۱- محمدرضا پهلوی در دهه پنجاه ساخت شش ناوشکن به نام شاهان ایرانی را به آمریکا سفارش داد: ناوهای #کوروش ، #داریوش ، نادر ، #انوشیروان ، اردشیر و شاهپور. پول این ناوها پیشاپیش پرداخت شد.
۲- در نهایت، چهار ناو از آنها تا سال پنجاه و هشت ساخته و آماده تحویل شد: #کوروش ، داریوش ، نادر و #انوشیروان . اما دولت موقت #بازرگان با ادعای صلح‌طلبی از دریافت آنها سرباز زد.
۳- آمریکا در سال شصت و یک نام فرماندهان دریایی خود را بر این ناوهای ایرانی نهاد و آنها را به کار گرفت: #کوروش شد کید۹۹۳ ، #داریوش شد کالاگان۹۹۴ ، نادر شد اسکات۹۹۵ ، و ناو #انوشیروان شد چندلر۹۹۶ .
۴- چند ماه پس از تسخیر شهر #فاو توسط رزمندگان ایران و قطع ارتباط عراق با خلیج فارس، #آمریکا در سال شصت و پنج برای حمایت از #صدام و شکستن روحیه رزمندگان دریایی ایران، این ناوها را وارد خلیج فارس کرد.
۵- ناو کید یا همان #کوروش ، در عملیات ضدایرانی اسکورت #بریجتون توسط آمریکا نقش مهمی داشت. اما گروه #نادر_مهدوی در مرداد شصت و شش در مقابل چشم ناو کید۹۹۳ نفت‌کش بریجتون را منهدم کرد.
۶- ناو چندلر۹۹۶ یا همان #انوشیروان در مهر شصت و شش به ناو گروه #نادر_مهدوی حمله کرد و پس از انهدام یک هلی کوپتر ناو چندلر، قایق ایرانی را منهدم و نادر و سه تن از همرزمانش را اسیر نمود. نادر و #بیژن_گرد بر روی ناو انوشیروان، زیر شکنجه آمریکایی‌ها به شهادت رسیدند.
۷- در سال هزار و سیصد و هشتاد و چهار، آمریکا ناوهای ایرانی را به تایوان فروخت. #تایوان نام ناوها را تغییر داد: #کوروش شد تسو یینگ، داریوش شد سو آاو، نادر شد کی لونگ، و #انوشیروان شد ما کونگ.
۸- قصه چهل و پنج ساله قرارداد ساخت ناوشکن‌های چهارگانه ایرانی و روند ماجراهای این ناوها در خلیج فارس و سپس در دریای چین، مایه‌ی یک رمان مفصل است؛ یا شاید یک فیلم سینمایی.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with حسن عباسی

حسن عباسی Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @hasan_abbasi

2 Oct
۱- ایران سرک کشیدن‌های رژیم صهیونیستی در اطراف مرزهای خود در #رژیم_باکو #رژیم_امارات و #رژیم_بحرین را تحمل نمی‌کند.
۲- مردم شریف سرزمین‌های تحت سلطه #رژیم_باکو #رژیم_امارات و #رژیم_بحرین بدانند که مسئول تبعات ایجاد پایگاه صهیونیست‌ها برای ضربه زدن به ایران به عهده‌ی حاکمان خودشان است.
۳- حضور جاسوسان و افسران صهیونیست در سرزمین‌های تحت سلطه #رژیم_باکو #رژیم_امارات و #رژیم_بحرین امنیت منطقه را به خطر انداخته و دود آن به چشم همین حاکمان می‌رود.
Read 15 tweets
16 Apr
۱- وضع رقت‌بار #روحانی که رسما به هذیان‌گویی افتاده، نگران‌کننده است. همین دیروز گفت: ما در #صد_روز اول یعنی قبل از مذاکرات برجام، تحریم‌ها را برداشتیم، در صد روز آخر هم تحریم‌ها را برمی‌داریم.

