Kochani, nie mam niestety czasu, ponieważ pochłania mnie praca naukowa, w związku z czym dzisiaj tylko mały wąteczek, poświęcony tejże.
Jedną z najważniejszych rzeczy, które należy ustalić, pisząc artykuł naukowy - każdy! - jest DEADLINE.
Deadline'y naukowe mają swoją specyfikę👇
...i nie należy ich absolutnie utożsamiać z deadline'ami korporacyjnymi, czy - nie daj Boże - z terminami sądowymi (które też są formą deadline'u, z naciskiem na dead).
Wyróżniamy kilka rodzajów podstawowych deadline'ów naukowych i zjawisk im towarzyszących.
1. Deadline Zaplanowany. On, jak wszystko co zaplanowane, nie istnieje. Nie ma więc powodu, by zwracać na niego uwagę.
Deadline'y zaplanowane mogą, a nawet powinny nakładać się na siebie. Czym więcej, tym lepiej, ponieważ tłumaczymy wszystkim, że nie możemy pisać A, bo piszemy B
2. Przypomnienia. Przypomnienia o przekroczeniu Deadline'u Zaplanowanego są dla naukowca tym, czym komary dla wytrawnego preppersa. Nie zauważa ich, to po prostu część życia w akademickiej dżungli.
3. Nalegania. Nalegania mogą być irytujące, co może niekiedy prowadzić nawet do rozproszenia uwagi i utrudnić pracę naukową. Dlatego należy ich unikać, np nie odbierając telefonów. Ewentualnie mailem wyjaśniamy, że opóźnienie wynika z nakładania się deadline'ów, patrz pkt 1.
4. Ostateczny Deadline. Jest to w gruncie rzeczy rodzaj Deadline'u Zaplanowanego i należy go traktować podobnie. Ostateczny Deadline dobrze też nadaje się do obrony przed Naleganiami dotyczącymi tekstów, dla których obowiązuje tylko Deadline Zaplanowany.
5. Ostateczny Nieprzekraczalny Deadline Po Którym.
Po którym nic się nie stanie, a nawet stopniowo przestaną nalegać, bo widzą już, że to nic nie daje. Jednak osoby o słabej psychice wyznaczenie ONDPK może skłonić do pojawienia się w bibliotece celem upozorowania riserczu.
6. Okres Ciszy. To czas, w którym następuje Wzmożenie Moralne, prowadzące do pojawienia się nieusuwalnego poczucia, że Trzeba Będzie Coś Z Tym Zrobić. Wzmożenie Moralne jest bardzo wyczerpujące, w zw. z czym osoba je przeżywająca nie podejmuje w tym czasie żadnej aktywności.
7. Wzmożenie Moralne rośnie wprost proporcjonalnie do niepokoju, wywołanego faktem, że ustały Nalegania i można odnieść wrażenie że sprawa publikacji umarła; stąd ten etap pracy naukowej określamy właśnie jako Okres Ciszy. Okres Ciszy zostaje zakończony Tym Telefonem.
8. Ten Telefon. Wykonuje go zazwyczaj kierownik grantu lub podobnego rodzaju nadzorca. Telefon jest tą iskrą, która w ułamku sekundy przekuwa Wzmożenie Moralne w Zdolność Do Działania. W wyniku Działania zostaje złożony wniosek o przedłużenie grantu lub wyznaczony Nowy Deadline.
9. Jeżeli udało się przedłużyć grant, cykl 1-8 powtarza się. Jeżeli nie, lub też jeżeli wyznaczono Nowy Deadline, sprawa zaczyna się robić poważna. W zależności od osobniczej odporności na stres danego naukowca, w ciągu trzech do sześciu tygodni dochodzi do Otwarcia Pliku.
10. Jeżeli planowana publikacja jest zbiorówką, po Otwarciu Pliku następuje Weryfikacja Pracy Innych. Po ustaleniu, że nikt z zespołu od ponad dwóch lat nie dopisał w pliku nic nowego, a to co w nim już jest, to wciąż skopiowane fragmenty wniosku grantowego, następuje Zaduma.
