#Gruzja Partie opozycyjne grożą zerwaniem porozumienia z rządzącym Gruzińskim Marzeniem, zawartego 8 marca br. w sprawie zmiany ordynacji wyborczej przed wyborami parlamentarnymi, zaplanowanymi na jesień 2020 r. (prawdopodobnie październik). Czego dotyczy obecny spór?#Thread
Porozumienie, zawarte po negocjacjach z udziałem zagranicznych mediatorów, zakłada zmniejszenie liczby mandatów wybieranych w okręgach jednomandatowych z 73 do 30. Zdaniem opozycji bardziej proporcjonalna ordynacja zwiększy jej szanse w wyborach. Można mieć co do tego wątpliwości
Wdrożenie porozumienia wymaga zmiany konstytucji, do czego potrzebna jest współpraca polityczna obozu rządzącego i opozycji; opozycja odmawia jednak współpracy, tłumacząc to przetrzymywaniem przez władze więźniów politycznych, a obecnie grozi zerwaniem porozumienia.
Owi więźniowie polityczni to głównie osoby sympatyzujące z partiami opozycyjnymi lub ich członkowie, skazani prawomocnymi wyrokami sądów za udział w protestach w czerwcu 2019 r. i nakłanianie do siłowego szturmu na parlament (zarzut próby zamachu stanu) – skazano 19 osób.
Są to też osoby skazane w związku z odleglejszymi w czasie wydarzeniami, jak były burmistrz Tbilisi Gigi Ugulawa, skazany m.in. za niegospodarność i pranie pieniędzy w czasie pełnienia urzędu; koincydencja w czasie faktycznie problematyczna
Mimo trwającej od roku eskalacji kryzysu politycznego w Gruzji, nie doszło do znaczących zmian na jej scenie politycznej. Rządzące Gruzińskie Marzenie dysponuje wciąż poparciem ponad 30% (w najlepszych rankingach opinii publicznej nawet 39%).
Główne partie opozycyjne – Zjednoczony Ruch Narodowy i Europejska Gruzja (tzw. obóz post-Sakaszwili) łącznie dysponują poparciem ok 30%. Nigdy jednak, nawet w momencie eskalacji protestów, nie prześcignęły rankingowo Gruzińskiego Marzenia.
Opozycja protestuje przeciwko polityce władz od czerwca 2019 r., kiedy to protesty społeczne w Tbilisi przeciwko wizycie rosyjskiej delegacji w ramach Międzyparlamentarnego Zgromadzenia Państw Prawosławnych szybko przerodziły się w protesty antyrządowe, o postulatach politycznych
Protesty nie doprowadziły do wyłonienia się nowych liderów czy ugrupowań politycznych (wyjątkiem jest Lelo, które dysponuje jednak marginalnym poparciem ok. 4%). Próby wykorzystania niezadowolenia społecznego przez opozycję kończyły się wygwizdywaniem jej przedstawicieli.
Gruzińskie społeczeństwo jest zmęczone nie tylko rządzącymi, ale również opozycją, której problemem jest brak konkurencyjnego programu politycznego, postępujące rozdrobnienie czy konflikty wewnętrzne; od 2012 r. opozycja przegrywa w sposób demokratyczny wszystkie wybory.
Tegoroczne wybory będą emocjonujące, poprzedzone zaostrzeniem retoryki politycznej i eskalacją protestów. Opozycja liczy, że przełamie passę zwycięstw Gruzińskiego Marzenia. Walka z #COVID19 i jego konsekwencjami czynią czas przedwyborczy jeszcze bardziej nieprzewidywalnym. END
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
W wyniku wynegocjowanego przez #Rosję zawieszenia broni przez kilka ostatnich godzin na pograniczu #Armenia-#Azerbejdżan utrzymuje się względny spokój.
W wyniku ofensywy #Azerbejdżan przesunął granicę obu państw w głąb ormiańskich prowincji Sjunik i Gegharkunik, prawdopodobnie przejmując kontrolę nad kilkoma km2 terytorium.
