W miniony weekend Michaił Sakaszwili powrócił do Gruzji po kilku latach emigracji. Nigdy nie utracił on wpływu na gruzińską politykę, jednak teraz „czynnik Miszy” zogniskuje wokół siebie najważniejsze elementy kryzysu politycznego w tym państwie.
#THREAD 1/27
Nie znajduję odpowiedzi, dlaczego teraz Sakaszwili zdecydował się na powrót do Gruzji – mógł to zrobić rok wcześniej czy później. Powrót, ze świadomością tego, że zostanie się aresztowanym, nie stawia gruzińskiej polityki „na głowie”, jednak uwydatnia jej systemowe problemy.
2/27
Scena polityczna w Gruzji co najmniej od 2019 r. jest zdominowana przez konflikt rządzącego Gruzińskiego Marzenia (GM) z opozycją, na czele ze Zjednoczonym Ruchem Narodowym (ZRN) (partia Sakaszwiliego), który możemy zobrazować jako konflikt obozów „anty-„ i „pro-„ Sakaszwili
3/27
GM wygrywa w Gruzji wszystkie wybory od 2012 r. Partie opozycyjne, na czele z ZRN, nie są od tego czasu w stanie nijak zagrozić pozycji GM, niezależnie od problemów gospodarczych, epidemicznych czy międzynarodowych, z jakimi boryka się Gruzja,
4/27
Same partie opozycyjne w tym czasie mierzyły się ze swoimi własnymi problemami – brakiem realnej alternatywy wobec wyborców, związanej ze słabością ich programu politycznego, wewnętrznymi rozłamami oraz niejednoznacznym stanowiskiem wobec byłego lidera ZRN – Sakaszwiliego.
5/27
W samym ZRN w ostatnich latach zderzały się ze sobą dwa poglądy – dalej traktować Sakaszwiliego jako patrona ZRN i wykorzystywać ten fakt do uderzania w rząd GM, nawet kosztem wewnętrznej stabilności Gruzji (za tą opcją stoi obecny lider ZRN – Nika Melia)…
6/27
…lub odciąć się od Sakaszwiliego i zrzucić z barków opozycji ciężar wizerunkowy związany z jego osobą, który wciąż w dużej części gruz. społeczeństwa jest postrzegany negatywnie (za tą opcją stał kandydat ZRN w wyborach prezydenckich w 2018 r. – G. Waszadze)
7/27
Waszadze dzięki temu był w stanie rzucić realne wyzwanie kandydatce popieranej przez GM w wyborach prezydenckich w 2018 – Salome Zurabiszwili, zbierając w tamtych wyborach niespełna 800 tys. głosów (po 2012 partie opozycyjne nigdy więcej nie zbliżyły się do takiego wyniku)
8/27
Porażka Waszadzego sprawiła jednak, że politycy opozycji doszli do wniosku, że GM jest na tyle mocne, że nie da się z nim wygrać w perspektywie krótkoterminowej, niezależnie od obranej strategii działań i stanowiska wobec Sakaszwiliego.
9/27
ZRN zdecydował się więc na przyjęcie długoterminowej strategii, której celem jest:
1.Umocnienie ZRN jako głównej partii opozycyjnej (przez chwilę ta pozycja mogła być zagrożona w związku z rozłamem i powstaniem Europejskiej Gruzji)
2.Podważenie legitymacji i wizerunku GM
10/27
Wybory lokalne w br. pokazują, że ZRN udało się osiągnąć pierwszy cel – partia „wykosiła”, zmarginalizowała lub wchłonęła inne partie, które aspirowały do odgrywania aktywnej roli po stronie opozycji, skonsolidowała twardy elektorat (na poziomie 500-550 tys. wyborców)
11/27
Stało się tak w dużej mierze dzięki temu, że ZRN wizerunkowo i w strategii swoich działań mocno postawił na związki z Sakaszwilim
W konsekwencji jeszcze silniej zabetonowało to gruzińską scenę polityczną i spolaryzowało ją pomiędzy GM (antysakaszwili) i ZRN (prosakaszwili)
12/27
O drugi cel – podważenie legitymizacji i wizerunku GM – ZRN wciąż walczy. Sakaszwili w tej walce odgrywał ważną rolę, a po jego powrocie do Gruzji i aresztowaniu ten właśnie „czynnik Miszy” odegra jeszcze większe znaczenie
13/27
