BayDNO Profile picture
18 Apr, 9 tweets, 2 min read
Türk Konseyi Rus zincirlerini kıracak mı?

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye ve Özbekistan’dan oluşan, Macaristan’ın da gözlemci üye olduğu Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi), Mart ayının sonunda toplantısını çevrimiçi yaptı.
Görüşmede liderlerin ilk kez Türk Konseyi bayraklarını da taşıması dikkat çekerken, nedense alınan ve temeli atılan bazı kararlar pek konuşulmadı.
Bu gelişmelerden en önemlisi, konseyin adını oluşturan “Türk Dilli Ülkeler” ibaresinin “Türk Devletler Konseyi” olarak değiştirilmesi olacak. Çünkü “Türk Dilli Halklar” tanımlaması, Rus egemenliği altında yaşayan Türklerin asimile edilmesi için kullanılan bir kavram.
Bizim için bir şey ifade etmese de Türk Cumhuriyetlerindeki algının ortadan kalkması için önemli.

Öte yandan tüm birlik ülkelerinin Karabağ Savaşı sonrası Azerbaycan’a desteğini iletmesi ve hem sahada hem de diplomatik arenada Azerbaycan’ın yanında duran Türkiye faktörü,
bölge ülkelerine (Rusya’dan) bağımsız politika yürütmesi konusunda cesaret veriyor. Türk dünyasının aksakalı olarak bilinen Nazarbayev’in, Karabağ sonrası Türk dünyasını karayolu ile bağlayan Trans-Hazar Uluslararası Ulaşım Koridoru’nun adını
“Turan Koridoru” olarak değiştirme teklifi de temeli sağlamlaştıran adımlardan biri olarak öne çıkıyor.

Her şeyi bir kenara bıraktığımızda (Türkmenistan hala üye değil, onun durumu ayrı bir yazı başlığı ama) Azerbaycan bağımsızlığından,
Türkmenistan ise 2000 yılından itibaren Latin alfabesini kullanıyor. Özbekistan ve Kazakistan’ın da Latin alfabesine geçmesi ortak bir kültürel tanınırlık, Türkiye’ye daha da bir yakınlık ve Rus zincirlerinin kırılıp Batı’ya yaklaşmanın öncüsü olacak.
Ayrıca yıl sonunda Türkiye’deki toplantı, konseyin 2040 vizyonunu da ortaya çıkaracak.

Birlik için en önemli şey halkların arasındaki dil birliği ve tarih bilinci. Nurullah Ataç’ın “Dil, bir medeniyet olayıdır.
Bir ulus, medeniyetini değiştirdi mi, dilini de değiştirmek zorundadır.” cümlesinde dediği gibi, bu ülkelerdeki alfabe değişikliği de Rus zincirinin kırılması, Türk medeniyetinin tekrar filizlenmesi, daha doğrusu özündeki medeniyetin ortaya çıkması için olmazsa olmazdır. @BAYDNO

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with BayDNO

BayDNO Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @baydno

19 Apr
🔥 Geçtiğimiz hafta dünyada neler yaşandı?

1️⃣ Dünyanın en büyük altın alıcısı olan #Çin'in, 850 milyar dolar değerinde #altın ithal edeceği belirtildi. Image
2️⃣ Türkiye’de yayın yapan El Sharq TV'nin önde gelen isimlerinden Müslüman Kardeşler bağlantılı Mısırlı gazeteci Matar, "Türkiye tarafından bir kısıtlama yaşadık. Yayınlarımızda artık Sisi'yi eleştiremiyoruz." dedi.
3️⃣ İsrail ve Yunanistan, 1,6 milyar dolarlık (aralarındaki) bugüne kadarki en büyük savunma anlaşmasını imzaladı.
Read 8 tweets
17 Apr
Yakın tarihin en sıra dışı devlet başkanı: Duterte

