1- Arkadaşlar merhaba,
Yine #Borsa da bir eğitim zinciri ile birlikteyiz.Daha önceki analizlerimde, fiyatın bir destek veya direnci sık test etmesi, o destek veya direnci zayıflatır demiştim. Ama yine de aklımızda olsun, bu zayıflama, kısa zaman periyotlarında daha geçerli.
2- Şimdi bu floodda bunun nasıl gerçekleştiğini, desteğin kırılmasındaki yatırımcı psikolojisini, davranış şekillerini, bu davranış şekillerinin nasıl,bir formasyon oluşturduğunu anlatıcam. Daha sonraki aşamada #KCHOL hissesi üzerinden bu duruma örnek bir grafik paylaşacağım.
3- Hazırsanız başlıyorum.

Şimdi bir hissede aşağıdaki gibi bir görüntü olduğunu varsayalım. Fiyat ne yapmış bir inceleyin. Görüntüyü görsel hafızanıza yazın. Image
4- Fiyat önce A noktasına kadar düşmüş, bu noktadan sonra biraz yükselse de tekrar A noktasında oluşan yatay destek seviyesindeki 1 numaralı bölgeye tekrar gelmiş. Ancak dikkat ettiyseniz, fiyat 1,2 ve 3 numarayla gösterdiğim destek seviyelerinden yükseldikçe gücü zayıflamış. Image
5- Ve fiyat her destekten yükselişinde daha düşük tepeler yapmaya başlamış. Yani bir dirençle karşılaşmış. Bu dirençte tabi satıcılar alıcılara ağır basıyor.

Şimdi buradaki yatırımcı davranışlarından aşama aşama bahsedelim.
6- Fiyat A noktasına geldiğinde, yatırımcılar fiyatın ucuz olduğunu düşünerek hissede alıma geçmişler. Yani alımlar satışlardan fazla olmaya başlamış. Hissede talep fazlası oluşmuş ve fiyat bir süre yükselmiş.
7- Fiyat tekrar 1 seviyesine geldiğinde orayı yatay destek olarak gören yatırımcılar tekrar alıma geçmişler. Yani yine hissede alım yönünde daha fazla talep oluşmaya başladı ve fiyat tekrar yükselmeye başladı.
8- Şimdi şunu hayal edin. Destek seviyesi olarak görülen 1 noktasından itibaren bu hissede alım planlayan toplamda 100 birim parası olan yatırımcılar olsun.
9- Bu yatırımcılardan 50 birimi 1 seviyesinden alım yapsın, kalanlardan yükselişi kaçıran ve fiyat tekrar 2 seviyesine geldiğinde alıma geçecek daha garantici kesim 30 birim alsın.
10- Sonrasında fiyat tekrar 3 seviyesine geldiğinde, “Bu fiyat düşmeyecek herhalde, buralar sağlam destek oldu, yükseliş öncesi son fırsat” diyen 20 birimlik kesim de alıma geçsin.
11- Alım miktarlarını bir de grafik üzerinde görelim. Image
12- Yukarıdaki grafikte 50+30+20=100 birimlik alımların tamamı gerçekleşti. Eee peki fiyat tekrar 4 numaralı gösterdiğim desteğe geldiğinde kim alacak?
13- Tabii ki bu seviyede artık alıcı kalmadı (alıcı kalmadığından kastım, satışları karşılayacak ve satışların üzerine çıkacak bir alım miktarının gelmediği. Oraya takılmayın) Image
14- Eğer 4 numarada gösterdiğim destekten alıcı kalmadıysa fiyat ne olur? Tabii ki desteği kırarak aşağıya doğru gelmeye başlar. Image
15- Bunun yanında, 1, 2, 3 ve 4 numaralı desteklerden alım yapanlar da stoploss çalıştırıp hissede satışa geçmeye başlar. Satışlar derinleşir ve hisseden umut kesildikçe fiyat hızla aşağıya doğru gitmeye başlar.
16- Formasyonlar aslında nedir? Yatırımcıların davranış kalıplarının grafiğe yansımış halidir. Geçmişte sık karşılaşılan davranış kalıpları bu formasyonları oluşturur. Şimdi buraya kadar anlattığımız yatırımcı davranışı hangi formasyonu oluşturmuş ona bakalım.
17- Formasyon bilgisi aşağıda: Bir Alçalan Üçgen Formasyonu. Image
18- Tabi yukarıda çizdiğimiz şekiller gerçek piyasada o kadar muntazam olmayabilir .Gerçek grafik üzerinden göstermek daha sağlıklıdır. O zaman bu konuyu da #KCHOL hissemizden bir örnekle pekiştirelim.
19- Aşağıdaki grafik, #KCHOL hissesinin geçmiş tarihli 2 saatlik grafiği. Grafiği biraz inceleyin. Daha önceki anlattığım grafikteki noktaları da aynı şekilde bu grafikte de numaralandırarak işaretledim. Image
20- Burda da yine A noktasına kadar düşen fiyat bu seviyede bir destek oluşturarak fiyatı 1, 2, 3 ve 4 numaralı gösterdiğim yerlerde tutmuş. Ama artık çok sık test etmeye başladı değil mi?
21- Eğer o seviyelerde başkaca destekler (bir trend çizgisi, fibo seviyesi, önemli bir Hareketli ortalama vs) yoksa, fiyat 4 numaraya geldiğinde alıcıların gücü tükenmiş olma ihtimali yüksek.
22- Bakalım gerçek piyasada fiyatın hareketleri bu seviyeden sonra ne olmuş? Grafik aşağıda Image
23- Gördüğünüz gibi fiyat 4 numarayla daha önceki grafikte gösterdiğim desteği de kırmış, desteğe bir pullback yaptıktan sonra düşmeye devam etmiş.
24- Zinciri burda bitirirken, bir sonraki zincirde bu konu hakkında kısa olarak bir kırılım örneği gösterip, bununla beraber #Viop ta short pozisyon fırsatı nasıl değerlendirilebilir onu anlatıcam.
25- Ancak 2 gün bilgisayar başında olamayacağımdan dolayı analizleri daha sonra hazırlayacağım. Herkese Selam.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Serdar Cevher

