Widzę wielką ekscytację, że Chiny zaraz zbudują w Afganistanie nowy surowcowy Dubaj. To ja tradycyjnie popsuję imprezę 😎 #wątek

TL:DR: Pekin świętuje blamaż USA, ale przede wszystkim to się boi Talibów. Będzie ich próbował ugłaskać. Ale surowcowej bonanzy nie będzie.

1/
Taka uwaga ogólna, jak widzicie szacunki ile to bilionów dolarów nietkniętych bogactw ma Afganistan, to pomyślcie czemu są nietknięte. Bo jest tam tyle niestabilności i konfliktów, a infrastruktura tak uboga, że się nie opłaca ich wydobywać. Chińczykom też.

2/
Druga uwaga ogólna, najlepszy okres dla Chin na wydobycie z Afganistanu to już za nami. Kilkanaście lat po 2001 r., gdy USA łożyła pieniądze na stabilność Afganistanu, a do tego pozwalało, by Chińczycy "na gapę" robili tam biznes (i tak było), pod amerykańskim parasolem.

3/
Jak Pekin patrzy na Afganistan teraz, po ofensywie Talibów?

Ok, propagandzie wielka fiesta, bo USA zaliczyło wpadkę. Mnóstwo buńczucznych artykułów, kwestionowanie zdolności obrony Tajwanu itp. Mają używanie.

4/
Ale kiedy wsłuchać się w wewnętrzną debatę w Chinach słyszymy głównie: zagrożenie, ekstremizm Ujgurski (obecny w Afg.), niestabilność Azji Centralnej. I ćwiczenia wojskowe z Rosjanami, Tadżykami, ze zwalczania terroryzmu, wzmacnianiu granicy.

5/
Więc oczywiście Chińczycy z Talibami rozmawiają (jak wszyscy), zapraszają, może nawet uznają dyplomatycznie - ale w pierwszej kolejności by ich ugłaskać i dostać zapewnienia, że będą mieli pod kontrolą separatyzm ujgurski na terenie Afganistanu. I nie wywrócą Azji Centralnej.

6/
A Talibowie to widzą i zaczynają licytację - to oni głównie mówią o zapraszaniu chińskiego kapitału do rozwoju kraju. Zobaczymy, jak będą skuteczni. A mają atuty, bo mogą sączyć ekstremizm przeciw Chinom, a Chiny nie są politycznie i wojskowo gotowe na odpowiedź.

7/
Po 🇨🇳 spodziewałbym się - co najwyżej - wodzenia Talibów za nos. Mogą nawet kiedyś podpisać z nimi jakieś ramowe porozumienie o miliardowych liniach kredytowych (przy okazji dadzą propagandowo prztyczka USA), z których nic nie wyjdzie - widzieliśmy to już dziesiątki razy.

8/
Ewentualnie, jeśli znajdą w Afganistanie jakieś szczególnie rzadkie złoże (lit?), mogą dogadać się na jeden projekt - i opłacić lokalną protekcję, by wywozić surowce. Ale nie spodziewałbym się Chin kompleksowo modernizujących kraj, rozwijających szlaki transportowe itp.

9/
Po prostu szerokie wejście z kapitałem na modernizację to ogromne ryzyko. Spójrzmy na Beludżystan (w Pakistanie, tam gdzie port Gwadar). Chińczycy od lat próbują go rozwijać, ale nie radzą sobie z lokalnym separatyzmem - kilka dni temu był kolejny udany zamach na Chińczyków.

9/
A pamiętajmy, że Afganistan to Beludżystan do potęgi trzeciej. A do tego takie zróżnicowanie i ilość graczy, że jakaś nieżyczliwa dusza może łatwo sabotować chińskie projekty, pomimo władzy Talibów.

10/
A kiedy to mogłoby się udać? Ano gdyby Talibowie okazali się wybitnymi państwowcami i mistrzami dyplomacji, zwalczyli ekstremizm, zdobyli uznanie międzynarodowe i zbudowali stabilne struktury państwowe.

I wtedy mogą tam wejść Chińczycy, na gotowe. Ale nie odwrotnie ;-)

11/11
To dodam do wątku komentarz @BeataGWinter, ze znakiem zapytania czy w Afganistanie rzeczywiście jest aż tyle surowców

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Jakub Jakóbowski

Jakub Jakóbowski Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @J_Jakobowski

9 Jul
As the Three Seas Initiative summit in Sofia ends today, here's a #THREAD comparing 🇺🇸&🇨🇳 approaches towards CEE

16+ and the 3SI are twin platforms, aimed at leveraging CEE connectivity - and projecting power

What's the difference? How do 🇺🇸&🇨🇳 compete?

Here we go:

1/13
Both 16+1 and 3SI are regional platforms in which 🇨🇳&🇺🇸 deal with CEE as a bloc - a handy diplomatic tool, given how fragmented the region is.

You can spot obvious differences though - 16+1 stretches much further south, to Greece and the Balkans - with five non-EU members.

2/
What's the purpose?

Both 🇨🇳&🇺🇸 spotted a huge connectivity gap in CEE - lack of cyber, transport and energy infrastrucure. The issue of who will finance it, build it and run it will have tremendous political implications. Hence the stiff competition.

