BayDNO Profile picture
25 Mar, 9 tweets, 3 min read
46 yıl önce bugün: CIA sonrası Suudi Arabistan...

Suudi Arabistan’da Dışişleri Bakanı olarak en uzun süre görevde kalma unvanını kazanan Faysal bin Abdülaziz, Türkiye’yi #Ortadoğu’da İran’ın karşısında bir rakip olarak görüyordu ve desteklenmesini istiyordu. Image
Eşinin annesi Sakaryalı bir #Türk’tü. Faysal, Türkiye’yi ziyaret eden ilk Suudi kral oldu.

İslami eğitim alan Faysal, eski Hicaz valisi olduğu için Hac ibadetini gerçekleştiren birçok ünlü alimle tanışmıştı.
1964’te kral olduktan sonra Malcom X'ten Seyyid Kutub'a kadar birçok islami alim ve düşünüre kapılarını açtı, onlarla ilişkilerini güçlü tuttu, Suudi Arabistan’ı birçok İslami muhalife yurt kıldı. Bir amacı vardı; ‘İslam Birliği’ni kurmak.
Bu gayesi uğruna #Müslüman ülkeleriyle diplomatik ilişkileri sürdürerek ‘İslam İşbirliği Teşkilatı’nı kurdu. Ona göre Kudüs’ün kurtuluşu için cihad edilmeliydi. Öyle bir aşkla davasına sarılmıştı ki bir konuşmasında Kudüs ile ilgili
"Eğer bana cihat etmek ve mukaddes topraklarımızı kurtarmak nasip olmayacaksa, beni bu dünyada bir an bile yaşatma." ifadelerini kullanmıştı.

1973 Arap-İsrail Savaşı'nda Mısır ve Suriye’yi finanse etti ancak Batılı ülkeler ile ABD’nin İsrail desteği nedeniyle savaş kaybedildi.
Faysal bir şeyler yapmalıydı: #Petrol ambargosu.

Varil petrol fiyatları 4-5 kat arttı, sadece New York Borsası 100 milyar dolara yakın değer kaybetti. Avrupa’da birçok ülkede devlet başkanları değişti. Düşünün ki ABD'de karne ile petrol satışı olsun.
Evet, bunu Abdülaziz gerçekleştirdi.

Amerika bunu sindiremedi, acilen harekete geçmeliydi. Suudilerin böyle bir kozu elinde tutması çıkarlarına aykırıydı. 46 yıl önce bugün kral halk ile iç içeydi.
Yanına kutlama bahanesiyle yeğeni Faysal bin Musaid yaklaştı ve iki el ateşle Faysal’ı öldürdü. Musaid Amerika’dan yeni gelmişti. İşte bu tarihten itibaren Suudi Arabistan’ın yönetiminden devlet kurumlarına kadar her yer CIA’ye açıldı, dış politika Amerikan odağına girdi.
Şu anki durumu yazmaya gerek yok zaten.

Faysal'ın ölüm yıl dönümünde tekrar paylaşayım dedim. Hikayeler için takipte kalın: @baydno

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with BayDNO

BayDNO Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @baydno

4 Apr
Adriyatik'te Türk askerinin bulunduğu ülke: Arnavutluk - #1

1️⃣ 1912 yılında Osmanlı’dan bağımsızlığını kazanan #Arnavutluk, 28.748 km2’lik yüzölçümü ile Adriyatik Denizi’nin girişinde yer alıyor. Image
2️⃣ İkinci Dünya Savaşı’nın ardından ülkeyi yöneten komünist lider Enver Hoca, katı politikalar ile dışa kapalı bir Arnavutluk inşa etti. 40 yıllık komünist rejimin getirdiği ekonomik altyapı enkazından kurtulmak da kolay olmadı.
3️⃣ Yüzde 15'ye yakın işsizlik, % 30'a yakın yoksulluk oranı ile #Avrupa'nın en fakir ülkeleri arasında olan Arnavutluk, bu olumsuz tabloya rağmen Balkan ülkeleri arasında en hızlı büyüme oranına sahip ülkelerden.
Read 11 tweets
4 Apr
'Rusya-Ukrayna Savaşı': Son yaşananlar...

