Další pátek, další vlákno, pokračujeme v černých dírách! #fyzivlakno

Minulý díl naleznete zde: Image
Minule jsme si prošli základní koncepty obecné relativity, ale pořád jsem si neřekli, jak tato teorie souvisí s černými dírami. Kde se tam berou? Image
Newtonova teorie gravitace funguje na tom principu, že prostor a čas nezávisí na dějích, které chceme popsat.

Nehledě na to, jakou fyzikální situaci Newtonovými rovnicemi popisujeme, čas tiká furt stejně rychle a prostor “měří” pořád stejně.
Ve fyzice tuto podmínku, která platí pro teorii Newtonova typu, nazýváme “background dependence”, což ve volném výkladu znamená, že tvar rovnic, které používáme, závisí na souřadnicích prostoru a času.
Einstein však koncepčně překonal Newtona tím, že nepředpokládal, že existuje nějaké “jeviště”, na němž se všechny věci dějí a my je můžeme sledovat.

Řekl, že toto jeviště existuje jen ve vztahu k věcem a objektům ve vesmíru. Že neexistuje samo o sobě.
Stejně jako neexistuje věta beze slov, neexistuje prostor a čas bez vyvíjejících se událostí. Aby věta existovala, musí obsahovat slova a gramatiku, která udává vztah mezi slovy.

Existence časoprostoru v našem vesmíru je stejně tak dána existencí objektů a vztahem mezi nimi.
Prostor a čas tedy nelze chápat odděleně od objektů, které obsahuje, stejně jako neexistuje nic jako prázdná věta beze slov. Když nejsou slova, není věta.

Objekty a časoprostor na sebe pak vzájemně působí a ovlivňují se.
Když chci pochopit, proč něco padá, zkoumám časoprostor okolo té věci. No a funguje to i opačně, podle toho, jaký je časoprostor okolo nějaké věci, se ta věc bude chovat zrovna tak a tak.
To byl tedy ten velký koncepční posun od Newtonovy gravitační teorie k Einsteinově teorii.

No jo, říkáte si, ale jak to souvisí s černými dírami?
Souvisí to s nimi následovně. Krátce po vydání článku, v němž Einstein publikoval své rovnice, přišel člověk, který si všiml, že tyto řešení těchto rovnic teoreticky umožňuje existenci černých děr. Byl to fyzik Karl Schwarzschild.
Byla zima roku 1915 a Schwarzschild, který byl na ruské frontě, poslal Einsteinovi dopis, k němuž připojil své řešení. Image
Tady by se možná hodilo ještě vysvětlit, co to vlastně to řešení je. Co to Schwarzschild řešil, když Einstein už teorii měl vymyšlenou?
To, s čím Einstein přišel, byly tzv. parciální diferenciální rovnice, které matematicky ukazují, jak spolu hmota a časoprostor souvisí a jak se vzájemně ovlivňují, to byl jeho hlavní příspěvek. Image
Tím však práce zdaleka nekončí. Představte si klasickou úlohu, kterou jste stokrát řešili na střední/na gymplu — kvadratickou rovnici. Vaším úkolem tehdy bylo najít kořeny této rovnice, tedy dvě proměnné x, které když dosadíte do rovnice, tak vám vyjde nula.
V parciálních diferenciálních rovnicích pak není řešením pouze proměnná (tedy číslo), ale je to funkce. K tomu, abyste dostali nějakou relevantní funkci, si musíte správně zvolit další matematické objekty, které do rovnice dosadíte.
Výsledek pak ještě musíte fyzikálně vysvětlit, protože ne každé řešení je relevantní pro náš vesmír. To je přesně práce teoretických fyziků. Hledají řešení velmi složitých rovnic, kterým následně musí dát fyzikální smysl.
Einstein svoje rovnice vyřešil jen přibližně, pomocí aproximací.

Schwarzschild byl první, který nabídl exaktní řešení, které umožňovalo v našem vesmíru existenci černých děr.
Tady je nutno podotknout, že ani Einstein ani Schwarzschild nevěřili, že černé díry opravdu existují. Mysleli si, že se v jejich řešeních nebo rovnicích vyskytla chyba. Einstein ale každopádně Schwarzschildovo řešení velice uvítal a ocenil.
Řešení obsahovalo mimojiné i výpočet poloměru sféry černé díry, uvnitř které musí všechny hmotné objekty a fotony nutně spadnout do středu; tento poloměr byl následně nazván Schwarzschildův poloměr.
Dnes se v astrofyzice podle tohoto poloměru definují černé díry.

Ty nejmenší, které zatím nikdo nenašel, mají mít poloměr menší, než je rozměr atomového jádra. Teoretizuje se, že mohou vzniknout při srážkách těžkých jader v jaderných urychlovačích, ale je to zatím jen teorie.
Tyto černé díry by se však okamžitě vypařily, proto se toho nemusíte děsit.



Typy černých děr, které známe a se kterými se setkáváme ve scifi, vznikají v poslední fázi života hvězd. Hvězdná hmota se nakupí na sebe tak silně a zdeformuje časoprostor.
V určité vzdálenosti od černé díry je pak horizont událostí, za kterým je úniková rychlost vyšší, než rychlost světla. To znamená, že ani světlo, které se za touto hranicí ocitne, neunikne.
Poslední typ, ten, který jsme už dokonce zvládli vyfotit, jsou supermasivní černé díry, které vznikají v centrech galaxií. Vznikají spojením více menších černých děr. Image
Podle hmotnosti hvězdy, ze které černá díra vznikla, se odvíjí jejich velikost. Jen tak pro představu sem můžu hodit pár čísel.

Černá díra o hmotnosti Měsíce by měla poloměr desetinu milimetru.

