, 16 tweets, 4 min read Read on Twitter
1. Merhaba Arkadaşlar, bazı konuları sizin de katkılarınızla incelemenin faydalı olacağını düşünüyorum. İlk olarak #Facebook ve ortaklarının çıkaracağı kripto para olan #Libra’yı inceleyelim.
2. Facebook’a göre #Libra, “küresel bir para birimi ve finansal altyapı sistemi” olacak. #Blockchain altyapısı ile çalışacak Libra , emtialar karşılığında kullanılacak bir finansal değer.
3. İlk hedefleri, banka hesabı bile bulunmayan 1,7 milyar insan yani dünya nüfusunun %31’i…
4. Libranın ortakları; Mastercard,Visa,Paypal,Ebay,Uber,Vodafone ve bu ölçekte toplam 28 şirket merkezi isviçrede bir vakıf kurdular bile.
5. 2.5 milyar kullanıcı Facebook, 1.6 milyar whatsapp, 1 milyar instagram ve diğer şirketleri düşünün...
6. Kullanıcı başına 50 dolar kazanan sosyal medya devleri, verinin gücü, teknolojik imkanlar ve blockchain teknolojisi ile artık bankaların kullanıcı başına 1000 dolar kazandığı alanda olacak ve bu bankaların tarih olması anlamına gelir...
7. Libra dijital cüzdanı ise #Calibra olacak. Yani varlıklarımızı tuttuğumuz banka, tapu vs gibi bir yer fakat dijital ve cebimizde.
8. Libra'nın değeri, #dolar, #sterlin, #euro, İsviçre #frangı ve #yen de dahil olmak üzere tarihsel olarak istikrarlı uluslararası para birimleri için banka mevduatı ve kısa vadeli devlet tahvillerine bağlanmaktadır.
9. Saydığımız şirketlerden oluşan İsviçre Merkezli Libra Birliği, bu varlık sepetini tutar ve herhangi bir yabancı para birimindeki büyük fiyat dalgalanmalarını dengelemek için gerektiğinde bileşiminin dengesini değiştirebilir, böylece Libra değerinin tutarlı olmasını sağlar.
10. Birisi dolar veya ilgili yerel para birimi cinsinden nakit para alırken, bu para Libra Rezervine girer ve eşdeğer Libra değeri basılır ve o kişiye verilir.
11. Birisi Libra Birliğinden para alırsa, geri verdikleri Libra yok edilir ve yerel para birimi cinsinden eşdeğer parayı alırlar. Bu, Libra rezervindeki gerçek dünya varlıklarıyla teminatlandırılan, tirajda Libra değerinin daima% 100 olduğu anlamına gelir!!!!!!!
12. facebook,whatsapp,instagram,vofafone,uber ... kullanıcıları libra nereye gitsen libra yani devletlerin elinden para basma yetkisi gidebilir. Kısacası Beylik hakkı ellerinden alınabilir. Tepkilerin sebebi de bu zaten.
13. Devleti,bankayı,merkez bankasını aradan çıkarıyor …. Libra bi̇tcoin gibi değil, Libranın yasal bi̇r altyapısı ve arkasında belirli bir güç var.
14. Yaklaşık 4 milyar insanın kullanıcısı olduğu bir grup ve en büyüğü 1.5 milyarlık ama merkez bankası sahipleri şaibeli devletler …. Bununla kavga edebilecekler mi?
15. Libra bir geçiş planı… !!! Sermaye gücünün;ulus devletlerin namına fakat kendi hesaplarına bastıkları paraları toplama ve beylik hakkı da elinden alınmış ulus devletler modeli yaratma çabasıdır…
16. Bir sonraki konumuz #Blockchain (#Blokzincir) ile rezerv para ve #dolar ilişkisi... Selamlar arkadaşlar..
Missing some Tweet in this thread?
You can try to force a refresh.

Like this thread? Get email updates or save it to PDF!

Subscribe to Kadir Kurtulus
Profile picture

Get real-time email alerts when new unrolls are available from this author!

This content may be removed anytime!

Twitter may remove this content at anytime, convert it as a PDF, save and print for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video

1) Follow Thread Reader App on Twitter so you can easily mention us!

2) Go to a Twitter thread (series of Tweets by the same owner) and mention us with a keyword "unroll" @threadreaderapp unroll

You can practice here first or read more on our help page!

Follow Us on Twitter!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just three indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!