BayDNO Profile picture
27 Apr, 9 tweets, 3 min read
Slovenya’nın Bosna’yı bölüp 3 büyük devlet çıkaran Balkanlar haritası…

Slovenya Başbakanı Janez Jansa’nın Batı Balkanlardaki istikrarsızlığa çözüm olarak sunduğu “Batı #Balkanlar-Daha ileriye” başlıklı non-paper belge, Image
Bosna Hersek’in bölünmesini ve bölgede üç büyük devletin varlığının olmasını istiyor.

Bildiğiniz gibi Bosna Hersek’in kendi içerisinde Sırp ve Hırvat bölgeleri var. Jansa’nın belgesinde bu bölgelerin Sırbistan ve Hırvatistan’a bağlanılması isteniyor.
Zaten bir liman ile denizlere ulaşan Bosna Hersek denizlerden koparılarak, savaş öncesi haline getirilmeye çalışılıyor.

Balkaneu’da yer alan haritaya göre Kosova ve Makedonya’nın belli bir kısmının Arnavutluk çatısında bir araya getirilmesi,
Balkanlar’da istikrarın sağlanması için de Hırvatistan, Sırbistan ve Arnavutluk’un büyük yüz ölçümlerine sahip ülkeler olması gerektiği vurgulanıyor.

Tabi yine olay bir şekilde #Türkiye'yi buluyor. Jansa, Türkiye’nin bölgede iddia ettiği istikrarsızlık nedeniyle Kuzey Makedonya
ve Bosna-Hersek’te güçlü bir nüfuz elde ettiği ve bunun kırılması gerektiğini belirtiyor.

Slovenya Başbakanı #Jansa’nın Dayton Barış Anlaşması’nın 25. yılında gündeme getirmeye çalıştığı belge, Sırp ve Hırvat milliyetçiler dışında pek de desteklenmedi.
Slovenya Cumhurbaşkanı bile, Jansa’nın belgesini kabul etmediğini, Bosna Hersek’i AB yolunda desteklediklerini belirtti.

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Turkovic ise belgeyi “Pandora’nın kutusunun açılması ve Batı Balkanlar’ın istikrarsızlığı isteniyor belli ki.”
şeklinde yorumladı. Peki Slovenya Başbakanı’nın amacı ne?

Düşünün ki Slovenya liderisiniz. Çevrenizdeki ülkeleri, etnik olarak tek çatı altında toplamaya çalışıp güçlü hale getirmeyi arzuluyorsunuz. Hiçbir akla ve mantığa uymayan bu belgenin arkasında,
Bosnalı Hırvat yönetici Komsic’e göre İslam karşıtlığı var. Jansa, sürekli Twitter hesabından da bunu açıkça dile getiren bir ‘#İslam karşıtı’.
Balkan Insight benzeri bölgesel çalışmalarda bulunan siteleri incelediğimde, onlar da Jansa’nın bu planının başka bir karşılığını bulamıyor. Bunları yazıyorum ama bir şey olacağından değil. Nabız yoklamalarından hepimizin haberi olsun istiyorum. Takipte kalın: @baydno

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with BayDNO

BayDNO Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @baydno

29 Apr
İngiltere KKTC'yi tanır mı?

Kıbrıs’ta garantör devlet olan İngiltere, adada #Türkiye ve Yunanistan’dan farklı olarak egemen devlet statüsünde. Ağrotur ve Dikelya bölgelerinde toplam 254 kilometrekarelik bir alanın sahibi olan İngiltere, adanın yaklaşık %3’ünü kontrol ediyor. Image
İngiliz hukukunun geçerli olduğu bu bölgede iki İngiliz askeri üssü var ve 8 bine yakın Kıbrıslı yaşıyor. (Geçen yıl sivil alanların işletim hakkını Güney Kıbrıs’a verdi)
Geçtiğimiz günlerde İngiliz The Sunday Express gazetesi’nin ortaya attığı iddia, haber sitelerindeki manşetler gibi okuyanları şoke etti, başlığı görenler gözlerine inanamadı.
Read 10 tweets
28 Apr
🇹🇷🇪🇬🇸🇦🇮🇱🇦🇪 Türkiye, Mısır ve BAE ile yıllar sonra ilk kez diplomatik temas kurdu. Ama biz biraz geriye alalım…

Her şey #Libya ile başladı. Türkiye’nin desteğiyle ilerleyen Libyalı güçler, Sirte ve Vatiyye kapılarına dayanınca; Image
Mısır, BAE ve müttefik ülkelerden oluşa blok ile Türkiye karşı karşıya geldi. Taraflar bölgenin kırmızı çizgileri olduğunu açıklasa da Mısır lideri Sisi’nin “askeri müdahale” açıklaması oyunun rengini değiştirdi.
Olayların bu raddeye gelmesi hem Türkiye’yi hem de Mısır’ı öne süren diğer ülkeleri şaşırttı. Ya savaş olacaktı ya da…

Olması gereken oldu, #diplomasi masası kuruldu.

