1- Arkadaşlar herkese merhaba,
Bugün sizlere Borsaya ilk giriş anılarımı ve sonrasında neler yaşadıklarımı anlatmak istiyorum.

#borsa #Endeks #Garan #akbnk #asels #thyao #tavhl #pgsus #kchol #sahol #tkfen #tcell #aksen #avod #armda #bagfs #bfren #brsan #bntas #bsoke #cemas
2- Zira anlatacaklarım,borsaya yeni giren hemen hemen herkesin ilk dönemlerde yaşadıklarına benzer olsa da, bazı şeyleri erken farketmenizi sağlayacak dersler de içeriyor.

#crdfa #crfsa #cusan #dgklb #dohol #gents #gerel #hubvc #icbct #iheva #isfin #ittfh #jants #karsn #katmr
3- Son 1 yıldır yeni gelenler iyi para kazandılar ama, bu her zaman böyle gitmez. Borsa tarihinde ender görülen dönemlerden geçiyoruz. İşler tersine döner de zarar etmeye başlarsanız, emin olun zararlarınız kazançlarınızdan çok daha fazla oluyor.
4-Öyle bir piyasa ki, 6 ayda kazandığınızı 6 günde bile kaybedebilirsiniz. Bir kayıp serisi yaşamaya başlarsanız, bilinçsizce işlem yaparak bir bataklığa girer, o bataklıkta çırpındıkça iyice batarsınız. Benim şansım, testere piyasasında borsaya giriş yapmam oldu.
5-Şükür ki piyasadan tokadımızı erken yedik de aklımızı başımıza aldık. Ben bu floodda sizlere, acı tecrübelerimden bahsedeceğim. Bu güzel günler biter de kötü günler başlarsa, benim düştüğüm durumlara düşmemeniz için alınacak dersler var zira.
6- Bu Twit dizisini, özellikle borsaya son 1 yılda giren yatırımcıların borsada uzun dönemde başarı elde etmek istiyorlarsa mutlaka okumalarını öneriyorum.

