Człowiek dostał FF i od razu miła myśl. Jutro weekend.
Również chciałbym komuś przypomnieć, że dziś piątek. Pewnie siedzą w lesie zakopani, albo zawaleni papierami przy biurku i mogą nie wiedzieć.
Małe FF więc.
@EasyRid04682094 dwie sprawy: 1. Czekam na LetsTokDizajn o ilustracji naukowej. 2. Leć na kanu jutro, Szanowny Kolego, póki rzeki płynne. Zima idzie, sweter założyłem.
@ddziektarz i @marta_nie. Profile uzupełniające się. Jeden na lato - o skoczkach, drugi na zimę - o skokach.
Oba profile można obserwować jedynie w czasie ich skocznej aktywności, bądź całorocznie. Taki wybór. Ach! I pamiętajmy, że kryminalistyka > kryminologia. Na 100%.
@HomoSilvestris za prowadzenie ultraniebezpiecznego kwizu, w którym każda odpowiedź może się dla nas źle skończyć.
Ps. Na wszelki wypadek zawsze zaznaczajcie Szanowni Państwo "niejadalny". Tchórze żyją dłużej, elo.
@s21n - po zwykłej, podłej znajomości. Na domiar złego człowiek potrafi pisać mądre rzeczy, a czasem nawet się z nim zgadzam. No szlag by to wszystko!
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
@RadoslawNawrot poruszył temat pajęczych wojen, później @Anna_M_Dyner mnie zawołała z charakterystyczną dla swojej profesji dociekliwością. Ludziom PISMa się nie odmawia z zasady. Zwłaszcza tym, którzy gardzą kolendrą.
Podczas studiów magisterskich wynajmowałem mieszkanie w jednym z toruńskich bloków. Pierwsze piętro, spokojna okolica (Mokre, niedaleko Garbatego Mostku), zimą kaczki przychodziły z Bachy pod klatki bloków na plotki. Heaven is a place on Earth.
3/x
Wprowadziłem się, zacząłem wypakowywać cały swój ówczesny dobytek z kilku toreb, a przechodząc do kuchni (ślepej) zauważyłem, że kratkę wentylacyjną poprzedni lokator zakleił folią. BHP przede wszystkim, więc ją szybko zerwałem.
Doktor Piotr Witczak (@PiotrWitczak_) udostępnił dane dotyczące obserwacji niepożądanych reakcji poszczepiennych.
Dane zostały opublikowane w czasopiśmie Trends in Internal Medicine, autorem pracy jest J. Bart Classen.
3/x
Tradycyjnie zacznijmy od szybkiego prześwietlenia autora i pisma.
J. Bart Classen jest amerykańskim immunologiem, u którego już na początku opisu w Wikipedii (zazdro, o mnie Wiki milczy; no poza Wikispecies) znalazło się miejsce dla określenia "anti-vaccinationist".
2/8 7.1. Zakazuje się wprowadzania do środowiska [...] gatunków obcych.
Trochę za ostro. Zakaz wprowadzania gatunków inwazyjnych popieram. Obcych? Przy całej mojej miłości do promowania gatunków autochtonicznych, wprowadzania gatunków obcych bym całkowicie nie zabraniał.
3/8 7.2. W odniesieniu do IGO stwarzającego zagrożenie dla Polski zakazuje się także:
Przy pomocy rozporządzenia Ustawa wprowadza również listę gatunków, których dotyczą dodatkowe zakazy.
Co ze "zwykłymi" gatunkami inwazyjnymi? Jak powstaje lista? Gdzie Acer negundo?
Zdarza się, że robimy niemądre rzeczy. Ba, czasem wiemy o tym, że są one niemądre i podejmujemy świadomą decyzję, by poddać się pokusie i stawić czoła konsekwencjom. Bywa również tak, że niemądre rzeczy przywdziewają maski słusznych rozwiązań.
x=25
2/x
Nasza wolność pozwala nam popełniać niemądrości. W zależności jednak od tego, jak bardzo nasze życie społeczne oddala się od próżni, nasza wolność, choć zdaję się być niezmienną, traci na znaczeniu.
3/x
Wolność bowiem krystalizuje się w osamotnieniu. Nie żyjąc wśród ludzi mogących odczuć skutki naszych działań i nie posiadając bliskich, którym na nas zależy, możemy wcielać w życie każdą niemądrość bezskutkowo. Najwyżej nekrofagi zatańczą na nas makarenę.
1/x Dziś nie o gatunku (A. gambiae sensu stricto), lecz zespole morfologicznie trudnych do rozróżnienia gatunków (A. gambiae s. lato).
Fotografie w wątku (o ile nie inaczej): M. Coluzzi, Morphological divergences in the Anopheles gambiae complex, Soc. A.B E.T.E., Rzym, 1964.
2/x Anopheles, z greki, oznacza bezużytecznego, szkodliwego. Drugi człon nazwy nawiązuje do miejsca występowania. Etymologię słowa komar wkleję poniżej (z pracy dr. Henryka Duszyńskiego-Karabasza).
Fot. we wpisie 0: samica A. gambiae s.s. z Kano w Nigerii.
Czy zdarzyło się Państwu podjadać coś w sekrecie? Jesteście Państwo uczestnikami nocnych wycieczek do szafki ze słodyczami? Radzę uważać. Wszystko może bowiem zostać ujawnione.
Naukowcy z Uniwersytetu Bristolskiego @BristolUni oraz Instytutu Geologii i Paleontologii Chińskiej Akademii Nauk w Nankin znaleźli w bursztynie datowanym na okres kredy chrząszcza. Przyporządkowali go do rodziny Kateretidae (nadrodzina Cucujoidea) i nazwali Pelretes vivificus.
Etymologia: nazwa gatunkowa wywodzi się z łaciny, 'vivificus', dawca życia, co ma podkreślić rolę zapylaczy w rozmnażaniu roślin owadopylnych.
Skąd wiadomo, że był zapylaczem? Otóż naukowcy, obok owada, znaleźli również koprolity. Skamieniałe odchody. A w nich pyłek.