Appajubi Profile picture
Feb 4 30 tweets 13 min read
1️⃣ Size bugün uzun vadeli yapmayı düşünenlerin yatırım yapmaya değer buldukları bir hisseyi al sat yapmadan uzun süre tutmalarının (HODL) çok önemli iki faydasından bahsetmek istiyorum. Birkaç gün önce paylaştığım uzun vadeli yatırım simülasyonlarla da bağlantılı olarak..
2️⃣ İlki şu. Hisseyi alıp üstüne yatarsanız sürekli fiyat takip etmek zorunda kalmazsınız, stres olmazsınız, bilgi edinmek için efor harcamazsınız. İkincisi, yeterince uzun süre geçtiğinde hemen her hissede tutmak al/sat yapmaktan çok hatta çok çok çok daha fazla getiri sağlıyor.
3️⃣ Genelde al/sat için en iyi stratejilerin başında hissenin 200 günlük hareketli ortalamasını (MA) kırdığı dönemlerde ayı ya da boğa piyasasına girdiğine kanaat getirilmesi geliyor. XU100 getiri endeksi (temettü ve sermaye artırımlarını dikkate alan endeks) için bakalım.
4️⃣ Endeks MA200’ü aşağı kırınca satıp yukarı kırınca alalım. 1000 TL bütçemiz var diyelim. Örneğin 2001 krizi sonrası dönemde Ocak 2003’te bu stratejiye başlarken 1000 TL ile 8.57 adet endeks alabiliyoruz. Zaman içinde kuralımıza uygun alım satımlar yapınca bugün neredeyiz?
5️⃣ Sıkı durun, tam 4.06 adet endeks kalıyor elimizde 😂 Hodl durumundaki portföy değerimiz ile MA200 trade stratejisiyle ulaştığımız portföy değerimizin grafiğini paylaşıyorum. Aradaki fark muazzam.
6️⃣ Ocak 2003 yerine örneğin 2008’de başlasaydık başta 1.5 adet endeks alabilirken al/satlarla bugün itibarıyla 1.36 adet endeks elimizde oluyor. Yine hüsran. 2013’te başlasak HODL halinde 0.9 adet endeks, al/sat halinde 0.53 adet. Görülen o ki uzun vadede al sat kaybettiriyor.
7️⃣ Belki bu stratejiyi MA200’ü kırar kırmaz işleme girmek yerine MA200’ü %5 oranda geçme durumunda işleme girecek şekilde kursak hatalı sinyalleri ortadan kaldırırız. Ama %5 marj koyunca da sonuç pek değişmiyor ve bugün elimizde 3.64 adet endeks kalıyor 8.57 adet yerine.
8️⃣ Hiç uğraşmasak çok daha fazla portföy elimizde kalacaktı. Başka bir yaklaşım uygulayalım. Endeksin hareketli ortalamaya oranının grafiğini inceleyelim. Çok sayıda dip ve çok sayıda tepe var. Her dibi sarı yıldızlarla ve her tepeyi kırmızı yıldızlarla gösterdim.
9️⃣ Bu dip ve tepelerin çoğunu yakalayacak şekilde alt ve üstten birer seviye belirleyelim. P/MA oranı ortalama olarak 0.8’den dönmüş, 1.4 civarında zirve yapmış. 0.8’e düşmeden alım yapıp, 1.4’e gelmeden kar alacak şekilde bir trade stratejisi yapsak? 0.85 ve 1.35 kullanalım.
1️⃣0️⃣ Ocak 2003’te 8.57 adet endeksle başladığımız yolculuğumuz 19 yılda 0.69 adet endeksle neticeleniyor. Grafiği de paylaşıyorum. Başlangıcı ne seçersek seçelim sonuc değişmiyor. Ayrıca bu yaklaşım MA200 trade stratejisine göre çok daha kötü sonuç veriyor bunu da ekleyelim.