Avrupa'nın en büyük 4. kömür rezervine sahip, Donetsk ve Lugansk’ı kapsayan bölge olan #Donbass, Ukrayna topraklarının sadece %5'ini oluşturuyor ancak milli hasıladaki katkısı % 20 civarında. Image
İhracatın da 4'te birinin yapıldığı bölge, ağırlıklı Rus nüfusuna sahip. Yanukoviç’in Batı yanlıları tarafından devrilmesinden sonra da Rusya’nın desteğiyle silahlı mücadele başlamıştı.
Geçtiğimiz yaz karşılıklı ateşkes kararı alan taraflar, son aylarda yaşanan ihlaller ve 26 Mart’ta 4 Ukrayna askerinin keskin nişancı tarafından öldürülmesiyle yığınak yapmaya başladı.
Read 10 tweets
2 Apr
Pek bilinmeyen Ukrayna Savaşı’nın özeti...

2004 yılındaki Turuncu Devrim ile birlikte Batı ile Rusya yanlıları arasındaki gerginlik gün yüzüne çıkmış, 2013’te Rus yanlısı Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in #AB Ortaklık Anlaşması’nı imzalamaması sonrası taraflar arasındaki... ImageImage
çizgiler çizilmişti. Yanukoviç bu anlaşmayı reddetmesinden yaklaşık bir ay sonra Rusya ile bir anlaşma yaptı. Moskova, Ukrayna’ya ait devlet tahvillerini satın alacak ve Ukrayna’ya doğal gazı indirimli verecekti.
Gösteriler ülke geneline yayılmaya başlıyordu. 24 Şubat’a kadar direnen Yanukoviç, muhaliflerin Kiev’de kontrolü sağlamasının ardından Rusya’ya kaçtı ve Moskova Batı ile olan üstü örtülü savaşını kaybediyordu.
Read 10 tweets
28 Mar
3. yazı: Türkiye’den önce FETÖ ile mücadele eden ülke Özbekistan…

Geçtiğimiz günlerce yazdığım Özbekistan-Türkiye ilişkilerinin kötü dönemlerini kısaca özetleyecek olursam; #Özbekistan’ı 27 yıl yöneten İslam Kerimov’un muhalifleri sindirme çabası,
‘radikal İslam ile mücadele’ diyerek Müslümanlara zulmetmesi ve Türkiye’nin muhalif Özbek liderlere ev sahipliği yapması iki ülke ilişkilerinin kötü olmasının temel nedenlerinin başında geliyordu. Ancak iki ülke ilişkilerindeki Fetullahçı faktörünü birçok kişi bilmiyor.
1999 yılında hükümet binasına yaklaşan Kerimov’un aracına bombalı saldırı gerçekleştirildi. Kerimov, suikast girişiminden yara almadan kurtuldu. Suikast girişiminde bulunanlar Taşkent Havalanı’nda yakalanırken, olayda 15 kişi öldü.
Read 9 tweets
27 Mar
Süveyş Kanalı’nın hikayesi...

Fransız ve Mısır sermayesiyle yapılan kanal, uluslararası bir şirket tarafından işletilecekti. 10 yılda yapılan kanalın hisselerinin kabaca % 40'ı Fransızların, % 35’i Mısır’ın, geriye kalan hisseler de almak isteyen yabancı ülkelere bırakıldı.
İngiltere oyun dışı kalmıştı ya da biz öyle zannediyorduk. İngilizler pusuya yatmış aslan gibiydi. Dünya ticaretinin akacağını öngördüğü ve sömürge topraklarına ulaşımı yarı yarıya düşüren kanalı nasıl elinin tersiyle itebilirdi ki?
Mısır yönetiminin lüks yaşamları ve halkın çektiği sefalet, hisselerin İngilizlere satılmasıyla son buldu. Ama İngilizler diyoruz, yeter mi onlara? Evet, yetmedi zaten. 1878’de ‘geçici’ olarak Kıbrıs’ı, 4 yıl sonra da oldubitti ile #Mısır’ı işgal etti.
Read 9 tweets
26 Mar
Süveyş Kanalı'nı kapatan gemi dünyayı etkileyebilir...

Çin'den Hollanda'ya giden gemi #Süveyş'te karaya oturdu. Günlerdir geminin suyla tam anlamıyla kavuşması için çalışmalar yürütülüyor. Dünya ticaretinin yüzde 10’unun geçtiği bir kanal burası. Image
Günde ortalama 80-100 geminin geçtiği kanal, Mısır’ın en büyük 3. döviz getirisi durumunda. Yılda ortalama 5 milyar dolar kazanan, 2023’te bunu 15 milyar dolara kadar çıkarmayı hedefleyen #Mısır;
Etiyopya ile yaşadığı baraj sorununun temelini oluşturan Nil Nehri ile hayata, Süveyş ile dünyaya tutunuyor. Bu kaza sonrası da suların yükselmesi bekleniyor. Sular yükselmezse kargoların boşatılması aşaması başlayacak. Bu sürecin haftalar sürebileceği de düşünülüyor.
Read 5 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!