1- Arkadaşlar herkese selam,
Bugün de, yine daha önce eğitim amaçlı analiz yaptığım #ALGYO hissesinde bir breakout stratejisi kullanarak nasıl bir yükseliş yakalanabilirdi ondan bahsedeceğim.

#endeks #xbank #garan #isctr #vakbn #halkb #akbnk #tskb #thyao #tavhl #tkfen #ttkom
2- Tabi bu devasa yükselişi önceden tahmin edemeyiz ama bazı stratejileri kullanarak girdiğimiz hisselerin hareketlerini izleyerek, biraz da risk alarak bunu başarabiliriz.

#sise #petkm #sasa #gerel #netas #karel #odas #yatas #zoren #tukas #orge #glyho #gsdho #kords #klmsn
3- Analize başlamadan önce araya bir parantez açarak, eğitim içinde kısa bir eğitim daha paylaşayım. Önceki #Algyo analizinde paylaşacaktım ama yazı dizisi çok fazla uzuyor diye bu analizde araya sıkıştırmayı daha uygun gördüm.
4- Aşağaıdaki grafikte 2 adet harmonik formasyon gösterdim.
İlki: Cypher Formasyonu (Pembe Dolgulu)
İkincisi: Butterfly (Kelebek) Formasyonu (Sarı Dolgulu) (yeşil mum iğnesini ihmal edersek) Image
5- Grafikte iki formasyonun ard arda gelmesi ilginç olmuş gerçekten.
Peki biz bu sarı dolgulu (Kelebek) formasyonu tamamlandığında nasıl erkenden giriş yapabiliriz? Sadece formasyonu kullanmak yeter mi? Bence yetmez. Formasyonun D ayağında başka destekler var mı bakalım.
6- Ben sırayla D ayağında oluşan destekleri, kullandığım teknik araçlarla çizip, asıl konunun uzamaması için fazla yorum eklemeden paylaşıcam.
7- Aşağıdaki grafikte uzun dönemli iki adet, şimdiye kadar güzel çalışmış mavi trend çizgileri var, en alttaki mor renkli çizgi, trendin altına çektiğimiz bant. Trende bant ekleme olayını daha önceki eğitimlerde anlatmıştım.
Bu Destek 1. Image
8- Burda ise ihlalli bir kanal var. D ayağı yine bu kanalın dibinde. İhlalli kanal çizmeyi de daha önceki eğitimlerimde göstermiştim hatırlayacaksınız.
Bu Destek 2. Image
9- Aşağıdaki grafikte gösterdiğim çapraz trend. Yine çapraz trend çizgisi D ayağına denk geliyor.
Bu Destek 3. Image
10- Analize tuz eklemezsek olur mu? Analize bir de fibo atalım. Son yükselişin fibo 1.27 seviyesi de D noktasına denk geliyor.
Bu Destek 4. Image
11- Grafiklerdeki tüm destekleri tek bir grafikte topladım. Fazla çizginin grafikte görünmemesi, kalabalık yapmaması için sadece Fibo 1,27 seviyesini düz çizgi ile gösterdim. Destekler aşağıdaki gibi oldu. Image
12- Şimdi bu kısa eğitim çalışmasının ardından asıl konumuza dönelim. #ALGYO hissesinde breakout stratejisi nasıl kullanılabilirdi analiz edelim.
13- Aşağıya #ALGYO hissesinin haftalık uzun vadeli “Log” grafiğini bırakıyorum. Hissede ilk olarak göze çarpan husus, güçlü bir yükseliş trendi olduğu. Bir trend kanalı içerisinde yükseliyor. Image
14- Hisseye günlük grafikte baktığımızda son zamanlarda 8,45-8,67 seviyesi 2 defa tepe olarak karşımıza çıkmış ve fiyat bu tepelere geldikten sonra ikisinde de yaklaşık %30 düşüş göstermiş. Dikkat ederseniz bu tepelerden sonra hızla düşmeye başlamış fiyat. Image
15-Hissede aşağıdaki okla gösterdiğim seviyeye bakarsanız, son tepe, yani hissede “All Time High” dediğimiz en yüksek seviye geçilmiş ama, bırakılan mumların hepsi kararsız, bir yükselmiş bir düşmüş. En son tekrar en yükseğe değerek hızlıca inişe geçmiş. Grafiği yakınlaştırdım. Image
