Ergun Unutmaz Profile picture
Economist 📚 BA in Economics ⚙️ MSc in Econometrics 🇪🇺 MA in European Economic Studies https://t.co/YrpiotBxzN…
Jun 15 11 tweets 8 min read
#Fragmentation

1) Son toplantıda öne çıkan bu kelimeyi daha sık duyacağız gibi.🤔

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi bugün "mevcut piyasa koşullarını tartışma" amacına özgü bir toplantı kararı aldı. Takvimde daha önce yer almayan bu görüşme yakından izleniyor. 2) Öncelikle #fragmentation kavramının ne anlama geldiğine bakalım o hâlde:

Türkçe olarak "parçalarına ayrılma, bölünme" şeklinde ifade edebileceğimiz bu kavram #ECB açısından para politikasının aktarım mekanizmasında bozulma işaretidir ki bu da politikanın etkisini azaltabilir.
Apr 24 17 tweets 4 min read
Elon Musk’ın $43 milyar bedel ile Twitter için yaptığı teklif bir anda gündem olmuştu. Hisse başına 54 dolar 20 sente karşılık gelen bu kararın Damodaran Hoca’nın bir yazısına konu olabileceğini de belirtmiştim.O hâlde akışa buyurun. 1) Damodaran Hoca’nın 21 Nisan tarihli yazısı yine uzun ve kapsamlı. Bu akışta, yazıdan önce çıkan noktaları kısaca özetlemeye çalışacağım. Ancak tamamını okumak isteyenler için de yazı burada:

aswathdamodaran.blogspot.com/2022/04/elons-…
Jan 11 8 tweets 3 min read
Bugün Bloomberg'de #Garanti BBVA üzerine güzel bir yazı vardı. Kısaca özetleyeyim:

1) Yazının giriş cümlesi Buffett'ın ünlü sözlerinden biri olan "Başkaları korkarken sen açgözlü ol!" cümlesiyle başlıyor.

(Tabi bu duruma ve piyasaya göre değişir, sonuçta dibin de dibi var.) 2) Son dönemlerde Türkiye'den gelen haberlerin pek iç açıcı olmadığı belirtilerek Türk lirasının avro karşısında %30 değer kaybettiği, tüketici enflasyonunun da %36 ile son 20 yılın zirvesine çıktığı belirtiliyor.

Ardından da #GARAN için geçen sene Kasım'da yapılan teklif var.
Jan 10 9 tweets 7 min read
Herkese merhaba,

1) Bu hafta ekonomik anlamda hareketli bir gündem bizleri bekliyor. Aslına bakarsak 2021 yılından devraldığımız temalar yine ajandamızda. Neydi bunlar?

#FED'in enflasyon ve faizler konusundaki tutumu
#Covid_19 ve
#İşsizlik verileri 2) #Omicron varyantının hızlı yayılması ve net bir öngörü yapılamamasının getirdiği tedirginlik sürüyor. Olay sayısının geçmiş varyantlara göre yayılma hızı endişe yaratsa da verilen mesaj "Bunun da üstesinden geleceğiz." şeklinde.
Jan 4 4 tweets 2 min read
1) Anlatılar ve Sayılar adlı kitabın çevrisini yaparken hikâyelere inanarak yatırım yaparak zengin olan ya da batan insanların durumuna da dikkat çekmiştim.

#Theranos bu anlamda dolandırıcılar için de kısa yoldan zengin olmak isteyenler için de bence bu işin zirvesi olabilir. 2) Hikâye ve kahramanlar o kadar cezbedici ki yatırım yaparken en temel soruları bile sormak insanın aklına gelmiyor. Hollywood filmi bunun yanında masum kalır ve maalesef bu çok sayıdaki örnekten meşhur olanı.

Peki sonunda ne oldu? Adalet, hukuk? Yatırımcılar ders aldı mı?
Dec 13, 2021 9 tweets 6 min read
Zor geçeceğini söylediğim hafta Türk lirası için stresli bir şekilde başladı bile. 😔

Zaten birçok yerde yazıldı, ama bu haftaya ilişkin dikkatimi çeken gelişmelerin başlıklarını kısaca yer vereyim.

1) 20'ye yakın merkez bankası toplantısı bizleri bekliyor. Önemli olanlar: 2) #FED toplantısı için beklenti çok önceden oluşmuştu zaten. Daha sert hatta öncekilerden farklı bir enflasyon söylemi ve varlık alımlarında artış bekliyorum.

