1- Arkadaşlar herkese selam,
Ben bildiğiniz üzere düşen kırılımlarını pek sevmediğimi, işlemlerimde kullanmadığımı burda anlatmıştım. En son verdiğim #tkfen grafiğinde de düşen kırılımı gerçekleştirdikten sonra hissenin geri döndüğünü de son paylaşımlarımda göstermiştim.
2- Düşen kırılımlarını neden kullanmadığımı birkaç arkadaş da özelden sormuştu. Kısaca söylemem gerekirse, düşen kırılımlarında hisseye girdiğimizde, yön tersine dönerse, kontrol etmemiz zorlaşır.
3- Yani bu durumda Stop noktasını nereye koyacağız? Düşen çizgisinin altına mı? Yeni oluşan trend çizgisinin altına mı? Yoksa belli bir yüzdeye göre mi stop koyacağız?
Düşen çizgisinin altına koysak, gün geçtikçe stop noktası daha da aşağılara geleceğinden zarar da yükselir.
4- Belli bir yüzde koysak, bizi stoplatıp tekrar yükselebilir. Trend çizgisinin altına koysak, tekrar geri gelebilir vs.
Yani kısaca, kurduğunuz setup çalışmazsa, zarar beklediğinizden daha yüksek olabilir ve sermayeniz hızla eriyebilir.
5- Şimdi gelin, bu söylediğim olayı grafiklerle açıklayalım.
Örneğimiz #Netas hissesinden.
Tradingview’ın geri oynatma özelliğiyle hisseyi geçmişe alalım. Şöyle nispeten dik bir düşen çizdim. Düşen kırılmış ve üzerinde 3 gün kapanış yapmış. Image
6- Normalde bu kadar dik bir düşenin kırılımına girilmez ancak girdiğimizi varsayalım. Stopu nereye koyacağız? Düşen altına mı? Bu durumda yaklaşık %12 oranında zararı göze almanız gerek. Ancak bu risk yönetim kurallarına göre kabul edilebilir bir oran değil. Image
7- Hissenin en dibinin altına koysanız zarar daha da büyüyebilir. Bu da mantıksız.
Neyse fazla uzatmadan, böyle bir düşen kırılımında hisseye girseniz bakın neler oluyormuş?
Hisse düşenin altına gelmeden %15 daha düşmüş. Image
8- Peki aynı hisse üzerinden devam edelim.
Günleri ilerlettim ve aşağıdaki gibi bir düşen çizdim. Yeni düşen çizgisi nispeten daha yatay.
Düşen kırılmış ve yine üzerinde 3 gün kapanış yapmış. Burdan hisseye girsek stopu nereye koyacağız? Image
9- Aşağıya çizdiğim yatay trend çizgisinin altına stop koymak başta mantıklı geliyor. Ama oranın altı bile yaklaşık %8 zarara katlanmaya razıyız anlamına geliyor. Bu da aslında risk yönetim kurallarına göre yüksek bir zarar oranı. Image
10- Hadi stopu bu çizginin altına koyduk ve hisseye girdik diyelim. Bakalım ne olmuş?
Fiyat hem düşeni hem trend çizgisini aşağıya kırmış. Yine düşen kırılımında giriş stratejisi zararla sonuçlandı. Image
11- Peki Fiyat tekrar bu yatay trendin üzerine çıkarsa? “Trend kırıldı ama tekrar üzerine attı al” stratejisi çalışır mı?
(Not: Bu stratejinin yükselen trenddeki hisselerde çalışma olasılığı daha yüksektir. Düşen trendde çalışma olasılığı azalır.) Image
12- Hisse düşen trendde olduğundan bu tip bir breakout da hayal kırıklığı ile sonuçlanmış. Image
13- Yine aynı hissede düşen kovalamaya devam edelim.Aşağıdaki grafikte düşen eğimi biraz daha azaldı. Yine düşen kırılmış. Alçalan Takoz formasyonu da var. Ve yükselen bir trend yapmış.Mesela stopu bu yükselen trendin altına koyabiliriz. Trend altı günlük kapanışta stop olacağız Image
14- Olumlu görünen bu analize rağmen hisse trend altındaki açılıştan sonra neredeyse taban yapmış. Yani günlük kapanış beklesek alım yerimizden yaklaşık %7 zararla kapatacaktık. Hissenin güncel grafiği de aşağıda. Son düşüşten önce çarptığı direnci de kırmızı çizgiyle gösterdim. Image
15- Yani geçmişte destek çizgisi olarak çizdiğimiz yatay trend çizgisi direnç olarak karşımıza çıkmış.
