Jakub Profile picture
Feb 20 21 tweets 5 min read
Vidím, že včerejší naplánované #febrewery se mi neodeslalo, dám vám jej tedy k ranní kávě.

Dnes se podíváme na vodu v pivě - její vlastnosti, jaká by měla být, jaká by neměla být, jaká byla v historii a jaká je dnes...
1/19 Začneme tím, co nás vlastně ve vodě zajímá pozitivního a co negativního. Rozbor domácí vody určitě všichni znáte, věci tedy pro vás nebudou příliš novinkou. Ale nejspíš bude novinkou, co která složka vody dělá za dojem ve výsledném pivu.
2/19 Nejdřív negativní, toho bude méně.

Zkuste si vzpomenout, co se v domácí vodě řeší a měří a co z toho by nám třeba mohlo vadit v pivu. Napadne vás něco?:)
3/19 První záležitostí jsou dusičnany, ty každý tuší u studniční vody blízko polí. Jejich problémem je, že v reakci s bílkovinami vytváří karcinogenní nitrosaminy. Nitrosaminy se nachází také ve sladu, ale tam nejsou v míře, aby působily problém, ty nad limit tedy jsou z vody.
4/19 Druhým problémem může být železo ve vodě. To není zdraví škodlivé, ale v pivu může dávat kovou, železitou pachuť (někdo taky přirovnává ke krvi). Lze jej do piva získat i z procesu vaření (staré trubky, odřené nádoby), ale to v dnešní době nerezu je minulostí.
5/19 Přípustná hranice pro železo ve varní vodě je shodná s prahovou hranicí, kterou je jazyk schopný rozpoznat (0,2 mg/l), pokud tedy je železo ve vodě cítit, je voda nevhodná, tak snadné to na rychlou orientaci je. Samozřejmě laboratorní test je laboratorní test:)
6/19 A konečně třetím negativem bude chlór. V českých a domácích podmínkách stačí vodu nechat přes noc odstát, pivovary pro rychlost a snadnost použijí spíš aktivní filtry. Odlišná situace je např. v USA, kde se chloruje chloraminem, nevyprchává, odstraňuje se tabletami Campden.
7/19 Chlór pak reaguje s fenoly, které se přirozeně vyskytují ve sladu a vznikají chlorfenoly, které dávají pivu nepříjemnou medicinální nebo plastovou příchuť. Pivo pak prostě může chutnat jako špitál. A to nechcete.
8/19 Nyní k těm spíše pozitivním a žádaným vlastnostem.

Určitě si vzpomenete na díl o plzeňském pivu, kde jsme si říkali o velmi měkké plzeňské vodě, která byla jedním ze základním stavebním kamenem úspěchu tohoto piva.
9/19 K čemu bychom pro pivo měli chtít měkkou vodu? A je tomu tak vždy?

Není, někdy chceme i tvrdší vodu, v jednom případě až velmi tvrdou (Burtone, na tebe koukám).
10/19 Tvrdost vody (její stálá složka) je tvořena především sírany, chloridy a dusičnany. Dusičnany jsme si již vyjasnili výše, nyní se budeme věnovat síranům a chloridům.
11/19 Co v pivu dělají a kdy je chceme a kdy nechceme? Sírany nám zvýrazňují vjem hořkosti, při velmi vysokých množstvích pak dělají hořkost trpkou, až nesnesitelnou. Chloridy naopak zvýrazňují sladovou chuť a plnost těla.
12/19 Nutno dodat, že toto se projevuje od určitého obsahu (nad 50 mg/l), níž významnější nemají. A o co tedy vlastně jde? O poměr síranů a chloridů, při 1:1 (S:Cl) je chuť vyrovnaná, čím více směrem k S, tím výraznější hořkost.
13/19 Nyní se vrátíme k Burtonu. Že vám to málo co říká? Díl o britské IPA, tam vznikl asi nejznámější exemplář stylu.

Burton je úplný extrém, velmi tvrdá voda a navíc poměr (S:Cl) 29:1.