#klgyo #kront #merko #orge #oylum #pengd #polho #prkme #rysas #rygyo #trgyo #tuclk #tukas #turgg #tursg #usak #tlman
7- Hikayeye başlıyorum.
Borsaya girişim herkesin de başına geldiği gibi yakın bir akrabam sayesinde oldu. Az bir param var değerlendirmek istiyorum ama napacağım. Borsa diye bir şey varmış.
Neyse açtık bir hesap girdik borsaya.
8- Borsaya girdim ama, hisse senetleriyle ilgili az çok bilgim olsa da şirketleri tanımıyorum. Nasıl bir fiyat hareketi yapıyorlar bilmiyorum. Grafiklerden falan hiç anlamıyorum. Derken bu işten anlayan birilerinden tavsiye istedim. Bana Twitter’da birisini takip etmemi önerdi.
9- Twitter da adamı takibe aldım. Adam bazı grafikler paylaşıyor ama grafikten birşey anlamıyorum. Sonra twitlerine bakıyorum, şunları paylaştık %3 oldu, %5 oldu diyor. Yorumları okuyorum, “Helal Başkan”, “Sen bu işin pirisin” “Sayende kazandık” gibi yorumlar gırla gidiyor.
10- Sonra bu giden hisselerin grafiklerine bakmaya başlıyorum. Tek kriterim hisse en yüksek hangi fiyatı görmüş? O fiyatı referans alarak, aldığım yerden o fiyata gitmesini umuyorum. Sonra bu adamın paylaştığı hisselerden almaya başlıyorum.
11- O zamanlar bugünler gibi değil tabi. Hisseler her gün %5-%10 gitmiyor. Şimdilerde ne alsan gidiyor zaten, hisseler 3’e 5’e katlıyor. Ama o zaman öyle değil, dalgalı bir piyasa var.
Neyse Hüstadın paylaştığı hisseyi aldıktan sonra başlarda iyi, %2 - %3 artıyor.
12- Hesapta karı görünce sevinmeye başlıyorum ama fiyat aniden düşmeye başlıyor.Pozisyon zarara geçiyor.
Bakıyorum adamın paylaştığı grafiğin aldığı yorumlara, yine övgüler, kazandıklar, helal olsunlar,çorba paramızı çıkardıklar falan. Ulan zararda olan bi salak ben mi varım?
13- Başlıyorum alta yorum yazmaya, “Başkan ben zarardayım, hisseyle ilgili yorumunuz nedir? Tekrar yükselir mi?” tabii ki cevap yok. Özelden yazıyorum yine yok. Sonra zarar büyüyünce hisseyi satıp çıkıyorum. Yine Adamı takip etmeye devam ediyorum.
14- Yine grafikler, %3 artan hisseler falan millet kazanıyor. Dur lan bir daha deneyeyim diyorum, hoop bir hisseye daha atlıyorum. Hisse adamın paylaştığı yerden %5 yukarı gitmiş ama tekrar biraz düşmüş. Ucuzlamış, fırsat diyerek giriyorum. En azından +5 i tekrar görür diyorum.
15- Ama hisse yine düşmeye devam ediyor. Ben yine zarardayım. Bu sefer olumsuz yorumlar da okumaya başlıyorum. Hisseyi bize kitledin, zarardayım yorumları var. Adam sinirleniyor tabi, atarlanıyor. Gidiyorum ben diyor, bundan sonra hisse paylaşmıyorum diyor.
16- Aman abi dur nereye gidiyorsun, pire için yorgan yakma, böylelerine kulak asma falan yorumları geliyor. Tabii ben de sürüye katılıp, adama özel mesaj atıyorum. Başkan gitme,sen gidersen ben de borsada ne yaparım, hiçbirşey bilmiyorum gibi bir mesaj atıyorum. Buna da cevap yok
17- Bu adam bir süre mesaj atmayınca başka hüstad armaya başlıyorum. Karşıma çıkıyor illaki çok takipçili hesaplar. Bir kaçını takibe alıyorum. Adamın biri tarama listesi paylaşıyor, şu hisse %6 gitti, Şu %5 gördü, Vaay diyorum hepsi çıkıyor.
18- Adamın akşam paylaştığı hisselerden ertesi gün açılışa bir bakıyorum, kimi +4 yüksekte, kimisi +5 yüksekte, en az artana açılıştan kısa süre sonra giriyorum.
Haydaa, ben girdim yine hisse düşmeye başladı. Bekliyorum. Bu arada maliyet de düşürmeye, paçal yapmaya başlıyorum.
19- Ama hisse her geçen gün, hissettirmeden düşüyor. Diyorum ki, şuraya kadar alırım, bunun da aşağısına inerse kapatırım. Hisse onun da aşağısına iniyor, gururum elvermiyor kapatmaya, her seferinde hedef düşürüyorum. Bu sefer şuraya gelince satacağım diyerek düşmesini izliyorum.
20- Artık zarar artınca hisseden umudu kesip yine zararla kapatıyorum. Hisseyi paylaşan adama soruyorum, hisse düştü yorumunuz nedir diye, hisse ben paylaştıktan sonra %3 ü gördü, orda satsaydın ya diyor. Doğru ben hissenin en tepesini nasıl bulamam demi? Benim eşşekliğim pardon.
21- Sonradan anlıyorum ki, adamın paylaştığı hisseler zaten sığ hisseler, adam önceden toplamış, hisseyi takipçileri kaldırıyor, alım kesilince kendisi de satıyor. O kadar çok takipçi var ki, o sığ hissenin kalkmaması mümkün değil. İş işten geçtikten sonra ben atlıyormuşum demek.
22- Adam tabi sonraları bakın 1 ay önce paylaşmıştım, %20 yükselmiş sabredenler kazandı diyor. Hisse paylaştıktan sonra %10 düşmüş, sonra yükselmiş. Eee %3 de satsaydın diyodun? Yani kendisiyle bile çelişiyor, tutarlı bir tarafı yok adamın.
23- Neyse… Bir ara investing forumlarını takip etmek gibi bir gaflete de düştüm. Aldığım hisseler düşünce, hüstadlar da hisseyle ilgili yorum yapmayınca, yorum yapılan yer diye buraya girdim. Denize düşen yılana sarılır misali.
24- İnvestingdeki yorumları okudukça, aslında beynimin nasıl zehirlendiğini, yanlış düşünce kalıpları edindiğimi çok sonradan anladım. Bilgisizlerin saçma sapan yorumları, saçma hikayeli hisse reklamları,atışmalar vs. Hatta bir ara #Asels beklenenden daha yüksek kar açıkladığında
25- Şöyle yorumlar vardı: Aselsan yarın roket. Bilanço süper geldi. Ben şu kadar alacam, şu kadar basacam falan. Tabi bu yorumları görünce ertesi gün Aselsana ben de atladım. Alemin akıllısı benim ya, bilanço yüksek geldi diye kar edeceğim. Ertesi gün Aselsan +%6 civarında açıldı
