Kafatasını Delerek Ruhumuzun Beyinde Olup Olmadığını Düşündüren Demir Çubuk Hikâyesi
Bilim dünyasında oldukça popüler olan bu hikaye, o güne kadar akıllara gelmemiş pek çok soruyu gün yüzüne çıkarmıştı.
Ruh ve beyin arasındaki bağlantı neydi?
Bu inanılmaz hikayedeki kahramanımız: Phineas Gage!
Phineas Gage, 13 Eylül 1848'de, Rutland & Burlington Demir Yolları şirketinde çalışmakta ve büyük bir işçi grubunda ustabaşı olarak hayatını sürdürmekteydi.
İşinin gerektirdiği bütün özelliklere sahip olan Gage, oldukça verimli ve becerikli bir adamdı. Ekibini de oldukça iyi yönetmekteydi.
Yaptıkları işin en önemli kısmı demir yolu patlamalarının hazırlanmasıydı. Bu oldukça konsantrasyon gerektiren bir işti.
Buradaki görev, bir kaya parçasını deldikten sonra barutu, fitili ve kumu doldurup, karışımı deliğin içine demir bir çubuk yardımıyla sıkıştırmaktı.
Sıradan bir iş günüydü. Gage bu işlemleri bir işçisine düzgünce yaptırdığını sandığı sırada, kumu dökmeyi unutan işçisi demir çubukla barutu sıkıştırmaya başladı. İşçinin yaptığı bu hata sonucunda, demir çubuk o sırada arkadan seslenen kişiyle konuşan Gage'in yüzüne doğru patladı
6 kg'a yakın 3 cm genişliğinde 1 metre uzunluğunda olan demir çubuk, Gage'in sol yanağından girmiş, kafatasının altını delmiş, beyninin ön kısmından geçmiş ve büyük bir hızla kafatasının tepesinden dışarı çıkmıştı.
Patlama o kadar şiddetliydi ki bu demir çubuk, Gage'in kafasından çıkıp 30 metre kadar uzağa fırladı. Bu andan itibaren herkes sırt üstü düşmüş olan Gage'in öldüğünü zannederek şaşkına dönmüştü.
Çünkü Gage hayattaydı! Hatta bilinci de tamamen yerindeydi. Öyle ki, doktorunun yanına yürüyerek gidiyor, çevresindekilere olayın nasıl gerçekleştiğini anlatıyor, kontrollerde canının yanıp yanmayacağını soruyordu.
Yaklaşık iki ay sonra tedavisi biten Gage, bedensel olarak tamamen sağlıklı bir durumdaydı. Fakat esas şaşırtıcı olan Gage'in kişiliğindeki inanılmaz değişimdi.
Başlangıçta doktorları bu kişilik değişiminin geçici olduğunu savunuyordu. Fakat Gage'in huyu, hoşlandıkları, hayalleri tamamen değişmişti. Vücudu tamamen iyileşmiş olsa da, Gage artık tamamen yeni bir ruha sahipti.
Doktoru tarafından belirtildiğine göre "Zihinsel yetisi ve hayvansal eğilimleri arasındaki denge" yok olmuştu.
Gage artık düzensiz, düşüncesiz, eskiden kullanmadığı en kaba küfürlere düşkün, adamlarına karşı saygısız, isteklerine ters düşüldüğü zaman sınırlara ve öğütlere tahammülü olmayan,
bazen sonuna kadar inatçı, bir yandan da kaprisli ve kararsız, gelecekle ilgili planlar kurup ardından hemen vazgeçen bir insan olmuştu.
Gage'in kişiliğindeki değişimin sebebi beynin "prefrontal korteks" denilen kısmındaki hasardı.
Gage'in aldığı yara beynin 'prefrontal korteks' dediğimiz kısmında meydana gelmişti. Bu kısım geleceği planlama, sosyal kurallara uygun davranma, kendi yaşamını sürdürmesine yararlı olacak kararlar alıp uygulanmasını sağlayan beynin bir bölgesidir.
Bir başka deyişle bu kısımda, beynin diğer bölgelerinden gelen uyarılar alınıp, burada değerlendirilmesi yapılır ve davranışlara yansıtılır.
Gage dikkat, algı, zeka, konuşma konusunda sıkıntı yaşamıyordu. Ama beyninden aldığı bu hasar dolayısıyla çevreye uyum sağlayamıyor, uygun kararlar alamıyor ve insanlara karşı saldırganlaşıyordu.
Gage, kazanın ardından sürekli iş değiştirmeye başladı.
İşlerinden disiplinsiz ve huzursuz davranışları yüzünden çıkartılıyordu. En sonunda bir sirkte atraksiyon olarak gösterilmeye başlandı. Bu gösterimde yanından ayırmadığı demir çubuğu gururla sergiliyordu.
Çubuğa bu kadar bağlılığı bile hasarlı hastalarda görülen, 'koleksiyoncu davranış' olarak adlandırılan bir sorunun göstergesiydi.
Bir süre sonra hiçbir şehirde kalıcı halde yaşamamaya, batak semtlerde içki içip, insanlarla itişip dalaşmaya başladı.
Hayatı 21 Mayıs 1861'de Status Epilepticus denilen, art arda gelen ve ölümle sonuçlanan bir dizi nöbet geçirmesiyle son buldu.
Bundan 120 yıl sonra kafatası ve demir çubuğu Harvard Tıp Okulu'nun Warren Tıp Müzesi'nde sergilenmeye başlandı.
Akıllardaysa hala cevaplanmamış şu soru kaldı:
Acaba Gage'deki bu değişimin sebebi aslında neydi? Yoksa beyin gerçekten ruhun organı mıydı?
Peki, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Ruh ve beyin arasında gerçekten de bir bağlantı var mı?

