١- چندوقت پیش ملت با چوب و سنگ، #سگ و #گربه ها را می‌زدند؛ ولی الان می‌بینیم برای‌شان کنار پیاده‌رو غذا می‌گذارند و برای نگهداری‌شان کمپین‌ها ايجاد شده است.

⬇️ #رشتو
٢- همین چندوقت پیش اگر یکی #مدل_مو ی عجیبی داشت، تیکه‌بارانش می‌کردیم؛ ولی الان می‌گوییم دوست دارد این تیپی باشد مدل موهایش چه ضرری به ما می‌رساند؟!

⬇️
٣- تا همین اواخر، کسی #کمربند_ایمنی را پشت فرمان می‌بست، مسخره‌اش می‌کردیم و او را سوسول می‌دانستیم؛ ولی الان ماشین را روشن می‌کنیم اول کمربندمان را می‌بندیم و می‌گوییم برای سلامتی‌مان واجب است!

⬇️
۴- همین چند وقت پیش بود، به محض این‌که خانمی به هر دلیل #متارکه می‌کرد و #طلاق می‌گرفت؛ به او بیوه می‌گفتیم و اذیتش می‌کردیم؛ ولی الان مدتی است که یاد گرفته‌ایم سین‌جیمش نکنیم و به تصمیمش احترام میگذاریم!

⬇️
۵- چند وقت قبل، تا همسایه‌مان #مهمانی می‌گرفت، زرتی زنگ می‌زدیم ۱۱۰؛ ولی الان می‌گوییم بگذار شاد باشند و اگر خیلی اذیت شویم، به آن‌ها می‌گوییم لطفا ساعت ۱۲ شب تعطیلش کنید و همسایه‌مان هم درک می‌کند و ۱۲ نشده تعطیل می‌کند!

⬇️
۶- همین چند وقت پیش هر #خرافاتی می‌گفتند قبول می‌کردیم؛ ولی الان هر حرفی را که می‌شنویم می اندیشیم و یا می‌گوییم منبع معتبرش را اعلام کن! مثلا حالا دیگر کمتر کسی را می‌بینیم که وقتی ماشین می‌خرد، یک مرغ یا خروس بدبخت را جلوی لاستیکش به قتل برساند و خونش را به لاستیک بمالد!

⬇️
٧- تا همین اواخر اگر کسی نظر #مخالفی داشت غوغا به پا می‌کردیم؛ ولی الان می‌گوییم خب نظرش این است؛ هرکسی نظرش برای خودش محترم است. آن را نمی‌پذیریم اما توهین هم نمی‌کنیم.

⬇️
٨- تا چند وقت پیش در روز تعطیلی، از سر و روی پارک‌ها و جنگل #زباله های‌ ما آویزان بود؛ اما الان بیشتر مردم وقتی می‌خواهند بساط‌شان را جمع کنند، علاوه بر زباله‌های خود، زباله‌های دیگران را هم جمع می‌کنند.

⬇️
٩- تا همین اواخر بچه‌دار که می‌شدیم، مادر‌بزرگ‌مان سریع خواب می‌دید که یکی از قدیمی‌ها آمده به‌ خواب‌شان و گفته #نام بچه را فلان بگذارید و ما هم از ترس آن‌که مبادا در شمار گناهکاران و کفار قرار بگیریم، همان را می‌گذاشتیم. ولی الان دیگر نام‌های ایرانی دلخواه‌مان را می‌گذاریم.

⬇️
١٠- تا همین چند وقت پیش فکرش را هم نمی‌کردیم که روزی بتوانیم ملت #بافرهنگی باشیم. ولی می‌بینید که آهسته‌آهسته داریم می‌شویم! و به اصل و سرشت و تمدن خودمان برمی‌گردیم!

این‌ها همگی از نشانه‌های #باسواد شدن بیشتر جامعه است. رسيدن به فرهنگ با عبور از دوران نادانی و خرافات.
١١- شاید هنوز خیلی راه مانده تا به‌طور کامل بافرهنگ بشویم ولی همین‌که آغاز کردیم، خیلی خوب است!