11. Jeżeli naukowiec pracuje sam, Zaduma następuje samoczynnie po Otwarciu Pliku (pustego). Z Zadumy wyrywa naukowca Drugi Telefon, w wyniku czego następuje przejście do etapu Wytężonego Pokonywania Trudności Obiektywnych. Składa się on z dwóch cześci:
12. WPTO etap 1: ściągnięcie Brakującej Literatury Bez Której Nie Można Zacząć. W dzisiejszych czasach wiele się już na tym nie ugra, prawie wszystko jest w digitalu, a poza tym wszyscy są już naprawdę nerwowi i nawet potrzeba skorzystania z dzieła istniejącego w 1 egzemplarzu
13. ...dostępnym tylko w Kanadzie czy w Argentynie, nie odwlecze niczego; natychmiast okazuje się, że ktoś tam ma znajomego, który zeskanuje. WPTO etap 2 obejmuje z kolei odkrycie że dane, na które chciał się powołać autor zostały zebrane i opracowane rok temu przez doktorantów.
14. Po WPTO oraz dwóch do trzech dodatkowych Telefonach, nie ma już wyjścia i tekst powstaje zwykle w ciągu tygodnia-dwóch. Oczywiście, nie dotyczy to publikacji książkowych. Ponieważ zaś ja jestem już na etapie Zadumy, proszę o wyrozumiałość dla mojej ograniczonej tu obecności.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Easy Rider

Easy Rider Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @EasyRid04682094

3 Apr
#LetsTalkDesign odc. 34: Historia pewnego nawrócenia.
Do malarstwa religijnego artyści dojrzewają powoli. Jacques Joseph Tissot, znany bardziej jako James Tissot, namalował "Ce que voyait Notre-Seigneur sur la Croix" będąc już dobrze po pięćdziesiątce. Tak, to jest Ukrzyżowanie.
Nawrócił się dzięki wizji, którą zesłał mu Bóg w kościele Saint-Sulpice w Paryżu. Złośliwi powiedzą, że równie dobrze mógł mu ją zesłać absynt; Tissot jako artysta zadawał się z impresjonistami, pointylistami i w ogóle z ludźmi którym lepiej nie podawać ręki. Wizja wyglądała tak:
Tezę o absyncie może też potwierdzać to, że w 1885 Tissot nie był w najlepszym stanie psychicznym. 3 lata wcześniej zmarła na gruźlicę jego muza, kochanka i towarzyszka życia, Kathleen Newton.
Read 31 tweets
2 Feb
Słowo się rzekło, dziś na dobranoc historia o tym, jak zostałem prawnikiem. Było to dawno temu, chociaż pociąg z Wrocławia do Warszawy już jeździł.
Był październik, tatrzańskie babie lato po pierwszym śniegu, który właśnie zdążył się roztopić; ten ostatni ciepły dzień w górach 👇
Siedzieliśmy pod otworem Wielkiej Śnieżnej i gotowaliśmy kolejne zupki, bo nikomu nie chciało się wchodzić do zimnej, mokrej dziury. Miało to być takie przejście edukacyjno-rekreacyjne, do 1szego biwaku i z powrotem: 2 najfajniejszych dziadków z Klubu zabrało 3 młodych po kursie
Jaskinia Śnieżna to, oprócz innych atrakcji, przede wszystkim Wielka Studnia - 65 metrów, z czego większość w swobodnym zjeździe bez kontaktu ze ścianą; patrzysz jak światło z miksta na kasku wypełnia krasowy dzwon nad twoją głową, a w dole ciemność. Ale i tak nam się nie chciało
Read 7 tweets
18 Jan
Nie tylko wejście z tlenem się nie liczy; tak naprawdę to wchodzenie na ośmiotysięczniki w ogóle nie jest wspinaniem. No, może czasem. Ale wtedy to nie trzeba być na szczycie. Liczy się styl. Nie, liczą się przeżycia. It's complicated. Zapraszam na wąteczek 👇
Nie wiem czy potrzebnie, ale just in case wyjaśnię, jak to wspinanie w ogóle wygląda. We wspinaczce klasycznej, poruszamy się w pionie do góry, chwytając się tylko skały. Nie obciążamy liny - ona służy tylko do asekuracji. Jeśli odpadniemy, lina wyhamowuje lot dzięki przelotom
...oraz dzięki przytomności umysłu naszego partnera, który asekuruje nas, przesuwając linę do której końca jesteśmy przywiązani, przez specjalny przyrząd. Jak widzi że lecimy, to musi ją umiejętnie zablokować. Tu dobrze widać o co chodzi, od 1:35
Read 47 tweets
9 Jan
W pierwszej części wątku starałem się odtworzyć ramy w jakich funkcjonowała inteligencja PRL jako klasa społeczna; dziś o jej losach podczas reglamentowanej rewolucji i o jej końcu. "Toast za inteligencję", cz. II
Chciałbym tu zwabić @SonikBoguslaw i @romangraczyk, może się uda.
