#Outojoulukalenteri #Outotarina
Luukku 23 (myöhässä)

Monin paikoin Eurooppaa kansanusko tietää että kun Vapahtaja syntyi jouluyönä maailma kääntyi hetkeksi aivan päälaelleen, uskomattomia asioita tapahtui, ajan kuteeseen repesi ikuisiksi ajoiksi reikä.
Siksi, uudestaan ja uudestaan Tuomaanpäivän ja loppiaisen välillä maailma on erilainen. Aika seisoo, portit ovat auki ja outous virtaa toisesta maailmasta tähän.

On otollinen aika myös sille, että saattaa kokea jotain omituista.
Kuten nyt Basil Saville. Basil oli 16-vuotias koulupoika kun oli joulu 1944, eikä se ollut mikään iloinen joulu. Vähän niin kuin nyt, monet eivät nähneet rakkaitaan, eikä moni voinut tehdä edes arvauksia siitä, mitä seuraava vuosi toisi tullessaan. Maailma oli sekaisin.
Vuonna 1944 se luonnollisesti oli sekaisin siksi, että maailma paloi kauhean sodan kourissa. Basil ei suinkaan roikkunut puolinukuksissa maha täynnä kotonaan, vaan hän oli partiossa.
Hän oli liian nuori rintamalle, mutta hänen tehtävänsä oli tähystää vihollisen pommikoneita ja suojella kuuluisaa St. Albansin kirkkoa Hertforshiressa. Oli oltava valmiina sammuttamaan kirkkoa, jos pahin tapahtuisi.
St.Alban, jonka mukaan kirkko on nimetty on kelttiaikainen pyhimys, ja kelttiläiseltä ajalta asti paikalla tiedetään olleen kirkkoja. St.Albans Abbeyn viimeisin restauraatio on tehty 1807. Kirkko on hyvin vaikuttava.
Sinä kyseisenä jouluyönä nuori Basil Saville partioi kirkolla yksin. Se oli luonnollisesti valaisematon, vihollisen pommikoneita ei haluttu sinne suoranaisesti houkutella. Maassa oli ohut kerros luonta joka hieman valaisi kalpean kuun paistaessa taivaalta.
Abbey oli hipihiljainen ja pimeä, kun Basil kuljeskeli sen syvissä varjoissa. Paikallinen poika kun oli, St. Albans oli hänelle hyvin tuttu. Hän oli toiminut siellä avustajana ja laulanut kuorossakin. Kirkko sinänsä ei ollut pelottava hänelle.
Mutta hänellä oli omituinen tunne, että hän ei ollut yksin.
Tunne vahvistui koko ajan. Kun hän saapui 1400-luvulla holvattuun osaan kirkkoa, tunne kasvoi intensiiviseksi, niin että hän sytytti taskulamppunsa (sitä ei suositeltu tehtäväksi turhan takia)
Hän suuntasi valokeilan holveihin, ja, kauhukseen, huomasi, että tunne ollut todellinen: kaksi tummaa, huputettua hahmoa seisoi pimeydessä ja katsoi suoraan häntä päin, vaikka kasvoista ei hupun pimeydestä saanut selvää.
Rohkea nuori mies sammutti lamppunsa ja käveli ripein askelin hahmoja kohti, mutta huomasi niiden kadonneen kuin ilmaan. – Ehkä hänen mielikuvituksensa vain temppuili.
Basil jatkoi tavanomaisen tarkastusreittinsä tekemistä. Seuravaksi hän kipusi ylös eräälle kattotasanteelle johtavia tikkaita kellotornin vieressä kun hän kuuli St.Albansin kellojen kumahtelevan.

