به شدت جالب و خواندنی!

بعد از پیروزی هاشمی رفسنجانی در انتخابات سال ۱۳۷۲، هاشمی در خطبه های نمازجمعه خاطره ای را مربوط به روزهای قبل از انتخابات از داخل منزلش تعریف می کند که عده‌ای آن را توهین به افرادی که به او رأی نداده بودند، میدانند.
۱/
هاشمی رفسنجانی در پشت تریبون نماز جمعه، این خاطره را بیان میکند: در ایام رقابت انتخاباتی، در یکی از روزها که فرزندانم در خانه ما مهمان بودند، یکی از نوه های من در حال راه رفتن بر روی لبه تراس منزل بود و من که متوجه این صحنه شدم، به یکی از بچه ها گفتم که او را بیاورد داخل اتاق.
۲/
وقتی او را آوردند، کلی با او صحبت کردم که آنجا خطرناک است و ممکن است به پایین بیفتی و خون بیایید و آمپول و درد و اینها. ولی باز هم چند دقیقه بعد دیدیم که باز هم دارد بر روی لبه ی تراس راه می رود. من که نگران شده بودم، گفتم دوباره نوه ام را آوردند.
۳/
این بار با لحن تند تر به او تشری زدم و نوه ام بعد از کمی مکث، ناراحت شد و رفت داخل اتاق و چند دقیقه بعد دست مادرش را گرفته بود و آمد پیش من و گفت که حالا که با من تندی کردی و دعوایم کردی، به مادرم می گویم که به آقای جاسبی رأی بدهد!!!
۴/
هاشمی بعد از بیان این ماجرا که با خنده خودش و نمازگزاران همراه بود، ادامه داد که: منظور من این نیست که هر کس به من رای نداده و به آقای جاسبی رای داده، عقلش در حد یه بچه هست، بلکه منظورم این هست که
۵/
که کودکان تا این حد حساس و عاطفی هستند و حتی کودکان هم، در مباحث عاطفی و در هنگام ناراحت شدن های خود، حتی عزیزان و پدربزرگ خود را که دوست دارند را هم در لحظه ی ناراحتی کنار بگذارند و آن ناراحتی خود را به این صورت در قالب مباحث انتخاباتی نشان دهند.
۶/

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with راوی

راوی Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Raavi_ir

8 Jun
با انتخابات تا انتخابات(۶).

از ششمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاریخ جمهوری اسلامی چه میدانید؟!
#رشته_توییت Image
دولت اول هاشمی رفسنجانی با تاکید روی بازسازی خرابی های ناشی از جنگ هشت ساله، کار خود را به پایان رساند در شرایطی که به هاشمی رفسنجانی لقب سردار سازندگی داده بودند!
البته سیاست های اقتصادی هاشمی در این دوره منتقدین جدی داشت که همین منتقدین رقبای جدی او در انتخابات شدند.
۲/ Image
برای دوره ششم انتخابات ریاست جمهوری، ۱۲۸ نفر در انتخابات نام نویسی کردند و شورای نگهبان صلاحیت ۱۲۴ نفر را رد کرد. در این دوره ازانتخابات چهار نامزد ریاست جمهوری با هم رقابت داشتند. Image
Read 11 tweets
7 Jun
با انتخابات تا انتخابات(۵).

از پنجمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاریخ جمهوری اسلامی چه می‌دانید؟!
#رشته_توییت Image
دوره دوم ریاست جمهوری آیت الله خامنه‌ای قرار بود شهریور ۶۸ پایان یابد اما با درگذشت آیت الله خمینی و انتخاب آقای خامنه‌ای به رهبری، انتخابات پنجمین دوره ریاست جمهوری زودتر از موعد مقرر برگزار شد.
۲/ Image
از طرف دیگر پس از بازنگری در قانون اساسی و افزایش اختیارات شورای نگهبان، نقش آفرینی این نهاد در انتخابات بیشتر شد و از این به بعد دعواهای مربوط به تایید و رد صلاحیت‌ها به شکل بسیار بیشتری ادامه یافت.
در این دوره ۷۹ نفر برای انتخابات ثبت نام کردند و تنها صلاحیت دو نفر تایید شد.
۳/ Image
Read 7 tweets
11 May
۲۱ اردیبهشت ۱۳۴۹؛ تصویب قطعنامه ۲۷۸ سازمان ملل.

