Mezi vyvíjejícím se plodem a matkou není vždy kooperace, ale také občas sobecký konflikt (jojo, už brzy si dítě začne nárokovat někdy příliš pozornosti).
V průběhu těhotenství (u zvířat i lidí) dochází k obousměrné výměně mateřských a plodových buněk (plod chrlí těch buněk opačným směrem víc). Jevu, kdy se buňky v těle matky uchytí říkáme mikrochimérismus, ty mohou přetrvat dlouho a dokonce pak přecházet i na další dítě.
Co vlastně tyhle plodové buňky dělají? Spektrum je široké a jednotlivé studie ukazují od přínosů pro oba (zvýšené hojení zranění), přes výhody pro dítě (ovlivnění prsních žláz) až po komplikace v případě konfliktu (autoimunity, problémy otěhotnět po prvním porodu....).
Buňky plodu, včetně mužské DNA, byly nalezeny:📝v prsních žlázách, kde ovlivňují laktaci.
📝ve štítné žláze - ovlivnění hormonů a teplotní rovnováhy
📝mozku - zde role není příliš zřejmá
📝oblastech případného autoimunitního onemocnění - v případě konfliktu mezi mat-plo imunitou
📝plících a cévách - role není známá, možná jde jen o přechod do cílových tkání.
Případná role a kauzální vztah buněk plodu na zdraví matky nejsou vždy zřejmé: např. u rakoviny prsu se zdá, že těhotenství je dlouhodobě protektivní, ale přechodně je riziko zvýšené.
Celý tento výzkum je naprosto "mindblowing" a má řadu výzev:
🔦Odlišení alel plodu od mateřských
🔦Detekce extrémně nízkých hladin buněk plodu
🔦Identifikace funkční role těchto buněk
🔦Měření interakce mezi buňkami plodu a mateřskou imunitou
Toto by samozřejmě byla skvělá zpráva, ale pojďme trochu mírnit očekávání. "Pilulka zatím ukrytá pod názvem ALZ-801 nedávno vstoupila do třetí a tedy závěrečné fáze klinických studií." - copak má za sebou? (vlákno)
ALZ-801(tramiprosat) byl hodnocen již ve dvou Phase 3 studiích firmou Bellus na > 2000 pacientec, nicméně severoamerická studie tehdy nezaznamenala žádný stat.sig rozdíl mezi léčbou a placebem v primárním parametru. :-/ ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/P…
Alzheon si licencoval ALZ-801 v roce 2013 a udělal post-hoc analýzu těch studií
(V podstatě přežvýkal výsledky, zda se z nich nedá něco užitečného vytřískat, což je naprosto legitimní postup, jen se pak musí znovu potrdit ve studii). alzheon.com/clinical-data/
V rámci EMA rolling review jsou aktuálně proti #COVID19 hodnoceny 4 MAb terapie.
💊#bamlanivimab (monoterapie, nebo v kombinaci s etesevimabem),
💊REGEN-COV2 (casirivimab/imdevimab)
💊REGKIRONA (regdanvimab)
💊VIR-7831 (sotrovimab)
⚠️Pozor - aktuálně není schválený ŽÁDNÝ přípravek - EMA však dala k dispozici své dosavadní hodnocení, aby se mohly členské státy rozhodnout, zda využijí svých mechanismů pro nějaké dočasné schvalovací výjimky.
HLÁŠENÍ BEZPEČNOSTI #COVID19 VAKCÍN 💉
Dnes se vydáme do hlubin hlášení nežádoucích účinků a posvítíme si na vakcíny. 🔦
Bude to dlouhý, ale doufám, že to bude stát za to.
Pojďme od začátku:
💊Hlášení PODEZŘENÍ na nežádoucí účinky (NÚ) léků jsou důležitým zdrojem informací o lécích po jejich uvedení na trh.
💊Hlásit mohou pacienti, nebo zdravotníci, přičemž zdravotníci některé NÚ (závažné/neočekávané) musí hlásit povinně
💊Hlásit se dá zejména u výrobce léku, nebo u národní lékové agentury - pro ČR @SUKLcz vyplněním formuláře (obrázek) sukl.cz/nahlasit-nezad…
Ne, že bych jako nechtěl hubnout a hledal výmluvy, ale ono to s tím BMI a COVID není tak jednoduchý, jak si někteří myslí.
Asociace BMI a výsledků onemocnění COVID: sciencedirect.com/.../pii/S22138…
💊Extrahována data od 6,9 mil. pacientů z UK starších 20 let mezi 24. lednem a 30. dubnem 2020.
💊Průměrné BMI 26,78 kg/m2
💊ASOCIACE MEZI BMI A HOSPITALIZACÍ A TAKÉ ÚMRTÍM MÁ TVAR "J" A LÁME SE KOLEM BMI 23 KG/M2 - to znamená, že vyšší riziko těžkého COVID je taky v rozmezí BMI, KTERÉ POVAŽUJEME ZA ZDRAVÉ (19-25)
(Obrázek A hospitalizace, B JIP, C ÚMRTÍ)
Tocilizumab SNIŽUJE ÚMRTNOST CCA O 15% u hospitalizovaných pacientů se závažným COVID thelancet.com/journals/lance…
(přestože to není tak sexy téma jako monoklonály proti S-proteinu, tato monoklonální protilátka proti interleukinu-6 prokazatelně zachraňuje životy u závažných případů)
💊dobře designovaná a velká randomizovaná studie (2022 v rameni tocilizumabu, 2094 standardní péče)
💊podána standardní péče (SOC)nebo SOC+tocilizumab (TOC, 400-800 mg; druhá dávka mohla být podána po 12-24h jestli se pacientův stav nezlepšil).
💊primární par.:28 denní mortalita.
💊Celkově ve studii do 28 dnů zemřelo 621/2022 (31%) pacientů v rameni TOC a 729/2094 (35%) pac v SOC (RR=0,85%; 95% CI 0,76-0,94; p=0,0029).
💊Pacienti s TOC byli častěji schopní propuštění z nemocnice do 28 dnů (57% vs 50%; rate ratio = 1,22; 1,12-1,33, p<0,0001)
Základní způsob získávání monoklonálních protilátek: 1) laboratornímu zvířeti se podá antigen, proti kterému ono začne vyrábět protilátky. 2) Odeberou se mu buňky sleziny a ty se nechají splynout (fúze) s nádorovými buňkami (myelom), které se pak pěstují v tkáňové kultuře.