#КњигаБобеФета је такав ватромет "Звезданих ратова", да за прве две епизоде уопште нисам стигао да обрадим чињеницу да је режира Роберт Родригез. А кад режира Роберт Родригез, то изгледа овако: "Јао, симпатично, хатови су донели ранкора, СУНЦА ТИ ПОЉУБИМ ЈЕ ЛИ ОНО ДАНИ ТРЕХО?!"
Сајберпанк бајкерска банда са моторима као из Џетсонових изгледа мало ишчашено на Татуину, док не схватиш да је то у ствари Родригезов омаж Лукасу и његовим "Америчким графитима". Али "Звездани ратови" су увек били "све пролази" наратив, а мотори по стилу личе на Луков X-34.
Оно што ми се за највише допада код "Бобе Фета" јесте што је приповедање још откаченије него у "Мандалоријанцу", који је убрзо почео себе да схвата преозбиљно. Овде се у најбољој Лукасовој традицији висока драма смењује са потпуно детињастим слепстиком, јер тако су у могућности.
Наравно, додатни поени увек следе када се васкрсне неки елемент старог канона, а овде их је било неколико, укључујући и референце на KOTOR. Све у свему, "Књига" држи пажњу, и успешно притишће све оне дугмиће које смо инсталирали у детињству.
Узгред буди речено, још једна ствар по којој је #КњигаБобеФета иста као #Мандалоријанац јесу оне предивне одјавне шпице са ликовном рекапитулацијом епизоде и беспрекорном музиком, увек морам бар једном да је премотам.
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Изнећу овде своје аргументе зашто треба изаћи на референдум и гласати #не, извињавам се унапред ако буду набацани. Прво, референдум се подмеће као предизборно изјашњавање између за власти и опозиције. То углавном чини опозиција која се нада да ће испасти јача него што јесте.
Постоје људи који су спремни да гласају #да јер је Вучић рекао да треба, постоје људи спремни да гласају #не јер је Вучић рекао да не треба, постоје људи који су спремни да гласају за #не јер Вучић преко својих кербера намигује да ипак тако треба. То су политичке манипулације.
Постоје и они који би детету одсекли руку када би им им из Европске уније и Венецијанске комисије климнули главом да то "доприноси европским интеграцијама Србије". Ови људи су гори од напредњачких ботова, јер су уверени у своју памет и врлину, а испадају мајмуни већ 20 година.
Мала студија случаја из медијске јавности: @OnlineDanas састави коректан аналитички текст о цени гаса. Три различита стручњака процене да ће се цена ЗА ПОЛА ГОДИНЕ повећати најмање 50%, један каже да ће се повећати МОЖДА и целих 120%. Уредник стави овај наслов:
Притом, наслов самог текста у новинама је другачији, и неутралнији (ако и даље натегнут) - "Догодине гас бар дупло скупљи", што је случај и са текстом на интернет порталу листа. danas.rs/vesti/ekonomij…
Штета је, међутим начињена. Уредник насловне странице је - да л' од злобе, да ли од кликбејта, да ли просто ради јавашлука - објавио отворену лаж да "гас поскупљује 1. јануара", и тако наместио свој лист за топлог зеца Ане Брнабић и таблоидно-ботовсих бригада. Заслужено.
Први пут чујем за народ Каго, који је пректично десет векова био најокрутније дискриминисан у Француској и Шпанији, а да НИКО НЕ ЗНА ЗАШТО. Говорили су исти језик, били исте вере и расе као њихови суграђани, а дискриминисани су на потпуно сумануте начине. en.m.wikipedia.org/wiki/Cagot
Прича је фасцинантна - ти људи су били изложени целом пакету културног, економског, и политичког шиканирања, омаловажавања, и угњетавања за које су знали Јевреји, Цигани, амерички Црнци, или недодирљиви у Индији, а да је разлог за то била искључиво чињеница да су - Каго.
Примери су на моменте невероватни - улазили су у цркву на посебна врата, могли да се крсте само ноћу, могли да раде само одређене послове, могли да живе само у гетоима и венчавају се само унутар своје заједнице.
Волим Монтипајтоновце. Мислим да су они можда чак били најгенијалнија и најталентованија група комичара у историји телевизије. Њихов хумор је често био мрачан, гротескан, вулгаран, и свакако не за свачији укус. По данашњим мерилима они представљају еталон политичке некоректности.
Е, сад, ко се сећа урнебесног апсурдистичког ремек-дела "Монти Пајтонов смисао живота"? Почиње са изразито грубом сатиром на рачун ирских католика са њиховим сиромашним и многочланим породицама и презиром према контрацепцији, која се завршава песмом "Сва је сперма света".
Тај скеч је за мене као искреног обожаваоца увек прелазио сваку меру укуса, поготово истински гадна сцена у којој се трудна Иркиња порађа док кува ручак, а беба јој испод сукње пада на под као крпа, да би отац најавио деци да их "опет воде у лабораторију" да буду заморчад.
Остаје само још да се види шта ови резултати избора значе за нас који смо свесно апстинирали, а нисмо професионални бојкоташи. Овај резултат је добар само из једног разлога - јер је оголио ауторитарност политичког система у Србији на челу са СНС олигархијом. Истина је увек добра.
У свему осталом, ово је веома лоше: Вучић и СНС има ауторитет да брзински донесе потпуно шокантне антинационалне и антидржавне одлуке, и да се онда четири године бави "контролом штете" преко медија које апсолутно контролише. То је највећа, и непосредна опасност.
Опозиционо настројени грађани не треба да се заносе никаквим "успехом бојкота". Партије које су отворено бојкотовале изборе само су за нијансу мање патетичне од партија које су у изборима учествовале, а свакако не представљају политичку снагу која има снаге да нешто промени.
Нисам хтео да баксузирам прексиноћ, јер сам се бринуо да ће изборном магијом да се изгура још која (псеудо)опозициона партијица преко цензуса,али су оне на овим изборима толико пукле, да их ни Вучић није могао спасти. Дакле, резултате мање-више имамо, па можемо да подвучемо црту:
Прво, и најважније - бојкот је по мом мишљењу спектакуларно успео. Не кампања СзС и екипе за бојкот, она је била једнако глупа и анемична као и кампање "опозиције" на изборима. Али резултат је постигнут - имамо парламент без опозиције.
Пре пар месеци сам гласно говорио да сматрам да је бојкот лоша идеја, јер је Вучић има спреман одговор за њега у лику "лојалне опозиције" која је спремна да статира у скупштини. Искрено нисам веровао да је могућ овакав сазив парламента, и грађани су ме пријатно изненадили.