BayDNO Profile picture
12 May, 10 tweets, 3 min read
Türkiye’nin ikinci ticari ortağı ‘Amerikancı’ Kolombiya…

1️⃣ Venezuela, Panama, Ekvador, Peru ve Brezilya'ya komşu olan #Kolombiya, 1.143.000 km² yüz ölçümü ile Türkiye’nin neredeyse iki katı büyüklükte.
2️⃣ 50 milyon nüfusu ile Brezilya ve Meksika'nın ardından Latin Amerika'nın en kalabalık 3. ülkesi olan Kolombiya, % 90’dan fazla Katolik Hristiyan nüfus oranı ile bölgenin en sağcı ülkelerinden.
3️⃣ Kişi başına düşen GSYİH 6432 #dolar. Latin Amerika’nın dördüncü, dünyanın ise 40. büyük ekonomisi.

4️⃣ Dünyada en fazla petrol rezervine sahip 34. ülke olan Kolombiya, gelirlerinin yüzde 50’sini petrol ve kömürden elde ediyor.
5️⃣ PKK’dan daha eski olan FARC ve diğer ikinci büyük örgüt ELN gibi marksist silahlı gruplarla savaşan 300 bin kişilik Kolombiya ordusu, GFP verilerine göre dünyanın en güçlü 49. ordusu.
6️⃣ 52 yıl sonra 2016’da FARC ile barış anlaşması imzalayan ülke, ELN ile de görüşmeleri sürdürüyor.

7️⃣ En fazla ihracat yaptığı ülkeler ABD ve Çin. Geçmişte bu iki ülke arasında bizim eksen kayması olarak sıkça duyduğumuz şey yaşanıyordu.
Artan Çin yatırımları sonrası Washington 2011 yılında serbest ticaret anlaşması imzalayarak Bogota yönetimini kendi safına çekti. Şu anda da Devlet Başkanı olan Ivan Duque, ‘Amerikancı’ çizgide ilerliyor. Trump’ın Venezuela’ya karşı yaptırımlarına sonuna kadar destek veren Duque,
ABD ile iyi ilişkiler için ülkesinin en büyük sorunlarından biri olan Venezuelalı mültecilere bile vatandaşlık vermeye başladı. Ancak son gösterilerde ABD sessiz kalmayı seçerek şimdilik Duque’yi yalnız bıraktı.
8️⃣ Her zamanki gibi Türkiye ile ilişkilerinden de kısaca bahsedip yazıyı sonlandırayım. Karşılıklı büyükelçilikler 2010-2011 yıllarında açıldı. Bu kadar geç olmasına rağmen Türkiye, Kolombiya'nın en fazla ihracat gerçekleştirdiği beşinci ülke.
Aynı yıl Kolombiya Devlet Başkanı, 4 yıl sonra da #Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk kez devlet başkanları düzeyinde karşılıklı ziyaretlerde bulundu. Kolombiya, karşılıklı 1,7 milyar dolarlık ticaret hacminin 1,46 milyar dolarını Türkiye’ye ithal ediyor.
Karşılıklı olarak iki ülke de birbiri için çok önemli. Ama Kolombiya ile ilgili bilinmesi gereken en önemli şey, Türkiye’nin Latin Amerika ve Karayipler bölgesindeki ikinci büyük ticaret ortağı olması. #baydno @baydno

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with BayDNO

BayDNO Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @baydno

11 May
Kolombiya’daki protestolar ve (Türkiye’deki) vergi yükü örneği

Kolombiya’da Devlet Başkanı Ivan Duque’nin kongreye sunduğu vergi yasası, binlerce kişinin meydanlara çıkmasına neden oldu.
Çünkü yasa kapsamında elektrikten gelir vergisi zamlarına kadar birçok alanda yeni vergilerin getirilmesi planlanıyordu. Gösterilerden 4 gün sonra tasarı geri çekilse de güvenlik güçlerinin müdaheleleri meydanları sakinleştiremedi.
Çünkü özel polis birimi ESMAD’in olaylara sert müdahalesi göstericilerin ateşini daha da harladı.