ZRN uderza w legitymację rządów GM kwestionując uczciwość i legalność kolejnych wyborów w Gruzji – przede wszystkim wyborów parlamentarnych w 2019 r., zarzucając GM korupcję wyborców, fałszowanie protokołów, wykorzystanie adminresursu itd.
14/27
Dzieje się tak mimo, iż OBWE, obserwujące wszystkie wybory w Gruzji, zarzutów ZRN nigdy w pełni nie potwierdziło. Zgodnie z OBWE podczas wyborów w Gruzji występują określone problemy, jednak co do zasady są one demokratyczne, konkurencyjne, odzwierciedlają wolę wyborców.
15/27
Podważanie legitymacji GM przez ZRN wiąże się jednak ściśle z podważaniem wizerunku partii rządzącej, za równo wewnątrz Gruzji, jak i na arenie międzynarodowej.
ZRN konsekwentnie (jednak bez większych podstaw) oskarża GM o „prorosyjskość”
16/27
Prorosyjskość to silny zarzut na arenie wewnętrznej w państwie, gdzie co najmniej ponad 80% społeczeństwa postrzega Rosję jako największe zagrożenie dla bezpieczeństwa swojego państwa oraz okupanta, który jest odpowiedzialny za separatyzm ponad 20% gruzińskiego terytorium
17/27
W tym elemencie Sakaszwili odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ jego postać, kojarzona z antyrosyjską polityką, która wyprowadziła Gruzję z rosyjskiej strefy wpływów, jest zestawiana w kontraście z bardziej wyważonym wobec Rosji stanowiskiem GM
18/27
Nie jest jednak tak, że GM można słusznie przypisać prorosyjskość, jednak wielu komentatorów w Polsce i Europie łapie się na to. GM nie zmieniło proeuropejskiego i proatlantyckiego kursu polityki zagr. Gruzji, nie stało się marionetką Putina wbrew oskarżeniom opozycji
19/27
Jednak formułowanie tego typu zarzutów i konieczność tłumaczenia się z nich przez rząd GM to istotny czynnik wpływający na jego relacje międzynarodowe. Zbiega się to również w czasie z ochłodzeniem relacji UE-Gruzji związanym ze wzmocnieniem „konserwatywnych tonów”…
20/27
…przez rządzących w kampanii wyborczej (pisałem o tym we wcześniejszych wątkach – link na końcu), czy skandalem podsłuchowym (okazało się, że gruzińskie służby podsłuchiwały europejskich dyplomatów).
21/27
Należy do tego również dodać symbolikę, jaką powrotowi Sakaszwiliego do Gruzji będzie chciała nadać opozycja – czyli przyrównywaniu tego posunięcia do powrotu Nawalnego do Rosji… (zdecydowanie przestrzegam przed tworzeniem takich analogii).
22/27
Warto pamiętać, że były prezydent Gruzji został skazany prawomocnymi wyrokami gruzińskich sądów – co prawda pod swoją niebecność (był już wówczas na „wygnaniu”), jednak wyrokami które są mocno udokumentowane w materiale dowodowym (dotyczą nadużyć z końcówki rządów…
23/27
…Sakaszwiliego, związanych z wymuszaniem zeznań, inwigilacją opozycji i dziennikarzy, za które odpowiedzialność ponosi Sakaszwili).
Znacząca jest przy tym reakcja Ukrainy, której obywatelem jest Sakaszwili.
24/27
Ukraińskie władze, poza deklaracjami wsparcia ze strony polityków i zapewnieniem standardowej opieki konsularnej, nie zamierzają bowiem prawdopodobnie eskalować tej sytuacji w relacjach z Gruzją, nie kwestionują wyroków ciążących na Sakaszwilim itd.
25/27
Nie mniej jednak – „czynnik Miszy” będzie wpływał na utrzymanie się w Gruzji napięć politycznych, polaryzacji społeczeństwa, eskalacji protestów (przed i po II turze wyborów lokalnych 30.10., których uczciwość opozycja prawdopodobnie zakwestionuje…).
26/27
Więcej na temat szerszego kontekstu sytuacji politycznej w Gruzji i wyborów lokalnych pisałem w ostatnich wątkach i opowiadałem w podcaście:



