Şevki DEVECİ Profile picture
Jan 6 13 tweets 21 min read
#UlaştırmaLojistik güçlü yapısına sürdürüyor. Sektör büyüklüğü 20 Mia TL seviyelerine ulaştı.Hem turizm hem de taşımacılık tarafı güzel işler çıkarıyor.

#tlman #rysas #turex #escar #gsdde #grsel

Haydi İnceleyelim. #SmkasAnaliz Image
Dönen V. başlıyoruz fakat öncesinde sektör olarak üstteki üç firmayı kendi alttaki üç firmayı kendi arasında değerlendirme şeklinde bakılabilir.Gelişim açısında genel olarak sektör artış ivmesi sağlarken 3 firma daha yüksek arttırıyor.

#tlman #rysas #turex #escar #gsdde #grsel Image
Duran varlık tarafında bakınız tüm üyelerde güçlü artışlar dikkat çekiyor.Özellikle büyümenin göstergesi olan bu kalem sektör gelişimini de bize vurukuyor.Yüksek artış tarafında rysaş escar gsd daha agresif artış sağlıyor diyebiliriz.

#tlman #rysas #turex #escar #gsdde #grsel Image
Bilançodan devam ediyoruz.Sermaye yani özkaynaklara bakalım evet burada da yine sermayelerin güçlenmesi dikkat çekiyor.Overallda escar gsd rysş artışları önemli bulunuyor.Akabinde tlman son iki çyrekler sermaye artış ivmesi başarılı.

#tlman #rysas #turex #escar #gsdde #grsel Image
Gelir tablosuna geçiyoruz.Burada ise ana işlerden elde edilen karın artış azalışlarını görüyoruz.Gsd rysaş escar eski seviyelerinin üzerine atarken grsel son çyrkte geçmişe göre artış ivmesi başarılı.En yüksek son çyrk artış rysaşa ait.

#tlman #rysas #turex #escar #gsdde #grsel Image
Bu kalem ise sonuç hesabı tüm faaliyetler dahil dipte kalan tlnin gelişiminin görüyoruz.Özellikle burada rysaş bariz sektörden güçlü anlamda ayrışırken tlman gelişimide dikkat çekiyor.Son çyrk en yüksek artış ise escara ait bulunuyor.

#tlman #rysas #turex #escar #gsdde #grsel Image
Kar marjlarına geçiyorum.İlki faaliyet karı yani diğer faaliyet + ana iş toplamından gelen kar oranıdır.Çok farklı marjlar bizi karşılıyor.En yüksek marjlar escar %66 gsd %67 Agresif gelişim tarafında grsel rysş escar gözüküyor.

#tlman #rysas #turex #escar #gsdde #grsel Image
Bu kalem önemli kim ana işinden sürdürebilir işinden ne kar ediyoru görüyoruz.Gelişim olarak bahsedeyim rysş escar gelişimi kendini gösteriyor.marjlarını arttırıyorlar.Gsd güçlü marj yapısını koruyor.Diğer üyeler ort. seviyelerindeler.

#tlman #rysas #turex #escar #gsdde #grsel Image
Sonuç hesabı olan net kar marjlarına baktığımızda bizi yine güçlü marj oranları karşılıyor.Gelişim açısından baktığımızda rysş özellikle %2 lerden %17 lere gelen marj yapısı başarılı.Keza Tlman tarafında da ikiye katlayan marj mevcut.

#tlman #rysas #beyaz #escar #gsdde #grsel Image
Operasyonel karlılıklara bakalım.Genel olarak sektörde favök artışı bariz kendini gösteriyor.Sıralarsak ilk üçte Rysaş 512 MTL Escar 332 MTL Gsd 173 MTL favök yaratıyor.

#tlman #rysas #beyaz #escar #gsdde #grsel Image
Evet karşılaştırmaların önemli kalemi hbk.Burada ise kim 1 hissesi başına ne kadar kar ediyoru görüyoruz.Escar tlmn rakamsal yüksek hbklara sahip olurken gelişimde ise özellikle rysş sıçraması başarılı.En yüksek hbk ise tlman 6,83 TL.

#tlman #rysas #beyaz #escar #gsdde #grsel Image
Finansal tarafta ise şunu belirteyim sektörün finansal riski bulunmuyor.Borç ağırlıkları genelde üyelerde ortalama seviyelerde bulunuruken, gsd ve özellikle tlmanın finansal yapısı aşırı güçlü bulunuyor.En düşük borç ağırlığına sahipler.

#tlman #rysas #beyaz #escar #gsdde #grsel Image
Rasyolarla bitiriyorum.
Evet sektör açıkçası bilançolar sonrası güçlü marjlar çıkarmıştı fakat son düşüşlerde epey geri verdi diyebiliriz.Karşılaştırmada ise Gsdde Rysaş Grsel diğer üyelere göre çarpanları güçlü bulunuyor.

#tlman #rysas #beyaz #escar #gsdde #grsel
YTD. Image

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Şevki DEVECİ

Şevki DEVECİ Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @svkiidvcii

Jan 7
#Astor Yıla güçlü bir arzla başlıyoruz.Açıkçası tanıtım filmindeki ilk sahne hoş olmuş tebrik ediyorum.

Akabinde çeşitli ürün gamı, yenilikçi Ar-Ge çalışmaları, Katma değerli ve alanında lider olma hedefli olan Astor piyasalarımıza hayırlı olsun.