قطعنامه ۲۷۸ سازمان ملل چه بود؟
ماجرا به چند سال قبل از ۱۳۴۹ برمیگردد.
محمدرضاشاه پنجم شهریور ۱۳۴۵ در مصاحبه با گاردین میگوید: با توجه به این که نفت دارد به پایان می رسد و مروارید به پایان رسیده است، بحرین از نظر ما اهمیتی ندارد.
۱/
دو سال بعد یعنی سال ۱۳۴۷ محمدرضاشاه در دهلی‌نو در مصاحبه معروفی اعلام می‌کند:
ایران برای به دست آوردن امتیازات ارضی، علی‌رغم تمایل مردم آن سامان، به زور متوسل نمیشود. من می‌خواهم بگویم که اگر مردم بحرین مایل نباشند به کشور ما ملحق شوند، ما هرگز به زور متوسل نخواهیم شد.
۲/
و همچنین در ۲۳ شهریور ۱۳۴۸، در مصاحبه‌ای دیگر اعلام میکند: ایران حاضر است از حاکمیت خود بر بحرین صرف‌نظر می‌کند.

اما در همان سال در تاریخ ۲۰بهمن ۱۳۴۸، محمدرضا، به اسدالله علم میگوید: بین خودمان باشد... به نظر تو در ادامه حل مسئله بحرین، آیا ما به مملکتمان خیانت می‌کنیم؟....
۳/
Read 6 tweets
28 Apr
این داستان واقعی است!

اردیبهشت ۱۳۵۰، ۱۵۰۰ نفر از کارگران کارخانه‌ی جهان چیت کرج در اعتراض به دستمزد کم، ساعات کار طولانی و نبود بیمه اعتصاب میکنند. اعتصاب کارگران از ششم تا هشتم اردیبهشت‌ماه به مدت سه روز انجام میشود.
این #رشته_توییت گزارشی کوتاه از اتفاقات آن ایام است.
کارگران به رییس کارخانه ۳روز مهلت میدهند تا خواست‌های آنان را برآورده کند. سرهنگ منصوری با یک اکیپ سرباز در محوطه‌ی کارخانه به کارگران گوشزد می‌کند چنان بلایی سرشان می‌آورد که دیگر هوس اعتصاب نکنند.
این وضع تا ظهر ادامه می‌یابد و سربازان کارگران را از کارخانه بیرون میکنند.
۲/
کارگران تصمیم میگیرند که برای رساندن صدای خود به گوش دیگر کارگران به طرف تهران حرکت کنند و خود را به وزارت کار برسانند. کارگران راه می‌افتند و مقابل پاسگاه ژاندارمری جاده تهران- کرج سه ردیف ژاندارم را مشاهده میکنند که آنجا ایستاده‌اند.
۳/
Read 7 tweets
25 Apr
و سرانجام ۵ اردیبهشت ۱۳۵۹، آمریکا به جمهوری اسلامی ایران حمله نظامی کرد!

آمریکایی‌ها از این حمله که در صحرای طبس اتفاق افتاد با عنوان «عملیات دلتا» یاد کردند و شکست در آن نقش مهمی نتیجه در انتخابات آمریکا داشت.
هامیلتون جردن رییس ستاد کاخ سفید آن روز را اینطور شرح میدهد:
#رشتو
پنجشنبه ۲۴ آوریل ۱۹۸۰
از صبح نمی‌توانستم هیجانم را پنهان کنم. مرتبا به ساعت نگاه می‌کردم و پیش خود مجسم می‌کردم چارلی و افراد او الان در چه وضعی هستند. هیجان و نگرانی من بالاخره توجه الئانور ،منشی دفترم را به خود جلب کرد و گفت: امروز شما را چه می‌شود؟ حالتان عادی نیست.
۲/
نزدیک ظهر رییس‌جمهور مرا احضار کرد، وقتی که وارد دفترش شدم خیلی افسرده و ناراحت بود. پیش از اینکه سخن بگویم، گفت: الان خبر بدی به من دادند. دو هلی‌کوپتر ما در شروع عملیات سقوط کرده است. اما من برای دادن این خبر شما را احضار نکرده‌ام. ونس (وزیر امور خارجه) می‌خواهد استعفا بدهد.
۳/
Read 11 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(