Ergun Unutmaz Profile picture
Economist | 📚 BA in Economics ⚙️ MSc in Econometrics 🇪🇺 MA in European Economic Studies https://t.co/JdS0V7kQ5a
Feyzan Demirsöz Profile picture Oğuz Demirkıran Profile picture 2 subscribed
Aug 10 10 tweets 4 min read
🇬🇧 “The bond market is the most important market in the world,” says Ray Dalio.

🇹🇷 Ray Dalio, #tahvil piyasasının dünyadaki en önemli piyasa olduğunu söylemektedir.

Oysa 2022 sonunda değeri 141 trilyon dolara ulaşan bu piyasa yeterince bilinmemektedir.

(1/x) Image 2) Hatta tahvil piyasası anlamına gelen "bond market" ifadesi maalesef birçok yerde yanlış bir şekilde "bono piyasası" şeklinde kullanılmaktadır.

Dolayısıyla önce kavramlardan başlamak anlaşılırlık için önemlidir. Image
Aug 6 16 tweets 6 min read
🇹🇷#Şişecam şirketinin 2023/2. çeyrek sonuçlarına ilişkin notlarımı bu akışta paylaşacağım. Uzun sözün kısası zor bir dönemde başarılı bir tablo.👏🏻

🇬🇧 In this tread, I'll share my notes on #SISE 2023/q2 results. Although tweets are in Turkish, graphs are in English.

(1/x) Image 2) Çeyrekler bazında hasılatın güçlü artışı küresel ekonomideki resesyon, artan faizler ve talep koşullarındaki gerileme nedeniyle son iki çeyrekte ivme kaybı yaşamış olsa da maliyet kontrolüyle kârlılık korunuyor.

2023/q2 (milyar TL)

Satışlar 30,1
Maliyet 20,3
Brüt Kâr M. 9,7 Image
Jul 26 22 tweets 6 min read
#FinansalEğilimler başlıklı sunum 15 dakika sonra başlıyor.

1) Şimdi bir kahve arası ve Twitter Space, YouTube yayını ve ilave notlar, grafikler için bu akışın altında görüşmek üzere.

⬇️ Image 2) Image
Jul 24 11 tweets 4 min read
1) Sayın David Rubenstein'ın, JP Morgan Genel Müdürü Sayın Mary Callahan Erdoes ile gerçekleştirdiği bir röportaj son derece faydalı.

Bu akışta #Asset ve #Wealth kavramlarının Türkçe kullanımındaki yanlışa dikkat çekerek yanlışın düzeltilmesine yönelik bir öneri de sunacağım. Image 2) Videoyu izleyip İngilizce bilenler zaten "asset" ve "wealth" arasındaki ayrımın ne kadar açık olduğunu anlamıştır, ancak herkesin anlayabilmesi için ilk bölümü kelimesi kelimesine çevirdim.

Buyrun önce kavramları ve yönetim anlayışındaki farkları görelim. ⬇️ Image
Jun 20 14 tweets 6 min read
#Yatırım anlayışı üzerine birkaç not:

1) Bu akışta #C3AI şirketinin fiyat hareketlerinden yola çıkarak genel anlamda yatırım süreci için dikkate alınacak bazı derslere değineceğim.

- Yatırım stratejileri / Hikâyeler
- Fiyat / Değer
- Açgözlülük
- Batış ve Zenginlik hepsi burada Image 2) #YapayZeka hayal ve korkuların birleştiği, kitaplardan filmlere sayısız eserde geçen bir tema olduğu kadar teknolojideki somut gelişimin de bir çıktısı.

Doğal olarak da birçok şirketin ilgisini çeken; başarılı olanların zengin olduğu, başaramayanların iflas ettiği bir alan.
Jun 15 15 tweets 4 min read
Türkiye İş Bankası, Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Adnan Bali'nin, Tomorrow Kitap Kulubündeki samimi sohbeti hayata dair çok değerli görüşler içeriyor.🙏🏻👏🏻

1) Bu akışta öne çıkan bir iki bölüme değineceğim, ancak notlar alarak izlenmesi gereken, kitap önerileri içeren bir yayın. 2) Maalesef nicelik ve etiketlerin öne çıktığı bir ortamda okunan kitap ya da sayfa sayısından, sertifika koleksiyonuna çoğu zaman da içi boş bir yarış var. Nitelik ve gerçek değerlerse bence çok daha önemli.

Bu yüzden Adnan Bey'in güzel sohbetinden notlarımı da paylaşayım. Image
May 1 18 tweets 9 min read
#Şişecam finansallarını incelemeyi sürdürüyorum ve bu kez yapısal değişiklikler nedeniyle biraz uzun sürecek.

Çok genel yorumla: Satışlar azalırken, brüt kâr marjı artmış, FVÖK marjı daralmış (yine de güçlü). Maliyet artışı ve talep koşullarındaki daralmanın etkisi görülüyor. Image Raporlama değişikliğine Alper Bey, kısaca yer verdiği aşağıya ekledim.

