Ahoj všichni, vítám vás u třetího dílu vláken na téma interpretace kvantové mechaniky! #fyzivlakno
Minule jsme probrali hlavní rozdíly mezi klasickou a kvantovou fyzikou, kdyžtak tu:
Povídali jsme si doposud o tom, že kvantový systém si žije svým životem do momentu, kdy s ním nějak zainteragujeme, například tím, že ho změříme.
V ten moment dojde k něčemu, co nazýváme kolaps. Systém se zhroutí do jednoho stavu a přestane se vyvíjet.
To, co to ten kolaps vlastně je a jak probíhá, je jeden z hlavních problémů kvantové mechaniky.
Dnes se podíváme na to, jak se na to dívá tzv. interpretace s objektivním kolapsem.
Tato interpretace se opírá o to, že kolaps je reálný fyzikální proces. Tenhle přístup ale není vůbec samozřejmý.
Naopak bych řekla, že většina vědců/filosofů zabývajících se KM jsou na tom tak, že vidí kolaps jako nereálné zjednodušení nějakého složitějšího mechanismu.
To, co je zdrojem kolapsu, ale také není v těchto interpretacích jasně určeno (ano, čtete správně, těch interpretací s objektivním kolapsem je několik). Určitě jsme slyšeli o té nejznámější teorii, že kolaps je způsobený vědomím.
To je ale hrozně problematický přístup, protože kdo určí, co přesně musí tvor s vědomím splňovat? Jsou i jednobuněčné organizmy nebo viry vědomé? Nebo je vědomí záležitost složitějších organismů? Kde je pak ta hranice?
Nehledě na to, že i naše samotné prožívání není vždycky vědomé. Bude ke kolapsu docházet, když se na něj bude dívat spící člověk? A co člověk ve vegetativním stavu? Tenhle přístup přináší víc otázek, než kolik jich zodpovídá.
Existují také teorie, které hledají příčinu kolapsu jinde. Podle stochastických teorií je příčina kolapsu čistě náhodná, způsobená okolním šumem.
Další přístup nabízí teorie, kterou navrhl Penrose, totiž že kolaps je způsobený gravitačními mechanismy.
Pokud je však kolaps reálný proces, pak musí dodržovat stejná pravidla, jako všechny ostatní reálné fyzikální procesy. Největší problém v přístupu ke kolapsu jako k reálnému procesu je fakt, že se navenek jeví proces, ke kterému dochází okamžitě.
To ale není reálně možné, protože rychlost šíření informace je konečná; nejdřív ke kvantovému systému musí dojít informace, že ho měřím, teprve pak může zkolabovat. Ani samotný kolaps nemůže proběhnout nekonečně rychle.
Pojďme se tedy podívat na to, jak by to mohlo vypadat a jaké jsou hlavní problémy tohodle přístupu. Na obrázku vidíte základní schéma procesu.
V 1. části se nachází pozorovatel, který vidí kvantový systém, který se zatím volně a nenarušeně vyvíjí.
Je důležitý si uvědomit, že pouze pozorovatelé v 1. oblasti kuželu mohou zkolabovat žlutý systém. Proč? Protože mimo tuhle oblast nemohla ke žlutému obdelníčku dojít informace o tom, že ho někdo chce změřit. Mimo tuhle oblast nemůžu se žlutým obdelníčkem vůbec interagovat.
Pokud jste z tohodle značení trochu zmatení, doporučím touhle dvouminutové video, kde je to moc hezky vysvětlený:
Zpátky k našemu obrázku. Pozorovatel v 1. oblasti tedy změří kvantový systém a ten zkolabuje. Teď je hrozně problematická otázka, kde jsou hranice kolapsu. Jak rychlý je to proces? Nemůže být rychlejší, než rychlost světla, proto se o kolapsu nemůžu dovědět mimo 2. oblast.