#رشتو
۲- پارکینسون یا آلزایمر؟ نمی‌دانم! اما این هذیان‌گویی رقت‌بار روزانه شاید معلول #سندرم_برجام و فشارهای روحی ناشی از عدم تحقق وعده‌هاست. اطرافیان مراقب استراحت وی باشند.
۳- اساسا وجود #حسن_روحانی در جمهوری اسلامی، در بدبینانه‌ترین حالت #مشکوک و در خوش‌بینانه‌ترین حالت یک #سوء_تفاهم بوده است، که نیاز به بررسی جدی دارد.
Read 10 tweets
9 Apr
در مرداد ۱۴۰۰ #حسن_روحانی پس از خاتمه ریاست جمهوری به کجا می‌رود؟

#رشتو
الف . آیا در صحرا، باغ #درخت_گلابی_برجام را احداث کرده و به پرورش گلابی تزئینی برجام برای دکور منازل مشغول می‌شود؟
ب . آیا موسسه مطالعات تاریخی برجام را تشکیل می‌دهد و به تحقیقات در تاریخ #برجام می‌پردازد؟
#حسن_روحانی
Read 11 tweets
26 Feb
۱- در سال هشتاد و پنج آمریکا برای فلج اقتصادی اجتماعی جمهوری اسلامی بر تحریم صادرات بنزین به ایران تمرکز نمود. همچون ماه‌های اخیر ونزوئلا، در ایران وضعیت بغرنجی پدید آمد. مجلس هفتم دولت را به احداث پالایشگاه برای #تولید_بنزین ملزم کرد.

#زنگنه
۲- همان روزها در سال هشتاد و پنج در اوج ابهام چرایی عدم تولید بنزین، روزنامه هم‌میهن، تصویر تمام‌قد #زنگنه وزیر نفت هاشمی و خاتمی را در سراسر صفحه اول خود چاپ کرد. #هم_میهن قبل از روزنامه #سازندگی رسانه حزب کارگزاران بود.
۳- خبرنگار #هم_میهن از زنگنه پرسید: چرا در دوره وزارت شما پالایشگاه بنزین ساخته نشد؟
بیژن #زنگنه پاسخ داد: واردات بنزین از #تولید_بنزین به صرفه‌تر است. ساخت پالایشگاه به صرفه نیست لذا ما نساختیم.
Read 5 tweets
21 Feb
الف - با سخنان بایدن در اجلاس مونیخ و موضع محکم ایران در رد
#استراتژی_هویج_و_چماق ، عملا ایران و آمریکا وارد دوره‌ی جدید اجرای #چیکن_استراتژی شدند.
ب - رفع تحریم از منظر ایران یعنی تعیین تکلیف سه گزاره‌ی حقوقی #ایسا و #کاتسا و #یو_ترن . بازگشت بایدن به برجام هیچ یک از این سه گزاره را رفع و حل نمی‌کند.
پ - دوره‌ی نخست #استراتژی_هویج_و_چماق در بازه‌ی زمستان سال هشتاد تا مرداد هشتاد و چهار بود. دوره‌ی دوم آن نیز از شهریور نود و دو تا بهمن نود و نه ادامه داشت.
Read 6 tweets
30 Oct 20
۱ . نظام فرسوده آموزش و پرورش باید در دولت ۱۴۰۰ اصلاح گردد و به #وزارت_ادب تبدیل شود تا بتواند #پروژه_ملی_اصطناعت نیروی انسانی میهن در قرن جدید را رقم بزند.
۲ . مدیر تراز در سطح وزارت ادب ( برای تحقق #پروژه_ملی_اصطناعت منابع انسانی ) انسان فرهیخته‌ای چون حجت الاسلام و المسلمین #علیرضا_پناهیان است.
۳ . معاونت پرورشی برای اجرای #پروژه_ملی_اصطناعت ، نیازمند مدیر ترازی چون خانم دکتر #معصومی_اصل است.
Read 4 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(