Papa'ya da Obama'ya da "o... çocuğu" diyebilen, Avrupa ülkelerine hakaretlerde bulunan #Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, yakın tarihte gördüğüm ve kafamda sınıflandıramadığım tek devlet başkanı. Image
Uyuşturucu kartellerine karşı mücadele etmeyi başkanlığının en önemli icraatleri arasına koydu, satıcılara yönelik ölüm talimatları verdi, bölge ülkelerinin aksine ABD’den para istedi.
2016’da başkan olduktan sonra silahlı gruplarla masaya oturan, silahlı mücadeleyi bırakmayan komünist NPA’ya yönelik işkencelerin bile önüne açan Duterte, ülkesinde yaşayan yaklaşık %10’luk #Müslüman nüfus için Ramazan Bayramı’nı resmi tatil ilan etti.
Read 10 tweets
16 Apr
4. yazı: Kanal İstanbul ile Amerikan savaş gemileri Karadeniz’e mi girecek?

Montrö Sözleşmesi’nde yer alan savaş gemilerinin tonaj farkı nedeniyle Karadeniz’e savaş gemilerini sınırlı olarak sokabilen ve bunları 21 günden fazla tutamayan ABD’nin, Image
Kanal İstanbul projesini desteklediği iddia ediliyor. Daha doğrusu projenin bu açıdan NATO’nun amaçlarına uygun olduğu öne sürülüyor.
Resmi kaynaklarda, Montrö’nün boğazları etkilediği ve Kanal İstanbul’un kullanılması için de herhangi bir boğazın kullanılması zorunlu olacağından, Kanal’da Montrö’deki rejimin kesin bir şekilde uygulanacağı belirtiliyor.
Read 9 tweets
15 Apr
İran’a karşı ‘İsrail-Türkiye ortaklığı’

Dün İran destekli Şii milislerin Irak’taki Türk üssüne yaptığı roket saldırı sonrası bir askerimiz şehadete ulaştı. Aklıma da İsrail’in geçen seneki Türkiye Maslahatgüzarı Roey Gilad’ın şu sözleri geldi:
“İdlib’deki savaş bazı önemli jeopolitik gerçekleri ortaya çıkardı. Bunlardan biri, İran’ın Suriye’deki mevcudiyetinin #Türk çıkarlarına ters çalışıyor olmasıdır.
İranlı milisler, başta Lübnan Hizbullah’ı olmak üzere, İdlib’de 50’den fazla Türk askerinin hayatını kaybettiği çatışmalarda baskın bir rol oynamıştı”

İranlı Şii milislerin hem #Suriye hem de Irak’taki Türk noktalarına yönelik tehdit ve saldırıları artarak devam ederse,
Read 9 tweets
14 Apr
🇹🇷🇦🇿 Gururlandıran Kanada ambargosunun arka planı…

Kanada, Karabağ Savaşı’nda kullanılan İHA’lar nedeniyle önce Türkiye’ye yönelik ihracaat izinlerini askıya aldı, geçtiğimiz günlerde de doğrudan iptal etti. Şimdi yaşananları en basit haliyle anlatıyorum…
İHA optiklerini Türkiye’ye satan Kanada, bu sistemleri verirken diyor ki “Dayıoğlu bunları kime satacaksınız?”. Bizimkiler de Deniz Kuvvetleri için kullanılacağını söylüyor. (Yani Bulgaristan’a satacağız dersek, ürünleri kullandırmayabilirler.)
Bizimkiler “Deniz Kuvvetleri” deyince, Kanadalılar “tamamdır, eyvallah kullanabilirsiniz.” diyerek izin veriyor. Mesela 20 adet TB-2 SİHA üretilecek.
Read 10 tweets
13 Apr
Geçtiğimiz hafta dünyada neler yaşandı?

1️⃣ #Çin, uzayda silahlanmanın engellenmesi için kamuoyunun müzakereleri başlatması gerektiğini ve uzaydaki silahlanmaya karşı olduklarını açıkladı.
2️⃣ #Libya'da verdiğimiz destek sayesinde Trablus'un düşmesi engellendi ve ateşkes sağlandı" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya ile 5 anlaşma imzaladı.
3️⃣ ABD'yi Karadeniz'den uzak durması konusunda uyaran Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, 15 savaş gemisinin Karadeniz'e gönderildiğini bildirdi.
Read 8 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!