Pokud je ale kolaps reálný proces, pak reálně došlo ke změně toho, jak systém vypadá a jak se chová. Představme si tedy, že jsme v jiné části vesmíru, v oblasti, kterou jsem na následujícím obrázku očíslovala jako 3:
V téhle oblasti ke mně nemohla dojít informace o tom, že ve žlutém kvantovém systému došlo ke kolapsu. So far so good. Co když se rozhodnu, že budu ve 3. oblasti kolabovat nějaký jiný systém? Situace bude tedy vypadat, jako na obrázku:
Uvědomme si, co přesně se fyzikálně děje. V odlehlých místech vesmíru, které spolu mohou komunikovat pouze tak rychle, jak ubíhá světelný kužel, dochází k měření dvou různých kvantových systémů (žlutý a zelený) a k následnému kolapsu. Je tady ale jeden zásadní problém.
Matematicky neexistuje jednoznačný způsob jakým určit, jaké je přesně pořadí událostí. Tomu, jak zvolím k čemu dochází dřív a k čemu později, se říká volba Cauchyho nadplochy a tahle volba není jednoznačná. Mám tedy několik možností, kterým fyzikálně odpovídají jiné situace.
Rozdíl mezi předchozím obrázkem a tímhle obrázkem je takový, že v předchozím obrázku proběhne nejdříve žlutý kolaps a následně zelený kolaps. V obrázku u tohodle tweetu je ale situace opačná a neexistuje "správný" způsob, jak se přesně situace má vyvíjet. Oba jsou správně.
Situace se ale může komplikovat, viz následující obrázek kde v závislosti na tom, v jaké části vesmíru se nacházíte, vidíte nejdříve první kolaps žlutého systému a pak zeleného, nebo opačně. V místech, kde se modrá a červená linie protínají, vidíte dokonce oba kolapsy zároveň!
Jak tedy vidíme, tahle interpretace nabízí sice krásné vysvětlení toho, co to kolaps je, ale otevírá hrozně moc otázek okolo toho, jak pasuje do ostatních fyzikálních teorií.
Tak je to ale vlastně se všemi interpretacemi.
Každá z nich nabízí pěkné vysvětlení jednoho aspektu kvantové teorie a zároveň otevírá plejádu otázek a problémů v jiných aspektech. A je jen na vás, která z nich vás osloví nejvíc.
Tady to teda dneska ukončíme, protože si myslím, že těch informací je hrozně moc. Co na tuhle interpretaci říkáte? Jak se vám líbí/nelíbí? Já osobně si myslím, že kolaps není reálný proces, ale netuším, co teda ve skutečnosti je.
Pokud se vám vlákno líbilo, budu moc ráda, když mě RTW ❤️ ale jako vždy, no pressure. Přeji vám krásný víkend a těším se za týden u dalšího dílu!

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Prague physicist

Prague physicist Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Mitokochan

2 Jul
Vítám fyzikální nadšence u dalšího dílu vláken na téma interpretací kvantový mechaniky! Chci se nejprv omluvit za delší prodlevu — nějak se toho nahromadilo víc a trochu jsem nestíhala, ale už jsem zpátky s dalším dílem. Děkuju všem za strpení, jste vážně super. ❤️
Koho minul úvod, kde jsme uvedli pár základních rozdílů v přístupu klasický a kvantový fyziky ke světu a co vlastně je ten kámen úrazu v kvantový mechanice, ten může mrknout tu:
Záludnost kvantovýho popisu jsme si ukazovali na příkladu s vlnovou funkcí. Vybrala jsem vlnovou funkci proto, jelikož právě koncept kolapsu vlnový funkce představuje nejslabší místo celý teorie z hlediska její interpretace.
Read 30 tweets
21 May
Vítám všechny u nový série vláken! Jelikož jsme teď pořád řešili černý díry a gravitaci, tak neuškodí se podívat na druhou stranu pomyslný barikády — na kvantovou mechaniku (KM).
Takže je to tu, první #fyzivlakno ze série na téma filosofický interpretace KM. Jdeme na to.
Možná se zarazíte, co má filosofie co dělat s fyzikou. Nebudu se v žádnym případě tvářit, že jsem odbornice na filosofii, ale řekla bych, že každej student vědeckejch oborů dřív nebo později narazí na určitý filozofický problémy při studiu.
