Na kanárském ostrově La Palma se před malou chvilkou dostalo magma na povrch a máme tak novou sopečnou erupci! (Naposledy byl ostrov sopečně aktivní v roce 1971).

Z videa je patrné, že začátek erupce je explozivní. Vzniká malé mračno sopečných plynů a drobných sopečných úlomků.
To, že se na ostrově něco děje a že by k sopečné erupci mohlo případně dojít, jsme tušili již pár dní nazpět (shrnuji to ve vlákně níže). Před pár dny se totiž ostrov začal výrazně třást a to zvláštním způsobem - objevovaly se tam tremory.

Další fotografie z místa současné erupce z jedné z místních webkamer.
Pokračujeme videem.

Co bude teď místní nejvíc zajímat jsou dvě věci - směr větru, který bude zanášet drobné úlomky utuhnuté lávy a pak to, kam případně poteče láva.

A tady se osobně trochu obávám... když se podíváte na video, budovy nejsou daleko 1/2
2/2 ale co hůř, jsou pod kopcem. Nedá se zatím přesně odhadnout, jestli tam není údolí (zatím jsem nenašel přesný bod, kde k erupci došlo), které by lávu odvedlo pryč.
Téměř jistě budou materiální škody. Záběry z místa ukazují, jak láva vytéká z nově otevřeného kráteru a míří si to k zástavbě.

Držme palce, ať všichni byli připraveni na evakuaci dle předchozích doporučeních místních autorit. Image
Jinak ze záběrů se dá trochu víc popsat i samotná erupce.

Jak můžete vidět, máme tam lávovou fontánu, která vyvrhuje roztavený materiál pár desítek metrů do výšky. Image
Proč lávová fontána vzniká? To samozřejmě všichni moc dobře víte, protože čtete moje #vesmírníček. Vysvětluje to tohle dlouhé vlákno o chlastání šampaňského.

K čemu během takové erupce dochází? Vyvržená láva nestihne během letu vychladnout. Dopadne na povrch a spojí se, čímž živí lávový proud, který se vydá na cestu směrem z kopce

Část materiálu se bude ale spékat v blízkosti místa erupce a začne vznikat spečený kužel (ilustrační f.) Image
Oproti erupce sopky na Islandu tady budou místní bojovat s dalším nebezpečím. Sopečná erupce totiž zažehne/zažehla požáry.

Jelikož je Island hodně na severu, nic moc tam neroste... nemá tak co hořet... tady je to ale jiné, tady je vegetace Image
Narazili jste na zajímavý tweet/video z místa erupce? Prosím, označte mě. Nestíhám a nechci, ať mi ty podstatný věci utečou.

Díky moc!
Sopečnou činnost už zachytily i satelity na oběžné dráze Země. Konkrétně ty, které sledují teplotu.

Jen pro dokreslení, v jak pokrytém světě žijeme :)

Vznikají pyroklastické mračno je už vidět ze sousedního #Tenerife (kde ho zrovna pozorují studenti a studentky vulkanologie, kteří tam jsou na letní škole :) ).
Další z videí, které zachycuje erupci velice krátce po svém začátku. Tipnu si, že maximálně jen pár minut po výstupu magmatu na povrch.
Dle informací od @zcasal, evakuace oblasti proběhla pár hodin před samotnou erupcí. Evakuováni byli nejenom lidé, ale i domácí zvířata. V cestě živlu by tak měla být jen nepohyblivá infrastruktura.

Díky @LovecZen za označování. Mám tady od něho další video. Vidět můžete pohyb lávového proudu z kopce směrem k zástavbě.

Láva se pohybuje relativně pomalu, což znamená, že před ní lidé dokáží ujít.

Jasno bude až s leteckým záběrem, ale vypadá to, že se otevřela pár stovek metrů dlouhá prasklina. Ve vysílání je vidět, že v dolní části láva tryská za pomoci lávových fontán, v horní části je explozivní erupce a vznik pyroklastického materiálu. Máme tak min. 2 sopečná centra Image
Máme se bát megatsunami? Jak v řadě tweetů nedávno vysvětloval expert na sesuvy @J_Blahut, není to pravděpodobné. Důvod je ten, že v oblasti dochází k množství menších sesuvů způsobujících malé vlny, než k jednomu velkému, který by utrhl kus ostrova

1/2

2/2 Výzkum, který myšlenku megatsunami přinesl (Ward a Day, 2001) byl později vyvrácen. Leč stále ještě žijí svým životem v mediálním prostoru, takže můžete narazit na spousty článků/dokumentů na tohle téma.

Ale současný stupeň vědění říká, že to není pravděpodobné.
Dávám si dvě hodiny pauzu, musím na nedělní sousedský fotbal :)

Doufám, že až se vrátím, že z vás budou všech už kovaní vulkanologové/vulkanoložky a že mě označíte u těch nejzajímavějších věcí, co potkáte ;)
PS: Pokud byste potřeboval někdo z novinářů a novinářek nějaké vyjádření, prosím, pište případně na petr.broz@ig.cas.cz nebo zkuste zavolat, ideálně po osmé (většina z vás číslo má :) ).
Vyhráli jsme! A teď zpět do práce :)

Takže jak vidno na tomhle videu (asi z drona), láva už pohltila první domy. To světlé uprostřed lávového proudu je lávou obtečený dům.