یاد بگیرید مرتب نگوییم ایرانی‌ها فلان هستند! ایرانی‌ها بهمان هستند! #ایران یعنی من، یعنی تو!
١٢- تو مطالعه کن، رفتارهای اجتماعی نامناسبت را #اصلاح کن و به من هم یاد بده که همین کار را بکنم، با مهربانی؛ نه با نگاه بالا به پایین و با لحنی که "تو بی‌فرهنگی و من باسواد و متمدن" هستم. با مهربانی. با نگاهی مملو از مهر از یک هموطن به یک هموطن.
١٣- بیایید از همین امروز، سعی کنیم روزی چند دقیقه #مطالعه_کنیم و در مناسبت‌های مختلف، در روز تولد، در روز عشق، در روز پدر و مادر، در مناسبت‌های گوناگون روزهای تقویمی، به همدیگر #کتاب_هدیه_بدهیم.

بهمن انصاری

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Bahman Ansari ‌ ‌ ҉ 𓄂𓆃

Bahman Ansari ‌ ‌ ҉ 𓄂𓆃 Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Ansari_Bahman

Jan 30
نقاشی غم‌انگیز مرگ داریوش سوم

نقاشی کمیاب فوق توسط یک نقاش اروپایی حدود ۱۳۰ سال پیش، ماجرای غم‌انگیز مرگ آخرین پادشاه هخامنشی به تصویر کشیده است و هم‌اکنون در آرشیو کتابخانه نیویورک آمریکا نگهداری میشود. در این نقاشی اسکندر بهمراه ارتش متجاوزش بر بالای پیکر
بی‌جان داریوش سوم (۳۳۰ پیش ازمیلاد) ایستاده‌اند‌ و نظاره‌گر جسد شاه ایران هستند.

در سال ۳۳۰ پیش از میلاد، داریوش با وجود شکست‌های که از اسکندر متحمل شد، هنوز مأیوس نشد و درصدد بود قشون جدیدی در ماد تجهیز کند و به جنگ برود اما با خیانت یک ایرانی به نام بسوس، به سرانجام‌ نرسید و
کشته شد. بسوس خائن، ساتراپ باختر و بنا بر روایتی برادرزاده داریوش سوم بود. او در منطقه دامغان امروزی، هنگامی که از تعیقب اسکندر مطلع شده بود، داریوش سوم را به قتل رساند و خود را به عنوان اردشیر پنجم، شاه ایران معرفی کرد. اسکندر وقتی
Read 5 tweets
Jan 30
ـ #رشتو: جشن سده
ـ #بهمن_انصاری
(بعد از مطالعه حتما ریتوییت کنید تا همه با این جشن ملی ایرانی، آشنا بشند)

در ایران باستان، در طول سال بیشتر از ٢٠ جشن ملی و ده‌ها جشن محلی برگزار می‌شد. این جشن‌ها اغلب برای بزرگداشت طبیعت و در گرامی‌داشت ایزدانِ نگهدار طبیعت انجام می‌گرفت.

⬇️
در این میان، #جشن_سده، از بزرگ‌ترین و مشهورترین جشن‌های ایرانی قلمداد می‌شد که در کنار نوروز و مهرگان، در شمار بزرگ‌ترین جشن‌ها قرار داشت و در تمام فلات ایران با جدیت و شکوه هرچه بیشتر، برگزار می‌گردید.

⬇️
ریشه‌شناسی واژه سده

جشن سده، هر سال در شامگاه ١٠ بهمن‌ماه پا می‌گرفت. با توجه به این که در آن دوران، شروع فصل سرد (زمستان) از ١ آبان تعیین می‌شد، میان ١ آبان تا ١٠ بهمن، صد روز فاصله بود. به همین دلیل به این جشن، سده (یعنی جشن صدمین روز زمستان) گفته می‌شد.

⬇️
Read 13 tweets
Jan 29
بریم سراغ اصل کار:
می‌خوام با «یک‌میلیون لایک و ریتوییت»، یک‌بار برای همیشه به گوش دنیا برسونیم که این «خلیج» تا ابد «فارس» است و باید یاد بگیرند نام درست رو بکار ببرند.
شروع کنید.

ـ #خلیج_فارس
ـ #الخليج_الفارسي
#PersianGulf
#GolfePersique
#PersischerGolf
#GolfoPersico
#波斯灣 ImageImageImageImage
since 2500 years ago, the name of this sea has always been the #PersianGulf. Use its name correctly.

