Baris Profile picture
24 Apr, 25 tweets, 8 min read
Yaklaşık 2 aydır negatif bölgede seyreden Grayscale Premium'unun piyasanın devamında nasıl bir etkisi olabileceğine dair fikirler paylaşmak istiyorum. Önümüzdeki günlerde kilitleri açılacak $GBTC'lerin fiyata ne gibi etkileri olabilir inceleyelim. 📊🔖
Öncelikle bu flood içerisinde bahsedeceğim "Grayscale Etkisi" ve bazı terimler için bilmeyenler veya hatırlamak isteyenler için daha önceden anlattığım flood'u okumanızı öneririm.
Grayscale Etkisinin arkasında yatan teoriyi "Yeni $GBTC hissesi üretildiğinde ve trade edilmeye hazır hale geldiğinde #Bitcoin'in fiyatında yükselme olarak görürüz." şeklinde özetleyebiliriz.

Bu bilgi, düşündüğümüzde genel kanıya ters gelmekle birlikte neden $GBTC hissesinin ++
sayısı arttığında (hisse artırımından dolayı oluşan seyrelme / dilution) #Bitcoin fiyatının artacağını gidişata bakarak anlamaya çalışalım.

Öncelikle Grayscale'in son zamanlarda üzerindeki negatif premium'un yarattığı kötü imajın sebebine kısaca değineyim. Grayscale üzerinde ++
yatırımı olan kurumlar, Grayscale'e bu yatırımlarını yönetmesi için yıllık %2.5'luk bir komisyon ödüyorlar. Bununla birlikte Grayscale üzerinden yatırım yapan kurumsal firmaların yatırımlarını uzun vade yaptıklarını düşündüğümüzde spot piyasadan almak ile her yıl %2.5 komisyon ++
ödemek mali olarak zaman geçtikçe realize edilmemiş kârı düşürüyor.

Burada bir ek bilgi vereyim yüksek hacimli işlem yapan kurumsal firmaların yatırımlarını uzun yıllar yaptığını ise 1 yıldan büyük HODL Waves grafiğinde görebiliyoruz. ($GBTC başlangıç tarihi 25 Eylül 2013)
Sene başında yüksek seviyede olan premium neden şu anda eksi bölgede geziyor sorusunun cevabı ise $GBTC hisselerinin seyreltilmesinde (yeni hisse basımı sonucunda hisse sayısının artması / dilution) saklı. Flood'un başında hisse seyrelmesinin #Bitcoin fiyatına olumlu ++
yansıyacağından bahsetmiştik şimdi ise tam tersi yönünde neden argüman sunuyoruz çünkü $GBTC hisselerinde kilit periyodu bulunmakta. Burada biraz daha detaya girelim.

2020 Ekimden Aralığa kadar yeni üretilen $GBTC adeti normalden bir hayli fazla idi. Bunu anlamak için ++
Grayscale Fonuna giren #Bitcoin miktarına bakabiliriz. 6 aylık kilit periyodu bulunduğu için bu tarihlerin 6 ay öncesindeki 8 numara ile işaretli alana baktığımızda Fona giren $BTC miktarı düşüncemizi doğruluyor.
2020 sonuna doğru ise $500 milyon dolarlık $GBTC'nin kilidi açılıp alım satıma hazır hale geldiğinde, $BTC fiyatı yükselme trendi içerisindeyken pozitif premium'u değerlendirmek isteyen yatırımcılar #Bitcoin üzerinde tekrar alım baskısı oluşturarak döngüyü++
tekrar ettirmeyi tercih ettiler ve bu da bireysel yatırımcıyı piyasaya beraberinde getirdi. Flood'un başında bahsedilen Grayscale Etkisini aslında tam olarak görmüş olduk.