Video níže pro změnu ukazuje, o čem jsem mluvil. K erupci dochází na trhlině, proto je tam pás lávových fontán. Ty živí lávové proudy, ale část materiálu se po dopadu speče, utuhne a začne tvořit spečené kužele. Což jsou ty kopce, ze kterých láva stříká.

Díky moc @vidurius za upozornění na tuhle skvělou animaci, která ukazuje v lidské historii zaznamenané sopečné erupce na ostrově La Palma.

Povšimněte si, že všechny vychází z hřebene táhnoucí se v jižní části ostrova. Ta je mladší a stále aktivní

@vidurius Teplo ze sopečné erupce postupně živí růst pyroklastického mračna, které se pozvolna začíná formovat nad ostrovem. Jeho osud je, že ho časem začne rozfoukávat vítr a tím zvětšovat svou velikost, ale s tím bude klesat četnost částic v mračnu.

Skvělá animace toho, jak se v čase vyvíjela seismická činnost v jižní části ostrova. Kdyby vás zajímalo, jak se dá předpovědět, v jakém místě nejspíše k erupci dojde, tohle dost pomáhá...
Přibližná lokace místa, kde erupce začala (cc: @SquigglyVolcano).
A povinně si dejte tohle vlákno! (A pokud neumíte anglicky, nevadí, když ten tweet rozkliknete, je tam tlačítko přeložit/translate, které vám to přeloží do vašeho jazyka).
Vypadá to, že se prasklina dále otevírá a že vzniká nové sopečné centrum.
Nad ostrovem zapadlo slunce a ve tmě je mnohem lépe vidět rozsah, jak rozsáhlá oblast je zasažena. Všimněte si, jak si láva razí cestu dvěma hlavními směry. Pokud bude erupce chvilku trvat, láva se nakonec dostane do moře a ostrov se tak o trochu zvětší.

Proč je teplota lávy zajímavá? Protože pomáhá rychle určit, jaký typ lávy se nám dostal na povrch, případně se díky tomu dá odhadnout její schopnost tečení a tedy zpřesnit modely, které říkají, jak rychle kam láva případně doteče. Image
Vulkanologům a vulkanoložkám z @involcan se podařilo změřit rychlost pohybu čela lávového proudu. To krajinou jede rychlostí 0,7 km za hodinu a jak se pohybuje, pomalu chladne.
Opět seismická data a opět můžete vidět, jak se výskyt otřesů v čase posunoval. Na co se zaměřte je ale panel v pravé části obrázku. Tam můžete vidět, jak se otřesy přibližovaly k povrchu a jak se pak otevřela trhlina a magma frnk k povrchu.

A pohledem na Mordor, tedy chci napsat lávovou La Palmu se s vámi pro dnešek loučím. Zítra se dozvíte, proč sopka vznikla zrovna "tady" a to nejenom z pohledu místa na ostrově, ale i proč tam ten ostrov vlastně je.

Tak se těšte #geologieJeKrásnáVěda! :)

Lávový proud si nezadržitelně razí cestu směrem k oceánu a po cestě pohřbívá všechno, co potká.
Pokud vám ráno uteklo, pak tady máte odpovědi na všechno, co jste se kdy chtěli zeptat k téhle sopce ;)
Když se kouknete na tenhle snímek z Google Earth, bude vám jasné, a) proč láva ničí baráky a b) jak rizikové to bylo, postavit si tady domy. Je to vlastně taková loterie - postavíte je v sopečně aktivní oblasti a budete doufat, že se toho nedožijete
Mapa rizika, kudy by se mohla vydat láva. Čím červenější, tím vyšší pravděpodobnost. Čím zelenější, tím lépe se lidem může spát...
Wow! Vypadá to, že se profi-kamerám podařilo zachytit skoro přímý začátek erupce.

cc: @SquigglyVolcano and @ThePlanetaryGuy

Korekce k barevné mapce o dva tweety výše. Díky za ní!

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Dr. Petr Brož

Dr. Petr Brož Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Chmee2

21 Sep
Začíná se nám opakovat otázka, jestli v poslední době sopečná činnost není <nějak> častější. Krátká odpověď. Ne, není.

Dlouhá odpověď: To, že se nám zdá, že je v poslední době sopek nějak hodně a že se "nás snaží Země zbavit", je dáno tím, že... vlákno

volcano.si.edu/faq/index.cfm?…
... začala soptit trojice sopek (Island, La Palma, Etna), které jsou k nám relativně blízko a které jsou v "našem" prostoru zájmu.

Ruku na srdce, kdo z vás ví, že v lednu letošního roku bouchla sopka Klyuchevskoy na Kamčatce?

Y. Demyanchuk/Kamchatka Volcanological Station. Image
Tipnu si, že v podstatě skoro nikdo. Je to kvůli tomu, že k erupci došlo v podstatě neobydlené oblasti a příliš daleko od nás. V podstatě nás to tak nezajímalo a tím pádem to do českého mediálního prostoru neprobublalo.