از ٢۵٠٠ سال پیش تاکنون، نام این دریا همیشه "#خلیج_فارس" بوده است. از نام آن به درستی استفاده کنید.
depuis 2500 ans, le nom de cette mer a toujours été le #GolfePersique. Utilisez son nom correctement.
Read 13 tweets
Jan 28
یادمه وقتی بعد از پایان دوره کارشناسی، حسابداری رو به همراه چهار سالی که ازعمرم تلف شده بود رو رها کردم و رفتم رشته #تاریخ، به جز پدر و مادرم که در هر شرایطی بهم ایمان دارند، در دید همه فک و فامیل و دوست و آشنا و اطرافیانم، یه آدم احمق جلوه می‌کردم.

دوران به شدت سختی بود چون
هرکسی از راه می‌رسید شروع می‌کرد سوال‌پیچ کردن که چرا رشته‌ای مثل حسابداری که همیشه براش شغل هست رو رها کردی و رفتی دنبال تاریخ! اوایل سعی می‌کردم پاسخ بدم و بهشون بفهمونم که همه‌چيز پول نیست و من هدفم اینه بتونم به عنوان یه شخص کوچک اما مفید، مشغول فعالیت فرهنگی برای پیشرفت
کشورم باشم. ولی کم کم متوجه شدم این توضیح دادن‌ها آب در هاون کوبیدنه! دیگه به کسی توضیح ندادم. هرکس میگفت چرا حسابداری رو رها کردی، فقط لبخند میزدم و بحث رو عوض می‌کردم. فهمیده بودم برای این مردم صحبت کردن از #علاقه و #عشق چیز تعریف نشده‌ایه و ترازوی اندازه‌گیری‌شون فقط با #پول
Read 10 tweets
Jan 22
رشتوی جدید
تاریخچه و معرفی عمارت #شمس_العماره

شمس‌العماره ساختمانی در ۵ طبقه با معماری ایرانی و اسلوب فرنگی است که به دستور #ناصرالدین_شاه ساخته شد.

تو این رشتو می‌خوام کل زیر و بم این بنا رو براتون بشکافم که دیگه وقتی کسی پرسید از شمس‌العماره چی می‌دونید نگید #هیچی!
٢-
اول یه روایت خنده‌دار از ساخت اولیه بنا بگم!

می‌گن که وقتی پایه‌های مرتبه اول بنا ساخته شد، میرزا مهدی‌خان، معمار آن، اندازه‌های‌ اولیه بنا را یادداشت کرد و برای ناصرالدین‌شاه فرستاد و سپس فلنگو بست و پولی که بابت پیش‌پرداخت گرفته بود رو برداشت و برای شش ماه و به روایتی
٣-
چند سال گم و گور شد! تا این‌که دستگیرش کردن و به حضور شاه آوردند. شاه با عصبانیت علت این فرار رو پرسید. معمار قبل از هر جوابی، از شاه خواست که اندازه‌هایی را که همان اول کار نوشته و به او داده بود، بیاورند. وقتی اندازه‌ها آورده شد، معلوم شد که هر یک از پایه‌های بنا در حدود یک
Read 16 tweets
Jan 20
من سال‌های ٩٣-٩۴ که پول و شرایط مهاجرت رو داشتم، نکردم. هدفم همیشه این بود که بمونم و خاکی که عاشقشم رو بسازم. فوق‌لیسانس تاریخ دارم. دکتری قبول شدم اما بخاطر هزینه‌های بالا انصراف دادم (اشتباه کردم). و الان سال‌هاست که روزها کارگری می‌کنم و شب‌ها پژوهش. ثمره این سال‌ها ٧ کتاب
پژوهشی تاریخ، ٣ کتاب ادبی (رمان و شعر) و ده‌ها مقاله علمی و پژوهشی شد. اما از اون‌جایی که به شرافت قلم اعتقاد دارم و متصل به هیچ حزب و دسته و مسلکی نیستم و تمام پیشنهادات همکاری از جاهای مختلف رو رد کردم، صدام شنیده نمیشه! فرض مثال در همین توییتر، توییت‌های مربوط به کتاب‌هام
حداکثر ۵٠ تا فیو میخوره و تمام! مقایسه کنید با دیده شدن توییت‌های برهنه‌نمایی!

کتاب‌هام همه‌جا هست اما کسی حاضر به معرفی یا تبلیغ نیست. چرا؟ چون همه پولکی هستند!!! کسی به فکر نشر فرهنگ نیست!

این‌ها برای شما چند خط توییته و برای من دردی به وسعت ٣٢ سال عمری که تا امروز سپری کردم.
Read 11 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

:(