BayDNO Profile picture
6 Apr, 10 tweets, 3 min read
Türkiye’nin ‘yurt dışında deniz üssünün bulunduğu ülke’ Arnavutluk ile ilişkiler…

1️⃣ Balkanlar ve Adriyatik Denizi’nin güvenliği için önemli bir ülke olan Arnavutluk, 1997’de #Paşalimanı’nı Arnavut Donanması’nın modernizesi ve askerlerin eğitimi için #Türk ordusuna açtı.
Şu anda 20 asker burada görev yapıyor ve Türk savaş gemileri sık sık bu limana demir atıyor.

2️⃣ Arnavutluk'un ilk hava yolu şirketi olan Air Albania, 2018'de THY ortaklığıyla kuruldu. Şirketin yüzde 49'luk hissesine sahip olan THY, filoyu her geçen gün büyütüyor.
3️⃣ Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Türkiye’yi, "Avrupa'nın güvenliği için kilit bir ülke" olarak tanımlıyor.

4️⃣ FETÖ’nün #Balkanlar’da en güçlü yapılanmasını yürüttüğü ülke olarak bilinen Arnavutluk, FETÖ okullarını kapatarak FETÖ unsurlarını iade eden nadir Avrupa ülkelerinden.
5️⃣ Yaklaşık 300 Türk şirketi ile faaliyet gösteren Türkiye, #Arnavutluk'ta 3 milyar dolar yatırıma sahip.
6️⃣ Arnavutluk’ta 2019’da yaşanan deprem sonrası 522 konut ve hastane çalışmalarına başlayan Türkiye, TİKA çatısı altında 85 milyon dolarlık 430 proje ile Arnavutluk’un kalkınmasında önemli rol oynuyor.
7️⃣ İtalya, Kosova ve Çin'in ardından Arnavutluk'un en büyük dördüncü ticari ortağı olan Türkiye, Osmanlı'dan kalan tarihi mirasları restorasyon çalışmalarıyla canlı tutmayı hedefliyor.
8️⃣ Ayrıca geçen ay itibariyle Türkçe, seçmeli veya yabancı dil olarak okullarda okutulmaya başlayacak.

9️⃣ Paşalimanı'ndaki askeri üsten bu yana 26 askeri anlaşma, hibe ve protokolü onaylayan iki ülke, son olarak yaptığı anlaşma ile 2,3 milyon dolarlık hibe ile
Türk savunma sanayi ile tanışacak. Anlaşma ile hibe edilen tutar, Türk askeri araç ve ekipmanlar için tercih edilecek.

🔟 Arnavutluk, Yunanistan’ın kuzey komşusu olması açısından stratejik bir ülke.
Yunanistan da iki ülke ilişkilerini yakın takip ediyor ve askeri anlaşmalara yönelik korkularını dile getiriyor. Hatta geçtiğimiz yıl Yunan medyası, Paşalimanı’nın Türk askerine verileceğini iddia etmişti.
Öyle bir şey şu an için mümkün değil ancak Türkiye’nin Arnavutluk’taki ekonomik, kültürel ve askeri nüfuzu, sayılı dostumuzun olduğu Avrupa cephesi açısından çok olumlu sonuçlar getirecektir. @baydno

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with BayDNO

BayDNO Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @baydno

7 Apr
Son 10 günde yaşanan 10 önemli gelişme...

1️⃣ Amerikalı siyaset bilimci Fukuyama, Türkiye'nin son yıllarda ürettiği silahlı insansız hava araçlarının günümüz savaş taktiklerini değiştirdiğine dikkat çekerek Image
"#SİHA'lar 2020'de Türkiye'nin bölgesel güç olarak yükselmesine önemli katkı yaptı." dedi.

2️⃣ Hindistan'ın en fazla silah ithal ettiği Rusya, Pakistan'ın terörle mücadele potansiyelini pekiştirmeye hazır olduğunu belirterek,
İslamabad'a askeri teçhizat sevk edebileceklerini açıkladı.

3️⃣ Cumhurbaşkanı #Erdoğan'ı ziyaret eden AB Konseyi Başkanı Michel ve Dışişleri Temsilcisi Leyen, Türkiye’deki insan haklarıyla ilgili gelişmelerden endişe duyduklarını açıkladı.
Read 9 tweets
6 Apr
10 amiralle birlikte Cem Gürdeniz de gözaltına alındı. Bildiriye imza atan tüm isimleri tanımasam da Cem Gürdeniz'i iyi tanırım. Ama tanımayanlar var sanırım. 1979’da Deniz Kuvvetleri’nde subay olarak göreve başladı.
Yurt içi ve yurt dışı görevlerinin ardından 2004 yılında Tuğamiralliğe yükseldi.