Aslında Kolombiya, yüzde 90’a yakını Katolik olan sağ eğilimli bir ülke. Buna rağmen ülkede FARC ve ELN gibi marksist örgütlerin çatışmaları yıllardır devam etmişti.
Read 10 tweets
10 May
Mescid-i Aksa yanarken radikal Yahudiler…

Peki Filistin meselesini nasıl yorumlamamalıyız? #AksadaBaskınVar
Siyonizm, modern ve basit anlamda Yahudi milliyetçilerinin ideolojisinin temelini oluşturan, kendisinden olmayan ırkları ve farklı dine mensup insanları dışlayan, Filistin topraklarındaki devletin koruculuğu için çalışmalar yürütülmesidir.
Bir takipçimin attığı ekşi başlığını görünce gerçekten asabım bozuldu. Başlıkta İsrail’in haklı olduğu iddia edilmiş, Filistinlilerin zamanında topraklarını satması ve Mescid-i Aksa’nın basılmasını “bir cami basıldı diye duygu sömürüsü yapıyorlar” şeklinde yorumlanmış.
Read 10 tweets
10 May
🔥 Geçtiğimiz hafta neler yaşandı?

1️⃣ BioNTech bu yıl için Kovid-19 aşısından elde edilecek gelir tahminlerini 12.12 milyar euro’ya yükseltti.
2️⃣ Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BAE ve Mısırlı mevkidaşlarıyla telefon görüşmelerinin ardından bugün Suudi Arabistan'a ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret, 2018’de Kaşıkçı cinayetinden sonra bir ilk niteliği taşıyor.
3️⃣ İsrail Başbakanı Netanyahu, ”#Kudüs İsrail'in başkentidir ve her milletin başkentini kurup inşa etmesi gibi, biz de Kudüs'ü inşa etmeyi sürdüreceğiz.” dedi.
Read 10 tweets
10 May
Seçim sonuçları korkuttu: İskoçya ayrılıyor mu?

İngilizlerle 6 yüzyıl boyunca savaşan İskoçlar, 1707’deki Birlik Kanunu ile İngiltere ile tek çatı altında birleşti. Şu anda Kuzey İrlanda, Galler, İskoçya ve İngiltere’den oluşan Birleşik Krallık’ın % 32’si İskoçya’ya ait.
Yıllardır ayrılmak için elinden geleni yapan İskoçya, referandumda tam istediği sonuçlara ulaşamadı. 2014’deki bağımsızlık referandumunda halkın yüzde 55’i ayrılmayı reddetti. İngilizler ipten döndü ama bir dahaki referandumda kaçamayacağına herkes emindi.
Sonra Brexit referandumu olunca, İngiltere ve #İskoçya’yı aynı zeminde tutan o kritik oy oranı sallantıya girdi. Brexit referandumunda % 62 ile AB’de kalmak isteyen ancak İngiltere ile birlikte AB’den ayrılmak zorunda kalan İskoç halkı,
Read 9 tweets
8 May
Son olaylar ve Türkiye...

İsrail’in özellikle Ramazan aylarında Filistinlilere uyguladığı zulmü tekrar tekrar anlatmaya gerek yok. Ama son olayları kısaca anlamak için Siyonist örgüt lideri Eliezer Broyar’ın, 23 Nisan'da paylaştığı fotoğraf ve nota bakmakta fayda var.
Broyar Aksa'da namaz kılan Müslümanların fotoğrafının üzerine şunu yazdı: "Şimdi onları [Müslümanları] oradan (Mescid-i Aksa) çıkartıp oranın tam kontrol altına alınmasının zamanı gelmiştir”
Bunun ardından birçok siyonist örgüt ve liderleri, aileleri ile birlikte o gün binlerce Yahudinin Aksa’da bulunması gerektiğini, böylece Aksa’nın kontrolünün tamamen ele geçirilmesi gerektiğini belirten yazılar ve materyaller paylaştı.
Read 10 tweets
7 May
Afrika değil, Karayip ülkesi Jamaika…

1️⃣ 15. yüzyılın sonlarında Kristof Kolomb tarafından keşfedilen Jamaika, genel görüşün aksine Afrika değil, Amerika kıtasında yer alan #Karayip ülkesidir.
2️⃣ İspanyolların ardından devam eden İngiliz sömürgesi, yaklaşık 400 yıl sonra sona erdi. 1944'te koloni statüsü kaldırılan ülke, 1962'de bağımsızlığını kazandı.
3️⃣ Jamaika’nın şeker kamışı ile başlayan sömürge süreci İngiliz Milletler Topluluğu çatısı altına girmesiyle günümüze kadar geldi.
Read 11 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(