Ahoj všem, je tu další pátek a s ním další #fyzivlakno. Minule jsme rozebírali první fotografii černé díry, která byla pořízená experimentem Event Horizon Telescope, viz zde:. Objevil se tam pojem akrečního disku a na ten si dneska posvítíme. 👀
Akreční disky jsou zajímavé struktury. Vznikají ze všelijakého materiálu, který je gravitačně přitahován masivním tělesem, jako je hvězda nebo právě černá díra. Takový materiál se často bere z objektů, které se ocitnou v blízkosti černé díry. Ta si pak z tělesa trochu "ukousne".
Pozorujeme je ale i u jiných objektů, třeba u neutronových hvězd, u bílých trpaslíků i u jiných, méně masivních hvězd. Dál se ale už budeme věnovat jen akrečním diskům u černých děr, jelikož jsou (podle mého názoru) jedny z nejzajímavějších.
Padající materiál je silně ovlivněn gravitačním působením, čili tím, jak je v okolí černé díry zakřivený časoprostor. Takové silové působení pak působí silné tření a různé napínání hmoty, což pro změnu způsobí rychlé ohřívání všeho, co se do akrečního disku dostane.
Vysoká teplota pak způsobí, že hmota začne zářit. To, v jakém spektru vyzařuje, záleží na teplotě hmoty. Teplota závisí na “síle” tření, které závisí na hmotnosti centrálního objektu. Každý akreční disk tedy vyzařuje trochu jinak. Některé září infračerveně, to jsou ale prcci.
Akreční disky černých děr, třeba té v centru galaxie M87, pak vyzařují v rentgenovém záření. Jakéhokoliv člověka či posádku v okolí akrečního disku černé díry by tedy velmi rychle zabila radiace.😳
Tím, jak hmota vyzařuje, ztrácí energii, což pro změnu znamená, že se přibližuje stále blíže a blíže centrálnímu objektu. Veškerá obíhající hmota se tedy pohybuje po trajektorii, která připomíná spirálu. Trajektorie je zakončená právě černou dírou, resp. její singularitou.
Další zajímavá věc, kterou jsme zmínili v minulém vlákně, jsou astrofyzikální jety (čteme džety, z anglického jet), česky výtrysky. Budu ale spíš raději používat ten anglický výraz. Jedná se o silně urychlenou plazmu, která “tryská” z centra disku.
Astrofyzici si nejsou zatím úplně přesně jistí tím, jak takový jet vzniká, mají ale samozřejmě své hypotézy. Ta nejznámější říká to, že jety vznikají působením silného magnetického pole, které se generuje právě v akrečním disku.
Je to jedním z důvodů, proč je nová fotografie od Event Horizon Telescope tak zajímavá - potvrzuje totiž, že akreční disk skutečně generuje magnetické pole, což bylo zatím pouze předpokládáno, ale nikoliv definitivně dokázáno. Jedná se tedy o skvělý úspěch teorie i experimentu!
Samotné jety jsou silně ionizovaná hmota (s největší pravděpodobností kombinace atomových jader, elektronů a pozitronů) letící vysokou rychlostí, která se často blíží rychlosti světla, proto na nich často můžeme sledovat relativistické jevy.
Jsou to také největší struktury ve vesmíru. Největší jety jsou téměř stonásobně větší, jak celá naše galaxie! Pro ukázku připojuji známý obrázek jetu galaxie M87, který má délku neuvěřitelných 1300 světelných let.
Jen pro zajímavost: pokud byste chtěli tuto vzdálenost vyjádřit v nějakém čísle, které si dokážete líp představit, tak jsem si spočítala, že Voyager 1, který se pohybuje rychlostí 17 km za vteřinu, by tuto cestu dal za krásných 20 miliard let.
Tady to dneska ukončíme. Vím, dnešní vlákno je kratší, za což se omlouvám, nějak nic nestíhám, deadliny, blabla, znáte to. Snad budu mít příští týden volnější program, takže vám to vynahradim a připravim pořádně dlouhý a šťavnatý vlákno, jak to máte rádi. Naviděnou za týden!❤️