Mutta se oli mahdotonta.
Ei ainoastaan siksi, että kirkossa ei olisi pitänyt olla ketään soittamassa kelloja, vaan myös siksi, että kelloja ei ollut. Kaikki St.Albansin kellot oli viety sodan alussa varastoon.
Koska Basil oli kovempi jätkä kuin sinä tai minä, hän keräsi itsensä ja vapisevin, mutta varmoin käsin tempaisi kellotornin oven auki.
Torni oli tyhjä, ja aisa, jossa kellot rauhanaikana roikkuivat oli tyhjä.
Basil alkoi laskeutua alas kellotornin kapeita, kiertäviä portaita kohti kirkon laivan pimeyttä. Saavuttuaan parvelle, kirkon urut alkoivat soida. Saville näki, että urkuparvella jonkin matkan päässä näytti lepattavan kynttilä.
”Kynttilä sammuksiin!” Basil huusi, samalla kun käveli lähemmäksi. Hän kuuli edelleen musiikin, ja hän näki jopa vanhan nuottikirjan sivujen kääntyvän,mutta hän ei nähnyt urkuria.
Hänellä ei ollut aikaa ihmetellä tätä, koska tapahtumat alhaalla kirkon laivassa veivät hänen huomionsa. Alttarilta eteni pieni kulkue pitkin runkohuonetta kohti asehuonetta. He olivat selvästi munkkeja, ja heitä johti paljaspäinen apotti.
Munkit lauloivat soinnukkaasti uruista tulvivan musiikin säestyksellä. Basil kipaisi äänettömästi portaita pitkin alas nähdäkseen vain kulkueen katoavan pimeyteen ja ilmaan. Äänet vaikenivat.
Hän palasi vielä urkuparvelle ja näki, että siellä ei ollut ketään, mutta vanha nuottikirja oli edelleen paikoillaan, samoin loppuun palanut kynttilä. Ilmassa leijui vielä sammuneen kynttilän tuoksu. Hyvä. Ehkä hän ei ollut tulossa hulluksi.
Samassa Basil kuuli askeleita runkosalista, ja alas vilkaistessaan hän näki kolme ystäväänsä, saman ikäisiä poikia tulossa joulunaterioiltaan kodeistaan liittyäkseen Basilin kanssa partioon.

Luonnollisesti he eivät olleet kuulleet tai nähneet mitään.
Basil kertoi kokemuksestaan monelle, mutta törmäsi aina epäuskoon.

Vuonna 1982 paikallinen lehti keräsi lukijoidensa joulukokemuksia, ja Saville kirjoitti lehdelle kokemuksestaan. Hän ei ollut puhunut siitä kellekään enää vuosikymmeniin, mutta halusi nyt jakaa sen.
Kävi ilmi, että moni muukin oli nähnyt ja kuullut kummia St.Albansissa ja sen lähettyvillä.
Robert Fayrfax, joka toimi kirkon urkurina ja kuoronjohtajana 1500-luvulla oli aikansa merkittävimpiä englantilaisia säveltäjiä.
Frank Dragart niminen mies kirjoitti lehdelle pian Savillen muistelman luettuaan, että 1921 kirkossa oli säveltäjän kuoleman 400-vuotismerkkivuoden kunniaksi esitetty ensi kertaa Fayrfaxin kuoleman jälkeen hänen ”Albanus Messu”.
Dragart oli ollut sitä kuulemassa ja kysyi seuravaana päivänä kirkon silloiselta kanttorilta, oliko hän iloinnut saadessaan esittää teoksen.
”Kyllä toki”, kanttori oli vastannut: ”Mutta en minä suinkaan sitä ensi kertaa 400 vuoteen esittänyt.
Tuolla kirkossahan se on öisin usein soinut Fayrfaxin itsensä soittamana” , kanttori oli vastannut.

Hän sattui asumaan aivan kirkon vieressä.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Katja Salminen

Katja Salminen Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @KatjaMerituuli

25 Dec
Seuraa vuodatus MONOPOLISTA.

Se on kai jonkinlainen #Outotarina
Tyttäreni 8v. käy teit äidin astumaa, kun hän kiinnitti huomioni Monopolipelin erikoiseen historiaan. Avautui tarina, joka ei ainakaan minulle ollut aiemmin tuttu.
Olen sijoittanut mielessäni Monopolin alun jonnekin 30-luvun Amerikkaan, enkä ole ollut täysin väärässä. Silloin peli tuli tunnetuksi. Mutta se on vanhempi. Image
Read 29 tweets
24 Dec
#outojoulukalenteri luukku 24.

Olin teille kertomuksen velkaa ja floodasin sen hetki sitten

Kiitos teille, jotka olette olleet tänäkin vuonna kiinnostuneita joulukalenteri hupailustani.