Bunun dışında yatırımlar, satın almalar ve soğuk bakım gibi önemli kararlar sermaye harcamaları ve nakit akışını etkiliyor. Tabi iyi taraftan, gelecek kârlılık ve büyümeyi de.

May 1 10 tweets 14 min read
#MarketReport 2023/04

1) In this thread, I'll cover comparative performance of

📌 #Stock Indices
📌 #Exchange Rates
📌 Treasury #Bills and Government #Bonds

both for April and since pandemic. Image 2) #StockMarkets

MoM returns in April, at their own currency:

➡️ #SPX #IXIC #DJI #DAX #NI225 #XU100 Image
Apr 2 9 tweets 7 min read
🗓️ 2020 - 2021 - 2022 + 2023/Q1 Returns

1) #SPX

S&P 500 Endeksinin geçen 3 yıldaki ve bu yılın ilk çeyreğindeki getirileri 2) #IXIC

#Nasdaq Endeksinin geçen 3 yıldaki ve bu yılın ilk çeyreğindeki getirileri.
Apr 1 17 tweets 16 min read
#ChartStorm: 1/17
🗓️ March Performance of ...

🇺🇸 #SPX #IXIC #DJI 🇯🇵 #NI225 🇩🇪 #DAX 🇹🇷 #XU100

#DXY #EURUSD #GBPUSD #CADUSD #JPYUSD #TRYUSD

#TreasuryBills #GovernmentBonds #Yields 2) Here I'll cover 6 stock market indices in 4 countries:

In order to compare the relative performances, I've chosen a pre-pandemic basis, which is 31/12/2019 closing values.

As Nasdaq, S&P500 and DJI are denominated in US dollars, but the others not, returns are misleading.
Mar 9 16 tweets 7 min read
1) Bugün (bence net, ancak) çoğunluk için tartışmalı bir konu üzerine yazacağım. #PayGeriAlımı. (#Buybacks)

Aslında #Berkshire yıllık toplantısı için mektubunda Warren Buffett bu konuyu savunmuş, hatta aksi görüştekileri sert bir dille eleştirmişti.

ft.com/content/97b875… 2) Açıklamanın pay geri alımlarına ilişkin vergi düzenlemesinin yürürlüğe girmesinin ardından gelmesi her ne kadar konuyu başka noktalara taşısa ve bunun ekonomiye ekileri düşük seviyede olsa da ben tartışmayı kurumsal finans düzleminde aktaracağım.
Mar 9 4 tweets 4 min read
1) Bu yıl sadece grafik tasarımlarımı değil, çalıştığım dosyaların veri altyapısını ve Excel akışını da baştan sona yeniledim.

Kredi derecelendirme kuruluşları Moody's, S&P ve Fitch'in #Türkiye için #KrediNotlarını ve açıklamalarını da bu kapsamda güncelledim.

#Ratings 2) #YatırımaUygun seviyede (bile) kredi notlarının ve buna paralel #TemerrütRiski Farklarının son üç yıl içindeki seyri dikkat çekici.

Bütünsel salgın sonrasında ve enflasyonla makas giderek açılmış. Spekülatif bölümde şartlar daha zor.

#InvestmentGrade #Ratings #DefaultSpreads
Mar 8 5 tweets 3 min read
1) #Powell'ın Konuşması

#FED'in son toplantısından notlar alanlar için beklendiği gibi şahin; hâlâ iyimser olanlar içinse sert açıklamalar içeren bir gün geride kaldı.

Önce mevcut durumda FED faizlerine (eğriler, sol eksen) ve #faiz artışlarına (turkuaz, sağ eksen) bakalım. 2) Enflasyon ve işsizlik verilerine bağlı olarak geçen seneki 75 baz puanlık artışların 50 ve 25 bp şekline dönüşmesi FED pivot umutlarını harekete geçirmişti.

Ancak #enflasyon cephesinde henüz zafer ilan etmek için erken. Manşet (beyaz) ve çekirdek (mavi) enflasyon hâlâ yüksek.
Feb 3 19 tweets 10 min read
#SISE #Şişecam

Bugün açıklanan finansal tablolar, zor dönemlerde başarılı işler yapıldığını gösteriyor. Yönetiminden çalışanlarına, tüm emeği geçenlere teşekkür eder, yatırımcılarına başarılar dilerim.🙏🏻👏🏻

1) Şimdilik kısa bir iki not, detaylı çalışmaya yarın devam ederiz. 2) Belirsizlik ve risklerin yüksek olduğu bir dönemde 95,3 milyar TL seviyesine ulaşan konsolide net satış değeri sevindirici. Farklı tesisler, yatırımlar ve lojistik ağ sayesinde arz talep dengesi iyi sağlanmış ve uluslararası satışların payı yüzde 63'lerde gerçekleşmiştir.👏🏻👌🏻
Feb 2 4 tweets 4 min read
Para Politikası kapsamında #FED, #ECB ve #TCMB toplantılarında alınan kararlarla #enflasyon ve politika #faizi için son verileri grafiklere aktardım.

