BayDNO Profile picture
23 Apr, 4 tweets, 1 min read
Şu ‘anı’ mı yaşamak istersin yoksa…

Yaşadığımız teknoloji çağının beraberinde getirdiği telefon, sosyal medya, hayatımızın her alanında yer alan telefon uygulamaları, yapay zekanın getirmiş olduğu olumlu veya olumsuz yenilikler… Image
Hani Black Mirror’ı izleyen herkes bölüm sonunda bir irkiliyor ya, o durum var gibi. Ben dahil herkes o kadar fazla şikayet ediyor ki bu dönemden, 100 yıl öncesine gitmek ister miydik acaba? Teknolojinin bu kadar gelişmediği herhangi bir yıla. Bu dönemden çok mu zor olurdu?
Çok basit bir soru gibi geliyor olabilir ama binlerce farklı karakter ve durumdaki kişinin cevaplarını çok merak ediyorum. Çok da sormak istiyordum, bugüne kısmetmiş. Analiz, dünya veya diplomasi yok. Yorum da yapmayacağım, top doğrudan sizde.
Yorumlarınızı bekliyorum. Uzun-kısa fark etmez, hepsini tek tek okuyacağım.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with BayDNO

BayDNO Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @baydno

25 Apr
Acaba?

Dün Biden’ın Ermeni Olayları’na ilişkin ‘#soykırım’ ifadesini kullanması, sosyal medyayı hararetlendirdi ama farkında olmamız lazım.

Birincisi, Türkiye’nin ‘soykırım tanıma’ gibi bir uygulaması yok ve bunu dış politika araçları arasına dahil etmiyor. Image
Türkiye’nin Ermenistan’ın 1915 iddialarına yönelik en büyük karşı tezi “soykırım ve benzeri olayların tarihçilerin konusu olduğu” ve meclislerin bu yöndeki kararlarının bağlayıcılığının bulunmaması. 100 yıllık savunmamız yani.
#İncirlik üssünün kapatılması konusunu için ise 46 yıl geriye gitmemiz lazım.

1975 yılında ABD, Kıbrıs Barış Harekatı sonrası Türkiye’ye silah ambargosu uygulama kararı aldı.
Read 10 tweets
24 Apr
ABD’nin ‘soykırım’ demesi ne anlama geliyor?

Biden’ın göreve gelmesinin üzerinden 3 ay geçti ki daha dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Obama ilk yurt dışı ziyaretlerinden birini Türkiye’ye düzenlemişti. Image
Ama son yıllarda ilişkiler öyle bir gerildi ki kötünün iyisi denilen Trump bile son 28 yılda Türkiye'yi ziyaret etmeyen tek Amerikan Başkanı oldu.

Bu giriş önemli ama konumuza gelelim.
Biden, seçim vaatlerinde Ermeni Olayları’na ilişkin ‘soykırım’ ifadesini kullanacağını söylemişti.

Klasik 24 Nisan haberi: “ABD Başkan X, '#soykırım' demeyerek “büyük felaket” ifadesini kullandı.”

Aslında Biden bu ifadeyi kullanan ilk başkan değil.
Read 10 tweets
19 Apr
🔥 Geçtiğimiz hafta dünyada neler yaşandı?

1️⃣ Dünyanın en büyük altın alıcısı olan #Çin'in, 850 milyar dolar değerinde #altın ithal edeceği belirtildi.
2️⃣ Türkiye’de yayın yapan El Sharq TV'nin önde gelen isimlerinden Müslüman Kardeşler bağlantılı Mısırlı gazeteci Matar, "Türkiye tarafından bir kısıtlama yaşadık. Yayınlarımızda artık Sisi'yi eleştiremiyoruz." dedi.
3️⃣ İsrail ve Yunanistan, 1,6 milyar dolarlık (aralarındaki) bugüne kadarki en büyük savunma anlaşmasını imzaladı.
Read 8 tweets
18 Apr
Türk Konseyi Rus zincirlerini kıracak mı?

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye ve Özbekistan’dan oluşan, Macaristan’ın da gözlemci üye olduğu Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi), Mart ayının sonunda toplantısını çevrimiçi yaptı.
Görüşmede liderlerin ilk kez Türk Konseyi bayraklarını da taşıması dikkat çekerken, nedense alınan ve temeli atılan bazı kararlar pek konuşulmadı.
Bu gelişmelerden en önemlisi, konseyin adını oluşturan “Türk Dilli Ülkeler” ibaresinin “Türk Devletler Konseyi” olarak değiştirilmesi olacak. Çünkü “Türk Dilli Halklar” tanımlaması, Rus egemenliği altında yaşayan Türklerin asimile edilmesi için kullanılan bir kavram.
Read 9 tweets
17 Apr
Yakın tarihin en sıra dışı devlet başkanı: Duterte

Papa'ya da Obama'ya da "o... çocuğu" diyebilen, Avrupa ülkelerine hakaretlerde bulunan #Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, yakın tarihte gördüğüm ve kafamda sınıflandıramadığım tek devlet başkanı. Image
Uyuşturucu kartellerine karşı mücadele etmeyi başkanlığının en önemli icraatleri arasına koydu, satıcılara yönelik ölüm talimatları verdi, bölge ülkelerinin aksine ABD’den para istedi.
2016’da başkan olduktan sonra silahlı gruplarla masaya oturan, silahlı mücadeleyi bırakmayan komünist NPA’ya yönelik işkencelerin bile önüne açan Duterte, ülkesinde yaşayan yaklaşık %10’luk #Müslüman nüfus için Ramazan Bayramı’nı resmi tatil ilan etti.
Read 10 tweets
16 Apr
4. yazı: Kanal İstanbul ile Amerikan savaş gemileri Karadeniz’e mi girecek?

Montrö Sözleşmesi’nde yer alan savaş gemilerinin tonaj farkı nedeniyle Karadeniz’e savaş gemilerini sınırlı olarak sokabilen ve bunları 21 günden fazla tutamayan ABD’nin, Image
Kanal İstanbul projesini desteklediği iddia ediliyor. Daha doğrusu projenin bu açıdan NATO’nun amaçlarına uygun olduğu öne sürülüyor.
Resmi kaynaklarda, Montrö’nün boğazları etkilediği ve Kanal İstanbul’un kullanılması için de herhangi bir boğazın kullanılması zorunlu olacağından, Kanal’da Montrö’deki rejimin kesin bir şekilde uygulanacağı belirtiliyor.
Read 9 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!