Účinná léčba Alzheimerovy choroby je Svatý grál. 7. června schválila Americká FDA lék #Aduhelm (aducanumab) - první lék na toto onemocnění po 17 letech.
Pojďme se podívat trochu blíž celé této situaci, která bude přepisovat nejen učebnice, ale možná i regulační přístupy.
⚠️FDA tento lék schválila, čímž ignorovala názor své vlastní komise, která hlasovala 10:0 PROTI SCHVÁLENÍ (1 se zdržel).
⚠️Následně již 3. člen této expertní komise rezignoval.
⚠️Léčba #aducanumabem bude stát přibližně 56 000$ (1,17 mil. Kč)
⚠️FDA dala výrobci bianco šek na jakoukoliv léčbu Alzheimera - indikační omezení jsou poměrně široká
⚠️Za to musí výrobce provést postautorizační studii, jejíž výsledky mají být známé do 2030 accessdata.fda.gov/drugsatfda_doc…
Celý tento případ je důležitý, jelikož tento lék je stejně v procesu hodnocení @EMA_News a tudíž se může týkat i našich českých pacientů (a rozpočtů zdravotních pojišťoven).
Farmaceutický twitter bzučí reakcemi na toto schválení. Otázky jsou, proč tedy byl schválen aducanumab a nikoliv léčiva, která doposud měly podobnou evidenci (zanedlouho si ukážeme jakou).
🧐POJĎME TEDY NA VÝVOJ, KLINIKU A DŮKAZY
Disclaimer: zatímco se profesně věnuji klinickým studiím, nejsem expert přímo na Alzheimer, což je velmi složité onemocnění.
Vývoj léků je náročný, zdlouhavý a drahý proces.
U Alzheimerovy choroby to je ale ještě daleko náročnější a dlouhodobá neúspěšnost je zde 99-100%. alzres.biomedcentral.com/articles/10.11…
Z části by to mohlo být způsobené tím, že nedostatečně chápeme samotnou chorobu, její reálný mechanismus, anebo že se skládá z mnoha různých podtypů (stejně jako nemáte mnoho všeobecných léků "na rakovinu").
K tomu pak potřebujete spoustu pacientů a dlouhé sledování.
JEDNÍM z údajných mechanismů Alzheimerovy choroby je tvorba takzvaných amyloidových plaků, které jsou nacházeny v mozku osob s Alzheimerovou chorobou. Právě proti jejich částicím (amyloid beta) má #aducanumab působit jako monoklonální protilátka. alzheimersnewstoday.com/aducanumab/
Takovýmto věcem se v praxi říká biomarkery (podobně jako např "zlý LDL cholesterol" nebo glykosilovaný hemoglobin u cukrovky) - JENŽE - ne vždy lék, který působí proti těmto markerům pomáhá v něčem důležitějším: zda pacient trpí nějakou potíží, nebo umírá později.
U Alzheimeru se vyšetřuje kupa věcí, primárně chcete trochu něco jiného, než řešit složení pacientova mozku.
Závažnost onemocnění
📝Jedním z testem u Alzheimerovy demence je tzv. MMSE 0-30 (vyšší=lepší) wikiskripta.eu/w/Mini_Mental_…
📝Dalším bývá Clinical Dementia Rating Scale (dnes ještě upraveno jako součet čtverců) CDR-SB 0-18 (vyšší=horší) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/P…
CO TEDY PROKÁZAL #ADUHELM ve studiích?
Dvě studie:
💊ENGAGE-nevyšla
💊EMERGE-vyšla
❓Které tedy věřit?
Zde se pak nachází spousta různého ohýbání a žvýkání dat v rámci následných analýz u podskupin a dávkování, nicméně takové věci normálně generují hypotézu, nikoliv potvrzují
💊Každá studie zahrnovala cca 1600 pacientů, průměrný věk 70 let.
💊Všimněte si počátečního mírného postižení dle MMSE (průměr 26) a CDR-SB (2,4) - kdo si nepomatuje, co to je, viz výše 😉
💊Primární parametr těchto studií je právě CDR-SB po 18 měsících
Zajímavá je kolonka ApoE ε4.
💊nositelé tohoto genu mají zvýšené riziko onemocnění Alzheimerem a v obecné populaci cca 25% osob má jednu verzi genu, 2-3% obě nia.nih.gov/news/people-ge…
💊 Ve studii bylo takových 67%
V průběhu studií byl #aducanumab dávkován v nízkém a vyšším dávkování - to vyšší ale bylo ještě dodatkem protokolu navýšeno za běhu.
Výsledky #Aducanumab u studií EMERGE a ENGAGE
💊Primární parametr je CDR-SB, které se u placeba průměrně zhoršilo o 1,74 nebo 1,56 (z výchozí hodnoty cca 2,45) - u nízkého dávkování nevidíme téměř žádný efekt, u vysokého dávkování pouze u EMERGE high dose.
💊Další důležitý parametr je MMSE, který se u placeba zhoršil o -3,3 nebo -3,5 z výchozího průměrného skóre cca 26,4.
💊U léčby opět vidíte mírné zlepšení pouze u EMERGE high dose.
Aby to fungovalo i u ENGAGE, udělala se post-hoc analýza pouze pacientů, kteří měli šanci dostat jen a pouze dávku z oné změny protokolu za běhu.
Ok, tak tedy léčba je to drahá a dává naději, tak alespoň bude bezpečná, že? No, jak se to vezme:
🏥Zřetelně je vidět vyšší riziko ARIA-E - otok ve vztahu k amyloidu, ARIA-H mikrokrvácení a sideróza (ukládání sloučenin železa v tkáni)
🧐V kontextu tohoto je fascinující, že schválená populace FDA pro #aducanumab není pouze zaměřena na pacienty s ApoE ε4, ale pro jakékoliv pacienty s Alzheimerem. Takových pacientů jsou doslova mraky.