1️⃣1️⃣ İlk yaklaşımımıza dönelim ancak bu kez 200 yerine 50 günlük hareketi ortalamaları dikkate alalım, belki MA50 ile daha isabetli al/sat yapılıyordur!? 2003’ten bu yana bu stratejiyi uygulamamız halinde 8.57 adet endeksle başlayan yolculuğumuz bugün 2.57 adet ile devam edecekti
1️⃣2️⃣ MA200 stratejisine kıyasla daha da kötü bir sonuç.
Endeksle ilgili yaptığımız bu egzersizleri bazı popüler hisseler için de tekrarlayalım. Örneğin Erdemir, temettü ve sermaye artırımlarina göre düzeltilmiş fiyat serisini alıyorum.
1️⃣3️⃣ 2003’ten bugüne bakınca hodl getirisi muazzam, 12500 adet #EREGL hissemiz bugun neredeyse 350 bin lira ediyor. Al/sat ile ise başta elde olan lot sayısı 2298’e düşmüş. Al sat yapa yapa #EREĞLİ hisselerini bir güzel eritmişiz.
1️⃣4️⃣ #hektaş için bakalım. 2010’lardan evvel hisse fiyatı o kadar düşük ki analiz edemedim bile. 2013’ten bugüne bakınca 9090 adet olan lot sayısını al sat ile 2267 adet yapmışız, tebrikler bize. #hektas uçarken biz neredeyse yerimizde saymış olduk.
1️⃣5️⃣ #kardemir için 2003’ten bugüne HODL: 33 bin lot vs trade: 4199 lot. 2008’den bakınca durum HODL: 1961 lot vs trade: 1480 lot. 2013’ten bakınca yine aynı. HODL: 1219 lot, trade: 1091 lot. #KRDMD için son 5-6 yılda trade daha fazla kazandırmış. İSTİSNAİ DURUM. Nadiren olur.
1️⃣6️⃣ #sisecam için 2003’ten bugüne HODL: 6250 lot vs trade: 657 lot. 2008’den bakınca durum HODL: 1250 lot vs trade: 624 lot. 2013’ten bakınca yine aynı. HODL: 595 lot, trade: 220 lot. #sıse için de al sat ile piyasayı zamanlamaya çalışmak hüsrana yol açmış.
1️⃣7️⃣ Bu hisselerin aksine çok büyüme göstermeyen #Glyho örneğine bakalım. 2003’ten bugüne HODL: 2000 lot vs trade: 546 lot. Büyüme hisselerine kıyasla fark çok daha az ama hala al/sat yerine tutmak daha kazançlı. 2008’den bakınca durum HODL: 758 lot vs trade: 789 lot.
1️⃣8️⃣ Trade az da olsa daha kazançlı olmuş. Tabi o kadar sinir stres, takip ve işlem masrafıyla bu kazanç çöpe gidiyor olabilir. 2013’ten bakınca yine al/sat yerine tutma stratejisi net kazançlı görünüyor. Son bir örnek olarak da Akbank’a bakalım.
1️⃣9️⃣ #Akbank için 2003’ten bugüne HODL: 1493 lot vs trade: 333 lot. 2008’den bakınca durum HODL: 251 lot vs trade: 155 lot. 2013’ten bakınca yine aynı. HODL: 153 lot, trade: 84 lot. #AKBNK gibi çok ciddi büyümeyen hisselerde de #HODL avantajlı ama aradaki fark biraz daha az tabi.
2️⃣0️⃣ Aklınıza gelen başka hisseler için ve 2000 sonrası istediğiniz tarih itibarıyla aynı egzersizi tekrarlayabiliriz. Merak ettiğiniz hisseleri yazın bakalım, ben de merak ediyorum trade sayesinde istikrarlı olarak kazançlı çıkan hisse bulabilecek miyiz?
2️⃣1️⃣ Tabi tekrar ediyorum, daha esnek ve günlük stratejilerle grafiklere kafa yorarak bu otomatik trade stratejilerinden daha iyi sonuçlar almak zaman zaman mümkün olabiliyor. Teknik analizci ustalarıma saygım sonsuz. Çoğuna özeniyorum.