$BTC fiyatı, bir sonraki hacimli kilit açılış tarihi sonrasına, yatırımcıların spot piyasadan $BTC almasına
gerek kalmayana kadar düşmediği için yeni $GBTC basılmadı ve buna bağlı olarak Aralık ayından bu yana +%40 civarındaki premium düşerek -%15 seviyesine kadar geriledi.

Şimdi asıl cevaplamamız gereken soru ise Grayscale Etkisi hala geçerli mi değil mi?
Bu soruyu cevaplamak için sevgili @MrBenLilly hacimli kilit açılış tarihlerini #Bitcoin fiyatı grafiği üzerinde dikey çizgiler ile göstermiş. 8 numaradaki alanda kilitleri açılan $GBTC yatırımcılarının, premium'un yüksek olması ile birlikte Fona tekrar yatırım yapmaları çok++
kârlıydı.

Geçtiğimiz senenin sonuna doğru Fona giren #Bitcoin'e baktığımızda (11 numaralı alanda) çok yüksek bir miktar görüyoruz. Yaklaşık $3 milyar doların üzerinde giren para bize gösteriyor ki yatırımcılar 8 numaradaki döngüyü tekrar ettirmek amaçlı $GBTC'lerini satıp spot++
$BTC alıp bu $BTC'lerini tekrar Fona aktarma yoluna gitmişler.

Bu grafiğe $BTC adeti olarak baktığımızda ise aynı zaman diliminde Fona yaklaşık 160 bin adet $BTC girdiğini görüyoruz.

11 numaralı alımların olduğu bu bölge önemli çünkü BlockFi ve Three Arrows Capital bulunmakta.
BlockFi'nin kilitlerinin açılmasına az kalmışken Three Arrows Capital'in ise kilitleri Haziran sonunda açılıyor.

Burası çok önemli çünkü bu firmalar ve Grayscale'in arkasındaki Digital Currency Group ile birlikte bu üç firma sektördeki en büyük firmaları oluşturuyor.
Flood'un aşırı uzamaması ve siz değerli okuyanları detaya boğmak istemediğim için bu yatırım firmalarının hareketlerinin arkasında yatan sebeplere girmek istemiyorum fakat özet geçmek gerekirse, piyasaların (sadece kripto değil global piyasalar da dahil) gidişatında önemli bir ++
değişiklik olmadığı sürece beklenti bu firmaların yatırımlarını tekrar ettirip çok büyük miktarda bir alım baskısı yapacakları yönünde ve böylelikle Grayscale Premium'unu tekrar yüksek pozitif bölgede görme durumumuz olabilir.

Yine de burada değinmek istediğim önemli bir detay++
bulunmakta. Grayscale'in arkasında bulunan Digital Currency Group, yeni yatırımcı çekebilmek ve var olan yatırımcısını kaçırmamak için #Bitcoin Fonu gibi yeni fonlar oluşturmakta (Ethereum, Link Decentraland gibi). Flood'un en başında bahsetmiştim, Grayscale yönettiği fon ++
üzerinden yıllık %2.5 komisyon aldığı için, hacmi ne kadar fazla olursa o kadar çok kazanacağından dolayı büyük müşterilerini (Three Arrows Capital ve BlockFi gibi) kaçırmak istemeyecektir.

Şimdi ise 11 numaralı bölgedeyiz ve premium negatifte bulunmakta (yani fiyat olması ++
gerekenin altında, indirimli satılıyor olarak düşünebiliriz).

8 numaralı bölgedeki kilit açılışları bize (rapordaki tarihlerde ufak bir hata var o yüzden ben düzeltiyorum) 26 Nisan tarihini gösteriyor.
Fiyat grafiğine baktığımızda ise kilit açılma öncesi yukarı yönlü fiyat hareketlerinden hemen önce (altı beyaz ile işaretli alanlar) sert satışlar gelmiş.