🧐Vzhledem k tomu, co lék předvedl, by nákladově efektivní roční cena za tuto léčby byla cca 2 500-8 300$ (alternativně 10-30 000$) a nikoliv aktuálních 56 000$.
Odhaduje se, že náklady systému Medicare by mohly být cca 10,7mld$ ročně. fiercepharma.com/pharma/aduhelm…
Tento lék má historickou možnost naplnit naděje milionů pacientů s Alzheimerem, provětrat peněženky všem zdravotním pojišťovnám, a je možné, že se z něj stane extrémně výdělečný blockbuster.
Současně FDA udělala velký a nebezpečný precedent.
PS: Je to cca měsíc, co jsme zde řešili jiný potenciální lék na Alzheimera. Tak tedy, je vidět, že dveře u FDA jsou proražené. threadreaderapp.com/thread/1393818…
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
VIVAT TRANSPARENTNOST!
KS COVID konečně zveřejnil další zápisy.
Tak se podívejme, copak radili odborníci před týdnem. ppo.mzcr.cz/workGroup/149
Zápis z 20.5.2021 - výpisky:
Obecně se doporučuje snižování testování a hlášení lůžkových kapacit vzhledem k epidemiologické situaci.
Dovídáme se, že před 14 dny KS COVID požadovala po vakcinologické společnosti stanovisko ohledně používání adenovektorových vakcín kvůli trombocytopenii. Relevantní stanovisko je pravděpodobně toto (@RomanChlibek?): vakcinace.eu/data/files/dow…
Japonský lék na #COVID#favipiravir byl vloni v květnu v českých médiích oslavován jako zázračný lék a stále je součástí českých doporučených postupů: infekce.cz/Covid2019/DPco…
CO O JEHO ÚČINNOSTI PO ROCE VÍME?
Minulý týden vyšla v Nature meta-analýza studií nature.com/articles/s4159…
📝Našlo se 9 randomizovaných studií splňujících kritéria.
📝7 dní po začátku hospitalizace bylo pozorováno signifikantní zlepšení (RR = 1.24,95%CI: 1.09–1.41), ale nesignifikantně 14 dní poté.
📝Další výsledky NEBYLY signifikantně jiné oproti placebu: potřeba oxygenoterapie, JIP, ani mortalita (na obrázku)
Tohle bude velmi zajímavé sledovat: rozhodnutí by mělo proběhnout 7. června.
Pokud by bylo pozitivní, #aducanumab bude první novou léčbu cca po 17 letech a jedinou, která snižuje kognitivní snížení jedním z mechanismů této choroby (snížení amyloidu), nikoliv jen symptomy.
Jenže, v loňském roce poradní komise FDA vyjádřila pochybnosti ohledně dat o účinnosti této látky. fda.gov/advisory-commi…
Velmi podrobně se k tomuto vloni vyjádřil expert na farmaceutický vývoj @Dereklowe a dodal: "Pokud něco takového rozpoutáte, mělo by to být dobré. Léčba Alzheimeru má potenciál naprosto změnit výdaje na zdravotnictví v USA a proto potřebujete jasné důkazy blogs.sciencemag.org/pipeline/archi…
#regdanvimab
📝Dočasné povolení MZ - NEUDĚLENO
📝EMA rolling review zahájeno 24.2.2021
📝Většinu informací do vlákna budu čerpat z oficiálního hodnotícího dokumentu (EMA Assessment Report): ema.europa.eu/en/documents/r…
Jako jiné MAb byl #regdanvimab studován u nakažených s mild-moderate COVID a dále v podskupině s "riziky".
🧐Oproti jiným MAb jsou riziková kritéria volnější:
A)≥60 let
B)≥50 let a pneumonie - nezávažná a nevyžadující oxygenoterapii
To se @EMA_News moc nelíbí pro nespecifičnost
Vakcína Comirnaty (Pfizer) je v Evropě schválena nyní již i od 12 let.
Včera tu bylo pár dobrých otázek ohledně velikosti dávky apod. a tak jsem se rozhodl podívat přímo do té studie.
Publikace zde: nejm.org/doi/full/10.10…
💊Studovaná dávka byla opravdu 30μg
💊Jedná se o sledování,zda účinnost není nižší (noninferiority) u 12-15letých než u 16-25letých
BEZPEČNOST
💊Většina nežádoucích událostí byla mírné a střední závažností.
💊Bolest v místě vpichu byla nejčastější lokální reakce: závažná byla v 1,5% u 12-15letých a 3,4% u 16-25letých.
💊Zvýšená teplota se objevila u 20% 12-15leých a 17% u 16-25letých, horečka však jen u 1.
Dnes si povíme o druhé monoklonální protilátce proti S-proteinu COVID, REGEN-COV2.
Jinak novinkou je, že MZ již povolilo u BAMLAN i kombinační terapií.
📝Rovnou kombinovaný přípravek dvou látek
📝Dočasné povolení MZ do 31.12.2021
📝EMA rolling review zahájeno 1.2.2021
📝Většinu informací do vlákna budu čerpat z oficiálního hodnotícího dokumentu (EMA Assessment Report): ema.europa.eu/en/documents/r…
Klinický program Regeneron níže, zatím máme slibné výsledky a schválení hlavně u nakažených před hospitalizací, kde opravdu použití výrazně snížilo potřebu lékařských návštěv (MAV - medically attended visits)