2️⃣2️⃣ Ancak trade benlik değil. En iyi trade bile kar aldırıp genellikle kopup giden hisseleri kaçırmamıza neden oluyor. Yatarak kazan vs uğraşarak kaybet. Ancak burada önemli olan gelecekte harcamaya ihtiyaç duymayacağımız parayla uzun vadeli yatırım yapmak.
2️⃣3️⃣ Yatırımım şu tarihe kadar kara geçmeli, ya da su kadar kazandırmalı ki ben o parayla şu tarihte ev alacağım, okul taksiti ödeyeceğim, ne bileyim araba alacağım ya da borcumu ödeyeceğim diyorsanız #UVY pek mantıklı degil. Zar atmaktan farkı yok.
2️⃣4️⃣ Harcamaya ihtiyaç duymayacağımız paralarla çok uzun vadeli yatırım yapıp üstüne yatmak, borsa ekranlarımızdan/uygulamalarımızdan SAT tuşunu kırmak çok iyi bir fikir gibi görünüyor işin özü. Ama yarın bir gün ihtiyaç duyabileceğimiz paralar için aynı şeyi iddia edemem. 👋🏻
2️⃣5️⃣ Bakın, #UVY kararını verenlerin o parayı uzun yıllar harcamaması gerektiğinin altını tekrar kalın bir şekilde çiziyorum. #Uvy çok kolay ve çok çok kazançlı olabilir ancak bunun çok çok çok çok büyük bir bedeli var: O parayı uzun yıllar harcamamak. Bu oldukça ağır bir bedel.
2️⃣6️⃣ Bu bedeli ödemeyip paraya dokununca da strateji çöküyor. O zaman büyük kazançlar kaçıp gidiyor. Bu bedeli hafifletmek için #temettü iyi bir ara çözüm, #Uvy kazancını düşürür ama bedeli de çekilebilir hale getirir. Ayrıca #temettueemekliliği çok güzeldir, esneklik sağlar. Ytd
2️⃣7️⃣ Bakın #Uvy konusunda son bir örnek vereyim çok uzattım ama. Arsa, arazi gibi yatırımlar nasıl oluyor da uzun vadede akıl almaz paralar kazandırıyor? Bu kazançların sebebine ilişkin var mı bir tahmininiz? İnsanlar arsaları niye alıp unutuyorlar?
2️⃣8️⃣ Bizim bi tanıdık 30 yıl önce bisiklet parasına falanca mahalleden arsa almış, bugün bisiklet fabrikası kuracak para ediyor” tipi şeyleri çok duymuşsunuzdur çevreden. Hep başkalarına oluyor hiç bizim başımıza gelmiyor 😂. Cevabı söyleyeyim bu arada, likit olmadıkları için.
2️⃣9️⃣ Arazilerin satışı zor. Alışı zahmetli. Yarın bir gün toprak tapu kayıtları blockchain’e taşınsa, bir de likit piyasası oluşsa (bir de doğal olarak bilgiye erişim kolaylaşsa) araziler kolay, hızlı ve maliyetsiz alınıp satılabilir hale gelir.
3️⃣0️⃣ İnsan psikolojisi devreye girer arazinin piyasa değeri düşüyor eyvah diye satarlar, çok değerlendi, kar realize edeyim der satarlar, günde 10 kere el değiştirir. O büyük uzun vadeli kazançlardan eser kalmaz. Kızım sana söylüyorum, hisse senedi yatırımcısı sen anla… Ytd.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Appajubi

Appajubi Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @appajubi

Jan 31
1️⃣ Uzun vadeli yatırım yapan ya da yapmayı düşünenler, sizin için çok önemli olduğunu düşündüğüm bazı hususlardan bahsetmek istiyorum. Uzun vadeli yatırım yapacağız ama neye yatıracağız? Yatırıma ne kadar süre dokunmayacağız? Riski nasıl azaltacağız?
