BayDNO Profile picture
16 Apr, 9 tweets, 2 min read
4. yazı: Kanal İstanbul ile Amerikan savaş gemileri Karadeniz’e mi girecek?

Montrö Sözleşmesi’nde yer alan savaş gemilerinin tonaj farkı nedeniyle Karadeniz’e savaş gemilerini sınırlı olarak sokabilen ve bunları 21 günden fazla tutamayan ABD’nin, Image
Kanal İstanbul projesini desteklediği iddia ediliyor. Daha doğrusu projenin bu açıdan NATO’nun amaçlarına uygun olduğu öne sürülüyor.
Resmi kaynaklarda, Montrö’nün boğazları etkilediği ve Kanal İstanbul’un kullanılması için de herhangi bir boğazın kullanılması zorunlu olacağından, Kanal’da Montrö’deki rejimin kesin bir şekilde uygulanacağı belirtiliyor.
Ayrıca Montrö’nün Karadeniz’e ait bir güvencesi de ‘kapalı deniz’ statüsü. Yani öyle bir anlaşma ki bu sadece boğazlardan geçiş değil, Karadeniz’deki yabancı savaş gemilerinin varlığı, kalacağı süre ve tonajları hep bu anlaşmayla belirlendi.
Peki Montrö ortadan kalkarsa neler olur?

NATO gemileri Karadeniz’e ulaşabilir ve ABD’nin dünya üzerinde giremediği nadir denizlerden olan Karadeniz’de Rusya için tehlike çanları çalar.
Geçen haftaki Erdoğan-Putin görüşmesinde Putin’in “bölgesel istikrar ve güvenliği Montrö’nün korunmasının önemini vurgulaması” önemliydi. Pek konuşulmasa da Karadeniz’e kıyısı olan Türkiye ile birlikte Romanya ve Bulgaristan NATO üyesi.
Gürcistan ve Ukrayna’nın NATO üyeliği ise çok yakın sayılır. Yani Karadeniz’de de facto devlet Abhazya’yı saymazsak, tüm ülkeler NATO üyesi olacak. Montrö’deki savaş gemileri sınırlandırılması kalkarsa; Karadeniz, ‘NATO gölü’ olacak.
Bunun da Rusya açısından ne kadar tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini söylemeye gerek yok.

Toparlayacak olursak, Kanal İstanbul birçok açıdan tartışmalı bir proje. “Bu şartlarda” ticari gemileri zorla geçiremeyiz, savaş gemilerini sokamayız.
Geçiş ücretleri ya da tonaj sınırlandırmaları konusunda rahatsızsak, bunu tartışmaya açabiliriz ama bunların alternatifi kesinlikle Kanal İstanbul değil. Projeyi anlatırken bu başlıklarla propaganda yapılmayıp es geçilirse daha iyi olur.

Takipte kalın: @baydno

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with BayDNO

BayDNO Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @baydno

18 Apr
Türk Konseyi Rus zincirlerini kıracak mı?

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye ve Özbekistan’dan oluşan, Macaristan’ın da gözlemci üye olduğu Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi), Mart ayının sonunda toplantısını çevrimiçi yaptı. Image
Görüşmede liderlerin ilk kez Türk Konseyi bayraklarını da taşıması dikkat çekerken, nedense alınan ve temeli atılan bazı kararlar pek konuşulmadı.
Bu gelişmelerden en önemlisi, konseyin adını oluşturan “Türk Dilli Ülkeler” ibaresinin “Türk Devletler Konseyi” olarak değiştirilmesi olacak. Çünkü “Türk Dilli Halklar” tanımlaması, Rus egemenliği altında yaşayan Türklerin asimile edilmesi için kullanılan bir kavram.
Read 9 tweets
17 Apr
Yakın tarihin en sıra dışı devlet başkanı: Duterte