3/
Read 14 tweets
29 Mar
Spójrzcie na metkę swojego ubrania – być może macie na sobie markę, która jest w centrum globalnej wojny tekstylnej🔥

🇨🇳 H&M, Nike czy Adidas są w centrum rozkręcającego się, wielkiego bojkotu konsumenckiego w Chinach

A chodzi o krwawą bawełnę z Xinjiangu

parę słów w #wątku 👇 Image
Od początku: tydzień temu Unia Europejska nałożyła sankcje na kilku chińskich urzędników, członków aparatu masowych represji wobec mniejszości etnicznych w Xinjiangu. Bardzo ważny gest, zważając na potworną sytuację m. in. Ujgurów (polecam doczytać!)

reuters.com/article/us-eu-… 2/14
Co istotne, region Xinjiangu jest jednym z największych globalnych producentów bawełny - wedle wielu raportów, zbierana jest ona m.in. z wykorzystaniem pracy przymusowej z sieci chińskich obozów "reedukacji przez pracę", gdzie przebywa nawet 1 mln ludzi.

3/14
Read 14 tweets
9 Feb
The 9th #China-#CEE (virtual) 17+1 summit was just concluded.

Beijing's biggest success is that it has proved that 17+1 is not dead. Yet it didn't manage to attract all CEE leaders, despite Xi Jinping's appearance and 🇨🇳 MOFA's desperate actions. (1/4)
Xi's speech focused on vaccines (only Serbia and Hungary mendioned though), green development & Paris Agreement (eyewink to Brussels). Vague pledges on more foodstuffs imports from CEE, $170bn 5 year import pledge not very credible. No major breakthroughs, definetly. (2/4)
Sectorial co-op will proceed, but that's mostly old wine in new bottles (customs clearance, health, connectivity). Same with Xi's 'flagship projects' (Belgrade-Budapest, Piraeus, Peljesac). No new pledges on development finance, the BRI has apparently stalled in CEE. (3/4)
Read 4 tweets
23 Jan
Długo odkładana, za mną lektura prac Halforda Mackindera

Tworząc swoją wizję Heartlandu był przekonany, że strategiczny układ świata zmieni potężna sieć kolei, która miała opleść Eurazję

Ile z tego spełniło się po stu latach (i gdzie przestrzelił), w wątku 👇

1.
Tak na wstępie - Mackindera warto krytycznie czytać. Erudycyjne przejście przez historię i geografię Eurazji, znaczenie mobilnych ludów 'Heartlandu' - wielkiego stepu izolowanego od mórz - dla losów Europy, Chin, Indii, Bliskiego Wschodu.

2.
Warto mu też oddać, że w jego prognozach widać duch czasów. Był światkiem potęgi kolejowego transportu, odmieniającego oblicza wojen, szczególnie w wykonaniu wilhelmińskich Niemiec. Można było zakładać, że postęp w lądowym transporcie będzie nadal równie szybki.

3.
Read 14 tweets
22 Dec 20
🇨🇳🇪🇺 Comprehensive Agreement on Investment (CAI)

Na sam koniec 2020 r. Europa niespodziewanie staje przed kolejnym - po Huawei - fundamentalnym strategicznym rozdrożem, nawigując między 🇺🇸 a 🇨🇳

WĄTEK - o co chodzi, jaka stawka (spoiler: wysoka), co dalej 👇

1.
Sama umowa o inwestycjach, CAI, to jedna z tych niekończących się opowieści w relacjach 🇪🇺🇨🇳. Negocjowana od 7 lat, bez powodzenia. To Europie zależy, bo jest dużo bardziej otwarta na chińskie pieniądze, niż Chiny na europejskie. Stąd Pekin przez lata tylko pogrywał z UE.

2.
W grudniowej, 35 rundzie negocjacji, nikt w UE nie oczekiwał przełomu. Na dealu bardzo zależało Niemcom - Angela Merkel chciała CAI jako ukoronowania niemieckiej prezydencji w UE. Na umowę najsilniej naciskają niemieckie koncerny, inwestujące w 🇨🇳 dziesiątki miliardów €

3.
Read 18 tweets
15 Sep 20
🇺🇸🇨🇳Szanowni Państwo, 15.09.2020, dziś ważna data w historii globalnego kapitalizmu.

Amerykanie, korzystając z prymatu technologicznego, domykają proces de facto niszczenia najbardziej obiecującej chińskiej korporacji technologicznej, chińskiej perły w koronie - Huawei.

1/7
Od dziś każda firma na świecie, która w procesie produkcji używa technologii amerykańskich, musi otrzymać od USA licencję na sprzedaż Huawei.

Sprzedaż Huawei zakończyli m.in. producenci procesorów z Tajwanu, kart pamięci i wyświetlaczy z Korei Południowej

2/7
Huawei straciła też dostęp do amerykańskiego software'u, m.in. najnowszych Androida, Google Play etc.

Huawei od 2018 r. gromadziła ogromne zapasy komponentów, próbuje też uruchomić własny system operacyjny i alternatywny ekosystem aplikacji.

3/7
Read 8 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(