"O wow, #ivermectin má článek v nejčru, který ukazuje na jeho účinnost. Měli byste se nám všem omluvit, měli jsme pravdu." nature.com/articles/s4142…
Co na tom nesedí, níže: 👇
1) Nejedná se o Nature jako časopis, ale Nature jako vydavatelství - konkrétní časopis je Journal of Antibiotics a to je dost jiná liga. 2) Mechanismus účinku je v článku vskutku pěkný, ale mě nezajímá, jak by lék měl/neměl fungovat, ale zda je prokázané, že funguje. 3) A je?...
3) Podklady pro účinnost jsou učebnicovým příkladem cherrypickingu a znalí věci si již vybaví některé přesné fráze. Ano, jedná se o meta-analýzu IVMMETA, která není ani meta, ani analýza. O tomto živoucím monstr díle jsem již psal v březnu:
Na webu KS COVID je zveřejněn nový zápis z jednání ze dne 14. 6. 2021. ppo.mzcr.cz/workGroup/149
1⃣Očkování dětí (12-15L): Podmínkou očkování dětí v očkovacím centru v nemocnici je existence dětského oddělení, v očkovacím centru je podmínkou přítomnost pediatra.
2⃣KS je pro zachování použití respirátorů všude ve vnitřních prostorách, kde není možné udržet odstup větší než 2m (hlasování 7:5)
⚠️Je potřeba především edukace veřejnosti ohledně preventivních opatření, a především motivace lidí k očkování vč. vyvracení mýtů, které kolují...
3⃣Kritéria k uznávání vakcín
4⃣Data o N.Ú. covidových vakcín v ČR
5⃣Stanovisko ECDC
Účinná léčba Alzheimerovy choroby je Svatý grál. 7. června schválila Americká FDA lék #Aduhelm (aducanumab) - první lék na toto onemocnění po 17 letech.
Pojďme se podívat trochu blíž celé této situaci, která bude přepisovat nejen učebnice, ale možná i regulační přístupy.
⚠️FDA tento lék schválila, čímž ignorovala názor své vlastní komise, která hlasovala 10:0 PROTI SCHVÁLENÍ (1 se zdržel).
⚠️Následně již 3. člen této expertní komise rezignoval.
⚠️Léčba #aducanumabem bude stát přibližně 56 000$ (1,17 mil. Kč)
⚠️FDA dala výrobci bianco šek na jakoukoliv léčbu Alzheimera - indikační omezení jsou poměrně široká
⚠️Za to musí výrobce provést postautorizační studii, jejíž výsledky mají být známé do 2030 accessdata.fda.gov/drugsatfda_doc…
VIVAT TRANSPARENTNOST!
KS COVID konečně zveřejnil další zápisy.
Tak se podívejme, copak radili odborníci před týdnem. ppo.mzcr.cz/workGroup/149
Zápis z 20.5.2021 - výpisky:
Obecně se doporučuje snižování testování a hlášení lůžkových kapacit vzhledem k epidemiologické situaci.
Dovídáme se, že před 14 dny KS COVID požadovala po vakcinologické společnosti stanovisko ohledně používání adenovektorových vakcín kvůli trombocytopenii. Relevantní stanovisko je pravděpodobně toto (@RomanChlibek?): vakcinace.eu/data/files/dow…
Japonský lék na #COVID#favipiravir byl vloni v květnu v českých médiích oslavován jako zázračný lék a stále je součástí českých doporučených postupů: infekce.cz/Covid2019/DPco…
CO O JEHO ÚČINNOSTI PO ROCE VÍME?
Minulý týden vyšla v Nature meta-analýza studií nature.com/articles/s4159…
📝Našlo se 9 randomizovaných studií splňujících kritéria.
📝7 dní po začátku hospitalizace bylo pozorováno signifikantní zlepšení (RR = 1.24,95%CI: 1.09–1.41), ale nesignifikantně 14 dní poté.
📝Další výsledky NEBYLY signifikantně jiné oproti placebu: potřeba oxygenoterapie, JIP, ani mortalita (na obrázku)
Tohle bude velmi zajímavé sledovat: rozhodnutí by mělo proběhnout 7. června.
Pokud by bylo pozitivní, #aducanumab bude první novou léčbu cca po 17 letech a jedinou, která snižuje kognitivní snížení jedním z mechanismů této choroby (snížení amyloidu), nikoliv jen symptomy.
Jenže, v loňském roce poradní komise FDA vyjádřila pochybnosti ohledně dat o účinnosti této látky. fda.gov/advisory-commi…
Velmi podrobně se k tomuto vloni vyjádřil expert na farmaceutický vývoj @Dereklowe a dodal: "Pokud něco takového rozpoutáte, mělo by to být dobré. Léčba Alzheimeru má potenciál naprosto změnit výdaje na zdravotnictví v USA a proto potřebujete jasné důkazy blogs.sciencemag.org/pipeline/archi…
#regdanvimab
📝Dočasné povolení MZ - NEUDĚLENO
📝EMA rolling review zahájeno 24.2.2021
📝Většinu informací do vlákna budu čerpat z oficiálního hodnotícího dokumentu (EMA Assessment Report): ema.europa.eu/en/documents/r…
Jako jiné MAb byl #regdanvimab studován u nakažených s mild-moderate COVID a dále v podskupině s "riziky".
🧐Oproti jiným MAb jsou riziková kritéria volnější:
A)≥60 let
B)≥50 let a pneumonie - nezávažná a nevyžadující oxygenoterapii
To se @EMA_News moc nelíbí pro nespecifičnost