2️⃣ Kar almayacak mıyız? Kaç farklı varlığa yatırım yapacağız? Hepsini bir örnek üzerinden simülasyonlarla görsel olarak aktarmaya çalışacağım. Biliyorsunuz Warren Buffett ve benzeri yatırım guruları servetlerine büyük ölçüde bileşkelemenin gücüne borçlular.
3️⃣ Aldıkları hisseleri ya da diğer varlıkları neredeyse hiçbir zaman satmayıp bir ömür boyu elde tutuyorlar. Tabi o abiler çok iyi yatırım tercihleri yapıyorlar ve olabildiğince kaybetmeyecek, düzenli büyüyecek hisseleri seçmeye çalışıyorlar. Biz de bunu başarabilirsek ne ala.
Read 27 tweets
Dec 16, 2021
1) Kripto para piyasalarına yatırım yapma konusunda düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.
*** Uyarı: Çok uzun bir twit zinciri, sabredip sonuna kadar okursanız eminim faydasını göreceksiniz. ***
Öncelikle Kripto piyasasında yatırımcı olabilirsiniz ya da oyuncu olabilirsiniz.
2) Yatırımcı olursanız yatırıma ayırdığınız bütçenizin bir kısmıyla kripto paraları satın alır ve beklemeye başlarsınız. Oyuncu olmayı tercih ederseniz bazı kripto paraları alır, kar ettikçe satar ve ucuzlamış olduğunu düşündüğünüz kripto paralara geçersiniz.
3) Onlar değer kazandıkça onları satar kar realize etmeye devam edersiniz. İkisinin bir bileşimini de yapabilirsiniz tabi. Bütçenizin bir kısmını yatırıma ayırıp kalanıyla oyuncu olabilirsiniz.

Oyuncu olmayı seçerseniz Twitter’da fenomen takip edersiniz.
Read 29 tweets
Sep 24, 2021
1) Di Pasquale & Wheaton 4Q Modeli ile emlak piyasası nasıl incelenir? Detayına girmeyeceğim ancak basitçe şunları söyleyeyim: Barınma yani konut talebini nüfus, göç, nüfus yapısı, sosyo-ekonomik gelişmeler vs belirler. Konut arzı ise mevcut bina stoku tarafından belirlenir ve +
2) kısa vadede sabittir. Hali hazırda ne kadar boş ev varsa kiralar o derece düşük kalacaktır. Boş evlerin dolmasıyla kiralarda yükseliş beklenir. Barınma piyasasından (Space Market) işin varlık piyasası (Asset Market) tarafına gelirsek, bir yatırımcının elindeki alternatifleri+ Image
3) düşünelim. Tahvil, hisse ya da diğer riskli varlıklara yatırım yapabileceği gibi emlak yatırımı da yapabilir. Birinde faiz kazanırken diğerinde temettü ya da sermaye kazancı hedefler, emlakta da kira geliri elde eder. Kiraların ev fiyatlarına oranı (Cap Rate) eğer çok yüksek+
Read 17 tweets
Sep 15, 2021
1) Bulut hocamın yaptığı bu hesaplama özellikle kaliteli small cap hisselerin uzun (çok uzun) vadede yatırımcıların yüzünü güldürme potansiyelinin çok yüksek olduğunu gösteriyor. Şirket adına bile bakmadan tüm hisselere 100’er lira yatıran bugün dolar bazında parasını birkaç ++
2) katına çıkardığını gösteriyor. Piyasa değeriyle ters orantılı bir başlangıç yatırımı ise son 15 yıllık süreçte bizi daha da yüksek bir kazanca götürüyor (keşke yapsaymışız). Ben de bu noktadan yola çıkarak verilerine ulaştığım 300 küsür firmayı piyasa değeri, betası, ++
3) şerefiyesi, sektörü, karlılığı, ortalama işlem hacimleri, temettü verimi, bedelli sermaye artırma geçmişi (dilution), özkaynak durumu, halka açıklığı, borçluluk durumu, operasyonel kar büyümesi, geçmiş performansı, P/E, P/B, P/S gibi konularda skorladım. ++
Read 21 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

:(