Łącznie, w wyniku wszystkich ofensyw po 2020r., #Azerbejdżan zajął ok. 100 km2 terytorium #Armenia
2/n
Z całą pewnością spokój jest tylko chwilowy - zatrzymanie ofensywy to ukłon w stronę #Rosja, aczkolwiek #Azerbejdżan nie zrezygnuje ze stosowania militarnego nacisku na #Armenia co najmniej tak długo, jak długo nie zostaną zrealizowane jego najważniejsze postulaty
3/n
Rozpoczęty w nocy z 12/13 września przez #Azerbejdżan masowy ostrzał artyleryjski oraz naloty dronów na terytorium #Armenii, ze zmienną intensywnością, są kontynuowane.
Ich celami są zarówno obiekty wojskowe, jak i infrastruktura graniczna, transportowa i obiekty cywilne.
2/n
Nie doszło do lądowej inwazji/masowego wkroczenia wojsk #Azerbejdżan na terytorium #Armenii, jednak poszczególne fragmenty terenów przygranicznych w ormiańskich prowincjach Gegharkunik, Wajac Dzor i Sjunik zostały zajęte przez żołnierzy azerskich (ok. 10 km2)
3/n
Dziś w nocy #Azerbejdżan rozpoczął zmasowany ostrzał artyleryjski i lotniczy południowo-wschodniej części terytorium #Armenii (sic! nie w#GórskiKarabach), którego skala i charakter nie miały wcześniej precedensu
@NKobserver Ok. 02:00 czasu lok. siły zbrojne #Azerbejdżan rozpoczęły zmasowany ostrzał płd.-wsch. odcinka granicy z #Armenia przy wykorzystaniu ciężkiej artylerii oraz dronów. Z czasem ostrzał objął również głębię ormiańskiego terytorium w prowincjach Gegharkunik, Vajac Dzor i Sjunik.
2/n
Równolegle z prowadzonym ostrzałem regularnie dochodzi od prób przełamania linii obrony #Armenia przez siły lądowe #Azerbejdżan, aczkolwiek dotychczas nie mamy do czynienia z ich masowym wejściem na terytorium #Armenia, a jedynie przesuwaniem linii obrony na swoją korzyść.
3/n
26 lutego @ZelenskyyUa i @DmytroKuleba ogłosili utworzenie Międzynarodowego Legionu, otwartego na ochotników z zagranicy. O tym jak wyglądał napływ zagranicznych bojowników na Ukrainę po 2014 r. i czego spodziewać się w tym względzie teraz – w wątku poniżej.
Międzynarodowy Legion organizacyjnie ma być włączony w skład Batalionów Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy, podległych @DefenceU. W jego szeregi będą wchodzić obcokrajowcy, którzy chcą przyjechać na #Ukraina i walczyć z #Rosja.
2/26
Decyzja otwiera szeroko okno dla drugiej fali napływu zagranicznych ochotników na #Ukraina. O ile w latach 2014-2019 (daty orientacyjne) mieliśmy do czynienia z napływem zagranicznych bojowników, w tym wypadku bardziej możemy jednak mówić o potencjalnych kontraktorach.
On February 26 @ZelenskyyUa and @DmytroKuleba announced the creation of the International Legion, open to foreign volunteers. About what the influx of foreign fighters to Ukraine looked like after 2014 and what to expect in this regard now - in the thread below. #THREAD 1/26
Organizationally, the International Legion is to be included in the Territorial Defense Battalions of the Armed Forces of Ukraine, reporting to @DefenceU. Its ranks will be joined by foreigners who want to come to #Ukraine and fight #Russia.
2/26
The decision opens a wide window for the second wave of foreign volunteers in #Ukraine. While in the years 2014-2019 (approximate dates) there was an influx of foreign fighters, in this case, however, we can talk more about potential contractors.
W Kazachstanie trwają najpoważniejsze w historii tego państwa protesty antyrządowe:
- protesty rozlały się po całym kraju i osiągnęły niespotykaną nigdy dotąd skalę i przebieg
- protesty mają charakter rozdrobniony, spontaniczny
– brak inicjatora, trudno wypatrywać jakiegoś lidera*
*trudno, aby taki lider polityczny się pojawił, jeśli przez 30 lat autorytarnych rządów władze zadbały, aby opozycja znalazła się w więzieniu, lub poza krajem;
2/29
-protestujący odnieśli sukcesy, jakich trudno było oczekiwać: zajęcie budynków administracji lokalnej w różnych częściach kraju, zajęcie lotniska czy rezydencji prezydenta w Ałmatach, ale przede wszystkim –byli w stanie efektywnie stawić opór siłom bezpieczeństwa i wojsku