Sert satışlar piyasada fonlama oranlarını resetler ve piyasanın beklentisini aşağı yöne çeker (şu anda yaşadığımız durum).
Özetlemek gerekirse, yaşadığımız fiyat düşüşü, fonlama oranlarının resetlenmesi, on chain metriklerinin hala bullish olması ve 26 Nisanda açılmaya başlanacak 11 numaralı bölgenin kilitleri ile birlikte Haziran ayı sonuna kadar çok hareketli günler görme potansiyelimiz bulunmakta.
Şu anda piyasaların önünde olabilecek akıllara gelen potansiyel engel ise hem bizde iç piyasada, hem de globalde sert regülasyonların gelmesi olabilir.

Uzun bir flood oldu kusura bakmayınız.

Değerli vaktinizi ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür eder, hayırlı Ramazanlar dilerim.
Çok önemli noktalara değinen bu mükemmel analizi yazan sevgili @MrBenLilly'e çok teşekkür ederim. 👏

What an amazing analysis that touches crucial points! As always, thank you @MrBenLilly 👏

Analizi orijinalinden okumak isteyenler için kaynak:
jarvislabs.substack.com/p/grayscale-ef…

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Baris

Baris Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Spectura

23 Apr
Son 24 saatte 20370 adet #Bitcoin borsalara giriş yaptı. Bu sayı, son bir yılın en büyük giriş miktarı olan 2020 Mart ayındaki büyük fiyat düşüşünde borsalara giren $BTC adetinin sadece yarısı kadar 40k / 20k ve fiyatın değişimi ise geçen sene -%38.5 iken şimdi -%11.5 olmuş.
Bir diğer yandan da eminim ki geçen sene Martta burada olmayan o kadar çok (yeni ve tecrübesiz) kişi şu anda piyasada ve buna bağlı olarak o düşüşteki piyasa psikolojisi ile şu anki arasında dağlar kadar fark var.
Yatırım oyun değil, ciddi bir iştir.

Her şeyden önce kendi psikolojinizi kontrol altında tutamıyorsanız paranızı kontrol etmeyi nasıl başaracaksınız?

Fiyat spekülasyonu yapmak için değil verileri gözünüzün önüne koymak istediğim için yazıyorum bunları, lütfen ciddiye alınız.
Read 5 tweets
22 Apr
Aslında kriptoda çok hareketli bir hafta geçirdik fakat bu hafta #Thodex olayından ötürü piyasaların gidişatının gözden kaçmaması adına neler yaşadık ve çeşitli on chain metrikleri piyasanın gidişatı hakkında bize ne gösteriyor birlikte bakalım. 📊🔖
Geçtiğimiz hafta Şubat sonuna kadar nispeten sakin geçen fiyat hareketlerinden sonra son derece volatil bir hafta geçiren #Bitcoin, #Coinbase listelemesi öncesinde $64717 ile yeni zirve yaptıktan sonra %18.37 değer kaybederek haftanın dip seviyesi olan $52829'a kadar düştü. Image
Bu düşüşün sebebi olarak sayılabilecek #Coinbase'in halka arzının beklentisi ve bu beklentinin gerçeği ne kadar yansıttığı tartışması bir yana, Çindeki madencilik tesislerinde yaşanan elektrik kesintisi sonucunda #Bitcoin'de %40'tan fazla hashrate kaybı olması ve kaldıraçlı ++
Read 32 tweets
19 Apr
Madencilikteki zorluk ayarlamasını biraz açmak istiyorum detay vermemi isteyen arkadaşlar oldu. #Bitcoin özelinde (hesaplamaya girmeden) özet geçeceğim fakat diğer PoW coinlerde de benzer durumlar bulunmakta.

Madencilikte kazım zorluğu bir blok bulmak için ne kadar "iş" ++
yapılması gerektiğini gösteren bir metriktir. Zorluk seviyesinin yüksek olması PoW coinlerde aynı zamanda bir ağın kötü niyetli kişilerce saldırıya uğramaması için caydırıcı faktör görevi de görür.