İlk görüşmelerin burada başlamak zorunda kaldığını düşünüyorum.
Read 9 tweets
25 Apr
Acaba?

Dün Biden’ın Ermeni Olayları’na ilişkin ‘#soykırım’ ifadesini kullanması, sosyal medyayı hararetlendirdi ama farkında olmamız lazım.

Birincisi, Türkiye’nin ‘soykırım tanıma’ gibi bir uygulaması yok ve bunu dış politika araçları arasına dahil etmiyor.
Türkiye’nin Ermenistan’ın 1915 iddialarına yönelik en büyük karşı tezi “soykırım ve benzeri olayların tarihçilerin konusu olduğu” ve meclislerin bu yöndeki kararlarının bağlayıcılığının bulunmaması. 100 yıllık savunmamız yani.
#İncirlik üssünün kapatılması konusunu için ise 46 yıl geriye gitmemiz lazım.

1975 yılında ABD, Kıbrıs Barış Harekatı sonrası Türkiye’ye silah ambargosu uygulama kararı aldı.
Read 10 tweets
24 Apr
ABD’nin ‘soykırım’ demesi ne anlama geliyor?

Biden’ın göreve gelmesinin üzerinden 3 ay geçti ki daha dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Obama ilk yurt dışı ziyaretlerinden birini Türkiye’ye düzenlemişti.
Ama son yıllarda ilişkiler öyle bir gerildi ki kötünün iyisi denilen Trump bile son 28 yılda Türkiye'yi ziyaret etmeyen tek Amerikan Başkanı oldu.

Bu giriş önemli ama konumuza gelelim.
Biden, seçim vaatlerinde Ermeni Olayları’na ilişkin ‘soykırım’ ifadesini kullanacağını söylemişti.

Klasik 24 Nisan haberi: “ABD Başkan X, '#soykırım' demeyerek “büyük felaket” ifadesini kullandı.”

Aslında Biden bu ifadeyi kullanan ilk başkan değil.
Read 10 tweets
23 Apr
Şu ‘anı’ mı yaşamak istersin yoksa…

Yaşadığımız teknoloji çağının beraberinde getirdiği telefon, sosyal medya, hayatımızın her alanında yer alan telefon uygulamaları, yapay zekanın getirmiş olduğu olumlu veya olumsuz yenilikler… Image
Hani Black Mirror’ı izleyen herkes bölüm sonunda bir irkiliyor ya, o durum var gibi. Ben dahil herkes o kadar fazla şikayet ediyor ki bu dönemden, 100 yıl öncesine gitmek ister miydik acaba? Teknolojinin bu kadar gelişmediği herhangi bir yıla. Bu dönemden çok mu zor olurdu?
Çok basit bir soru gibi geliyor olabilir ama binlerce farklı karakter ve durumdaki kişinin cevaplarını çok merak ediyorum. Çok da sormak istiyordum, bugüne kısmetmiş. Analiz, dünya veya diplomasi yok. Yorum da yapmayacağım, top doğrudan sizde.
Read 4 tweets
19 Apr
🔥 Geçtiğimiz hafta dünyada neler yaşandı?

1️⃣ Dünyanın en büyük altın alıcısı olan #Çin'in, 850 milyar dolar değerinde #altın ithal edeceği belirtildi.
2️⃣ Türkiye’de yayın yapan El Sharq TV'nin önde gelen isimlerinden Müslüman Kardeşler bağlantılı Mısırlı gazeteci Matar, "Türkiye tarafından bir kısıtlama yaşadık. Yayınlarımızda artık Sisi'yi eleştiremiyoruz." dedi.
3️⃣ İsrail ve Yunanistan, 1,6 milyar dolarlık (aralarındaki) bugüne kadarki en büyük savunma anlaşmasını imzaladı.
Read 8 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!