Pokusim se tenhle myšlenkový proces demonstrovat. U mě konkrétně studium probíhalo tak, že jsem začala klasickou mechanikou, elektřinou a magnetismem a základy termodynamiky. To jsou všechno teorie filosoficky celkem přímočarý, alespoň v porovnáním s kvantovou mechanikou.
Read 32 tweets
30 Apr
Ahoj všem, je tu další pátek a s ním další #fyzivlakno. Minule jsme rozebírali první fotografii černé díry, která byla pořízená experimentem Event Horizon Telescope, viz zde:. Objevil se tam pojem akrečního disku a na ten si dneska posvítíme. 👀
Akreční disky jsou zajímavé struktury. Vznikají ze všelijakého materiálu, který je gravitačně přitahován masivním tělesem, jako je hvězda nebo právě černá díra. Takový materiál se často bere z objektů, které se ocitnou v blízkosti černé díry. Ta si pak z tělesa trochu "ukousne".
Pozorujeme je ale i u jiných objektů, třeba u neutronových hvězd, u bílých trpaslíků i u jiných, méně masivních hvězd. Dál se ale už budeme věnovat jen akrečním diskům u černých děr, jelikož jsou (podle mého názoru) jedny z nejzajímavějších.
Read 14 tweets
16 Apr
Vítám všechny u dalšího pátečního vlákna! Dnes se podíváme na update fotografie černé díry, který můžete vidět na obrázku, a povíme si, co vlastně tahle fotografie znázorňuje a jestli to potvrzuje naše teorie o gravitaci. #fyzivlakno Image
Pokud vás zajímá teorie za černými děrami a prošvihli jste moje vlákna, tak tady je najdete tematicky seřazené:
Před 55 miliony let vyletěly fotony z centra galaxie s názvem M87, aby následně po překonání obrovských vesmírných vzdáleností přistály do našich detektorů. Samotný experiment a způsob, jakým získával data, je nesmírně zajímavý.
Read 29 tweets
9 Apr
Zdravím všechny fyzikální nadšence, je zde pátek a s ním další #fyzivlakno, jubilejní! 🥳
Zítra to totiž bude přesně rok od prvního vlákna! Nemůžu tomu uvěřit. ❤️ Dáme si tedy něco oslavnýho, populárního, co oběhlo přední stránky novin, abychom to oslavili: Muon g-2 experiment.
Ať už rozklikáváte tohle vlákno s tím, že máte povědomí o částicové fyzice, nebo naopak vůbec netušíte, o co se ksakru jedná, ale zajímá vás to, pak jsem tu pro vás. Na začátek vysvětlím kontext experimentu, co říká teorie a pak si povíme, co tedy bylo objeveno.
Začnu tím, že vám představím hlavního protagonistu dnešní story: mion. Je to těžší příbuzný elektronu, patří s ním do stejné rodiny částic, kterým se říká leptony. Je stejně jako elektron záporně nabitý a podobá se mu i v ostatních ohledech, jen je pořádně namakaný.
Read 24 tweets
19 Mar
Vítám všechny u pátečního vlákna! Minule jsme zabrousili do entropie černých děr a ukázali jsme si další prapodivné věci, které se okolo horizontu událostí dějí. Dnes v tom budeme pokračovat a mrkneme se proto na další zvláštní jev černých děr — na Hawkingovo záření. #fyzivlakno
Černé díry jsou divné, to už je asi jasné úplně všem. Jedna z nejdivnějších věcí je ale fakt, že ačkoliv do černé díry může spadnou úplně cokoliv, ven by se z principu nemělo dostat vůbec nic.
Zdá se tedy, že černá díra je opravdu vysloveně díra v časoprostoru nebo díra ve vesmíru, která jen roste a roste a z hlediska obecné relativity by měla existovat věčně, protože tato teorie nepopisuje žádný proces, který by uměl černou díru “zmenšit”.
Read 29 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(