#ECB açısından merkez ve çevredeki farkların artması sıkıntı yaratmaya başlayacaktır artık.

#BOE ise erteleyecek gibi.
Nov 26, 2021 17 tweets 7 min read
Herkese merhaba, bir kahve içimi vaktinizi alıp bugün yaptığım bir incelemeden bahsetmek istiyorum.

1) Malum veri çağında yaşıyoruz ve eskiden veri bulamazken şimdi finansal analizler için çok sayıda hizmet sunucusuna sahibiz. Bu da seçim yaparken bir zorluk oluşturabiliyor. 2) Sabah sizlerin de görüşlerini alarak birçok şirketi inceledim ve kısa bir liste oluşturdum. Ancak sözlerime bir iki hususu belirterek başlamak isterim.

Sağ olsun kurumlar ürünlerini denememizi önerebiliyorlar, bunda bir sıkıntı da görmüyorum.
Nov 26, 2021 6 tweets 1 min read
Önceden de pek anlam veremediğim son dönemde ise her yerde gördüğüm dolar bazlı grafik incelemesi konusunda düşüncelerinizi merak ettim. 3 soruluk bir anket yapalım.

Evet Türk lirası dolar karşısında değer kaybedince şirketler iskontolu oluyor, ama bu ne kadar anlamlı?

⬇️ANKET 1) Türk lirası yanında dolar bazlı teknik analiz ...
Nov 26, 2021 4 tweets 3 min read
Daha dün akşam bütünsel salgın açısından Avrupa'daki durumun iç açıcı olmadığını piyasalar açısından da risklerin arttığını @fyibeycigim ile birlikte belirtmiştik.

1) Bugün sabah açılışta hava yolları, turizm başta olmak üzere birçok sektörde satış, risk iştahında azalma var. 2) Özellikle Güney Afrika kökenli yeni varyant nedeniyle getirilen uçuş yasakları hava yolu taşımacılığı şirketlerini sert vurdu.

Güne %10'luk kayıplarla başlayan şirketlerden #Lufthansa, #AirFrance, #IAG (British Airways için ana kuruluş) ve #RyanAir için karşılaştırma aşağıda.
Nov 25, 2021 4 tweets 2 min read
Hafta başında yoğun bir ekonomik veri gündeminin bizleri beklediğine dikkat çekmiştim. Bunlardan bir iki tanesine bakalım:

1) ABD tarafında tüketici harcamaları oldukça kuvvetli geldi. Bunun tatil haftasında artarak devamı bekleniyor. Image 2) İlgiyle beklenen diğer bir veri ise işsizlik konusundaydı ve buradaki gerçekleşme tahminlerin çok altında olduğu için pozitif fiyatlandı. Ancak bu düşüşün mevsimsel faktörler nedeniyle farklılaşacağını belirtmek isterim. Image
Nov 21, 2021 12 tweets 10 min read
1) Sayfamı takip edenlerin bildiği gibi artık bir klasik olan, geçen haftanın olaylarına ve önümüzdeki hafta öne çıkabilecek gelişmelere odaklanan, David Westin’in sunduğu #WallStreetWeek program özeti hazır.

Bir kahve içimi vakit ile buyrun başlayalım. 2) Öncelikle bizleri dolu dolu bir hafta bekliyor.📝✅

En azından açıklanacak ekonomik veriler açısından öyle. Diğer taraftan da alışveriş ve tatil dönemi başladığı için de bu hafta biraz kısa olacak. Bunların detaylarına şirketler ve haftanın programı bölümünde değineceğim.
Nov 19, 2021 5 tweets 3 min read
#Değerleme ve #SISE konusunda aşağıdaki yoruma istinaden kısa bir not:

Şişecam hisselerinde ilk alımlarım 2020'deydi ve 2021'de #İNA değerlemesi ile hesapladığım 11,89 TRY değerini dikkate alarak yaptığım alımlarla ortalama maliyetim 6,88 TRY olmuştu.

Image 2) Bu süreçte diğer analizleri ve başkalarının yorumlarını da inceledim, ancak bunlardaki hataları tartışmak yerine kendi çalışmama odaklanarak alımlarımı arttırdım.

