet nad tím, kolik musím do vany naházet molekul vody, abych ji “informačně” naplnila.

Na první pohled se zdá, že objem informace bude záviset na objemu vany.
Čím objemnější vana, tím víc molekul budu potřebovat, to by mi dávalo smysl.

Bekenstein to teda zkusil, akorát s malou černou dírou. Čím víc hmoty tam naházíte, tím víc černá díra roste, respektive roste její horizont událostí.
Ptal se, kolik elementárních částic do ní bude muset naházet, aby z ní udělal velkou černou díru, takovou, kterou pozorujeme ve vesmíru. A ukázala se neskutečně divná věc.
Ukázalo se, že to, jak moc se černá díra zvětší, vůbec nezáleží na tom, jaký objem látky tam naházíte.
Ukázalo se, že čím víc informace tam naházíte, tím se úměrně zvětšuje povrch, tedy horizont událostí, ale ne objem černé díry! Je to jako kdyby se veškerá informace "kódovala" na povrch místo toho, aby "padala" dovnitř.
Čili informace o všem, co kdy spadlo do černé díry, je pořád ukrytá v entropii horizontu událostí a mačká se to k sobě, jako mince na povrchu stolu. Jedna mince pak má rozměr Planckova povrchu = 10^-66 cm^2.
To, jakou přesně má tato informace strukturu, nevíme, protože jak obecná relativita, tak i kvantová teorie pole na tak extrémní situace nestačí. Podle dosavadních výpočtů by totiž teplota na horizontu událostí měla být 10^30°.
Pro srovnání: uvnitř nejmasivnějších hvězd dosahují teploty přibližně 10^9°. Jedná se tedy o strašlivě horkou oblast vesmíru, která je takhle horká proto, protože je na ní zakódováno maximální množství informace.
Jakákoliv přidaná informace pak způsobí, že se horizont událostí zvětší — zvětší se tedy obsah sféry, nikoliv objem černé díry! To je ten fascinující Bekensteinův závěr.
Mně osobně na tom nejvíc fascinuje, že když zmáčknu dost informace k sobě hodně silně, vytvořím černou díru a vůbec nemusím specifikovat, co za informaci k sobě mačkám. Hypoteticky můžu k sobě zmáčknout i světlo.
Dokážu si představit, že budete mít určité pochybnosti. Přeci jen jsem vám pár vláken zpátky říkala, že Milan z vlastního pohledu přes horizont událostí v pohodě projde a u dostatečně masivních černých děr si ani nemusí všimnout, že se tak stalo.
Což úplně nejde dohromady s tím, že projde něčím, co je o 20 řádů teplejší, než jádro nejmasivnější hvězdy. Jak to tedy je?
Zde se zase objevuje ta divná dualita reality, která se objevovala, i když jsme teplotu horizontu událostí neřešili. Jestli si pamatujete, tak jsem říkala, že Milan z našeho pohledu přes horizont událostí nikdy nepropadne, že zamrzne na povrchu.
Podle nynějších poznatků to vypadá, že z našeho pohledu se Milan na povrchu roztaví do nejmenších částeček, které se usadí na horizontu událostí, tedy na sféře okolo singularity a obsahují veškerou informaci, kterou Milan měl.
Veškerá informace o Milanovi a o všem, co spadlo do černé díry, je pak zakódovaná na povrchu černé díry. Horizont událostí je tedy hologram. Informace o všem, co je ukryté uvnitř, je obsažena na povrchu.
A tady to dneska opět ukončíme.

Opět vám všem chci moc poděkovat za zájem a pokud myslíte, že by to mohlo bavit i další, poprosím vás o rtw, děkuju ❤️ užijte si víkend!

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Prague physicist

Prague physicist Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Mitokochan

5 Mar
Situace v ČR zase stojí komplet za hovno. A jelikož všichni opět musíte při pátku sedět doma a jste hodní a poslušní, přistane vám za odměnu do tajmlajny #fyzivlákno.

