Discover and read the best of Twitter Threads about #zcyfrowegolamusa

Most recents (4)

#LodowyTydzień #ZCyfrowegoLamusa #PrzewodzikNaukowy
Pewnego grudniowego dnia w 1611 r. Johannes Kepler spacerował po Pradze i głowił się nad świątecznym prezentem dla swojego przyjaciela i mentora Wackera von Wackenfelsa:co może dać komuś, kto ma wszystko? Pomyślał, że dobrym (1)
i żartobliwym podarkiem będzie… „nic”. Rozwiązaniem miało być napisanie książeczki o niczym, ale problem był kolejny: jakie nic? Co może być symbolem „niczego” - czy to ma być ziarnko piasku, kropla wody, a może iskra ognia lub wiatr? Przechodząc przez most Karola, zaczął (2) Most Karol w śniegu. Foto: Jakub Liška (https://unsplash.c
przyglądać się płatkom śniegu spadającym na jego płaszcz i uderzyło go, że wszystkie są sześciokątne. To było to! Postanowił napisać dla przyjaciela traktat o płatku śniegu, który zatytułował „Strena Seu de Nive Sexangula” ("Noworoczny podarek albo o sześciokątnych płatkach (3)
Read 7 tweets
#FuturologicznyTydzień #PrzewodzikKsiążkowy #ZCyfrowegoLamusa

W 1771 r. w Amsterdamie ukazała się powieść „L'An 2440, rêve s'il en fut jamais” (Rok 2440, sen, jeśli kiedykolwiek istniał) anonimowego autora. Książka szybko stała się sensacją, jedną z najbardziej popularnych i (1) Image
kontrowersyjnych powieści XVIII w., a także jednym z pierwszych dzieł science-fiction i utopii, która nie działa się w wymyślonym miejscu w teraźniejszości, ale w przyszłości. Powieść, jak się okazało później, została napisana przez Louisa-Sébastiena Merciera, który ujawnił (2) Image
się jako autor już po wybuchu rewolucji francuskiej– jego książka było wielkim oskarżeniem ancien régime i dlatego musiał ukrywać swą tożsamość (wielu czytelników podejrzewało o autorstwo Rousseau lub Woltera). Powieść opisuje przygody bezimiennego mężczyzny, który po gorącej (3) Image
Read 8 tweets
#ArchitektonicznyTydzień #ZCyfrowegoLamusa

„Słownik architektów i budowniczych Polaków oraz cudzoziemców w Polsce pracujących” Stanisława Łozy z 1917 r. to jedno z najważniejszych dzieł i źródeł do dziejów architektury w Polsce. Dziesiątki biogramów i, co ważne, przypisanie (1)
ich do setek budynków w dawnej Polsce – autor zebrał ten ogromny materiał podczas swojej pracy w Towarzystwie Opieki nad Zabytkami Przeszłości w dziale inwentaryzacji zabytków. A tak pisał o swoich celach we wstępie: „Pomiędzy twórcami dzieł sztuki zwykle najbardziej są (2)
lekceważeni budowniczowie. O ile bowiem o malarzach, rzeźbiarzach i muzykach wiemy mniej więcej wszyscy, co stworzyli lub wykonali, posiadamy odnośne słowniki lub monografie, o tyle autorzy pomników budownictwa, tak świeckiego, jak religijnego, zwykle pozostają nieznani. Przy (3)
Read 8 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!