Neyse sözü fazla uzatmayayım. Neden düşen kırılımlarında hisseye girmediğimi örneklerle anlatabilmişimdir umarım.
16- Peki hangi breakout stratejisi daha sağlıklıdır? Biraz da bundan bahsedeyim.
Yani kontrolü kolay, risk kazanç oranı yüksek breakout stratejileri neler olabilir?
17. Buna çok güzel bir örnek #ETHUSDT grafiğinden.
Aşağıya geçmişten 4 saatlik #ETHUSDT grafiğini koydum. Fiyatın oklarla gösterdiğim yerlerdeki tepkilerine dikkatle bakın. Image
18- Grafikte çizdiğim direnç çizgisi yataya yakın bir seviyede (hafif yukarı eğimli)
İşte bu çizdiğim direnç çizgisi, fiyat bu çizginin üzerindeyken artık destek görevi görür. Çünkü bu çizgi birden çok yerde fiyata tepki vermiş. Hem alttan hem üstten.
19- Ama grafiğin bu haliyle girersem, stopum çok aşağılarda kalır. Yani çizgini altını stop kabul edersem yaklaşık %8 zarara katlanmak zorunda kalırım. Stopumu bu çizgi altına koymam gerek çünkü stratejiyi bu çizgiye göre kurdum. Çizgi dirençti, artık destek oldu benim için.
20- Peki eğer bu yükselmiş seviyesinden giremeyeceğime göre ne yapmam gerek? Pullback beklemem gerek. Peki ya pullback gelmezse? Fiyat hızla yükselmeye devam ederse? O zaman yolu açık olsun der başka fırsatlara bakarım.
21- Peki ya çizginin üzerine çıktığında hemen girsek? Bu durumda da false breakout olma olasılığını gözardı etmiş oluruz. Tam olarak dirençten kurtulmadıkça aslında direnç kırılmış sayılmaz. Bazen fiyat böyle direnç çizgilerinde oyalandıktan sonra tekrar geri dönebilir.
22- Peki fiyat tekrar pullback yaptı diyelim. Direk mi gireceğiz? Hayır tabiiki. Fiyatın bu çizgiye tepkisine bakacağız. Bakın aşağıdaki grafikte destek çizgisi çalışıyor. Fiyat tekrar bu çizgiye tepki vermiş ve artık bu çizgi destek olarak çalışıyor. Image
23- Burdan girilseydi eğer stop seviyesi de çizginin hemen altı olacağından olası bir terse gitme durumunda zarar da düşük olacaktı. Ama fiyat geri dönmemiş ve yükselmeye devam etmiş. Trend sürülebilse iyi de kazanç bırakmış. Image
24- Evet arkadaşlar. Breakout (kırılım) stratejileri ile işlem yaparken, direnç çizgisinin mümkün olduğunca yatay olmasına ve fiyatın bu çizgiye tepkiler verip vermediğine dikkat edin. Başarılı olduğunda iyi kazançlar sağlanabilir ancak şunu da unutmayın.
25- Bir mal, en kolay direnç kırıldığında satılır, en kolay destek kırıldığında toplanır. Direnç kırılımlarına dikkat edin. Hisseyi toplayanlar, direnç kırıldı diye sizlerin kucağına mal yığmasın.

Herkese bol kazançlı bir hafta diliyorum…

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Serdar Cevher

Serdar Cevher Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @gscevher

14 Sep
1- Finansal piyasalarda işlem yapanların yaptığı en büyük hatalardan birisi nedir biliyor musunuz?
Ve bu hata çok kişi tarafından farkında bile olmadan sistematik olarak sürekli yapılır.
2- Bu hatanın bilimsel adı: Heuristic, yani kestirme çıkarımdır.
İnsanlar finansal piyasalarda işlem yapmadan hemen önce karar verme noktasında birçok değişkene bakarlar.
3- Açıklanan Finansal verileri, yurtiçi ve yurtdışında piyasalarla ilgili yapılan açıklamaları, haberleri, analist yorumlarını vs… takip ederler. Karşılarında olumlu olumsuz birçok veri ve bilgi vardır.
Read 15 tweets
12 Sep
1- Herkese İyi pazarlar.
Bugün, #PriceAction ekseninde bir #endeks analizi yapalım dedim. Hem Price Action bilmeyenlere de bir ön bilgi olmuş olur.