O yıl, Yunanistan’ın şu an her yerde gördüğümüz, Türkiye’nin deniz alanlarını hiçe sayan Sevilla haritası tüm Avrupa Birliği ajanslarında servis edilmeye başlanmıştı.
Denizlerin Türkiye’de göz ardı edildiğini, deniz alanlarının halk için vatan toprağı olarak görülmediğini düşününce “Öyle bir kavram olmalı ki bu, Türk halkı duyduğunda ana vatanı kadar değer vermeli” dedi.
Read 10 tweets
4 Apr
Adriyatik'te Türk askerinin bulunduğu ülke: Arnavutluk - #1

1️⃣ 1912 yılında Osmanlı’dan bağımsızlığını kazanan #Arnavutluk, 28.748 km2’lik yüzölçümü ile Adriyatik Denizi’nin girişinde yer alıyor.
2️⃣ İkinci Dünya Savaşı’nın ardından ülkeyi yöneten komünist lider Enver Hoca, katı politikalar ile dışa kapalı bir Arnavutluk inşa etti. 40 yıllık komünist rejimin getirdiği ekonomik altyapı enkazından kurtulmak da kolay olmadı.
3️⃣ Yüzde 15'ye yakın işsizlik, % 30'a yakın yoksulluk oranı ile #Avrupa'nın en fakir ülkeleri arasında olan Arnavutluk, bu olumsuz tabloya rağmen Balkan ülkeleri arasında en hızlı büyüme oranına sahip ülkelerden.
Read 11 tweets
4 Apr
'Rusya-Ukrayna Savaşı': Son yaşananlar...

Avrupa'nın en büyük 4. kömür rezervine sahip, Donetsk ve Lugansk’ı kapsayan bölge olan #Donbass, Ukrayna topraklarının sadece %5'ini oluşturuyor ancak milli hasıladaki katkısı % 20 civarında.
İhracatın da 4'te birinin yapıldığı bölge, ağırlıklı Rus nüfusuna sahip. Yanukoviç’in Batı yanlıları tarafından devrilmesinden sonra da Rusya’nın desteğiyle silahlı mücadele başlamıştı.
Geçtiğimiz yaz karşılıklı ateşkes kararı alan taraflar, son aylarda yaşanan ihlaller ve 26 Mart’ta 4 Ukrayna askerinin keskin nişancı tarafından öldürülmesiyle yığınak yapmaya başladı.
Read 10 tweets
2 Apr
Pek bilinmeyen Ukrayna Savaşı’nın özeti...

2004 yılındaki Turuncu Devrim ile birlikte Batı ile Rusya yanlıları arasındaki gerginlik gün yüzüne çıkmış, 2013’te Rus yanlısı Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in #AB Ortaklık Anlaşması’nı imzalamaması sonrası taraflar arasındaki... ImageImage
çizgiler çizilmişti. Yanukoviç bu anlaşmayı reddetmesinden yaklaşık bir ay sonra Rusya ile bir anlaşma yaptı. Moskova, Ukrayna’ya ait devlet tahvillerini satın alacak ve Ukrayna’ya doğal gazı indirimli verecekti.
Gösteriler ülke geneline yayılmaya başlıyordu. 24 Şubat’a kadar direnen Yanukoviç, muhaliflerin Kiev’de kontrolü sağlamasının ardından Rusya’ya kaçtı ve Moskova Batı ile olan üstü örtülü savaşını kaybediyordu.
Read 10 tweets
28 Mar
3. yazı: Türkiye’den önce FETÖ ile mücadele eden ülke Özbekistan…

Geçtiğimiz günlerce yazdığım Özbekistan-Türkiye ilişkilerinin kötü dönemlerini kısaca özetleyecek olursam; #Özbekistan’ı 27 yıl yöneten İslam Kerimov’un muhalifleri sindirme çabası,
‘radikal İslam ile mücadele’ diyerek Müslümanlara zulmetmesi ve Türkiye’nin muhalif Özbek liderlere ev sahipliği yapması iki ülke ilişkilerinin kötü olmasının temel nedenlerinin başında geliyordu. Ancak iki ülke ilişkilerindeki Fetullahçı faktörünü birçok kişi bilmiyor.
1999 yılında hükümet binasına yaklaşan Kerimov’un aracına bombalı saldırı gerçekleştirildi. Kerimov, suikast girişiminden yara almadan kurtuldu. Suikast girişiminde bulunanlar Taşkent Havalanı’nda yakalanırken, olayda 15 kişi öldü.
Read 9 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!