Derin Düşünce .Org Profile picture
Kelimeler kirlenirse hiçbir şey temiz kalamaz. Derin Lügat'ı indir, oku, paylaş: https://t.co/2vgUB7Eaqh

May 24, 25 tweets

Fransız ve İtalyan enerji devleri ENGIE ve ENI Rusya'dan aldıkları gazı ruble ile ödemeyi kabul ettiler. ENGIE'nin %33'ü Fransız devletine, ENI'nin %30'u İtalyan devletine ait. Yani özel(!) şirketler vasıtasıyla Avrupa kendi koyduğu ambargoyu deliyor.

Oysa Avrupa Komisyonu'na göre Rus para biriminde hesap açmak yaptırımların ihlalidir ve Brüksel tarafından cezai işlemlere yol açar. Yani Avrupalılar Putin'i soykırım dahil her türlü insanlık suçu ile itham ederken Rusya'dan gaz almak için GazpromBank'ta ruble hesabı açıyorlar.

GazProm'un müşterilerinin %50'si ruble hesabı açtı bile. Ödemeyi reddeden Polonya ve Bulgaristan'a giden gaz kesildi: Moskova'ya göre kesilme sırası Finlandiya'da.

Ukrayna Savaşı'nın başından beri Avrupa'nın enerji konusunda Rusya'ya şantaj yapması aptalca idi. Ruslar bunun blöf olduğunu çok iyi biliyorlardı.

Zira Rusya'nın yerine Amerika, Cezayir veya Katar'dan gelecek gazı koymak kağıt üstünde göründüğü kadar kolay değil. Neden? Biraz rakamlara bakalım...

Avrupa her sene 450 milyar m3 gaz tüketir ama bunun sadece 80 milyar m3'ü Avrupa'da üretilir. AB ülkeleri eskiden gaz üretirdi ama rezerv tükeniyor. Yerli üretim için yatırım da yok; ithalat mecburi.

Putin'in Avrupa'ya verdiği doğal gaz miktarı yıllık 150 ile 200 milyar m3 arasında yani Avrupa'ya gelen gazın %40-50'si Rusya'dan.

Putin bu gazı birden kesse veya Avrupa senden almıyorum artık dese ne olur? Karadan; boru hattı ile gaz verebilecek alternatif ülke olmadığı için tek çare LNG. Yani sıvılaştırılmış doğal gaz. Fakat LNG verebilecek ülke bulmak yetmiyor. Neden?

Doğalgazın soğutularak gemilere doldurması basit bir şey değil; önemli bir ilk yatırım istiyor. Sonra taşıyacak gemileri kiralamanız veya inşa etmeniz gerekiyor. Gemi alıcı ülkeye ulaştıktan sonra LNG'nin tekrar gaz haline getirilmesi için yeni bir tesis daha gerekli.

Oysa Avrupa'da LNG'li liman çok az. Mevcut limanlar da neredeyse %100 kapasite ile kullanımda. Ayrıca Türk veya İspanyol LNG imanlarını bütün Avrupa için kullanmak isteseniz yeni borular döşemek veya LNG/gaz taşıyan kamyonlardan onbinlerce bulmak gerekir; fantezi. #lng #enerji

Unutmadan... Gaz > LNG ve LNG > prosesleri maliyeti yükseltiyor; kayıplara yol açıyor. Gaz boru hatlarına LNG gemilerini ikame etmek, kömür ve buğday taşıyan trenlerin yerine uçak koymak gibi.

Türk veya İspanyol LNG imanlarını doğalgazın yoğun olarak tüketildiği elektrik santrallerinde taşımak için binlerce kilometreyi aşıp yeni boru hatları döşemeniz gerekir. Bunların her biri TANAP projesi kadar zor ve pahalı olur. #LNG #enerji #energy #doğalgaz #NaturalGas

Dünya LNG ithalatının kıta ve ülkelere göre dağılımı...

Yani Pekin veya Tokyo Avrupa'ya iyilik için LNG ithalatlarını kesse ve bu LNG Avrupa'ya gelse yine Rusya'dan gelen gaz kadar olmaz. Üstelik Avrupa'daki LNG limanları yetersiz kalır.

Yani Putin'in Avrupa'ya sattığı gazın yerine ABD/Katar/Cezayir'den gelecek LNG koymak imkansız. Dünya pazarlarında bu kadar LNG yok ve olsa bile Avrupa'nın altyapısı buna hazır değil; en az 10 sene ve 50 milyar $ harcamak gerek!

Üstelik bütün proses itibariyle LNG olarak taşınan gazın yol açtığı karbondioksit kirliliği, boru hattı ile taşınan doğalgazın CO2 salınımına kıyasla iki buçuk kat! Yani Avrupa Birliği Rus gazını terk ederek çevreci(!) hedeflerinden de hızla uzaklaşmış oluyor...

Ekonomik olarak genel durum ne? Yaptırımlar başlarken hızla değer kaybeden ruble %100 artışla eski seviyesinin de üstüne çıktı.

Avrupa'da ve Amerika'da gaz fiyatları yükseliyor. Ancak Avrupa'daki artış o kadar büyük ki yoğun enerji kullanan Avrupalı şirketler (metalurji, cam, porselen, biokimya...) Amerikalı rakipleri karşısında güç kaybediyor.

Enerji savaşında en büyük zararı gören Avrupa oldu. Yaptırımlarda israr edip LNG gaz alsalar Amerika'daki piyasanın çok üstünde bir fiyat ödeyecekler. Rusya'dan gaz almaya devam etseler bu defa yükselen ruble (=düşen avro) yüzünden yine zarar edecekler.

Avrupa Birliği uygulanması imkansız bir ambargo ile Putin'i tehdit ederek gaz fiyatlarının yükselmesine sebep oldu. Putin blöfü gördü; ruble ile ödemeyi dayattı. Avrupa Birliği böylece Ukrayna'nın işgalini yani Rus ordusunu fonlamaya başladı. Nasıl mı?

Avrupa Birliği ülkelerinin Rusya'ya ödediği günlük gaz parası 200 milyon dolar. Rusya'nın askeri bütçesi ise günlük 190 milyon dolar!

Beyinsiz Avrupa Birliği'nin enerji blöfü muazzam bir tuzak haline geldi. Doğalgaz fiyatı biraz düşecek olsa Putin nükleer bir tehdit veya benzer bir saçmalık ileri sürüyor; petrol ve gaz fiyatları bir anda patlıyor.

Ukrayna'nın Mart 2022'deki işgalinden beri Avrupa Birliği Rusya'ya petrol ve gaz için ne kadar para ödedi?

Bu sayfada gerçek zamanlı bir sayaç ve ödenen parayı ülke ülke gösteren ayrıntılı rakamlar var.

beyond-coal.eu/russian-fossil…

Vesselâm :)

Share this Scrolly Tale with your friends.

A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.

Keep scrolling