My Authors
Read all threads
درباره‌ی #زبان_مادری

پیش‌ترها گمان می‌کردم برای گفتنِ دیدگاهم پیرامون یک موضوعِ مناقشه‌برانگیز نیازی نیست موقِف سیاسی‌ام را اعلام کنم و - فی‌المثل - بگویم که جزء این یا آن گروه یا حزب نیستم. گمان نادرستی بود. چنین می‌نماید که فارسی‌زبانان ...
ادامه⬇👇⬇
فارسی‌زبانان هرچه‌قدر به پوشیده‌گویی مایل‌اند دوست دارند بی‌پرده بشنوند (مثل #دروغ که گفتنش سخت نیست اما همه از شنیدنش بیزارند).
دوم؛ وسواس در جمعیتِ ایرانی اختلال رایجی است. یک حرف را بارها تکرار می‌کنیم چون فکر می‌کنیم به قدر کافی روشن نگفته‌ایم و نکند طرف ...
ادامه 👇⬇👇
درست نفهمیده باشد. یکی از دلایل پرگویی و تکرار در کلام ما همین باید باشد. من از تکرار هم گریزان بودم اما ظاهراً لازم است. همان وسواس باعث می‌شود که بارها از آدم بپرسند «یعنی تو ...؟» یا «گفتی ...؟».
پس نکاتی که به عنوان مقدمه می‌گویم #اعلام_موقف است (بیان موضع).
ادامه ⬇👇⬇
۱) مسأله‌ی من #ایران است. تبارم کُردی و زبان مادری‌ام #لکی است (من #لک‌زبان هستم؛ مثل عده‌ای که #عرب‌زبان هستند. کهیر نزنید دوستان؛ توضیح دارم) اما در پیگیری حقوق اقوام و اقلیت‌های دینی و زبانی، حقوق بهاییان به اندازه‌ی منداییان و زندگی کُردها به اندازه‌ی عرب‌ها
ادامه 👇 ⬇👇
و تُرک‌ها و بلوچ‌ها و گیلک‌ها و ... برایم مهم است. #ستم_ملّی را با گوشت و پوست و استخوان دیده‌ام و موظفم برای محو آن تلاش کنم. این تلاش را ذیل #مسأله‌ی_ایران پیش می‌برم (طبیعی است که برای این هم دلیل دارم و عرض خواهم کرد).
ادامه‌ ⬇👇⬇
دست‌کم ۳۵ سال از ۴۸ سال عمر من در فهم زیبایی‌های #زبان_فارسی گذشته است. به این زبان می‌نویسم؛ شعر می‌گویم و از انگلیسی ترجمه می‌کنم. نوشته‌های من در دسترس است؛ پس این که در این زبان پُخی هستم یا نه، قابل قضاوت است. نکته این‌جا است: من فقط یک دوبیتی به #لکی دارم.
ادامه 👇⬇👇
در ۴۸ سالگی تازه دارم به زیبایی‌های #لکی #لری و #کُردی و توانش‌های این زبان‌ها پی‌ می‌برم. زیستِ من در جهان فارسی‌زبان، مرا از دنیای زبان مادری و زبان‌های ایرانیِ نزدیک به آن دور کرده است. ویژگی‌های زبانی، نکات نحوی، سیرِ‌ تحول و وام‌گیری و وام‌دهی این زبان‌ها

ادامه 👇⬇👇
از/به دیگر زبان‌های این فلات را باید از کسانی بپرسم که عمرشان را روی مطالعه‌ی زبان‌های زاگرس‌نشینان گذاشته‌اند اما کسی #استاد صدایشان نمی‌کند. کسانی که اگر هم چند کودک و نوجوان را گرد خود جمع کنند تا #زبان_مادری را آموزش دهند سر از زندان در می‌آورند.
ادامه ⬇👇⬇
کسانی که اگر در مورد کُردی، لکی یا لُری کتاب بنویسند باید برای چاپ آن قرض کنند و بعد هم کتاب‌هایشان را امضا کنند و هدیه بدهند (اگر مؤاخذه نشوند).
بدون کمک این افراد من هیچ درکی از زبان مادری‌ام نداشتم؛ و حالا هم که اندک آگاهی‌ای از این زبان‌ها پیدا کرده‌ام
ادامه ⬇👇⬇
باید برای هر نکته‌ای که می‌گویم به بچه‌های بالا اطمینان بدهم که #تجزیه‌طلب نیستم! (و البته برای بعضی از هم‌تبارانم هم اثبات کنم که آدم حکومت و منادی #فارشیسم هم نیستم).
به فارسی فکر می‌کنم؛ به فارسی خواب می‌بینم و این مرا نگران می‌کند. آیا فرزندان من از شعرهای ...

