1-Arkadaşlar yeni #BTC ve #ETH tarihi yüksek rekorlar hayırlı olsun. 😊👍

Yaz aylarında #kriptoparalar da, finans piyasalarının kurtları bile yolunu şaşırırken, sağlam durabilen herkesi tebrik ediyorum 🎉👏🏻

Artık kritik bir noktadayız. Anlatayım 👇
2-Bu yükseliş sezonu Mayıs 2020 #bitcoin ödül yarılanması (halving) ile başladı. O tarihte #BTC 8750 $’dı. 18 Ayda #Btc yaklaşık 7,8 kat arttı. Mart ayı 2020 Krizi dibinden aldığımızda ise #btc 11x yaptı. Şimdi muhtemelen son ve en hareketli dönemeçteyiz.
3-Daha önceki 2 yükseliş sezonu sırasıyla yaklaşık 12 ve 18 ay sürdü. Zincir üstü veriler hala bu eski sezonların tepe düzeylerine gelmedi. Yani mevcut Yükseliş Sezonu büyük olasılıkla hala bitmedi. Ancak yine kuvvetle muhtemel 2022’ye sarksa da artık mesela 1 yılı daha kalmadı.
4-Geçmiş yükseliş sezonlarından biliyoruz ki kriptovarlıklar en büyük sıçramalarını işte içine girdiğimiz bu son dönemde yapıyor. Ama en büyük aşırılık, çılgınlık ve yanlışlar da son dönemeçte yaşanıyor. Bu nedenle bazı temel yatırım ilkelerini hatırlatmak istiyorum.
5-Kriptoparaların her durumda dünyanın en riskli ve en zor piyasası olduğunu unutmayın. #Bitcoin ya da herhangi bir altcoinin neden yükseldiğini ya da düştüğünü kendi kendinize açıklayamıyorsanız, siz bu işi yeterince bilmiyorsunuz demektir. Bilmediğiniz işten uzak durun.
6-Projesini beğendiğiniz kriptovarlıklardan dengeli bir portföy oluşturun. Mutlaka sepetinizde diğerlerine göre daha az dalgalanan, büyük piyasa değeri ve işlem hacmi olan coinlerden olsun. Tek bir varlığa çok ağırlık vermeyin. O projenin başına 1 iş gelirse yatırımınız çöp olur.
7-Şahsen eleme yapmayı da kolaylaştırdığı için #Bitcoin düşmanlığı yapan coinlere yatırım yapmıyorum. Ayrıca hakkında dava açılmış hatta sadece dava söylentisi olan coinlerden de uzak duruyorum. Bunları da gereksiz risk almak olarak görüyorum.
8-Çok iyi teknik analiz yeteneğiniz yoksa aşırı işlem yapmayın. Coinden coine atlamayın. Sektörlerinizi ve projelerinizi iyi bir araştırma ile önceden belirleyin. Sürekli yeni coin bakmak konsantrasyonunuzu ve portföyünüzü bozar.
9-#Kriptovarlıklar da belli başlı sektörler: Eski ve büyük piyasa değerli blockchainler, yeni yüksek performans blockchainler, DeFi, NFT, Metaverse, Web3, DAO, Oyunlar, çeşitli iş modellerine yapılan blockchain uygulamaları vb… Tek sektöre aşırı ağırlık vermeyin.
10-Coin fanatikliği yapmayın. Tek projeye, tek sektöre odaklanmayın. Bunlar için Twitter vs’de sürekli paylaşım yapıp vakit kaybetmeyin. Gereksiz zaman harcamış ve büyük risk almış olursunuz. Ya o tek projeye bir şey olursa?
11-Airdrop kovalamayı abartmayın. Son dönemeçte en fazla potansiyel, değerlerini katlayacak projelerde olur. Airdrop, DeFi, Stake vs de şartlara iyi bakın. Çok uzun süre bir varlığı kilitli tutmanız isteniyorsa yükseliş sezonu bitebilir ve kilitli varlığınız çöp olabilir.
12-Yükseliş sezonunun muhtemel bu son ve en hızlı aşamasında arbitraj vs kovalamak da verimli değildir. Yani bir coini bir yerde genel piyasalara göre çok ucuz bulacağım diye uğraşmak yine vakit kaybı ve gereksiz büyük risk almaktır.
13-Zamanınızı coin shillemek, arbitraj araştırmak ya da çok uykusuz kalacak kadar aşırı trade yapmak vb yerine, portföyünüz için sağlıklı ve yüksek potansiyelli peroje araştırarak değerlendirmek bu son dönemde büyük ihtimalle çok daha kazançlı olacaktır.
14-Tüyo ile dedikodular ile yatırım yapılmaz. Ev, araba vs satılıp ya da borç alınıp yatırım yapılmaz. Türev-kaldıraç işlemler yani “5 kat, 10 kat vs ile işlem yapın” önerileri de aslında borçtur. Çok çok iyi bilmiyorsanız buralardan da uzak durun.
15-En baştan beri defalarca söyledim: Yatırım tek 1 borsa, sıcak-soğuk cüzdan, kasa, gizli yer ya da bankada saklanmaz. Varlıklarınızı en az 5-10 noktaya bölün. Ben 20’den fazla saklama noktasına dağıttım. Böylece bir noktada başınıza bir şey gelse en fazla kaybınız %10-20 olur.
16-Yatırım yapmadan önce projeleri çok iyi analiz ettiğiniz gibi yatırım yaptıktan sonra da coinlerin haberlerini sürekli ve dikkatli şekilde takip edin. Tek bir cümle, projenin sahiplerinin tek bir açıklaması roketlemeye ya da çakılmaya sebep olabilir, unutmayın.
17-Portföyünüzde mutlaka nakit de bulundurun. Aşırı hareketlerin olacağı bu dönemde sezon bitmeden derin düzeltmeler de olabilir. Elinizde nakit olursa dipten alım yapıp maliyet düşürebilir ve portföyü daha dengeli hale getirebilirsiniz. Acil durumlara karşı da nakit iyidir.
18-Kriptovarlık alanında her tür uygulama, proje vs’de
Size doğru gelmeyen stratejik kararlar alan, verdiği sözleri tutmayan, sürekli bahane uyduran yerlerde vakit kaybetmeyin. Uzak durun. Girdikten sonra bu olaylar başladıysa; zararda da olsanız çıkın. Gereksiz risk almayın.
19-Sıfıra giderse canınızı yakacak ya da iş, askerlik, evlilik, sağlık vb için ayırdığınız paralar ile kesinlikle yatırım yapmayın!