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Prague physicist

Prague physicist Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Mitokochan

16 Apr
Vítám všechny u dalšího pátečního vlákna! Dnes se podíváme na update fotografie černé díry, který můžete vidět na obrázku, a povíme si, co vlastně tahle fotografie znázorňuje a jestli to potvrzuje naše teorie o gravitaci. #fyzivlakno Image
Pokud vás zajímá teorie za černými děrami a prošvihli jste moje vlákna, tak tady je najdete tematicky seřazené:
Před 55 miliony let vyletěly fotony z centra galaxie s názvem M87, aby následně po překonání obrovských vesmírných vzdáleností přistály do našich detektorů. Samotný experiment a způsob, jakým získával data, je nesmírně zajímavý.
Read 29 tweets
9 Apr
Zdravím všechny fyzikální nadšence, je zde pátek a s ním další #fyzivlakno, jubilejní! 🥳
Zítra to totiž bude přesně rok od prvního vlákna! Nemůžu tomu uvěřit. ❤️ Dáme si tedy něco oslavnýho, populárního, co oběhlo přední stránky novin, abychom to oslavili: Muon g-2 experiment.
Ať už rozklikáváte tohle vlákno s tím, že máte povědomí o částicové fyzice, nebo naopak vůbec netušíte, o co se ksakru jedná, ale zajímá vás to, pak jsem tu pro vás. Na začátek vysvětlím kontext experimentu, co říká teorie a pak si povíme, co tedy bylo objeveno.
Začnu tím, že vám představím hlavního protagonistu dnešní story: mion. Je to těžší příbuzný elektronu, patří s ním do stejné rodiny částic, kterým se říká leptony. Je stejně jako elektron záporně nabitý a podobá se mu i v ostatních ohledech, jen je pořádně namakaný.
Read 24 tweets
19 Mar
Vítám všechny u pátečního vlákna! Minule jsme zabrousili do entropie černých děr a ukázali jsme si další prapodivné věci, které se okolo horizontu událostí dějí. Dnes v tom budeme pokračovat a mrkneme se proto na další zvláštní jev černých děr — na Hawkingovo záření. #fyzivlakno
Černé díry jsou divné, to už je asi jasné úplně všem. Jedna z nejdivnějších věcí je ale fakt, že ačkoliv do černé díry může spadnou úplně cokoliv, ven by se z principu nemělo dostat vůbec nic.
Zdá se tedy, že černá díra je opravdu vysloveně díra v časoprostoru nebo díra ve vesmíru, která jen roste a roste a z hlediska obecné relativity by měla existovat věčně, protože tato teorie nepopisuje žádný proces, který by uměl černou díru “zmenšit”.
Read 29 tweets
12 Mar
Vítám vás všechny u dalšího pátečního vlákna! Dnes samozřejmě budeme pokračovat v tom, co jsme minule nakousli, což je entropie černých děr #fyzivlakno.



Pokud vám utekl minulý díl, na který dnes budeme navazovat, tak mrkněte zde:
Povídali jsme si tam o konceptu informace a také o paradoxu, na který upozornil Hawking, totiž že podle dosavadních poznatků fyziky se zdá, že informace padající do černých děr mizí. To však porušuje zákon zachování kvantové informace.
Černé díry se zdají být velice jednoduché. Nehledě na to, co do nich spadne, se zdá, že mají jen tři vlastnosti. Mají hmotnost, nějakou rotaci a náboj, ale to je tak vše.
Read 27 tweets
5 Mar
Situace v ČR zase stojí komplet za hovno. A jelikož všichni opět musíte při pátku sedět doma a jste hodní a poslušní, přistane vám za odměnu do tajmlajny #fyzivlákno.

Dnes to bude na téma informace a entropie černých děr a připravte se, protože to bude veliký brainfuck.
Pro ty, co nestihli minulé vlákno, zde přikládám (najdete tam odkazy i na všechny předchozí vlákna týhle série):
Začnu tak trochu zeširoka. Když se ve fyzice bavíme o informaci, co tím myslíme? Nejčastější věc, kterou si lidé spojují s informací, je význam. To ale úplně na mysli nemám, když mluvím o fyzikální informaci.
Read 25 tweets
27 Feb
Vítám všechny fyzikální nadšence u pátečního vlákna v sobotu 😂 #fyzivlakno

Minule jsme rozebírali koncept horizontu událostí, jak vlastně taková oblast ve vesmíru vypadá a co bystě viděli, kdybyste tam spadli. Pokud jste to prošvihli, mrkněte zde:
Dnes se podíváme na to, co by mělo ležet v centru černé díry a co se ve fyzice nazývá gravitační singularita.



Singularita není pojem, který byl zaveden až s černými děrami, neboť obecný význam slova singularita je “výjimečný bod”. Image
V takovém bodě pak většinou naše teorie nějak nefungují, nebo se objekty, kterými se zabýváme (třeba funkce v matematice, nebo časoprostor), chovají zvláštně.



Mnoho fyzikálních teorií obsahuje singularity nějakého typu.
Read 19 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!