W wyniku wynegocjowanego przez #Rosję zawieszenia broni przez kilka ostatnich godzin na pograniczu #Armenia-#Azerbejdżan utrzymuje się względny spokój.
W wyniku ofensywy #Azerbejdżan przesunął granicę obu państw w głąb ormiańskich prowincji Sjunik i Gegharkunik, prawdopodobnie przejmując kontrolę nad kilkoma km2 terytorium.
Łącznie, w wyniku wszystkich ofensyw po 2020r., #Azerbejdżan zajął ok. 100 km2 terytorium #Armenia
2/n
Z całą pewnością spokój jest tylko chwilowy - zatrzymanie ofensywy to ukłon w stronę #Rosja, aczkolwiek #Azerbejdżan nie zrezygnuje ze stosowania militarnego nacisku na #Armenia co najmniej tak długo, jak długo nie zostaną zrealizowane jego najważniejsze postulaty
3/n
Biorąc pod uwagę obecne uwarunkowania międzynarodowe (zaangażowanie #Rosja na #Ukraina, pasywność #Rosja i #OUBZ, pogłębiające osamotnienie #Armenia) wznowienie ofensywy #Azerbejdżan może nastąpić w każdej chwili, szybciej niż nam się wydaje.
4/n
Tymczasem #Armenia i jej władze mierzą się z politycznymi konsekwencjami eskalacji.
Po wczorajszej wypowiedzi @NikolPashinyan sygnalizującej możliwość rezygnacji z kontroli nad #GórskiKarabach, z której potem szybko się wycofywał, w #Armenia i #GK wybuchły protesty
5/n
Na poziomie społecznym antyrządowe protesty w #Armenia i #GK to efekt długoletniej polityki tożsamościowej WSZYSTKICH kolejnych rządów, które instrumentalizowały kwestię #GK i konfliktu z #Azerbejdżan na potrzeby polityki wewnętrznej, budując nastroje nacjonalistyczne...
6/n
...w społ. i nasilając antagonizm względem Azerów, odwracając uwagę od problemów społ., gospodarczych, korupcji, nieefektywnej administracji itd.
Podobna instrumentalizacja konfliktu występuje symetrycznie po stronie #Azerbajdżan jako środek legitymacji autorytarnych władz
7/n
Nastroje społeczne są oczywiście wykorzystywane przez przeciwników politycznych @NikolPashinyan skupionych wokół klanu karabachskiego, na czele z R. Koczarianem, S. Sargsjanem czy A. Venecjanem.
W parlamencie trwają obecnie próby odwołania Paszyniana, przy wykorzystaniu...
8/n
...presji ulicznych protestów. Póki co nie są one jednak na tyle silne i masowe, aby doprowadzić do zmiany politycznej (pamiętajmy, że Paszynian utrzymał się już u władzy po klęsce w wojnie w GK w 2020 r., a nawet w 2021 r. wzmocnił swój mandat w wyborach.
9/n
Jednocześnie odwołanie Paszyniana w głosowaniu w parlamencie jest niemożliwe tak długo, dopóki posłom opozycji nie uda się rozbić jedności rządzącej partii Umowa Społeczna, która póki co zachowuje mobilizację i spójność.
10/n
Napięcie wewnętrzne w #Armenia jasno pokazuje, że w wyniku długoletniej polityki tożsamościowej ŻADEN Ormianin nie jest gotowy na rezygnację z kontroli nad #GK, a ŻADEN lider który będzie to próbował zrobić, nawet kierując się słusznymi przesłankami, nie może czuć się bezp.
11/n
Obrazuje to też historia samego N.Paszyniana:
- w latach 90, jako aktywista/dziennikarz, w bliskim otoczeniu L. Ter-Petrosjana, pozostawał w wąskim obozie polityków dopuszczających oddanie kontroli nad #GK (przynajmniej częścią) na rzecz zakończenia konfliktu z #Azerbejdżan
12/n
- w latach 2000` jako polityk jednym z jego głównych postulatów pozostawała konieczność zakończenia konfliktu z #Azerbejdżan, w domyśle zakładająca możliwość oddanie kontroli nad częścią ziem kontrolowanych przez Ormian (azerskich obwodów otaczających wówczas GK)
13/n
- z takimi też postulatami startował w wyborach parlamentarnych w 2017 r. na czele koalicji "Wyjście" (chodziło o wyjście z Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, ale to odrębna historia...) i zostając deputowanym
14/n
- w trakcie aksamitnej rewolucji w 2018 r. i po przejęciu władzy zapowiadał zakończenie konfliktu z #Azerbejdżanem.