Öncelikle #Xu100 yani #bist100 grafiğimiz ile başlayalım:
2- Grafiğin temiz hali aşağıdaki gibi. Sadece son zamanlardaki önemli yatay destek/dirençler var. Price Action’ın daha iyi görülebilmesi ve dalgaları daha rahat sayabilmek için grafiği 2 saatliğe aldım. Önce siz kafanızda yükseliş ve düşüş dalgalarını göz kararı saymaya çalışın.
3- Fiyatın son zamanlardaki yükseliş hareketlerini siyah okla, düşüş hareketlerini kırmızı okla ben aşağıdaki grafikte gösterdim.
Bir yükseliş yapısı varken, trend kırılımı gerçekleşiyor ve kırılımın ardından dip bir önceki dibin daha altında gerçekleşiyor.
Read 20 tweets
25 Apr
1-Geçen gün bir ekonomistin, “Kriptoda mağdur olan kişilere devlet yardım etsin” şeklinde “Amatör Yatırımcı” kafasındaki düşüncesini görünce, açıkçası hiç şaşırmadım. Hatta öğrendiğim bir şeyin ne kadar doğru olduğunu canlı canlı görmek beni mutlu etti.
2-Burada hepimizin temel amacı, aslında finansal piyasalarda işlem yaparak (temel analizle uzun vadeli veya Teknik analizle kısa-orta vadeli) ek gelir elde etmek. Bunun için kendimize faydalı olabilecek hesapları takip ediyoruz haliyle.
3- Özellikle Twitter’da paylaşımlar yapan Finans Profesörlerinin, Ekonomistlerin görüş ve bilgilerine daha fazla önem veriyoruz. Hatta çoğu kişi, onlardan yatırım tavsiyesi vermelerini istiyor.
Read 13 tweets
24 Apr
1- Dostlar Herkese Merhaba,
Bu floodda, finansal piyasalarda işlem yaparken yanlış kararlar vermemize ve dolayısıyla zarar etmemize sebebiyet veren beynimizin zaaflarından birisini daha masaya yatıracağız. Biraz uzun olacak ancak, sabırla sonuna kadar okumanızı öneriyorum.
2- Konumuz şu: Neden tepede alıp, dipte satıyoruz?
“Ben aldım düşmeye başladı.”
“ O kadar sabrettim, tam ben sattım yükselmeye başladı”
Bu sözleri eminim çok fazla kişiden duymuşsunuzdur.
3- Ama hiç merak edip düşündünüz mü? Bu durum neden birçok insanın başına geliyor? Piyasada fiyatlar nasıl bir kalıpta hareket ediyor da, tecrübesiz kişiler tepede alıp dipte satıyor? Yani bize tepede alım, dipte satım kararını verdiren “ŞEY” ne?
Read 57 tweets
24 Apr
1- Bir süredir işlerimin yoğunluğu sebebiyle paylaşım yapamıyordum. Malum piyasalar karışık, insanların psikolojileri bozuk vs. Vakit bulunca, insanlara belki bir faydam olur diyerek öğrendiklerimi dilim döndüğünce anlatmak istedim.
2-Bu yüzden sizler için, bugünlerde finansal piyasalarda yaşanan hadiselere de uygun olacak şekilde bir konu belirleyerek bir flood hazırladım. Flood, Psikoloji ile ilgili. Akşama 21.30 gibi paylaşıcam. Ancak floodu paylaşmadan önce birkaç kelam edeyim.
3- Biliyorsunuz son dönemde piyasada bolca hüstad türedi. Paylaşımlar yalnızca teknik analiz yani grafik üzerine. Grafik doğrudur, yanlıştır ona değinmiyorum bile. Size tek bir şey söyleyeyim, sadece teknik analizle para kazanamazsınız.
Read 8 tweets
21 Feb
1- Arkadaşlar Herkese Merhabalar,
#Garan hissesinde gördüğüm bir teknik oluşumu sizlerle flood şeklinde paylaşmak istedim. Baştan söyleyeyim, bu flood kesinlikle bir yatırım tavsiyesi içermez. Güncel grafik üzerinden bir eğitim çalışmasıdır.
2- Şimdi başlayalım.
Daha önce yaptığım floodlarda da Harmonik formasyonlardan bahsetmiştim. Burda da yine Boğa Cypher formasyonu üzerinden analiz yapıcam. Öncelikle formasyon kurallarına aşağıdaki grafikte bakabilirsiniz.
3- Biliyorsunuz ben Viop’ta da işlem yaptığım için grafiklere genelde 2 saatlik periyotlarda bakıyorum. Bu periyotta #Garan grafiğine bakarken gözüme hemen bir harmonik Cypher Formasyonu takıldı. Görüntü aşağıda:
Read 27 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(