Serdar Cevher Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @gscevher

16 Nov
1- Bir Trader için önemli olan, ne kadar sıklıkla kazandığı değildir.
Önemli olan;
-Haklı olduğunda ne kadar kazandığı,
-Yanlış olduğunda ne kadar kaybettiğidir.

Bunu biraz açayım.
2- Hepimiz bu piyasaya kar elde etmek için giriyoruz. Bir işleme ilk girdiğimiz zamanlarda pek çoğumuzun başına gelmiştir. Bir işleme gireriz ve hisse %3-%5 yükselir, kar görür seviniriz ama sonrasında pozisyon zarar yazmaya başlar.
3- Siz Stop olursunuz ve stop olduğunuzda ilk düşündüğünüz şey şudur: Keşke %3-%5 kar gördüğümde satsaydım. Bence çok yanlış bir düşünce. Nedenlerini açıklayayım.

#bist100 #bist30 #Garan #vakbn #isctr #sise #asels #ttkom #tkfen #naten
Read 18 tweets
5 Nov
1- Herkese Merhaba,
Bugün sizlere, Teknik Analizde Fibonacci Kullanımını ve Fibonacci’yi kullanarak işlemlerimizde kazanç sağlama oranını nasıl arttırabileceğinizi örneklerle anlatıcam.
Bunun yanında, Fibonacci ile hedef fiyat ve dönüş belirleme yöntemlerinden bahsedeceğim.
2- Flooda başlamadan önce; Fibonacci kullanımını bilmeyenler, Fibonacci Retracement’ın (düzeltme seviyeleri) Tradingview’daki kullanımını, @kivancozbilgic hocamın Youtube’daki açıklayıcı videolarından izleyerek öğrenebilirler.
3- Fibonacci düzeltme seviyeleri aracı, bence teknik analizde mutlaka kullanılması gereken bir araçtır. Ama asıl sorun şu: Nasıl Kullanıcaz?
Bir yükseliş veya düşüş trendine Fibonacci çektiğinizde, aslında bütün Fibo seviyelerinde fiyat tepkisini görmek mümkün.
Read 35 tweets
29 Oct
1- Arkadaşlar herkes selamlar,
Bugün size güncel endeks grafiği üzerinden bir stoploss örneği anlatıcam. Bu örnekle birlikte #stoploss konusunun kafanızda daha da netleşeceğini düşünüyorum.