WC IPA má 3-5:1 (takže pro hořkost), naopak NEIPA 1:2-3 (takže pro sladovost).
14/19 Zde je na místě historická vložka. Asi jste si již sami všimli, že k daným stylům náleží daný profil vody typický pro tu oblast. Předci věděli, proč vaří takové pivo, kde jej vaří, když mělo úspěch a zažilo se to tak.

Pivovarská historie je plná takových příkladů.
15/19 A co v případě, že chci vařit pivo z jiné vody, než mám k dispozici? Dovedu například v Česku uvařit burtonskou IPU?
16/19 Odpověď je - ano!:)

Použijí se totiž varní soli, pomocí kterých přidáme takové minerály, které v pivu požadujeme.

Nejmenší varianta jsou sádrovec (CaSO4·2H2O)a kuchyňská sůl (NaCl).
17/19 Tyto dva jsou takovým základem, v plném rozsahu se pak mohou použít síran hořečnatý, uhličitany, chlorid vápenatý.

Základem je znát profil své vody a profil, na který mířím. A předpokladem je, že původní voda je měkčí (na minerály prostší), než ta voda chtěná.
18/19 Jak vyřešit, když je voda tvrdší nebo některého minerálu je v původní přebytek? Řešením je reverzní osmóza (RO). Ta totiž vyrobí demineralizovanou vodu, která je solí prakticky prostá, přidáme si do ní vše, co potřebujeme.
19/19 A z jaké nezvláštnější vody lze uvařit pivo? Nepochybně z odpadní. Jo, prostě voda z ČOVky.

Fujky, co? Akorát že vůbec:)) Pivovar Čížová společně s Veolií uvařil pivo z pražské odpadní vody, která byla přečištěná mimo jiné pomocí RO.
Jak se vám líbilo vodní vlákno?

Pokud vás po poslední zmínce o pivu z čovky nepřešla chuť na pivo, tak víte, kam máte jít - pivnilednice.cz, furt máte kód FEBREWERY k dopravě zásilkovnou gratis:)

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Jakub

Jakub Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Jakubprazskej

Feb 21
Včerejší #febrewery o chmelu jsme skončili mapkou, kde všude se pěstuje, ale přitom jsem zmínil jen evropské chmelařské oblasti.

Dnes se tedy podíváme na zbytek světa a konečně se dostaneme i posledním trendům v chmelařství.

Vlákno.
1/17 Kdekoho určitě napadne Amerika, země west coast IPA, NEIPA a dalších stylů vyloženě postavených na chmelu (angličtina pro to má termín "hop forward").

A nemusí se vždy jednat o výraznou hořkost, často jde o ovocná aromata.
2/17 Pěstování chmele v USA začalo v roce 1629 na východním pobřeží, kdy angličtí a holandští osadníci dovezli eur. sazenice. Na západním pobřeží započalo chmelařství během Kalifornské zlaté horečky v roce 1854 a hist. vývojem se stát Washington stal dominantním producentem.
Read 19 tweets
Feb 20
Měli jsme ve #febrewery vodu, kvasinky, i o sladu jsme si povídali. Ale o čem jsme mluvili zatím jen tak okrajově?

Ano, o zeleném zlatu - o chmelu. Co by bylo dnešní pivo bez chmele? A jaká je vlastně historie pěstování chmele? Kde a kdy se chmelařství rozvíjelo?

Vlákno.
1/14 Planý chmel různě po světě rostl odjakživa, ale nám sládkům a pivařům jde o chmel šlechtěný. První takové šlechtění je popsáno v Německu již v roce 736 v oblasti Hallertau. Sládci to jméno budou znát - odrůdy Hallertauer, H. Mittelfrüh, H. Blanc...
2/14 Ovšem až do přibližně 13. stol. se chmel do piva významně nepoužíval, hořčilo se především gruitem (opáčko zde - ), do té doby se chmel využíval především na výrobu léčivých mastí a podobných záležitostí.
Read 16 tweets
Feb 18
Dnes budu ve #febrewery psát o jedné věci, o které většina z vás nejspíš nemá ponětí, ale myslím, že je vhodné o tom vědět.