Silti:
Tälle yölle on todella olemassa vain yksi kertomus.
Minut paremmin tuntevat tietävät, että minulle joulunaika merkitsee uskon kiinnittymistä siihen, että pimeydessä loistaa valo, että rakkaus vielä voittaa rakkaudettomuuden, että 2000 vuotta sitten tapahtui jotain poikkeuksellista,
Mutta mitä joulunaika itse kullekin merkitsee, toivon , että aika on teille lempeä.

Jos olette rakastettuja, olkaa kiitollisia.

Jos olette yksinäisiä, tulkaa nähdyiksi ja levätkää rakkaudessa, menneissä, olevissa ja tulevissa.
Read 6 tweets
23 Dec
#Outojoulukalenteri #Outotarina
Luukku 22 (myöhässä)

Olisi varmaan jonkin klassikon aika. Let’s educate the children.

Barbados. Image
Pyydän kuvittelemaan Barbadoksen 1800-luvun alkupuolella. Ette ehkä voi. Moni sinne tullut ulkopuolinen sanoi, että jos maanpäällä on helvetti sen täytyy olla Barbadoksella.
Saari oli hyvin kuuma ja kostea. 1600-luvulla alkanut laaja sokeriruo’on viljely oli sotkenut alueen luonnollista pintaveden poistumaa, ja ajanut ilmaan hirvittävät parvet hyttysiä.
Read 31 tweets
11 Dec
#Outojoulukalenteri #Outotarina
Luukku 11.
Tämä on Boulia Shire keskellä Australian suurta outbackiä. Aluetta, jossa ei muuten kannata harhautua tieltä.
Ja kun ajatte pitkin tietä, joka kulkee läpi Boulia Shiren. ja miksette ajaisi, leviää ympärillenne maa, johon katoatte kuin muurahainen.
Se on valtaisa maa, Unimaa, jonka yksitoikkoisuutta rikkovat erilaiset kivi- ja kalliomuodostumat ja pienet alueet, jossa vesi pyrkii lähemmäs pintaa, ja johon on tungeksinut puskamaailmalle tyypillistä kasvistoa.
Read 29 tweets
10 Dec
#Outojouukalenteri #outotarina
Luukku 10.
Tämä on Bouvigny-Boyefflessin kylä lähellä La Perrieriä Ornen kunnassa Ranskassa.
Vuosi 1846 oli vasta alkanut, ja lunta sateli. Kylän nuoret naiset olivat kokoontuneet ulkotöiden puutteessa sisään ompelemaan hansikkaita.
Heidän joukossaan istui Angelique Cottin, 14-vuotias tyttö, jota kuvattiin seuraavalla tavalla: ”Hän oli lyhyt, mutta vankkarakenteinen, vahva tyttö. Hän oli kuitenkin fyysisesti ja henkisesti erittäin apaattinen”.
Oma mielikuvani on, että Angelique oli sellainen hiljainen, ja vähän jähmeä ihminen, joka usein tyytyy mieluummin tarkkailemaan tilannetta kuin osallistumaan siihen. Yksinkertainen, vähän huumorintajuton, hiljainen maalaistyttö.
Read 28 tweets
9 Dec
#Outojoulukalenteri #Outotarina
Luukku 9.

Hassua, että tapahtuma-ajaksi on sanottu jotain niin eksaktia, ja sitten kuitenkin niin epävarmaa, mutta se sopii tähän merimysteeriin. Se nimittäin tapahtui joko heinäkuussa 1947 tai helmikuussa 1948. Lähteet ovat ristiriitaiset. Image
Hollantilainen kuljetusalus Ourang Medan oli Malaccan salmessa, joka sijaitsee Sumatran ja Indonesian välissä. – Ja alus oli pulassa, vaikka emme tänäkään päivänä tiedä millaisessa. Image
Ourang Medan (joka tarkoittaa ”Medanin miestä”) oli jo 40 vuotta täyttänyt 5000 kargotonnin alus, joka oli ollut jo monella omistajalla, vaihtanut nimeään ja lippuaan vuosien saatossa monta kertaa.
Read 19 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!