27/27 END

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Arkadiusz Legieć

Arkadiusz Legieć Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @ArkadiuszLegiec

27 Aug
Kilka spostrzeżeń nt. tzw. Państwa Islamskiego #IS w #Afganistan w kontekście wczorajszych zamachów bombowych w Kabulu:
- PI jest obecne w Afganistanie od 2015, kiedy w momencie swoich największych sukcesów w Iraku i Syrii ogłosiło utworzenie „Prowincji Chorasan”
#THREAD 1/20
- PI nigdy nie było siła dominującą w Afganistanie– zawsze działało w otoczeniu wrogich sił #USA i ich sojuszników z jednej strony, a talibów, utrzymujących kontakty z Al-Kaidą z drugiej; zawsze było mniej liczne, miało mniejsze możliwości logistyczne, poparcie ludności itd.
2/20
- nie zmienia to faktu, że PI było obecne na terenie Afganistanu, przede wszystkim w prowincjach Nangarhar i Kunar; zgodnie z raportami ONZ od 2016 obserwowany jest stopniowy wzrost obecności bojowników PI w tym państwie – ich siły szacowane są obecnie na kilka tysięcy
3/20
Read 20 tweets
30 Sep 20
More and more rumours on #mercenaries, fighting on the side of #Azerbaijan in the current escalation over #NagornoKarabakh are coming out. There are #Turkmens from #Syria, brought to #Azerbaijan thanks to help of #Turkey. Let`s sum up some decontextualised facts. #THREAD 1/13
I mentioned this information on Sunday in that Thread: , after seeing a video showing masked fighters, going on the top of their pick-ups to the front, to fight against Armenians and shouting “Allah Akbar”. 2/13
The credibility of this info has been confirmed – their uniforms, equipment, spoken language etc. A little bit later @Reuters spoke with two of them: reuters.com/article/us-arm…, even gathering info about their salary (1500$/mounth) 3/13
Read 14 tweets
27 Sep 20
Prezydent Turcji Recep Tayip Erdogan w przemówieniu zwrócił się bezpośrednio do obywateli Armenii, aby Ci wystąpili przeciwko swoim władzom w związku ze starciami Ormiańsk-Azerskimi na pograniczu tych dwóch państw oraz Górskiego Karabachu i Azerbejdżanu. 1/n @kwasylewsky
To jednak dość rzadki przypadek, zarówno:
1. zwracania się Prezydenta Turcji bezpośrednio do obywateli Armenii
2. ingerowania Turcji bezpośrednio w wewnętrzne sprawy Armenii, równoznaczne z nawoływaniem do próby zamachu stanu.
Potwierdza to bezpośrednie zaangażowanie Turcji
Przejawem tego zaangażowania jest zarówno najnowsza wypowiedź Erdogana, jak i obecność po stronie Azerskiej ochotników syryjskich (najemników/bojowników z północnej Syrii; prawdopodobnie syryjskich Turkmenów), którzy nie mogliby się tam znaleźć bez wsparcia ze strony Turcji 2/n
Read 5 tweets
27 Sep 20
Dziś rano doszło ponownie do eskalacji zbrojnej między #Armenia i #Azerbejdżan. Obie strony zarzucają sobie nawzajem ostrzał rakietowy obiektów cywilnych (przygranicznych wiosek). Walki toczą się nie tylko na froncie rzeczywistym, ale także w przestrzeni informacyjnej. THREAD 1/n
Walki mają miejsce zarówno na pograniczu #Armenia i #Azerbejdżan (podobnie jak w lipcu br.), jak i na pograniczu #GórskiKarabach (quasi państwo; de facto pod kontrolą Armenii; de iure okupowana przez Armenię część Azerbejdżanu) i #Azerbejdżan.
Na pograniczu #Armenia i #Azerbejdżan do ostrzału doszło w okolicach miasta Vardenis, w prowincji Gegharkunik. Na pograniczu #GórskiKarabach i #Azerbejdżan starcia mają miejsce na całej długości linii rozgraniczenia – w okolicach Lacinu, Terter, Agdam czy Fuzuli. 3/n
Read 28 tweets
19 Aug 20
More info about detained in Belarus #WagnerGroup mercenaries is coming out. According to the Ukrainian media – it was planned for several months operation of Security Service of Ukraine #SBU. This story shows interesting trajectories of #ForeignFighters from Ukraine. #Thread 1/16
The aim of operation was to found and detain people responsible for shooting down the MH 17 plane in July, 2014 – both member of 53rd Anti-Aircraft Missile Brigade of the Russian Federation and cooperating with them – so called pro-russian separatists (mainly mercenaries). 2/16
Operation has been planned and preparated for more than year by General Intelligence Board at Ministry of Defence of Ukraine, Security Service of Ukraine #SBU and war crimes department at Attorney General's Office of Ukraine. 3/16
Read 17 tweets
16 Aug 20
Short note on ongoing events in #Belarusprotests and probability of Russian intervention in #Belarus (to the resque of #Lukashenka)

1. Assurances from V. #Putin #Russia are aimed to be more repellent for protesters (as we see - not exactly efficient) less - real readiness 1/n
2. It's also playing for time - for now #Russia has its own ally in the top of #Belarus vertical of power; so its logical to keep up with him and observe devwlopment of events.

3. In the same time - #Russia is making #Lukashenka more and more dependent on Russian suppport... 2/n
...in the situation of lack amy support, from any side (so in case he stays - Russian pression will become more effective and smoothe on him).

4. Cost of such an intervention would be much bigger for #Russia than any advantages of it. Lukashenka is not so precious for Putin 3/n
Read 7 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(