İyi bir Şubat ayı dilerim.🙏🏻🙋🏻‍♂️

ergununutmaz.com/para-politikas… As the #FED has increased the policy rate by 25 bp at the latest meeting, recent situation for #FederalFundsRate and #inflation are as below. Image
Feb 1 9 tweets 5 min read
2023 Ocak Ayı Değerlendirmesi

1) Göz kamaştıran 2022 yılı performansı özellikle yurt dışında yüzde 20'lere varan kayıplar yaşanırken son derece değerliydi. Dolayısıyla Ocak ayında #BIST için bir kâr realizasyonu normaldir. Özellikle de yurt dışı cazipken.

Detaylara bakarsak: 2) Yukarıdaki sıcaklık haritası bir aylık ve sektörlere göre getiri değişimini göstermektedir.

Bir iki şirket dışında (ki TUPRS yüzde 10'luk performansıyla pozitif ayrışmıştır) tüm sektörlere yayılan ve ortalama yüzde 15'ler civarı düşüşler yaşanmıştır.
Jan 31 7 tweets 3 min read
1) #TheEconomist dergisinin güncel makalesini kısaca aktarayım:

2022'de hem hisse senedi hem de tahvil piyasasındaki düşüşler güvenli liman bulmayı zorlaştırmıştı. "İyi bir yıl." diyenlerse kayıpların yüzde 20'nin üzerine geçtiği bir ortamda tek haneli kayıplar yaşayanlardı. 2) Endeksten daha iyi getiri sağlama konusunda fon yöneticileriyle algoritmalar arasındaysa bu kez fon yöneticileri galip geldi.

2010 - 2021 aralığında, her sene fon yöneticilerinin yarısından fazlası, #SPX Endeksini geçemeyerek başarısız olmuştur.
Jan 30 8 tweets 3 min read
1) Takip ettiğim ve örnek aldığım yatırımcılar arasında @HowardMarksBook'ın yeri ayrıdır. İçinde bulunduğumuz dönemin özelliklerine ilişkin, Marks’ın tamamen katıldığım görüşlerini dinlemenizi öneririm.

Bloomberg’deki videonun kısa bir Türkçe özetini hazırladım: 2) Marks: “Üçüncü büyük değişimin tam ortasında olabiliriz.”

Küresel Finans Krizi'nden (2009) bütünsel salgına (2019) geçen sürede ve sonrasında FED, ekonomiyi korumak için aşırı seviyede önlemler aldı ve bu, işe yaradı. Image
Jan 30 4 tweets 2 min read
Haftaya Financial Times'tan bir yazının kısa bir özetiyle başlayalım.

#Temettü yatırımı konusundaki ve sıkıntıları çok defa anlatmış olsam da popüler bir konuda sorunlar hep göz ardı edilir.

1) Bakalım FT bu alanda neler söylüyor: 2) Birleşik Krallık'ta temettü ödemelerine ilişkin öngörüler 2023 yılında azalma yönünde.

Şirketlerin kâr marjları baskı altına girdikçe, büyük olasılıkla kâr payı dağıtımı da düşecek. Çoğu sektörde marjlar yüksek enflasyon ve hane halkı alım gücü nedeniyle daralmış durumda.
Jan 27 7 tweets 5 min read
1) In the @WSJ, last year @Justinbaer utilised a very useful perspective to historical declines and S&P #BearMarkets.

Following @naterattner's chart, I've applied the similar methodology to #BIST and let's have a closer look to the results. Image 2) In the study, I selected #XU100 Index as a proxy and worked with 6.386 daily observations (Range is from 02/07/1997 to 20/01/2023).

Below is history of #drawdowns from All Time High (#ATH) levels to the lowest values for the #BIST. Left scale shows the percentage declines. Image
Jan 17 8 tweets 6 min read
Portföyüm kapsamında, son üç yıl içinde elde ettiğim #KârPayı akışını ve #TemettüVerimini incelediğim yazıyı siteye yüklemeden önce biraz arşivden paylaşım yapayım. Okumamış olanlara faydası olabilir.

1) #TemettüSistemi Üzerine Düşüncelerim.

ergununutmaz.com/temettu-sistem… 2) Temettü Kavramları ve Hesaplamalar yazısı ise teknik detaylar ve işin sayısal yönüne ilgi duyanlar açısından iyi bir kaynak. Burada temettü verimi, nakit/brüt ayrımı ve hesaplamanın nasıl yapılacağına dair uygulama da yer almaktadır.

ergununutmaz.com/temettu-kavram…