Dnes to bude na téma informace a entropie černých děr a připravte se, protože to bude veliký brainfuck.
Pro ty, co nestihli minulé vlákno, zde přikládám (najdete tam odkazy i na všechny předchozí vlákna týhle série):
Začnu tak trochu zeširoka. Když se ve fyzice bavíme o informaci, co tím myslíme? Nejčastější věc, kterou si lidé spojují s informací, je význam. To ale úplně na mysli nemám, když mluvím o fyzikální informaci.
Read 25 tweets
12 Feb
Opět všechny zdravím, páteční #fyzivlakno je tu a pokračujeme v černých dírách! Dneska budou všechny ty bamboozly a brainfucky, na který se těšíte, dokonce vyšleme dobrovolníka na jednosměrnou cestu do černé díry. Jdeme na to. Image
Posledních několik vláken jsme budovali historický podklad a vytyčovali důležitá fakta, která nyní zužitkujeme při studiu vlastností a chování černých děr. Pokud se na to chcete před čtením dnešního vlákna mrknout, klikněte zde:
Co bych však vypíchla jako zatím nejdůležitější, je fakt, že černé díry, které ve vesmíru pozorujeme, vznikají gravitačním zhroucením extrémně hustého jádra masivních hvězd. Podmínky, za nichž se jádro hvězdy zhroutí do černé díry, udává Schwarzschildův poloměr.
Read 33 tweets
5 Feb
Další pátek je tu a s ním i další díl o černých dírách! #fyzivlakno

Dneska si budeme povídat o době, kdy vědecká komunita přijala, že černé díry existují. Co tomu jednoznačně pomohlo, byl objev pulzarů. O tom bude dnešní vlákno. Image
Co je to pulzar? Výborná otázka.

Začnu tím, že se odkážu na minulé vlákno, kde jsme si povídali o tom, jak různé kvantové a gravitační mechanismy vedou ke tvorbě různých zajímavých vesmírných objektů.

Pokud vám to uteklo, mrkněte sem:
O čem tam povídám, ve zkratce: povídám o Chandrasekharovi a o jeho práci, v níž se zabýval bílými trpaslíky. Následně ještě zmiňuji Tolman–Oppenheimer–Volkoffův výsledek, který byl analogický tomu, s čím přišel Chandrasekhar, jen se to týkalo neutronových hvězd.
Read 22 tweets
29 Jan
Zdravím všechny u dalšího dílu pátečních vláken, pokračujeme dnes třetím dílem o černých dírách! Dnešní #fyzivlákno se zaměří hlavně na třicátá léta minulého století, kdy komunita astrofyziků debatovala existenci černých děr a kdy tyto debaty začaly být brány vážněji a vážněji.
Minule jsme si povídali o tom, jak Schwarzschild našel řešení Einsteinových rovnic, které předpovídalo existenci černých děr, ale že ani Schwarzschild ani Einstein nevěřili, že by fyzikálně černé díry mohly být realitou.
Mezi fyziky se spekulovalo, co by toto řešení mohlo znamenat, jaké by mělo důsledky a probíhaly další výpočty, které měly pomoct tyto otázky objasnit.



Mezi těmito debatujícími byl i Subrahmanyan Chandrasekhar.
Read 26 tweets
8 Jan
Krásný páteční večer, vítejte po dlouhé době u dalšího #fyzivlákna, dnes naposledy na téma jaderných katastrof. Seznam havárií v mých vláknech není bohužel vyčerpávající, událo se jich mnohem víc, ráda bych se však už posunula tematicky dál a proto dnes poslední díl této série.
Dnes se podíváme do Japonska, které je z historických důvodů naladěno dost protijaderně. Každopádně i u nich se událo několik jaderných havárií, poslední a nejznámější ta ve Fukušimě.
Fukušimou se dnes však zabývat nebudeme - tohle téma zpracovali profíci z oboru stokrát líp ve článcích či kníhách, které najdete online.

Místo toho se dnes chci podívat na tragédii, která se stala v roce 1999 ve vesničce Tókai, přibližně 120km od Tokia.
Read 23 tweets
13 Nov 20
Přerušuji pravidelné vysílání, abych s vámi sdílela skvělou informaci. Příští rok bude vypuštěn do vesmíru následník Hubbleova teleskopu, Vesmírný teleskop Jamese Webba. Pokud si říkáte, proč by vás to mělo zajímat — oh boy, jen tomu dejte šanci a uvidíte. #fyzivlakno
Osobně jsem na tuto informaci narazila spíše náhodou, protože astronomie není můj obor. Každopádně jako u hodně lidí to byla astronomie, co mě do fyziky v první řadě přitáhla. Vesmír mě prostě fascinuje a faktem je, že mě fascinoval už od dětství. 🌟💫
Rodiče mi proto jednou pod stromečkem nadělili krásnou knížku o vesmíru pro děti, která obsahovala spoustu fotek právě z Hubbleova teleskopu. V době bez internetu to pro mě byl jediný zdroj informací a obrázků, Hubble má proto v mém srdci speciální místo.
Read 18 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!