16- Bu okla gösterdiğim yerde, yani All Time High geçildiği yerde bir breakout stratejisi kullanmak sıkıntı doğurabilir çünkü fiyat bu seviyeyi, yani bir önceki en yüksek olan 8.45’i kırdıktan sonra hızlı iniş çıkışlar yapmış. Giriş kararı vermek güç.
17- Ancak son harekette, hisse yine bu tepeye gelerek düşmüş ama, fibonacci 0,38 seviyesinde durulmuş, oralarda biraz oyalanmış ve bir bayrak formasyonu yapmış. Bu formasyondan çıkış yaptıktan sonra tekrar aynı All Time High seviyesi olan 8.67 yi zorlanmadan geçmiş, onaya gelmiş. Image
18- Hissede bayrak formasyonunun hedefini aşağıdaki grafikte gösterdim. Aslında hedef orası belirlenerek hisseye girilebilir. Ancak nerede giriş yapılacak? Hisse breakout ile tüm zamanların en yüksek seviyesini yukarı kırdı ve onaya geldi gibi duruyor. Image
19- Grafiği sadeleştirerek 2 gün ilerletelim. Burda fiyat direnç seviyesi olan 8,67 nin biraz altına sarkmış. Önceki analizimde de söylemiştim, pullbacklerde hisse dirence geri döndüğünde direk alım değil de, onay alıp tekrar yönünü yukarı çevirdiğinde girmek daha sağlıklıdır. Image
20- Peki burda nerede giriş yapıcaz?
Tabi şuan girmiyoruz, fiyatta bir geri dönüş bekliyoruz. Ama dikkat edersek fiyat tekrar dönüş yaptığında sert inmemiş, cılız kırmızı mumlar bırakarak yavaş yavaş inmiş. Grafiğin ertesi günki hali şu şekilde. Grafiği yakınlaştırdım. Image
21- Şimdi burdan girmek mantıklı olur mu? Girdik diyelim. Peki nereye stop koyacağız?
Girmiş olsak, Ben grafikte stop seviyesi olabilecek yere siyah yatay çizgi çektim. Yani Stop seviyesi, dirence tekrar gelen ve son oluşan kırmızı doji mumun altı kapanış olarak belirlenebilir. Image
22. Alım işlemlerini de 2 farklı şekilde yapabilirsiniz. Burdan girmek istemeyenler tam bir dönüş mumu gördüğünde, Burdan yavaş yavaş girmek isteyenler ise bu yeşil mumdan sonra ilk alım, fiyat en yükseği (kırmızı çizgi) geçerse 2. Alım şeklinde yapabilir.
23- Bu tamamen sizin psikolojinize, kendinizi nasıl rahat hissettiğinize bağlı. Sonuçta bir oyun planı veya strateji kurdunuz, giriş çıkış kurallarınızı koydunuz ve uyguluyorsunuz. Kurallarınıza sadık kaldığınız sürece problem yok.
24- Bakalım alım yapmış olsanız hisse nerelere kadar gitmiş aşağıdaki grafikte gösterdim. Image
25- Fiyat grafiği bıraktığım yere kadar birkaç cılız kırmızı mum haricinde hiçbir dönüş ibaresi göstermemiş. Bayrak formasyonu hedefini de fazlasıyla aşmış. Normalde buralara kadar sürebilmemiz gerekir.
Ve eğer buralara kadar sürebilsek, yaklaşık %60 kar sağlamış olurduk.
26- Evet arkadaşlar, bu örnek ile “All Time High” seviyesinin geçildiği breakout larda nasıl işleme girilebilir, nasıl işlem stratejisi kurulabilir anlatmaya çalıştım.
Tabi parantez içi eğitim ile de harmonik formasyonlara giriş yaptık.
27- Eğer analizlerimi faydalı buluyorsanız, bu analizlerin daha çok kişiye ulaşmasını sağlamak, küçük yatırımcılarımızın bu kurtlar sofrasında daha bilinçli işlemler yapmasına yardımcı olmak için desteğinizi esirgemeyin.
Herkese selamlar, sevgiler…