26- Tabi hemen girdim. Normal olarak açılışta beklentiyi daha önceden satın alanlar satmaya başladı, hisse de düşmeye başladı. Bekle bekle, hala düşüyor. Aynı gün içinde yaklaşık %8 zararla kapattım pozisyonu. Girdiğim yer aşağıdaki grafikte gösterdiğim mumum açılış fiyatı. Image
27- Tabi arada girip #Kozaa dan 3-5 bişeyler kazanıyorum. Bu beni kumarhanede tutmaya yetiyor. (çünkü kumar gözüyle bakıyorum olaya) İşi bilmeden aptal saptal giriş çıkışlar yapar mı insan. Yapıyor işte. Zamanında ben de yaptım.
28- Sonra Twitter’da çok takipçili birisini daha takibe alıyorum. Adamın listesindeki hisseler bayaa primlenmiş. Vay be diyorum. En az %40, %50 artmışlar. Adam temel analizci. Bakıyorum listesine, en az primlenmiş olanına dalıyorum. Tabi önce az bir tutarla giriyorum.
29-Başta biraz kazanıyorum. Vay be diyorum, 5,20 den girdim, 5,80 de çıktım. İyi kar. Sonra hisse bu 5.80 civarından düşmeye başlıyor. Hazza bak, en tepeden satmışsın. Hisse 5,50 ye geriliyor. Bu sefer biraz daha fazla parayla giriyorum. 5,80 i gördü ya, tekrar görür.
30- Ama beklenen olmuyor. Hisse tekrar 5.20 lere kadar iniyor. Tabi diyorum erken girdim, keşke 5,20 den alsaydım diyorum. 5,20 den pozisyon arttırıyorum. Yani paçal yapıyorum. Ama hisse gittikçe düşüyor. Düştükçe alıyorum, ortalama düşürüyorum.
31- Ama hisse önce 4,80 sonra 4,50 ye kadar iniyor. Ben hala düştükçe alıyorum. Piyasayla inatlaşıp, zararı da gururuma yediremeyip alım yapmaya devam ediyorum. İçeriye daha fazla para sokuyorum.
32- Zarar büyüdükçe o kadar acı verdi ki, bırakın karı, maliyete gelse satıp çıkıcam diyorum kendime. Bir ara maliyetin %3 altına kadar geliyor fiyat ama maliyeti beklediğim için satmıyorum, sonra tekrar hızla düşmeye başlıyor.
33- Bu arada yine o çok takipçili hüstad, hisse yorumlayacak, istediğiniz hisseyi buraya yazın falan diyor. Sanırım 3-4 defa yaptı bu etkinliği, ben her seferinde bu hisseyi soruyorum, en son birisinde cevap verdi, cevap şu: “Uzun vadede iyi”. Sadece bu kadar.
34- Tabi bu hissedeki maceram da yaklaşık %25 zararla sonuçlandıktan sonra çıkıyorum. Paçal yapmasam daha az zararla kapatırdım orası ayrı. Ben paçal yaptıkça zararım büyümüştü. Sonra başkaları bu hisse hakkında ne düşünüyor merak ediyorum. İntikam alacağım ya,zararımı çıkartıcam
35- Sonra twitter’da hissenin başına # koyarak aratıyorum. Başkaları ne yorumlar yapıyor diye. Bu aramalarım sırasında bir hesaba rastlıyorum: Bana bu %25 zararı unutturacak, iyiki zarar etmişim dedirtecek, bana doğru yolu gösterecek olan kişiyle karşılaşıyorum. @borsaninizinden
36- Bu hesap sayesinde borsanın aslında nasıl bir yer olduğunu, nasıl alım yapmam gerektiğini, teknik analizin nasıl kullanılması gerektiğini, bir işlemdeyken psikolojimi nasıl yönetmem gerektiğini, aslında bunların ne kadar önemli olduğunu, gösterdiği yolda yürürken öğrendim.
37- Ben borsada uzun dönemde istikrarlı kazanç sağlamak için teknik analiz kullanmayı tercih ettim. Diğer tüm kafa karıştırıcı bilgileri, haberleri, yorumları ekranımdan çıkarttım. Sadece fiyata odaklanıyorum. Yani bir nevi gürültüyü keserek fiyatı takip ediyorum.
37- Çünkü her türlü haber ve bilginin aslında fiyatın içinde olduğuna inananlardanım. Benim yöntemim bu, başka yöntemi kullananlara da saygım sonsuz. Kullanılan yöntem para kazandırıyorsa problem yok. Zaten burada amaç, para kazanmak.
38- Evet arkadaşlar. Hikayemin özeti bu şekilde. Daha anlatacak çok şey var ama daha fazla uzatmayayım. Benim yaşadıklarımı belki bir çoğunuz yaşadı, yaşamayanlar da büyük ihtimal yaşayacak. #Borsa nın son 1 yıldaki rallilerini baz alarak sürekli böyle olacak diye düşünmeyin.
39- Madalyonun bir de diğer yüzü var. Kendinizi boğa piyasası ilizyonuna kaptırmayın. Şimdi belki her aldığınız yürür gider ama bir gün gelir, her aldığınız düşmeye başlar. Piyasa koşulları sürekli değişkendir.Her koşula ayak uydurmanız gerekir. Hep aynı bakış açısı sizi yanıltır
40- Ben kendi edindiğim acı tecrübeleri, öğrendiklerimi sizlerle paylaşarak, elimden geldiğince bu tür hatalara düşmemeniz için paylaşımlar yapıyorum. Borsaya yeni giren, borsayla son 1 yılda tanışan arkadaşlara naçizane tavsiyem. Bu işi öğrenin, bilinçli yatırımlar yapın,
41- Finansal özgürlük için kendinizi geliştirin.
O hüstaddan o hüstada atlayarak, sürekli başkalarının paylaştığı hisseleri alarak hiçbir yere varamazsınız. Bugün belki 3 5 kazanırsınız ama ilerde kazancın büyüsüne kapılarak daha yüksek tutarlarla girersiniz.
42- Ama girdiğiniz yer belki de ayı piyasasının başlangıcı olur. Kazandığınızdan fazlasını kaybedersiniz. Bu işi kendi başınıza, yalnız yapmalısınız.
43- Öğrenmek için de, size birşeyler öğreten, katkı sağlayan, yardımcı olan iyi niyetli insanları takip edin. Soytarılara pirim vermeyin. Bunu zaten gün geçtikçe anlayacaksınız.
Ben sizlerle tecrübelerimi paylaştım ama her zaman aklınızda bulunsun:
44- Tecrübenin gölgesi hep üzerinizde olur. Bu gölge sizi bazen aşırı güneşten korur, bazen de güneş ışığından yoksun bırakır.
Yani tecrübeler her zaman sizi daha ileriye götüremeyebilir. O yüzden tecrübeleri de devamlı sorgulayın.
45- Benim size anlattığım tecrübeleri de, tavsiyeleri de sorgulayın. Aklınıza yatıyorsa alın, yatmıyorsa koyun bir kenara işinize bakın.