Faktycznie zdynamizował wówczas proces pokojowy, spotkał się kilka razy z Alijewem, ale koniec końców w 2019 r. proces się załamał, po tym jak...
15/n
...Paszynian odwiedził Szuszę w GK i oświadczył, że "Górski Karabach jest ormiański i kropka", co zamknęło drogę do efektywnego kontynuowania rozmów z #Azerbejdżan.
16/n
- w konsekwencji doszło do wojny w 2020 r., siłowego przejęcie kontroli przez #Azerbejdżan nad obwodami otaczającymi GK i nad ok. 1/3 samego GK, zmieniając status quo i wytrącając #Armenia pozycję strony uprzywilejowanej, "rozdającej karty" w konflikcie
17/n
- od tamtego czasu toczące się negocjacje pokojowe w nowych uwarunkowaniach i formatach (oddzielnie pod auspicjami #Rosja i #UE) nie doprowadziły również do uregulowania konfliktu - brakowało woli do kompromisu po stronie #Armenia, jak i #Azerbejdżan
18/n
- wczorajsze oświadczenie Paszyniana w parlalemcie sygnalizuje, że nie będąc on tak silnie związanym emocjonalnie z Górskim Karabachem, jest on skłonny do ustępstw w tej kwestii bardziej niż jego poprzednicy (z wyjątkiem L. Ter-Petrosjana)
19/n
- stale nie pozwalają mu na to sprzeciw społeczeństwa, mentalnie nieprzygotowanego na taki wariant, władz GK, opozycji polit., administracji państw., wojska, a nawet sporej części jego otoczenia politycznego.
Jak już się rządzi #Armenia, trudno zdecydować się na kompromis
20/n
Inne pytanie brzmi, czy w obecnych warunkach #Armenia jest w ogóle w stanie zrzec się kontroli nad Górskim Karabachem? W mojej ocenie - nie.
-od wojny w 2020r. #Armenia nie sprawuje de facto rzeczywistej i efektywnej kontroli nad GK - sprawuje ją rosyjska operacja pokojowa
21/n
-duża część społeczeństwa #Armenia, ale przede wszystkim ludność zamieszkująca #GK, jak i jego władze, raczej nie respektowałyby dobrowolnie takiej decyzji.
Wczoraj zarówno prezydent GK - Araik Harutunjan, jak i MSZ GK - Dawid Babajan - oświadczyli, że taka decyzja...
22/n
...nie leży w ogóle w kompetencji władz #Armenia, że władze GK nie wyobrażają sobie funkcjonowania tego terytorium w ramach #Azerbejdżan i że prędzej wyobrażają sobie ogłoszenie niepodległości przez Górski Karabach
23/n
-dlatego nawet, gdyby "przyparty do muru" w obecnej sytuacji @NikolPashinyan chciał podjąć decyzje ograniczające lub rezygnujące z ormiańskiej kontroli nad Górskim Karabachem, mam wątpliwości czy byłoby to możliwe i wykonalne.
24/n
Rozpoczęty w nocy z 12/13 września przez #Azerbejdżan masowy ostrzał artyleryjski oraz naloty dronów na terytorium #Armenii, ze zmienną intensywnością, są kontynuowane.
Ich celami są zarówno obiekty wojskowe, jak i infrastruktura graniczna, transportowa i obiekty cywilne.
2/n
Nie doszło do lądowej inwazji/masowego wkroczenia wojsk #Azerbejdżan na terytorium #Armenii, jednak poszczególne fragmenty terenów przygranicznych w ormiańskich prowincjach Gegharkunik, Wajac Dzor i Sjunik zostały zajęte przez żołnierzy azerskich (ok. 10 km2)
3/n
Dziś w nocy #Azerbejdżan rozpoczął zmasowany ostrzał artyleryjski i lotniczy południowo-wschodniej części terytorium #Armenii (sic! nie w#GórskiKarabach), którego skala i charakter nie miały wcześniej precedensu
@NKobserver Ok. 02:00 czasu lok. siły zbrojne #Azerbejdżan rozpoczęły zmasowany ostrzał płd.-wsch. odcinka granicy z #Armenia przy wykorzystaniu ciężkiej artylerii oraz dronów. Z czasem ostrzał objął również głębię ormiańskiego terytorium w prowincjach Gegharkunik, Vajac Dzor i Sjunik.