Černá díra o hmotnosti přibližně deseti Sluncí by měla poloměr 30km.
Nejmasivnější černé díry jsou pak veliké i stovky astronomických jednotek (zkratka AU, vzdálenost od Země ke Slunci).

Pro představu a brainfucking 🤯 přikládám video, kde najdete porovnání velikostí různých vesmírných objektů.

Tímhle bych dnešek ukončila. Opět vám děkuju za přízeň, hrozně mě ty vlákna baví a doufám, že vás taky. Mějte krásný víkend, uvidíme se příští pátek ❤️

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Prague physicist

Prague physicist Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Mitokochan

19 Mar
Vítám všechny u pátečního vlákna! Minule jsme zabrousili do entropie černých děr a ukázali jsme si další prapodivné věci, které se okolo horizontu událostí dějí. Dnes v tom budeme pokračovat a mrkneme se proto na další zvláštní jev černých děr — na Hawkingovo záření. #fyzivlakno
Černé díry jsou divné, to už je asi jasné úplně všem. Jedna z nejdivnějších věcí je ale fakt, že ačkoliv do černé díry může spadnou úplně cokoliv, ven by se z principu nemělo dostat vůbec nic.
Zdá se tedy, že černá díra je opravdu vysloveně díra v časoprostoru nebo díra ve vesmíru, která jen roste a roste a z hlediska obecné relativity by měla existovat věčně, protože tato teorie nepopisuje žádný proces, který by uměl černou díru “zmenšit”.
Read 29 tweets
12 Mar
Vítám vás všechny u dalšího pátečního vlákna! Dnes samozřejmě budeme pokračovat v tom, co jsme minule nakousli, což je entropie černých děr #fyzivlakno.



Pokud vám utekl minulý díl, na který dnes budeme navazovat, tak mrkněte zde:
Povídali jsme si tam o konceptu informace a také o paradoxu, na který upozornil Hawking, totiž že podle dosavadních poznatků fyziky se zdá, že informace padající do černých děr mizí. To však porušuje zákon zachování kvantové informace.
Černé díry se zdají být velice jednoduché. Nehledě na to, co do nich spadne, se zdá, že mají jen tři vlastnosti. Mají hmotnost, nějakou rotaci a náboj, ale to je tak vše.
Read 27 tweets
5 Mar
Situace v ČR zase stojí komplet za hovno. A jelikož všichni opět musíte při pátku sedět doma a jste hodní a poslušní, přistane vám za odměnu do tajmlajny #fyzivlákno.

Dnes to bude na téma informace a entropie černých děr a připravte se, protože to bude veliký brainfuck.
Pro ty, co nestihli minulé vlákno, zde přikládám (najdete tam odkazy i na všechny předchozí vlákna týhle série):
Začnu tak trochu zeširoka. Když se ve fyzice bavíme o informaci, co tím myslíme? Nejčastější věc, kterou si lidé spojují s informací, je význam. To ale úplně na mysli nemám, když mluvím o fyzikální informaci.
Read 25 tweets
27 Feb
Vítám všechny fyzikální nadšence u pátečního vlákna v sobotu 😂 #fyzivlakno

Minule jsme rozebírali koncept horizontu událostí, jak vlastně taková oblast ve vesmíru vypadá a co bystě viděli, kdybyste tam spadli. Pokud jste to prošvihli, mrkněte zde:
Dnes se podíváme na to, co by mělo ležet v centru černé díry a co se ve fyzice nazývá gravitační singularita.



Singularita není pojem, který byl zaveden až s černými děrami, neboť obecný význam slova singularita je “výjimečný bod”. Image
V takovém bodě pak většinou naše teorie nějak nefungují, nebo se objekty, kterými se zabýváme (třeba funkce v matematice, nebo časoprostor), chovají zvláštně.



Mnoho fyzikálních teorií obsahuje singularity nějakého typu.
Read 19 tweets
12 Feb
Opět všechny zdravím, páteční #fyzivlakno je tu a pokračujeme v černých dírách! Dneska budou všechny ty bamboozly a brainfucky, na který se těšíte, dokonce vyšleme dobrovolníka na jednosměrnou cestu do černé díry. Jdeme na to. Image
Posledních několik vláken jsme budovali historický podklad a vytyčovali důležitá fakta, která nyní zužitkujeme při studiu vlastností a chování černých děr. Pokud se na to chcete před čtením dnešního vlákna mrknout, klikněte zde:
Co bych však vypíchla jako zatím nejdůležitější, je fakt, že černé díry, které ve vesmíru pozorujeme, vznikají gravitačním zhroucením extrémně hustého jádra masivních hvězd. Podmínky, za nichž se jádro hvězdy zhroutí do černé díry, udává Schwarzschildův poloměr.
Read 33 tweets
5 Feb
Další pátek je tu a s ním i další díl o černých dírách! #fyzivlakno

Dneska si budeme povídat o době, kdy vědecká komunita přijala, že černé díry existují. Co tomu jednoznačně pomohlo, byl objev pulzarů. O tom bude dnešní vlákno. Image
Co je to pulzar? Výborná otázka.

Začnu tím, že se odkážu na minulé vlákno, kde jsme si povídali o tom, jak různé kvantové a gravitační mechanismy vedou ke tvorbě různých zajímavých vesmírných objektů.

Pokud vám to uteklo, mrkněte sem:
O čem tam povídám, ve zkratce: povídám o Chandrasekharovi a o jeho práci, v níž se zabýval bílými trpaslíky. Následně ještě zmiňuji Tolman–Oppenheimer–Volkoffův výsledek, který byl analogický tomu, s čím přišel Chandrasekhar, jen se to týkalo neutronových hvězd.
Read 22 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!