@OssOsska @AleksandraHalm1 @e_bartkowska Składniki:
500 g mąki "0" (W 180-280)- wyjdzie też ze standardowych mąk dostępnych w naszych sklepach
370 ml wody
150 g zakwasu
10 g soki

Przepis na zakwas:
Dzień pierwszy:
W słoiku mieszamy 50g mąki żytniej z 50 ml letniej wody. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy w...
@OssOsska @AleksandraHalm1 @e_bartkowska ... temperaturze pokojowej na 48h.

Po tym czasie zostawiamy 50g masy, a resztę wyrzycamy. Dodajemy 50 g mąki pszennej (najlepiej "0" lub "00" grano tenero) i 50 ml letniej wody. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 24h. Powtarzamy tę operację przez co najmniej 3 kolejne dni..
@OssOsska @AleksandraHalm1 @e_bartkowska ... zakwas jest gotowy do użycia, gdy 2 ciągu 4-5h od odświeżenia podwaja swoją objętość. Odświeżanie jest konieczne codziennie, gdy trzymamy go w temperaturze pokojowej. W lodówce można go trzymać 4-5 dni w najmniej chłodnym miejscu.

Odświeżanie zawsze musi następować...
@OssOsska @AleksandraHalm1 @e_bartkowska ... wg wzoru zakwas+woda+mąka, w tej kolejności i w równych proporcjach. W ten sposób możemy go wyprodukować tyle, ile potrzeba do danego przepisu.

Wracając do przepisu na chleb:)

Najpierw mieszamy mąkę i wodę. Zostawiamy na 0,5 h, a następnie dodajemy zakwas i mieszamy...
@OssOsska @AleksandraHalm1 @e_bartkowska ... Dodajemy sól i wyrabiamy do utworzenia jednolitego i elastycznego ciasta.

Zostawiamy ciasto do wyrośnięcia na ok. 3h w temperaturze pokojowej, składając ciasto co 45 min, żeby je dobrze napowietrznyć.

Po tym czasie dzielimy ciasto na dwie części i wstępnie formujemy...
@OssOsska @AleksandraHalm1 @e_bartkowska ... bochenki. Zostawiamy przykryte ściereczką na 0,5h. Następnie nadajemy bochenkom ostateczny kształt, przykrywamy i pozostawiamy do wyrośnięcia na kolejne 2h. Dobrze byłoby mieć koszyki do wyrastania chleba, bo inaczej urośnie nam na boki, a nie do góry, czyli tak...
@OssOsska @AleksandraHalm1 @e_bartkowska ... jak stało się to u mnie:) Nagrzewamy piekarnik do 220 stopni. Kamień do pieczenia jest mile widziany:)

Ciasto nacinamy i pieczemy z parą wodną (woda na blaszce na niższym poziomie piekarnika) przez ok. 30 min. Chleb jest gotowy jeśli wydaje głuchy odgłos przy stukaniu w spód

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Maciej Sawiński

Maciej Sawiński Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @M_Sawinski

25 Nov
#LegalTT Screeny z uzasadnienia wyroku uchylającego skazanie. Opisany w nich sposób procedowania Sądu I instancji jest niestety normą. Prowadzę od jakiegoś czasu szereg spraw dot. tego samego oskarżonego, które oparte są na takich samych, a w dużej części wręcz tych samych...
... dowodach. Klient jest zarówno uniewinniany, jak i skazywany za dokładnie to samo. Identyczny czyn w jednej miejscowości jest legalny, a w innej jest przestępstwem. Proces karny działa u zupełnie uznaniowo. Wynik zależy od tego, czy Sąd w ogóle pozwoli oskarżonemu się bronić.
W tej serii spraw rozstrzygnięcie następuje tak naprawdę na etapie postanowienia w przedmiocie wniosków dowodowych obrońcy - gdy Sąd dopuszcza opinię biegłego niezwiązanego z oskarżycielem okazuje się ona korzystna i oskarżony jest uniewinniany.
Read 4 tweets
25 Nov
25 listopada to Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet. Zastanawiam się czy polskie media w tym roku jakoś to odnotują i poświęcą czas na analizę tego zjawiska.

Mam wrażenie, że w ostatnim roku doszło do pogorszenia sytuacji pod tym względem.
Dyskryminacja kobiet ma u nas charakter systemowy i kulturowy. Działania władzy zmierzają do pogłębienia tych zjawisk.