Grafikte de görüldüğü üzere sabır ve düşüşlerde alım yapabilme psikolojisi bu işin çok önemli bir parçası. Image
Mar 25, 2021 9 tweets 5 min read
1) Biraz muhasebe 🙂

#NetWorkingCapital kavramı Türkçe kaynaklarda bazen #NetİşletmeSermayesi bazen de #NetÇalışmaSermayesi olarak geçmektedir. Ben ikincisinin daha yerinde bir tanımlama olduğu kanaatindeyim.

Dilerseniz gelin önce bakalım, bu kavram ne ifade ediyor. 2) Önce tanım:

#ÇalışmaSermayesi ya da diğer adıyla "Net Çalışma Sermayesi, (NÇS)” bir şirketin “Dönen Varlıkları, (DV)” ile “Kısa Vadeli Yabancı Kaynakları, (KV YbKy)” arasındaki farktır.

Bu tanım aslında bildiğimiz “Cari Oran, (CO)” tanımına benzemektedir.
Dec 29, 2020 19 tweets 6 min read
Herkese merhaba,

1) Bir taraftan 2021 planları yapılırken bir taraftan da 2020 için performans değerlendirmeleri sürüyor. Her ikisi için de önümüzdeki günlerde ayrı ayrı yazılarım olacak, ancak bugün başka bir konudan bahsetmek istiyorum.

#IBKR üzerine kısa notlar. 2) Aracı kurum ve banka seçimi, üzerine çok yazılan bir tema. Bilgi amaçlı olarak, daha önce kendi izlediğim yolu şu akışta özetlemiştim:Maliyetler aracı kurumlarda daha yüksek olsa da kişisel tercihlerim nedeniyle ben bankalarla çalışıyorum.
Dec 6, 2020 15 tweets 9 min read
@borsaninizinden Geç de olsa #DXY için notlarımı siteye yükledim.

ergununutmaz.com/dxy-endeksi-uz…

Pariteler hakkındaki yorumumu ise gün içinde bu başlığın altında paylaşırım. @borsaninizinden Merhaba İbrahim Bey, sizin bu konudaki tecrübe ve birikiminiz kadar sizi izleyenlerin de katkısı olur diye pariteler hakkındaki görüşlerimi buraya eklemeyi düşündüm.

Ancak sayfanızı meşgul ederse kusura bakmayın şimdiden. Buyrun başlayalım:
Dec 5, 2020 12 tweets 5 min read
Herkese merhaba. Yine bir Cumartesi ve yabancı diller üzerine kısa birkaç materyal paylaşma vakti.

1) Yeni katılanlar için kısa özet: Benim bir yabancı dili öğretmek gibi bir amacım, iddiam yok, hatta her gün kendim yeni bir şeyler öğrenmeye devam ediyorum. 2) Seviyelerin ve amaçların farklı olduğu bir grup için zaten böyle mesaj ve video ile yürütülen bir sistem de işe yaramaz. Ancak ilgi ve ihtiyaç duyanlara, bu bir motivasyon, bir katkı sağlarsa bile bence yeterlidir.
Dec 5, 2020 5 tweets 3 min read
Nasıl yatırım yapıyor, analiz yürütürken nelere dikkat ediyorum?

Güzel soru, ama cevabı bende kalsın 😊 Onun yerine şunu söyleyebilirim:

Güzel bir fotoğraf karesi ararken bir arkadaşım resmimi çekmiş. Herkesin gitmediği yerlere gidiyor, detayları arıyor ve sabırla bekliyorum. #Yatırım dedim, ama fotoğraf konusunda daha çok soru geldi 🤣

flickr.com/people/unutmaze

#Fotoğraf alanına da çok vakit ve kaynak ayırdım. Flickr üzerinde telif hakkı korumalı bazı fotoğraflarım var.

2021’de Unsplash üzerinden serbest fotoğraflar paylaşma planım bulunuyor.
Apr 20, 2020 7 tweets 2 min read
#Petrol fiyatları için tarihi bir gün yaşamaktayız. Bir çok şey yazıldığından ve konuya hakim olanlar da kısaca yazdığı için bazı yanlış anlaşılmalar oluyor.

Bu yüzden, pek başvurduğum bir yöntem olmasa da, kısa bir akış ile bir iki noktaya açıklık getirmek istedim. 1) Öncelikle emtia işlemlerini spot ve vadeli piyasalar olarak iki bölümde incelemek gerekir. Vadeli piyasadaki fiyat, normalde spot fiyatı baz aldığı gibi spot piyasadaki fiyat da vadeli piyasadan etkilenmektedir.

Sıra dışı durumlarda ise bu bir fasit daire oluşturabilir.