Herkese finansal özgürlük yolunda bol kazançlı günler dilerim…

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Serdar Cevher

Serdar Cevher Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @gscevher

16 Nov
1- Bir Trader için önemli olan, ne kadar sıklıkla kazandığı değildir.
Önemli olan;
-Haklı olduğunda ne kadar kazandığı,
-Yanlış olduğunda ne kadar kaybettiğidir.

Bunu biraz açayım.
2- Hepimiz bu piyasaya kar elde etmek için giriyoruz. Bir işleme ilk girdiğimiz zamanlarda pek çoğumuzun başına gelmiştir. Bir işleme gireriz ve hisse %3-%5 yükselir, kar görür seviniriz ama sonrasında pozisyon zarar yazmaya başlar.
3- Siz Stop olursunuz ve stop olduğunuzda ilk düşündüğünüz şey şudur: Keşke %3-%5 kar gördüğümde satsaydım. Bence çok yanlış bir düşünce. Nedenlerini açıklayayım.

#bist100 #bist30 #Garan #vakbn #isctr #sise #asels #ttkom #tkfen #naten
Read 18 tweets
5 Nov
1- Herkese Merhaba,
Bugün sizlere, Teknik Analizde Fibonacci Kullanımını ve Fibonacci’yi kullanarak işlemlerimizde kazanç sağlama oranını nasıl arttırabileceğinizi örneklerle anlatıcam.
Bunun yanında, Fibonacci ile hedef fiyat ve dönüş belirleme yöntemlerinden bahsedeceğim.
2- Flooda başlamadan önce; Fibonacci kullanımını bilmeyenler, Fibonacci Retracement’ın (düzeltme seviyeleri) Tradingview’daki kullanımını, @kivancozbilgic hocamın Youtube’daki açıklayıcı videolarından izleyerek öğrenebilirler.
3- Fibonacci düzeltme seviyeleri aracı, bence teknik analizde mutlaka kullanılması gereken bir araçtır. Ama asıl sorun şu: Nasıl Kullanıcaz?
Bir yükseliş veya düşüş trendine Fibonacci çektiğinizde, aslında bütün Fibo seviyelerinde fiyat tepkisini görmek mümkün.
Read 35 tweets
29 Oct
1- Arkadaşlar herkes selamlar,
Bugün size güncel endeks grafiği üzerinden bir stoploss örneği anlatıcam. Bu örnekle birlikte #stoploss konusunun kafanızda daha da netleşeceğini düşünüyorum.