Borç ile #kriptovarlıklar gibi çok yüksek riskli bir alanda yatırım yapılmaz.
20-Türev-kaldıraç işlemler de borç ile pozisyon açmaktır. Çok deneyimli ve bilgili uzmanlar ancak bu araçlarda başarılı olabilir. Türevlerde terste kalırsınız yatırdığınız para tamamen gider. Oysa coin alırsanız en kötü bir daha ki sezonda zararınız büyük ihtimal kapanır.
21-Şimdiden kripto varlıklarda bundan sonra bir daha hiçbir zaman düşüş sezonu olmayacağına dair görüşler ortaya sürülüyor. Elbette bu bir ihtimaldir. Ancak geçmişe baktığımızda çok çok düşük bir ihtimaldir.
22-İyi yatırımcı planlarını en kötü seçeneğe göre yapar. Beklentileri düşüş sezonunun tekrar geleceğine; Bitcoinin tepe yaptıktan sonra %60 ila %80 düşebileceğine göre oluşturmak en sağlıklısıdır. Bitcoin bu kadar düşerken bir çok altcoin daha da fazla değer kaybedebilir.
23-Kriptoparaları bahis gibi değerlendirmek, kolay para kazanma yolu olarak görmek çok yanlıştır. Tekrar ediyorum dünyanın en zor, en çok emek isteyen finansal piyasasıdır.
24-İnşallah, bu temel ilkelere uyarak yükseliş sezonundan, son dönemeçte olabilecek en fazla kazancı elde edebiliriz 🤲 İlginiz için çok teşekkürler 🙏🏻🙋🏻‍♂️

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Erkan Öz

Erkan Öz Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(