Haydi İnceleyelim.#SmkasAnaliz Image
#Astor Faaliyet alanına açıkçası sektörde ilk kez karşılaşıyoruz elektrik grubu içerisinde üretim iletim ve dağıtım yapan firmaların ihtiyacı olan ana hat aracılarını üretiyor.Bir nevi sektörün bel kemiği diyebiliriz.Terimsel anlamda bunlara transformatör ve anahtar adı verilir. Image
#Astor Biraz daha ana hatlarıyla faaliyet alanını içselleştirelim.Aktarıcı ve düzenleyiciler kv seviyeleri kullanılacak yapının durumu müşteri talepleri ve enerjinin kontrolünü yönelik detaylarla malzeme üretimleri başlıklar halinde ayrılıyor. Image
Read 22 tweets
Jan 1
#Rasyolar & #Çarpanlar

Haydi başlayalım...
Öncelikle belirtmek isterim;

*Uyguladığım formüller genel kabul görmüş hesaplama şekillerinden farklıdır.
*Çarpanları çeyrek bazlı çıkarıyorum yani yıllıklandırma yapmıyorum.
*Çarpanlar netleştikten sonra önce geçmiş çeyrekler sonra sektöre göre karşılaştırma sağlıyorum.
Bildiğiniz üzere çalışmalarımda sadece aşağıdaki verileri kullanıyorum.Bölüm bölüm ilgili verileri anlatacağım.
Read 14 tweets
Dec 25, 2022
#alfas Yenilenebilir enerji sektörüne güçlü bir rakip daha gelmiş bulunuyor. Sektör açıkçası hız kesmeden büyüyor ve Ülkemiz bu sektör için muazzam bir kaynak.

Haydi inceleyelim..
#alfas Çok basitçe şirketin faaliyet konusu bilindiği üzere yenilenebilir enerji üretimi.burada dikkat çeken husus verimliliği yüksek olan fotovoltaik güneş panel üretiminin olması.Bu panellerden gelen ışınları doğrudan elektriğe dönüştürebiliyor.Verimlilik ise %5-%20
#alfas FV güneş panellerinde tam otomasyonun sağlanması ve üretim hattında yüksek kalite kontrol çalışmaları hem hızlı üretim hemde satış sonrası servis hizmetlerine önemli ölçüde fayda sağlıyor.Ayrıca diğer yan unsurlar yaratılan enerjinin kaybını önleyerek verimi arttırıyor.
Read 21 tweets
Dec 24, 2022
#DevlerLigiPart2 analizimize başlıyoruz.

Burada bulunan 8 firmanın FD değeri 452 Milyar TL olup her biri alanında güçlü gelişimler sağlayan değerlerdir.

#enkaı #pgsus #tcell #asels #gubrf #aksa #doas #kords

Haydi İnceleyelim.
Genel çerçeve bilgileri görelim.Sıralama net faaliyet karı en yüksekten aşağı doğru sıralanmıştır.Evet 9.2 enkai 8.6 tcell 6.8 pgsus en yüksek ilk üçte nfk'lara sahip gelirken, son 1 yıllık fd büyümede doas aksa pgsus önde.

#enkaı #pgsus #tcell #asels #gubrf #aksa #doas #kords
Dönen varlıklarla başlıyor genel olarak güçlü gelişimler görüyoruz.Overallda enka pgsus tcell varlıklar artışı agresif kendi iç çeyreksel bakımında hızlı gelişim tarafında kords pgsus doas tcell asels artışları başarılı.

#enkaı #pgsus #tcell #asels #gubrf #aksa #doas #kords
Read 24 tweets
Dec 23, 2022
Bu akşamının yayınını #YenilenebilirEnerji Sektörüne ayırıyorum. Sektörden 6 firmayı karşılaştırmalı olarak değerlendireceğiz.

#yeotk #naten #gwind #smrtg #huner #aydem

Haydi İnceleyelim.
Varlıklardan başlıyor ilki dönen varlık gelişimi, evet tahmin edilecek üzere güçlü varlık gelişimi sektörde mevcut.Overallda naten aydem güçlü artışlar sağlarken hızlı gelişim olarak ise smrtg galata başarılı diyebiliriz.

#yeotk #naten #gwind #smrtg #huner #aydem
Geçiyoruz duran varlıklara yine sektör büyüme eğilimli olduğu için genel olarak firmalarda duran varlık gelişimi mevcut.Burada ise düzenli ve devamlı artışla hun smrtg yeo gelirken aydem naten tarafında tek çyrkte agresif artış mevcut.

#yeotk #naten #gwind #smrtg #huner #aydem
Read 14 tweets
Dec 22, 2022
#İletişim sektörünün tekelinde bulunduran iki firmayı bu akşam analizimize konu edelim.Tcell yıllık fd büyümesi olarak %67 Ttkom ise %74 olarak ilerledi.

#tcell #ttkom

Haydi İnceleyelim. Image
İki firmada piyasayı bölüşüyor diyebiliriz.Tutarlar hemen hemen yakın ilerlerken bir tık tcell rakamları önde bulunurken yıllık fd büyemesinde ise ttkom önde bulunuyor.

#tcell #ttkom Image
Bilançonun aktif tarafıyla başlıyoruz.Genel olarak 2021 sonuyla gelen güçlü varlık gelişimi görüyoruz.Overalda tcell artışları güçlü gelirken son çeyrekte özellikle ttkom tarafında duran varlık artışı agresif bulunuyor.

#tcell #ttkom Image
Read 10 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(