Mizoginia nie ma jednak barw politycznych. Bardzo niepokojącym zjaiwskiem jest stopniowa normalizacja incelstwa, czyli ideologii głoszącej wprosti nienawiść...
... do kobiet. Pojawiają się postulaty empatii, zrozumienia i szacunku do mizoginów. Swoją drogą, naprawdę nie rozumiem jak niby rozmowa kobiety z mizoginem ma przebiegać w atmosferze wzajemnego szacunku.
krytykapolityczna.pl/nauka/psycholo…
Read 6 tweets
18 Oct 20
Przeczytałem komentarze dot. Sędzi, która rozpoznała wnioski aresztowe w "Sparwie Giertycha". Utwierdza mnie to w przekonaniu, że od kilku lat żyjemy w erze postprawa.

To prawniczy odpowiednik postprawdy. Postprawda, która dzięki Trumpowi została nawet słowem roku, nie jest...
... synonimem kłamstwa. To coś znacznie gorszego. Chodzi o stan, gdy ocena wypowiedzi pod kątem zgodności z rzeczywistością nie ma już znaczenia. Wszystko jest bowiem kwestią poglądów, a każdemu faktowi można przedstawić "fakt alternatywny". O ile lekaratwem na fałsz jest...
... dowiedzenie prawdy, o tyle w przypadku postprawdy ten sposób zupełnie nie działa.

Tak samo jest z postprawem. Treść przepisów, utrwalone orzecznictwo, poglądy nauki nie mają znaczenia. Każde rozstrzygnięcie jest oceniane wyłącznie przez pryzmat jego zgodności z poglądem...
Read 7 tweets
18 Oct 20
Polecam również "Nowego Papieża", choć podobał mi się mniej niż pierwszy sezon. Zawodzi już sama czołówka oraz pierwsze odcinki, które nie mają wcześniejszego klimatu i idą w stronę konwencjonalnej opowieści o zepsuciu władzy. Kasa i seksskandale w Kościele - żadna niespodzianka.
Na szczęście czym dalej, tym lepiej, a końcówka sezonu, przynosi jedne z najlepszych scen, jakie widziała telewizja. W serialu dalej mamy wspaniałe, malarskie zdjęcia. Mam wrażenie, że operator Luca Bigazzi spędza całe dnie w najlepszych galeriach, a potem na planie, razem...
... z Sorrentino, rozmawiają w stylu "Dobra w tej scenie zastosujemy Tycjana, a w następnym zbliżeniu tryb full Caravaggio":)

Dalej mamy do czynienia ze świetnym aktorstwem. Jude Law i Silvio Orlando są doskonali, jak w pierwszym sezonie. Do obsady dołączył John Malkovich...
Read 10 tweets
30 Mar 20
#PrzepisDnia #LegalTT Dzień 14. Cantucci al gorgonzola.
Przystawka, samodzielna przekąska lub deser. Idealne ze słodkim winem.
Źródło:
ricette.giallozafferano.it/Cantucci-al-go…
Składniki:
mąka pszenna (zalecana 00) - 250 g,
gorgonzola - 150 g,
parmezan -100 g,
orzechy piniowe - 60 g,
orzechy włoskie - 60 g,
masło - 50 g,
suche drożdze - 8 g,
2 jajka,
gałka muszkatołowa,
pieprz.
Prażymy orzechy piniowe na patelni, uważając jednak żeby ich nie przypalić. Po wystygnięciu siekamy je razem z orzechami włoskimi.

Mąkę mieszamy z suchymi drożdżami, następnie dodajemy starty parmezan, pieprz, gałkę, masło i gorgonzolę. Dwa ostatnie składniki warto
Read 6 tweets
29 Mar 20
#PrzepisDnia #LegalTT Dzień 13. Po wczorajszym, ciężkim i konkretnym sosie bolońskim, czas na coś lekkiego. Pasta al limone - w sam raz na szybki, wiosenny lunch.
Składniki
makaron 250g (tagliolini, spaghetti, bevette, linguine lub podobny)
1 cytryna,
ok. 50 g parmezanu,
ok. 50 g masła,
kilka łyżek śmietany kremówki,
świeża bazylia, mięta lub pietruszka,
sól i pieprz.

Ze sparzonej i wyszorowanej cytryny ścieramy skórkę, uważając, aby nie naruszyć białej, gorzkiej części. Wyciskamy sok z połowy cytryny. Zieleninę siekamy. Makaron
gotujemy 3 min krócej niż podano w instrukcji na opakowaniu. W międzyczasie na patelni rozpuszczamy masło na małym ogniu. Po rozpuszczeniu się masła dodajemy do niego startą skórkę z cytryny i sok. Dodajemy ok. 2 łyżek kremówki. Mieszamy do połączenia.
Read 5 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(