ادامه 👇⬇👇
آیا فرزندان من از اشعار ملا منوچهر کولیوند، نوشاد طرهانی، غلامرضا ارکوازی، کاظم برفی، شاکه و خان‌منصور، مولویِ کُرد، هَژار، میرنوروز، داراب افسر بختیاری و ده‌ها نابغه‌ی نامدارِ ادبیات کُردی و لکی و لُری، چیزی خواهند فهمید؟ اصلاً نام این افراد را خواهند شنید؟
ادامه 👇⬇👇
این‌ها که گفتم فقط بیان تجربه‌ی شخصی من بود. می‌شود از دیگر ابعاد این ستم و تبعات آن حرف زد.
اما گفته بودم که در مورد دو موضوع حرف خواهم زد:
۱) چرا می‌گویم من #لک‌زبان هستم.
۲) چرا اصرار دارم نقدهایم را ذیلِ #مسأله‌ی_ایران بیان کنم.
ادامه ⬇👇⬇
طایفه‌ی من هم لک‌زبان دارد؛ هم کُرد-زبان و هم عرب‌زبان. بعضی از بستگان من - که با پدرم قرابت نَسَبی دارند و جزء طایفه‌ی #پیرانی هستند در عربستان ایران زندگی می‌کنند و عربی حرف می‌زنند. اصلاً کُردی نمی‌دانند. ما با هم فارسی حرف می‌زنیم.
ادامه 👇⬇👇
پس لازم نیست از طرف آنان برآشفته شوید. آن‌ها در احواز عرب‌اند و در ایلام کُرد؛ ابداً هم ناراحت نمی‌شوند که کسی به آنان بگوید عرب یا عرب‌زبان.
عده‌ای دیگر از بستگانِ من به کُردیِ پهله‌ای حرف می‌زنند که بسیار نزدیک و بلکه عیناً کُردیِ فَیلی جنوب شرقی عراق است.
ادامه 👇⬇👇
لک‌های #لکستان خود را از نظر نژادی #لک می‌دانند؛ من بسیار خوش‌بخت بوده‌ام که جد پدری‌ام در میان آنان زندگی کرده و زبان‌شان را پذیرفته است چون عاشق زبان لکی‌ام اما قومیت من وابسته به #ایل_کرد است (ایل کرد هم تعریف و حدود مشخص دارد؛ منظور قوم یا ملت کرد نیست).
ادامه 👇⬇👇
در مورد این که چرا با #فدرالیسم میانه‌ای ندارم (ضمن این که با فرقه‌ی ایرانشهری و پان‌ایرانیست‌ها هم آشکارا مشکل دارم) ابداً بحثم #تمامیت_ارضی و حفظ #ایران به هر قیمت نیست.
مکرر می‌خوانم و می‌شنوم که فلان کشور چند زبانه است و به صورت فدرال اداره می‌شود ...
ادامه 👇⬇👇
نمی‌دانم وقتی از چند-زبانگی و #فدرالیسم در فلان کشور حرف می‌زنید خاطر شریف‌تان به این هم توجه دارد که آن کشورها با چه کشورهایی همسایه‌اند؟ و در کجای عالم واقع‌اند؟ روابط‌شان با همسایگان چگونه است؟ چه قدرتی دارند؟ اگر #بلوچستان را #پاکستان هسته‌ای ببلعد ...
ادامه 👇⬇👇
سپاه صحابه و گروه جنگوی را شما کنترل می‌کنید؟ اگر #آذربایجان جنوبی شُدید (و درک نمی‌کنم چه‌طور می‌توان چنین تعبیری ساخت و گفت) در جبهه‌ی جدیدی که علیه ارمنستان گشوده می‌شود باکویی‌ها گوشت دم توپ خواهند شد یا «غیورمردان اردبیل»؟ و اگر ارمنستان بخواهد اردبیل را ...
ادامه 👇⬇👇
فی‌المثل، ضمیمه‌ی خاک خود کند باکو به دادتان می‌رسد که همین حالا هم زاییده؟

این #رشته_توییت یا #سلسله_سخنک را بدون ویرایش می‌فرستم با این خلاصه: مدافع آموزشِ #زبان_مادری و حفظ زبان فارسی به عنوان زبان رسمی هستم و معتقدم که مشکلات مردم ایران را باید ذیل #مسأله‌ی_ایران حل کرد.
Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh.

Keep Current with ناصر همتی

Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

Twitter may remove this content at anytime, convert it as a PDF, save and print for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video

1) Follow Thread Reader App on Twitter so you can easily mention us!

2) Go to a Twitter thread (series of Tweets by the same owner) and mention us with a keyword "unroll" @threadreaderapp unroll

You can practice here first or read more on our help page!

Follow Us on Twitter!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!