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Serdar Cevher

Serdar Cevher Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @gscevher

16 Nov
1- Bir Trader için önemli olan, ne kadar sıklıkla kazandığı değildir.
Önemli olan;
-Haklı olduğunda ne kadar kazandığı,
-Yanlış olduğunda ne kadar kaybettiğidir.

Bunu biraz açayım.
2- Hepimiz bu piyasaya kar elde etmek için giriyoruz. Bir işleme ilk girdiğimiz zamanlarda pek çoğumuzun başına gelmiştir. Bir işleme gireriz ve hisse %3-%5 yükselir, kar görür seviniriz ama sonrasında pozisyon zarar yazmaya başlar.
3- Siz Stop olursunuz ve stop olduğunuzda ilk düşündüğünüz şey şudur: Keşke %3-%5 kar gördüğümde satsaydım. Bence çok yanlış bir düşünce. Nedenlerini açıklayayım.

#bist100 #bist30 #Garan #vakbn #isctr #sise #asels #ttkom #tkfen #naten
Read 18 tweets
5 Nov
1- Herkese Merhaba,
Bugün sizlere, Teknik Analizde Fibonacci Kullanımını ve Fibonacci’yi kullanarak işlemlerimizde kazanç sağlama oranını nasıl arttırabileceğinizi örneklerle anlatıcam.
Bunun yanında, Fibonacci ile hedef fiyat ve dönüş belirleme yöntemlerinden bahsedeceğim.
2- Flooda başlamadan önce; Fibonacci kullanımını bilmeyenler, Fibonacci Retracement’ın (düzeltme seviyeleri) Tradingview’daki kullanımını, @kivancozbilgic hocamın Youtube’daki açıklayıcı videolarından izleyerek öğrenebilirler.
3- Fibonacci düzeltme seviyeleri aracı, bence teknik analizde mutlaka kullanılması gereken bir araçtır. Ama asıl sorun şu: Nasıl Kullanıcaz?
Bir yükseliş veya düşüş trendine Fibonacci çektiğinizde, aslında bütün Fibo seviyelerinde fiyat tepkisini görmek mümkün.
Read 35 tweets
29 Oct
1- Arkadaşlar herkes selamlar,
Bugün size güncel endeks grafiği üzerinden bir stoploss örneği anlatıcam. Bu örnekle birlikte #stoploss konusunun kafanızda daha da netleşeceğini düşünüyorum.

____________________________
#endeks #bist100 #garan #thyao #pgsus #tavhl #kchol #tcell
2- Hatırlayacaksınız, 2 gün önce bir endeks grafiği paylaşmıştım. Endeks burdan tepki aldı demiştim. Grafik aşağıda.

______________________
#petkm #tuprs #eregl #tkfen #arclk #sise #kords #hekts #alkim #mgros #ccola #bizim #sokm #odas #vestl #vesbe #gerel #ipeke #isfin Image
3- Yalan yok, burdan tepkiyi görünce acaba dönüş gerçekleşecek mi diyerek endeks hisselerine bir göz gezdirmeye başladım. Endeksi taşıyabilecek büyük hisselerin grafiklerinde yükselişi sağlayabilecek destekler var mı diye araştırmaya koyuldum.
Read 23 tweets
27 Oct
1- Son günlerde yaşanan düşüşlerde ve özellikle dünkü düşüşte, yorumlarda şöyle tweetler gördüm: “Bu düşüş fırsat” , “Mallarımı aldım çekildim kenara” , “Borsada alacaksın unutacaksın abi” vs şeklinde.

#endeks #bist100 #Garan #thyao #tavhl #Tkfen #kchol #asels #petkm #sise
2- Biliyorsunuz son dönemde pandeminin de etkisiyle bazı hisseler olması gereken değerlerinin çok üzerine çıktı. Piyasa değeri defter değerlerinin 10-20 katına çıkan hisseler var.

#kront #karel #netas #orge #glyho #gsdho #gents #tmsn #tatgd #pengd #bntas #dgklb #klgyo #parsn
3- Alacağınız şirketin piyasa değerinin defter değerine oranla kaç olduğuna, Fiyat/kazanç oranına vs gibi bakarak temel analizlerini yapmadan, sırf birileri söylüyor diye hisse alır beklerim der misiniz?
Read 19 tweets
25 Oct
1- Arkadaşlar herkese merhaba,
Bugün sizlere Borsaya ilk giriş anılarımı ve sonrasında neler yaşadıklarımı anlatmak istiyorum.

#borsa #Endeks #Garan #akbnk #asels #thyao #tavhl #pgsus #kchol #sahol #tkfen #tcell #aksen #avod #armda #bagfs #bfren #brsan #bntas #bsoke #cemas
2- Zira anlatacaklarım,borsaya yeni giren hemen hemen herkesin ilk dönemlerde yaşadıklarına benzer olsa da, bazı şeyleri erken farketmenizi sağlayacak dersler de içeriyor.

#crdfa #crfsa #cusan #dgklb #dohol #gents #gerel #hubvc #icbct #iheva #isfin #ittfh #jants #karsn #katmr
3- Son 1 yıldır yeni gelenler iyi para kazandılar ama, bu her zaman böyle gitmez. Borsa tarihinde ender görülen dönemlerden geçiyoruz. İşler tersine döner de zarar etmeye başlarsanız, emin olun zararlarınız kazançlarınızdan çok daha fazla oluyor.
Read 46 tweets
21 Oct
1- Arkadaşlar iyi akşamlar herkese,
Bu akşam kısa bir analiz yapalım dedim sizlerle. Önceki analizlere nazaran, daha yakın geçmişteki bir fiyat hareketinin nasıl yakalanabileceğini göstereceğim.
Hissemiz #FROTO
2- Bu analizde, herkesin baktığı gibi değil de, biraz farklı açıdan grafiğe bakıcaz.Bazılarının hisseyi sattığı yerde, diğerleri neden alıyor anlamaya çalışıcaz.

#endeks #kchol #thyao #sise #asels #tkfen #petkm #enkai #netas #uluun #tatgd #hubvc #naten #deva #glyho #tukas #orge
3- Şimdi #Froto hissesinde 8 Ekim tarihine dönüp grafiğe bir bakalım. Hisse genel olarak bir yükseliş trendinde ancak son zamanlarda bir düşüş içinde. Image
Read 19 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!