____________________________
#endeks #bist100 #garan #thyao #pgsus #tavhl #kchol #tcell
2- Hatırlayacaksınız, 2 gün önce bir endeks grafiği paylaşmıştım. Endeks burdan tepki aldı demiştim. Grafik aşağıda.

______________________
#petkm #tuprs #eregl #tkfen #arclk #sise #kords #hekts #alkim #mgros #ccola #bizim #sokm #odas #vestl #vesbe #gerel #ipeke #isfin Image
3- Yalan yok, burdan tepkiyi görünce acaba dönüş gerçekleşecek mi diyerek endeks hisselerine bir göz gezdirmeye başladım. Endeksi taşıyabilecek büyük hisselerin grafiklerinde yükselişi sağlayabilecek destekler var mı diye araştırmaya koyuldum.
Read 23 tweets
27 Oct
1- Son günlerde yaşanan düşüşlerde ve özellikle dünkü düşüşte, yorumlarda şöyle tweetler gördüm: “Bu düşüş fırsat” , “Mallarımı aldım çekildim kenara” , “Borsada alacaksın unutacaksın abi” vs şeklinde.

#endeks #bist100 #Garan #thyao #tavhl #Tkfen #kchol #asels #petkm #sise
2- Biliyorsunuz son dönemde pandeminin de etkisiyle bazı hisseler olması gereken değerlerinin çok üzerine çıktı. Piyasa değeri defter değerlerinin 10-20 katına çıkan hisseler var.

#kront #karel #netas #orge #glyho #gsdho #gents #tmsn #tatgd #pengd #bntas #dgklb #klgyo #parsn
3- Alacağınız şirketin piyasa değerinin defter değerine oranla kaç olduğuna, Fiyat/kazanç oranına vs gibi bakarak temel analizlerini yapmadan, sırf birileri söylüyor diye hisse alır beklerim der misiniz?
Read 19 tweets
22 Oct
1- Arkadaşlar herkese selam,
Bugün de, yine daha önce eğitim amaçlı analiz yaptığım #ALGYO hissesinde bir breakout stratejisi kullanarak nasıl bir yükseliş yakalanabilirdi ondan bahsedeceğim.

#endeks #xbank #garan #isctr #vakbn #halkb #akbnk #tskb #thyao #tavhl #tkfen #ttkom
2- Tabi bu devasa yükselişi önceden tahmin edemeyiz ama bazı stratejileri kullanarak girdiğimiz hisselerin hareketlerini izleyerek, biraz da risk alarak bunu başarabiliriz.

#sise #petkm #sasa #gerel #netas #karel #odas #yatas #zoren #tukas #orge #glyho #gsdho #kords #klmsn
3- Analize başlamadan önce araya bir parantez açarak, eğitim içinde kısa bir eğitim daha paylaşayım. Önceki #Algyo analizinde paylaşacaktım ama yazı dizisi çok fazla uzuyor diye bu analizde araya sıkıştırmayı daha uygun gördüm.
Read 27 tweets
21 Oct
1- Arkadaşlar iyi akşamlar herkese,
Bu akşam kısa bir analiz yapalım dedim sizlerle. Önceki analizlere nazaran, daha yakın geçmişteki bir fiyat hareketinin nasıl yakalanabileceğini göstereceğim.
Hissemiz #FROTO
2- Bu analizde, herkesin baktığı gibi değil de, biraz farklı açıdan grafiğe bakıcaz.Bazılarının hisseyi sattığı yerde, diğerleri neden alıyor anlamaya çalışıcaz.

#endeks #kchol #thyao #sise #asels #tkfen #petkm #enkai #netas #uluun #tatgd #hubvc #naten #deva #glyho #tukas #orge
3- Şimdi #Froto hissesinde 8 Ekim tarihine dönüp grafiğe bir bakalım. Hisse genel olarak bir yükseliş trendinde ancak son zamanlarda bir düşüş içinde. Image
Read 19 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!