Vzdálenost tak hraje podstatnou roli.
Read 12 tweets
20 Sep
Včera v podvečer začala na kanárském ostrově La Palma sopečná erupce stříkající lávu desítky metrů nad povrch a živící lávové proudy ničící domy v okolí.

Určitě vám v hlavě leží řada otázek, pojďme si tak 8 "nejpodstatnějších" ve vlákně zodpovědět.
Proč magma vystoupilo k povrchu?

Magma má menší hustotu, než horniny, ze kterých tavením vzniklo. To znamená, že jakmile v hlubinách roztavíte horniny, vznikne vám tavenina, která se začne tlačit nahoru.

Je to podobné, jako když vyplave olej ve vodě. I on má menší hustotu...
Navíc má v sobě magma rozpuštěné sopečné plyny, které se začínají uvolňovat s tím, jak klesá tlak nadložních hornin. Vznikají bublinky, které postupně rostou. A tím se dále snižuje hustota magmatu, kdežto hustota hornin okolo je stejná.

Magma tak nabírá rychlost.
Read 20 tweets
11 Sep
Sobota večer, takže je čas na naše dost nepravidelné hudební okénko.

Dnes si zaskočíme do sovětského Ruska, pač si dáme poslech songu Khochu Peremen od rockové skupiny Kino.

Co je na písni z 80. let zajímavé?

Za její produkci můžete jít stále sedět!
Jasné, teď mi napíšete, že ve spoustě postsovětských republik můžete jít sedět za kde co a máte samozřejmě pravdu.

Ale tenhle song, ten vás v některých z tamějších států pošle do chládku zaručeně. Nicméně nepředbíhejme.
Song napsal Viktor Tsoi, který byl společně se svou skupinou Kino součástí tehdejšího sovětského undergroundu.

Nicméně v roce 1987 se mu naskytla možnost zahrát si v oficiálním sovětském filmu.

Byla to doba pro SSSR revoluční, pač glasnosť a perestrojka.
cs.wikipedia.org/wiki/Perestroj…
Read 15 tweets
11 Sep
Je čas s tím jít ven.

Všichni jste hvězdy!

A nepíši to proto, abych vám namazal med kolem úst.

Je to prostě pravda.

Takže ať už jste měli dnešní den jakýkoliv, nadechněte se a zakřičte si: "Jsem hvězda!"

Cítíte se lépe? Super.

A teď si to pojďme zkazit...

#vesmírníček
Blbý totiž je, že nejste hvězdy jen vy.

Ale taky všichni kolem vás.

Takže hvězdou je i ta nemožná sousedka, co vás furt šmíruje.

Hvězdou je i váš otravný kolega, co celý dny má blbý kecy.

Hvězdou je i šéfka, která se po vás furt vozí.

A hvězdou je i po letech ex vaší ženy.
Jenže ani tím nám to nekončí. Ať dosadíte sebevětší nebo sebevětšího *****, tak i ona či on jsou hvězdami...

A nejenom oni... ale i (skoro) všechno kolem vás...
Read 22 tweets
30 Aug
Nevím jak váš feed, ale ten můj celý den vyplňují videa a fotky z jihu USA zachycující řádění hurikánu #Ida (ale stejné můžete vidět i z Mexika, kde řádí #Nora).

Záběry mají opakující se motiv: devastující záplavy.

A my si teď vysvětlíme, proč k nim dochází. Krátký #vesmírníček
A co bych to byl za člověka, kdybych vás připravil o pravidelnou vesmírníčkovou hudební vložku. Takže než najdu vhodné obrázky, dejte si zatím tohle ;)
Začněme zlehka, ať se nám nikdo v povídání neztratí.

Hurikán je označení pro tropickou cyklónu v Atlantiku. Kdyby stejná tropická cyklóna vznikla v Indickém oceánu, bude to cyklóna. A kdyby v Pacifiku, hle tajfun...

Různá jména, ale furt to samé... obrovský atmosférický vír.
Read 18 tweets
28 Aug
Když 6. srpna 1945 svrhla posádka 🇺🇸 bombardéru náklad na 🇯🇵 město Hirošimu, jen málokdo si dokázal představit, čeho budou lidé zakrátko svědky.

Netrvalo dlouho a nebem se prohnal záblesk následovaný devastující tlakovou vlnou. A nad městem se začalo tvořit mračno. #vesmírníček Image
Když už jsme tu díky vláknu @Olinium42 všichni přední čeští odborníci na dávkování a následné požírání tablet jódu, je načase, abychom naší expertízu v oblasti spjaté se štěpením jader dále rozšířili. A jak to lépe udělat, než vyvrácením jednoho mýtu!
Po desetiletí byl snímek v prvním tweetu šířen s vysvětlením, že zachycuje takzvaný atomový hřib. Tedy zvláštní druh oblaku vzniklý následkem exploze atomové bomby. A jak asi tušíte, tedy něčeho, s čím se určitě nikdy potkat nechcete.

Jenže... Image
Read 23 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(