Papa'ya da Obama'ya da "o... çocuğu" diyebilen, Avrupa ülkelerine hakaretlerde bulunan #Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, yakın tarihte gördüğüm ve kafamda sınıflandıramadığım tek devlet başkanı. Image
Uyuşturucu kartellerine karşı mücadele etmeyi başkanlığının en önemli icraatleri arasına koydu, satıcılara yönelik ölüm talimatları verdi, bölge ülkelerinin aksine ABD’den para istedi.
2016’da başkan olduktan sonra silahlı gruplarla masaya oturan, silahlı mücadeleyi bırakmayan komünist NPA’ya yönelik işkencelerin bile önüne açan Duterte, ülkesinde yaşayan yaklaşık %10’luk #Müslüman nüfus için Ramazan Bayramı’nı resmi tatil ilan etti.
Read 10 tweets
15 Apr
İran’a karşı ‘İsrail-Türkiye ortaklığı’

Dün İran destekli Şii milislerin Irak’taki Türk üssüne yaptığı roket saldırı sonrası bir askerimiz şehadete ulaştı. Aklıma da İsrail’in geçen seneki Türkiye Maslahatgüzarı Roey Gilad’ın şu sözleri geldi:
“İdlib’deki savaş bazı önemli jeopolitik gerçekleri ortaya çıkardı. Bunlardan biri, İran’ın Suriye’deki mevcudiyetinin #Türk çıkarlarına ters çalışıyor olmasıdır.
İranlı milisler, başta Lübnan Hizbullah’ı olmak üzere, İdlib’de 50’den fazla Türk askerinin hayatını kaybettiği çatışmalarda baskın bir rol oynamıştı”

İranlı Şii milislerin hem #Suriye hem de Irak’taki Türk noktalarına yönelik tehdit ve saldırıları artarak devam ederse,
Read 9 tweets
14 Apr
🇹🇷🇦🇿 Gururlandıran Kanada ambargosunun arka planı…

Kanada, Karabağ Savaşı’nda kullanılan İHA’lar nedeniyle önce Türkiye’ye yönelik ihracaat izinlerini askıya aldı, geçtiğimiz günlerde de doğrudan iptal etti. Şimdi yaşananları en basit haliyle anlatıyorum…
İHA optiklerini Türkiye’ye satan Kanada, bu sistemleri verirken diyor ki “Dayıoğlu bunları kime satacaksınız?”. Bizimkiler de Deniz Kuvvetleri için kullanılacağını söylüyor. (Yani Bulgaristan’a satacağız dersek, ürünleri kullandırmayabilirler.)
Bizimkiler “Deniz Kuvvetleri” deyince, Kanadalılar “tamamdır, eyvallah kullanabilirsiniz.” diyerek izin veriyor. Mesela 20 adet TB-2 SİHA üretilecek.
Read 10 tweets
13 Apr
Geçtiğimiz hafta dünyada neler yaşandı?

1️⃣ #Çin, uzayda silahlanmanın engellenmesi için kamuoyunun müzakereleri başlatması gerektiğini ve uzaydaki silahlanmaya karşı olduklarını açıkladı.
2️⃣ #Libya'da verdiğimiz destek sayesinde Trablus'un düşmesi engellendi ve ateşkes sağlandı" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya ile 5 anlaşma imzaladı.
3️⃣ ABD'yi Karadeniz'den uzak durması konusunda uyaran Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, 15 savaş gemisinin Karadeniz'e gönderildiğini bildirdi.
Read 8 tweets
12 Apr
Üçüncü yazı: Boğazlardan geçen gemiler ücret ödüyor mu?

Bu sorunun cevabı, #Kanalİstanbul ile birlikte tekrar gündeme gelmeye başladı. #Montrö'ye göre boğazlardan geçen gemilerin harç ve vergi ödemesi gerekiyor. Image
2019 yılında boğazlardan geçen 42 bin gemi, kılavuz, römorkör ve diğer yan hizmetler kapsamında toplam 143 milyon dolarlık bir ücret ödedi. Bu da gemi başı ortalamasının 3.400 dolar olduğu anlamına geliyor.
Yine aynı yıl verilerine göre Ulaştırma Bakanlığı’nın, yabancı gemilerden net ton başına yaklaşık 0,90 Amerikan dolar ücret aldığı biliniyor. Fakat ücret ile ilgili şöyle bir ayrım söz konusu.
Read 10 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!