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Esrarengiz Olaylar

Esrarengiz Olaylar Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @esrarengizdurum

11 Jan
5 İlginç Psikolojik Deney
1. Pratfall Etkisi – Eğer mükemmel değilseniz, insanlar sizi daha çok sevecek.
Belki de Jennifer Lawrence’ın iki Oscar töreninde milyonların gözü önünde düşmesinin sebebi budur. Psikolojik araştırmalar gösteriyor ki, başkalarının önünde hata yapmanız, veya bir hatanızı itiraf etmeniz sizi başkalarına daha çok sevdiriyor.
Read 28 tweets
10 Jan
İki Kardeşin Düşmanlığından Doğan Adidas ve Puma'nın Efsane Olmuş Hikayesi Image
Pek çok kişinin bildiği gibi, dünyanın en ünlü spor giyim ve ayakkabı markalarından Adidas ve Puma’nın, kurumsal rekabetin çok ötesine geçen oldukça tuhaf bir hikayesi vardır. Hikayenin kahramanları, birbirine düşman iki kardeş Adi (Adolf) ve Rudi (Rudolf) Dassler..
Adi ve Rudi’nin ailevi bir kavga olmaktan çıkıp, zaman içinde yaşadıkları şehirde halkın ikiye bölünmesine yol açan ve tam 60 yıl süren düşmanlığının hikayesi gerçekten de hatırlamaya değer.
Read 25 tweets
9 Jan
Amerikan Halkının Çocuklara Duyduğu Güveni Yok Eden Cinayet: Leopold ve Loeb Vakası
Nathan Leopold Junior ile Richard Loeb isimli iki arkadaş Loeb'in uzaktan akrabası olan 14 yaşındaki Boby Franks'i, daha önceden çaldıkları bir arabanın arkasında öldürdüler, daha sonra da cesedini tuz ruhuyla yok etmeye çalıştılar ama ceset çabuk bulundu.
Leopold'ün olay yerinde bulunan gözlüğü, ve daha önceden çalarak kullandıkları daktilo onları ele verdi ve on gün içinde tutuklandılar. Mahkemede delilik savunması yapılmadı, suçlarını itiraf ettiler, bu nedenle jüri karşısına çıkmadılar ve ölüm cezasından kurtuldular.
Read 13 tweets
5 Jan
Rusya'nın Şeytanı Olarak Bilinen, Öldürülemeyen Bir Ölümlü: Grigory Rasputin Image
İlginç kişiliklerle dolu olan Rus tarihinin belki de en ilginç karakteridir Rasputin. Özellikle ikna yeteneği ile ön plana çıkan Rasputin, kadınlara olan düşkünlüğü ile birlikte ‘seks makinası’ olarak da bilinen ve
bu söylentiler sonucunda öldükten sonra penisi alınarak, deneylerde kullanılmak üzere bir kavanozda saklanan birisidir.
Read 39 tweets
3 Jan
İşlediği Cinayetlerin Beynindeki Bir Tümör Yüzünden Olabileceği İddia Edilen Seri Katil: Charles Whitman Image
Charles Whitman 1966 yılında Teksas Üniversitesi gözlem kulesine çıkarak eşi ve annesi dahil 16 kişiyi öldürüp, 30 kişiyi de yaralamış. Bu cinayetleri işlemeden önce de bir not bırakmış.
Beyninde bir şeylerin olduğundan şüphe etmiş nitekim haklıymış da. Beyninde bir tümör varmış ve iddialara göre bu da bazı davranışlarında etkili olabiliyormıuş.
Read 33 tweets
1 Jan
Silah Türü ve Mermi Hızına Göre Ateşli Silah Yaralanmasının Vücutta Bırakacağı İzler
Ateşli silahla yaralanmanın nasıl bir resim ile sonuçlanacağı; tahmin edilebileceği üzere kullanılan silah türü, mermi, merminin hızı ve isabet ettiği kısım gibi faktörlere bağlıdır.
Belirli bir mesafede yivsiz tüfeğin sebebiyet vereceği yaralanma ile yivli av tüfeğinin veya tabancanın sebebiyet vereceği yaralanma eşdeğer olmayacaktır.
Read 19 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!