____________________________
#endeks #bist100 #garan #thyao #pgsus #tavhl #kchol #tcell
2- Hatırlayacaksınız, 2 gün önce bir endeks grafiği paylaşmıştım. Endeks burdan tepki aldı demiştim. Grafik aşağıda.

______________________
#petkm #tuprs #eregl #tkfen #arclk #sise #kords #hekts #alkim #mgros #ccola #bizim #sokm #odas #vestl #vesbe #gerel #ipeke #isfin Image
3- Yalan yok, burdan tepkiyi görünce acaba dönüş gerçekleşecek mi diyerek endeks hisselerine bir göz gezdirmeye başladım. Endeksi taşıyabilecek büyük hisselerin grafiklerinde yükselişi sağlayabilecek destekler var mı diye araştırmaya koyuldum.
Read 23 tweets
27 Oct
1- Son günlerde yaşanan düşüşlerde ve özellikle dünkü düşüşte, yorumlarda şöyle tweetler gördüm: “Bu düşüş fırsat” , “Mallarımı aldım çekildim kenara” , “Borsada alacaksın unutacaksın abi” vs şeklinde.

#endeks #bist100 #Garan #thyao #tavhl #Tkfen #kchol #asels #petkm #sise
2- Biliyorsunuz son dönemde pandeminin de etkisiyle bazı hisseler olması gereken değerlerinin çok üzerine çıktı. Piyasa değeri defter değerlerinin 10-20 katına çıkan hisseler var.

#kront #karel #netas #orge #glyho #gsdho #gents #tmsn #tatgd #pengd #bntas #dgklb #klgyo #parsn
3- Alacağınız şirketin piyasa değerinin defter değerine oranla kaç olduğuna, Fiyat/kazanç oranına vs gibi bakarak temel analizlerini yapmadan, sırf birileri söylüyor diye hisse alır beklerim der misiniz?
Read 19 tweets
25 Oct
1- Arkadaşlar herkese merhaba,
Bugün sizlere Borsaya ilk giriş anılarımı ve sonrasında neler yaşadıklarımı anlatmak istiyorum.

#borsa #Endeks #Garan #akbnk #asels #thyao #tavhl #pgsus #kchol #sahol #tkfen #tcell #aksen #avod #armda #bagfs #bfren #brsan #bntas #bsoke #cemas
2- Zira anlatacaklarım,borsaya yeni giren hemen hemen herkesin ilk dönemlerde yaşadıklarına benzer olsa da, bazı şeyleri erken farketmenizi sağlayacak dersler de içeriyor.

#crdfa #crfsa #cusan #dgklb #dohol #gents #gerel #hubvc #icbct #iheva #isfin #ittfh #jants #karsn #katmr
3- Son 1 yıldır yeni gelenler iyi para kazandılar ama, bu her zaman böyle gitmez. Borsa tarihinde ender görülen dönemlerden geçiyoruz. İşler tersine döner de zarar etmeye başlarsanız, emin olun zararlarınız kazançlarınızdan çok daha fazla oluyor.
Read 46 tweets
22 Oct
1- Arkadaşlar herkese selam,
Bugün de, yine daha önce eğitim amaçlı analiz yaptığım #ALGYO hissesinde bir breakout stratejisi kullanarak nasıl bir yükseliş yakalanabilirdi ondan bahsedeceğim.

#endeks #xbank #garan #isctr #vakbn #halkb #akbnk #tskb #thyao #tavhl #tkfen #ttkom
2- Tabi bu devasa yükselişi önceden tahmin edemeyiz ama bazı stratejileri kullanarak girdiğimiz hisselerin hareketlerini izleyerek, biraz da risk alarak bunu başarabiliriz.

#sise #petkm #sasa #gerel #netas #karel #odas #yatas #zoren #tukas #orge #glyho #gsdho #kords #klmsn
3- Analize başlamadan önce araya bir parantez açarak, eğitim içinde kısa bir eğitim daha paylaşayım. Önceki #Algyo analizinde paylaşacaktım ama yazı dizisi çok fazla uzuyor diye bu analizde araya sıkıştırmayı daha uygun gördüm.
Read 27 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!