2/n
Równolegle z prowadzonym ostrzałem regularnie dochodzi od prób przełamania linii obrony #Armenia przez siły lądowe #Azerbejdżan, aczkolwiek dotychczas nie mamy do czynienia z ich masowym wejściem na terytorium #Armenia, a jedynie przesuwaniem linii obrony na swoją korzyść.
3/n
26 lutego @ZelenskyyUa i @DmytroKuleba ogłosili utworzenie Międzynarodowego Legionu, otwartego na ochotników z zagranicy. O tym jak wyglądał napływ zagranicznych bojowników na Ukrainę po 2014 r. i czego spodziewać się w tym względzie teraz – w wątku poniżej.
Międzynarodowy Legion organizacyjnie ma być włączony w skład Batalionów Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy, podległych @DefenceU. W jego szeregi będą wchodzić obcokrajowcy, którzy chcą przyjechać na #Ukraina i walczyć z #Rosja.
2/26
Decyzja otwiera szeroko okno dla drugiej fali napływu zagranicznych ochotników na #Ukraina. O ile w latach 2014-2019 (daty orientacyjne) mieliśmy do czynienia z napływem zagranicznych bojowników, w tym wypadku bardziej możemy jednak mówić o potencjalnych kontraktorach.
On February 26 @ZelenskyyUa and @DmytroKuleba announced the creation of the International Legion, open to foreign volunteers. About what the influx of foreign fighters to Ukraine looked like after 2014 and what to expect in this regard now - in the thread below. #THREAD 1/26
Organizationally, the International Legion is to be included in the Territorial Defense Battalions of the Armed Forces of Ukraine, reporting to @DefenceU. Its ranks will be joined by foreigners who want to come to #Ukraine and fight #Russia.
2/26
The decision opens a wide window for the second wave of foreign volunteers in #Ukraine. While in the years 2014-2019 (approximate dates) there was an influx of foreign fighters, in this case, however, we can talk more about potential contractors.
W Kazachstanie trwają najpoważniejsze w historii tego państwa protesty antyrządowe:
- protesty rozlały się po całym kraju i osiągnęły niespotykaną nigdy dotąd skalę i przebieg
- protesty mają charakter rozdrobniony, spontaniczny
– brak inicjatora, trudno wypatrywać jakiegoś lidera*
*trudno, aby taki lider polityczny się pojawił, jeśli przez 30 lat autorytarnych rządów władze zadbały, aby opozycja znalazła się w więzieniu, lub poza krajem;
2/29
-protestujący odnieśli sukcesy, jakich trudno było oczekiwać: zajęcie budynków administracji lokalnej w różnych częściach kraju, zajęcie lotniska czy rezydencji prezydenta w Ałmatach, ale przede wszystkim –byli w stanie efektywnie stawić opór siłom bezpieczeństwa i wojsku
5 stycznia br. prezydent Kazachstanu K. Żomart-Tokajew zdecydował o odwołaniu rządu A. Mamina oraz podjęciu szeregu decyzji administracyjno-socjalnych, w odpowiedzi na trwające od 4 dni protesty społeczne w kraju, wywołane podwyżką cen gazu i innych produktów. #THREAD 1/21
Bezpośrednim źródłem protestów stały się noworoczne podwyżki cen szeregu produktów – m.in. spożywczych, ale przede wszystkim gazu (w tym LNG, powszechnie wykorzystywanego w Kazachstanie jako paliwo samochodowe). Cena LNG skoczyła ponad dwukrotnie.
2/21
Epicentrum protestów stało się Żanaozen i prowincja Mangistau – więc mówiąc w skrócie ośrodek przemysłowo-robotniczy, który tradycyjnie łatwiej niż inne, jest skłonny wyjść na ulice w obronie swoich interesów (znamy to m.in. z własnej historii).
3/21