Vakcína Comirnaty (Pfizer) je v Evropě schválena nyní již i od 12 let.
Včera tu bylo pár dobrých otázek ohledně velikosti dávky apod. a tak jsem se rozhodl podívat přímo do té studie.
Publikace zde: nejm.org/doi/full/10.10…
💊Studovaná dávka byla opravdu 30μg
💊Jedná se o sledování,zda účinnost není nižší (noninferiority) u 12-15letých než u 16-25letých
BEZPEČNOST
💊Většina nežádoucích událostí byla mírné a střední závažností.
💊Bolest v místě vpichu byla nejčastější lokální reakce: závažná byla v 1,5% u 12-15letých a 3,4% u 16-25letých.
💊Zvýšená teplota se objevila u 20% 12-15leých a 17% u 16-25letých, horečka však jen u 1.
IMUNOGENICITA
💊Nejen, že hladina protilátek u 12-15 letých byla noninferiorní, ale podle všeho by se dalo usuzovat, že imunitní odpověď měsíc po 2. dávce byla vyšší než u 16-25 letých.
Účinnost
💊 7 dní po 2. dávce byla hodnocená účinnost 100% (95% CI, 78.1 to 100) - 0 případů u vakcíny, 18 u placeba.
💊 Mezi 1.-2. dávkou (od 11 dní po 1. dávce) byla účinnost 75% (95% CI, 7.6 to 95.5) - 3 případy vs 12, ale dlouhý interval spolehlivosti.
Hodnocení v dalších věkových skupinách a speciálních populacích (např. u těhotných žen) dále probíhají - otázka, zda např. u mladších dětí bude vhodné změnit velikost podané dávky (nebo rozestup) bude pravděpodobně součástí, ale zde podle výsledku potřeba není.
Japonský lék na #COVID#favipiravir byl vloni v květnu v českých médiích oslavován jako zázračný lék a stále je součástí českých doporučených postupů: infekce.cz/Covid2019/DPco…
CO O JEHO ÚČINNOSTI PO ROCE VÍME?
Minulý týden vyšla v Nature meta-analýza studií nature.com/articles/s4159…
📝Našlo se 9 randomizovaných studií splňujících kritéria.
📝7 dní po začátku hospitalizace bylo pozorováno signifikantní zlepšení (RR = 1.24,95%CI: 1.09–1.41), ale nesignifikantně 14 dní poté.
📝Další výsledky NEBYLY signifikantně jiné oproti placebu: potřeba oxygenoterapie, JIP, ani mortalita (na obrázku)
Tohle bude velmi zajímavé sledovat: rozhodnutí by mělo proběhnout 7. června.
Pokud by bylo pozitivní, #aducanumab bude první novou léčbu cca po 17 letech a jedinou, která snižuje kognitivní snížení jedním z mechanismů této choroby (snížení amyloidu), nikoliv jen symptomy.
Jenže, v loňském roce poradní komise FDA vyjádřila pochybnosti ohledně dat o účinnosti této látky. fda.gov/advisory-commi…
Velmi podrobně se k tomuto vloni vyjádřil expert na farmaceutický vývoj @Dereklowe a dodal: "Pokud něco takového rozpoutáte, mělo by to být dobré. Léčba Alzheimeru má potenciál naprosto změnit výdaje na zdravotnictví v USA a proto potřebujete jasné důkazy blogs.sciencemag.org/pipeline/archi…
#regdanvimab
📝Dočasné povolení MZ - NEUDĚLENO
📝EMA rolling review zahájeno 24.2.2021
📝Většinu informací do vlákna budu čerpat z oficiálního hodnotícího dokumentu (EMA Assessment Report): ema.europa.eu/en/documents/r…
Jako jiné MAb byl #regdanvimab studován u nakažených s mild-moderate COVID a dále v podskupině s "riziky".
🧐Oproti jiným MAb jsou riziková kritéria volnější:
A)≥60 let
B)≥50 let a pneumonie - nezávažná a nevyžadující oxygenoterapii
To se @EMA_News moc nelíbí pro nespecifičnost
Dnes si povíme o druhé monoklonální protilátce proti S-proteinu COVID, REGEN-COV2.
Jinak novinkou je, že MZ již povolilo u BAMLAN i kombinační terapií.
📝Rovnou kombinovaný přípravek dvou látek
📝Dočasné povolení MZ do 31.12.2021
📝EMA rolling review zahájeno 1.2.2021
📝Většinu informací do vlákna budu čerpat z oficiálního hodnotícího dokumentu (EMA Assessment Report): ema.europa.eu/en/documents/r…
Klinický program Regeneron níže, zatím máme slibné výsledky a schválení hlavně u nakažených před hospitalizací, kde opravdu použití výrazně snížilo potřebu lékařských návštěv (MAV - medically attended visits)
Mezi vyvíjejícím se plodem a matkou není vždy kooperace, ale také občas sobecký konflikt (jojo, už brzy si dítě začne nárokovat někdy příliš pozornosti).
V průběhu těhotenství (u zvířat i lidí) dochází k obousměrné výměně mateřských a plodových buněk (plod chrlí těch buněk opačným směrem víc). Jevu, kdy se buňky v těle matky uchytí říkáme mikrochimérismus, ty mohou přetrvat dlouho a dokonce pak přecházet i na další dítě.
Toto by samozřejmě byla skvělá zpráva, ale pojďme trochu mírnit očekávání. "Pilulka zatím ukrytá pod názvem ALZ-801 nedávno vstoupila do třetí a tedy závěrečné fáze klinických studií." - copak má za sebou? (vlákno)
ALZ-801(tramiprosat) byl hodnocen již ve dvou Phase 3 studiích firmou Bellus na > 2000 pacientec, nicméně severoamerická studie tehdy nezaznamenala žádný stat.sig rozdíl mezi léčbou a placebem v primárním parametru. :-/ ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/P…
Alzheon si licencoval ALZ-801 v roce 2013 a udělal post-hoc analýzu těch studií
(V podstatě přežvýkal výsledky, zda se z nich nedá něco užitečného vytřískat, což je naprosto legitimní postup, jen se pak musí znovu potrdit ve studii). alzheon.com/clinical-data/