Eğer Bitcoin ağına daha fazla cihaz girerse ağdaki toplam hesaplama gücü ++
artacağı için #Bitcoin özelinde yaklaşık 10 dakika olarak hedeflenen iki blok arasındaki süreyi korumak ve artan hesaplama gücünün ağın güvenliğini tehdit etmesinin önüne geçmek amacıyla her 2016 blokta bir önceki 2016 bloğun bulunma sürelerinin bir hareketli ortalaması alınıp++
Read 7 tweets
19 Apr
Haftasonu yaşadığımız #Bitcoin deki düşüşün arkasında yatan nedenler ile ilgili bir flood paylaşmak istiyorum. İşin arkasındaki kişi veya kişileri bilmek tabii ki güç fakat eldeki veriler ile olayın hem madenciler kısmına hem de vadeli piyasadaki likidasyonlar kısmına değineceğim
İlk olarak #Bitcoin ağındaki hesaplama gücündeki (hashrate) düşüş Kasım 2017 den bu yana gördüğümüz en büyük günlük düşüştü. Neredeyse yarıya düşen hashrate ile birlikte $BTC fiyatlarında da büyük bir düşüş görmüş olduk. (Hash-Fiyat ilişkisine flood'un devamında değineceğim)
Çinde networkün hasrate'inin yarısını devreden çıkartan bu elektrik kesintisi aslında $BTC'deki düşüşten önce biliniyordu. Bölgedeki kömür madeninde yaşanan kaza ile ilgili yerel bir haber sitesinin google translate çevirisini ekliyorum. translate.google.com/translate?hl=&…
Read 15 tweets
18 Apr
Spent Output Profit Ratio (SOPR) grafiğinde gördüğünüz yeşil alanlar SOPR resetlerinin bulunduğu tarihlerdeki fiyat düşüşlerini ve ardından gelen fiyat hareketlerini incelerseniz recovery'i çok güzel göz önüne sermiş. Sevgili @n3ocortex bunu SOPR grafiği ile vermiş fakat ++
Adjusted SOPR (aSOPR) ve Entity-Adjusted SOPR için T3 üyeliğim olmadığı için gecikmeli veriyi bilerek paylaşmadım. Piyasada elle tutulur veri üzerinden analiz yapma ile kaynağı olmayan sadece "ben böyle düşünüyorum" diye analiz yapanları lütfen karıştırmayınız.
Bundan ayrı olarak yukarıda paylaştığım SOPR grafiğininin bir çok hesap tarafından sanki kendi çizmişçesine paylaşımını görüyorum ve bu beni çok rahatsız ediyor, lütfen alıntı veya kaynak verin arkadaşlar, bu yapılan en kibar tabiriyle emeğe saygısızlıktır.
Read 4 tweets
17 Apr
Son 48 saattir sağlığım pek iyi değildi ve aktif olamadım kusura bakmayınız (corona değilim şükür).

Biraz dinlenip kendime geldim ve piyasanın makro gidişatı hakkında çok uzun olmayan, on chain verileri bize neler gösteriyor bi analiz paylaşmak istiyorum. 📊🔖
Öncelikle #Bitcoin'in son üç yarılanmasından bu yana (2012-2016-2020) olan fiyat hareketlerini 2020 deki yarılanmadan sonra geçen süre içindeki aylık kapanışlara göre ölçeklendirip tek bir grafikte göreceğimiz fiyat değişimlerine bakalım. Bu grafikte x ekseni yarılanmadan sonra++ Image
geçen ay sayısını gösterirken, y ekseni ise fiyatı logaritmik olarak gösteriyor.

Grafikte koyu yeşil ve açık yeşil ile gösterilen yatay çizgi bize sırasıyla Stock-to-Flow (S2F) ve Stock-to-Flow Cross Asset (S2FX) metodlarının fiyat hedefini gösermekte.
Read 25 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!