Mamy więc lata 70te. Wśród inteligentów dominuje oportunizm, ale jest to oportunizm coraz bardziej nielubiany. Istnieją grupki nie tylko oporu politycznego (bardzo nieliczne, bo to było nader ryzykowne zajęcie), ale przede wszystkim - w dorosłość wchodzi pokolenie powojenne
Czuje ono przymus Trzeba Żyć dużo słabiej niż ich rodzice. Co owocuje powstaniem kontrkultury: poetyckiej (Wojaczek, Stachura, Bierezin), teatralnej (Teatr Ósmego Dnia), muzycznej (1976 pojawia się John Porter, 1979 Janerka zakłada Klaus Mitffoch); rozwija się ruch hippisowski
Read 54 tweets
5 Jan
Krystyna Jandy w roli Chytrej Baby z Radomia jest ostatnim, mocno spóźnionym akordem w historii peerelowskiej inteligencji. Której dwuznaczny etos dogorywa właśnie na śmietniku twitterowej pogardy. "Toast za inteligencję", zapraszam na wąteczek 👇
"Inteligencję" każdy definiuje inaczej; była zjawiskiem złożonym i niejednorodnym. Inteligentami byli i Jan Olszewski i Jerzy Urban. Inteligencja budowała stalinizm; inteligencja stworzyła "Solidarność". Ale inteligentem był też inżynier Karwowski. Czym więc była, do cholery?
Była specyficzną klasą społeczną; z inteligencją przedwojenną miała trochę wspólnego, ale niewiele; skupmy się więc na inteligencji PRLowskiej. Pojęcie klasy społecznej też zresztą wymaga wyjaśnienia; Weber narzucił nam pojęcie klasy jako kategorii czysto ekonomicznej...
Read 36 tweets
1 Jan
#LetsTalkDesign odc. 33,5 #bonusik: Przeżyjmy to jeszcze raz
Wszyscy jesteśmy dziś, nieprawdaż, krzynkę zmęczeni; w związku z tym będzie mało tekstu, a dużo obrazków. Zapraszam na subiektywny i dość przypadkowy przegląd fotografii dokumentujących miniony rok. Rok 2020 👇 Ezra Acayan, Getty Images: Wybuch wulkanu Taal, Filipiny 12
Rok ten zaczął się od erupcji wulkanu Taal (powyżej, Ezra Acayan), a potem były pożary w Australii. Już o nich nie pamiętacie ponieważ zaraz przykryło je wiadomo co; ale lasy płonęły dalej, nie tylko w Australii (Matthew Abbott, Robert Gauthier, Sam Mooy, Adam Ferguson)
Pożary są bardzo fotogeniczne, w związku zrobiono im bardzo dużo zdjęć; dorzucam jeszcze 4 (Tracey Nearmy, Adek Berry, Sean Davey, nieustalony)
Read 19 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!