Řeč totiž bude o BJCP. Divná zkratka, že? Přečtete si o pivních stylech, o soutěžích sládků... a vůbec - nápovědou vám budiž tento gif. Vlákno.
1/16 Na začátek - co vlastně BJCP je? Je to dobrovolnická organizace, která vznikla v roce 1985 v USA. Sdružuje v současnosti téměř 8 tisíc pivních hodnotitelů, kteří zaštítili a zhodnotili již přes 11 tisíc soutěží. Česko pak má 23 aktivních hodnotitelů.
2/16 Tím bychom měli stručný úvod za sebou, nyní pojďme na zajímavější věci.

Co vlastně hodnotitelé hodnotí, proč jsem psal o pivních stylech a jak probíhají soutěže?
Read 18 tweets
Feb 16
Dnes bude v #febrewery řeč o lepku v pivě, teda spíš o jeho absenci.

Pivo se vyrábí z ječmene, tak jak může být bezlepkové, určitě si řeknete. Ano, to je pravda, ale bezlepkové pivo vyrobit lze a to rovnou dvěma způsoby. Nápovědou vám budiž tenhle gif a teď už pojďme na věc...
1/16 Nejprve si musíme definovat, co vlastně takové bezlepkové pivo je.

Codex Allimentarius (=potravinové regule) je sbírka zákonů, kterou zašťituje WHO a FAO a tato sbírka tvrdí, že bezlepková potravina má lepku méně než 20 ppm (parts per million, tedy 20 miliontin).
2/16 Běžné pivo může mít 60 ppm (ležák) až několik set ppm (některé stouty) lepku, tedy úplně mimo stanovené limity.

A teď jak dosáhnout toho nízkého obsahu lepku v bezlepkovém pivu?
Read 18 tweets
Feb 15
Dnes si ve #febrewery povíme o takové jedné malinkaté drobounké součásti pivovarnictví. Sice jsme se o ně už v minulých dílech nepatrně otřeli, ale zaslouží si víc prostoru.

Proč mluvím v množném čísle? A o čem to vlastně mluvím?

Ano, hádáte správně, řeč bude o kvasinkách. 1/13
Vzpomínáte na díl o Reinheitsgebotu, tedy o zákoně o čistotě piva? Opáčko zde -

Ten totiž žádné kvasinky nezmiňuje. A hádejte, proč tomu tak je. 2/13
Možná první odpověď na mysli by mohla být, že tehdy se kvasinky nepoužívaly. Ale jak jsme si už vysvětlili, tehdy se o kvasinkách nevědělo, tak je neřešili.

To se změnilo až v 19. století zásluhou jednoho slavného vědce, ale o tom až později, nyní se věnujme jejich původu. 3/13
Read 15 tweets
Feb 14
Dnes se ve #febrewery zas podíváme do historie a zas si uděláme výlet do Anglie.

A budou i čarodějnice!:)

Vaření piva je sice doménou hlavně mužů, ale nebylo tomu tak vždy. Co se tedy stalo, že se to změnilo? Taky se dozvíte, proč čarodějnice vyobrazujeme tak, jak jsme zvyklí.
Vaření piva jako dovednost, um a úděl žen byl opravdu už od těch prvních piv a mělo to jednoduché důvody.

Pivovarnictví zabere docela dost času, naopak nebylo náročné, takže vařit mohl každý, dělá se na jednom místě (=doma)... tudíž ideální záležitost pro ženy v domácnosti.
Od tohoto okamžiku budu popisovat tehdejší situaci a události v Anglii, ale ve zbytku Evropy to myslím nebylo příliš odlišné.

Pití piva bylo v domácnostech na denním pořádku, ostatně pivo byl hygieničtější nápoj než voda, i z tohoto důvodu byla denní spotřeba cca 1 galon (~4l).
Read 14 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

:(